Gladiátor (2000)

„My name is Maximus Decimus Meridius, commander of the Armies of the North, General of the Felix Legions and loyal servant to the TRUE emperor, Marcus Aurelius. Father to a murdered son, husband to a murdered wife. And I will have my vengeance, in this life or the next.“ Film oceněný tolika Oscary. A to právem. Gladiátor byl první historický velkofilm od Ridleyho Scotta, který jsem viděl. Už úvodní bitva Říma s barbary mi ukázala, že je tohle skutečně velko-film. Výprava filmu je parádní. Akční pasáže, zvlášť ty v Koloseu, jsou úchvatné dodnes. Russell Crowe hraje roli generála, který se stal otrokem a z otroka se stal gladiátorem, který se postavil samotnému císaři. Trošku jsem nepoznal, co je v rozšířené verzi navíc, ale film je pořád stejný jak si ho pamatuji. Tedy je pořád stejně dobrý. Nádherná hudba od Zimmera a příběh z velkého Říma. Gladiátor je skvělá historická podívaná. Líbil se mi vždy víc než Braveheart (1995), i když oba snímky mají cosi společného. Za mě rozhodně jeden z nejlepších snímků režiséra a i z historických filmů. [Director's cut] (88 %)

Fighter (2010)

Snímek, podle skutečné události, kterému lze těžko uvěřit. Rockyovská cesta mladého boxera na vrchol přes rodinné, sportovní, finanční i milostné problémy je zde zpracována dokonalým způsobem. Na film jsem se moc těšil, jen co jsem viděl původní trailer. A zklamán jsem skutečně nebyl. Tento snímek je skutečně silným a srdcervoucím dílem letošního roku. Perfektní scénář, který David Russell dokázal převést na filmové plátno je jen malým pilířem tohoto brilantně zvládnutého snímku. Dál bych určitě vyzdvihl velmi dobře zvládnuté scény zápasů, které vám berou dech. Christian Bale tady nehraje prim a je to dobře. Role staršího bratra mu sedí více než byste tušili. Talentovaný Mark Wahlberg si opravdu zasloužil hlavní roli a každou vteřinu na plátně dokazuje, že on je skutečný Fighter (Bojovník). S velmi dobrým soundtrackem se stal tento snímek něčím, co prostě musíte vidět a to i když nejste fanoušek sportů. Je to silně emotivní a dojemné drama, které si troufnu tvrdit, může soupeřit s takovými králi, jako je Rocky nebo Těžká váha. Pro mě zatím nejlepší snímek roku a také určitě nejlepší drama roku. Všechny palce nahoru. (98 procent)

Tři dny ke svobodě (2010)

S dobrým nápadem se v tomto filmu zachází jak s kusem hadru. Russel Crowe nám zestárnul a už to není Gladiátor. Je to škoda pač tento snímek staví pouze na scénáři a hlavním herci. Celkem slušná zápletka, ale nezachrání tolik nudných a hluchých míst, které se tady vyskytují téměř na každém kroku. Upřímně si myslím, že po úpravě scénáře by se snímek mohl vyšvihnout do velkých výšin. Takhle je to průměrný snímek na jedno podívání a dost. Škoda. ( 50 procent )

Hon na čarodějnice (2011)

Na tento snímek s Cagem a Perlmanem jsem se docela těšil. Z kina jsem neodcházel zklamaný to určitě ne, ale zase nějak extra nadšený, to taky ne. Trošku mi to přišlo chvílemi jako popcornová záležitost, ale ne. Pod tímto kabátkem je čistě solidní fantasy příběh s dobrými herci a nápaditou hudbou. Scénář je kvalitní a dobře propracovaný a až do konce udržuje diváka v nejistotě a strachu. Jeden z prvních filmů letošního roku a musím říci, že docela dobrý start. Myslím, že se na něj podívám časem znovu. / Jak jsem před lety psal, tak jsem vlastně udělal. A už dokonce dvakrát. Což o něčem svědčí, koukat na film potřetí. Cage s Perlmanem mě baví a příběh o eskortování čarodějnice taky. Finále je navíc zvládnuto dobře. Pořád v tom vidím tu temnou fantasy, kde je mor, hnus, čarodějnice a špína. Bavil jsem se i potřetí. Takové nenáročné fantasy béčko, který má svoje kouzlo. (70 %)

Zase ona! (2010)

Rodinná komedie s velmi dobrým nápadem a kvalitními herci, ale ve výsledku ovšem dost ztrácí a všechno důležité shlédnete ve traileru. Film má několik vtipných scén a párkrát vás donutí se usmát či dokonce zasmát. A to je tak vše. Celkem klasická rodinná komedie s desítkami postav a nepříliš povedeným scénářem a taky dost častými, hluchými scénami, u kterých nechápete, co tím režisér myslel. Za filmem stojí nepříliš proslulý Andy Fickman. Za to jsou tam obsazené hvězdy hollywoodu a ty se snaží až do morku kostí. A to se jim daří. Je to škoda myslím, že se z toho dalo vytáhnout více. :( ( 35 procent )

Na ostří nože (1997)

"Nikdy nelituj muže, který vlastní letadlo..." Jeden z prvních filmů, které jsem psal na CSFD. I po letech musím s jeho kvalitou souhlasit. Navíc teď vnímám Na ostří nože jako velmi zapadlý a nedoceněný film. Tohle psychologické drama je stále naprosto vynikajícím thrillerem. Není však pouze survival lidí na Aljašce. Ani utíkání před grizzlym, ale je to skutečně psychologické drama od začátku do konce. Anthony Hopkins jako miliardář, který se vyzná ve všem a Alec Baldwin jako fotograf ztroskotají uprostřed Amerického nehostinného severu. Navíc si je vyčíhne obrovský lidojed. Vztah, který mají postavy nelze popsat bez spoilerů, takže doporučuji ani nekoukat na trailer. Ten film je nejlepší v momentech nejistoty a těch mají obě postavy skutečně hodně. Nechybí nedůvěra a lži. Film má krásnou hudbu a prostředí Aljašky je nádherné. A samotný Grizzly je absolutně děsivé monstrum. To, co kdysi předvedl Spielberg s Čelistmi, tak tady tvůrci opakuji s medvědem. Ty scény jsou natolik dokonalé a realistické, že se budím ze spaní a křičím, že nechci na Aljašku. Tohle je jedno z nejlepších dramat, co jsem kdy viděl. Závěr je navíc absolutně dokonalý. (93 %)

Kopačky (2008)

Fajnová romantická komedie, která vyniká hlavně v dobrém obsazení hereckých hvězd (Jason Segel, Kristen Bell). A oproti jiným "klasickým" komediím o lásce si bere na paškál neotřepané, ale pravdivé a bolestivé téma, kdy kluk dostane opravdu kopačky :-) A to se stane v prvních 5 minutách a celý film se snaží vtipně pojednat o tom jaké to je. Jak by se s tím hlavní hrdina vyrovnal. Když jako doporučení dostane odjet na dovolenou. Kde ejhle potkává zase "JÍ". :-) ( 58 procent )

Vřískot 4 (2011)

„You hang up on me and I'll cut through your neck until I feel bone!“ Musím se přiznat, že jako fanoušek série jsem se na další pokračování moc těšil. Už při prvním zazvonění telefonu mi srdce plesalo radostí. Úvodní scéna (ve které už není moc co vymýšlet) není geniální jako v jedničce, nicméně se s ní režisér Wes Craven popral dokonale a dal nám vzpomenout na předchozí díly. Ghostface má totiž epický a mrazivý návrat jak se sluší a patří! Opravdu doporučuju originální zvuk, kde vrahovi hlášky jsou opravdu nejen dobře vymyšlené, ale i předneseny tak, že vás mrazí v zádech. Český dabing nevystihuje krutý hlas Rogera Jacksona ani náhodou! V příběhu se konečně vracíme do Woodsboro, kde se historie bude trošičku opakovat. Vraždy jsou brutálnější než kdy dříve a s napětím očekáváte další vrahův telefonát. Hra na vraha tu funguje skvěle. Takže sečteno a potrženo. Čtyřka dokázala vrátit lesk vrahovi s maskou ducha. Za mě je to druhý nejlepší film v sérii. Výborný pokračování. (94 %)