Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Naprosto chápu, že tady fanoušci série chrochtají blahem. Sedmička je naprosto skvělou ukázkou filmařiny a tvorby Toma. Je to parádní špionážní thriller, který se trefil do popcornové letní sezóny. Teď to ALE. Ale já nevidím moc, čím zrovna Odplata je lepší v předchozích dílech a proč zrovna ona je oceňovaná jako nejlepší. Mě osobně se M:I líbí od Ghost Protocolu a všechny díly, co následovali tak jsem si maximálně užil. Možná každý právě trošku více než ten předchozí. A to je možná můj subjektivní problém. Fallout mi totiž přišel jako vrchol série. A pak mi Dead Reckoning spolu s masivní kampaní prostě nedodal zase o kus lepší zážitek. Ten zážitek byl prostě jen dobrý. Scény na letišti, v Benátkách nebo samosebou kaskadérský Tomův kousek s padákem. To vše je doména série. Navíc podpořena kvalitní áčkovou produkcí, herci a příběhem. I tak vnímám trošku utahanost značky a samotného filmu. Téměř tři hodiny je prostě moc. A to jsem minule prostě neměl. Za mě je další M:I naprosto super pokračováním, jen moc nevidím to v čem by právě tenhle díl vynikal. (74 %)

Mluv se mnou (2023)

Velmi originální a svěží horor. Myslel jsem si, že po Wanovi už nikdy nedorazí nikdo, kdo by udělal nějakou originální duchařinu. A hle. Dvojice australanů tvoří velmi pestrý a nový horor. S jednoduchou zápletkou, skvělou atmosférou od začátku do konce a s napětím správného hororu. Ve výsledku mi jen vadí ta absence goru. Respektive jsem po všech recenzích zde na ČSFD očekával nějakou skutečnou gore nechutnou scénu a kde nic tu nic. Jistě, jedna scéna je krvavá a nepříjemná, ale nic co by mi hnulo žaludkem. Naopak se Talk to Me drží příjemně na hraně krve, únosnosti a děsivých momentů. Ani se nedivím, že to mělo úspěch a hned se kuchtí dvojka. Rozumím tomu a o to víc tleskám, když se jedná o tvůrčí prvotinu. Takže za mě překvapení roku a doufám v další solidní duchařiny. (78 %)

Napoleon (2023)

"You think you are so great because you have boats." Jezdí na koni a mává šavlí... Takový interní joke v naší sociální skupině, ale on skutečně vystihuje celý film. Nejhorší film Ridleyho? Tak daleko bych nesahal. Mistr už bohužel natočil i větší a horší filmy. Přesto bych mnou Napoleon velmi očekávaným letošním filmem, který tak nějak uzavře celý rok. Bohužel jsem odcházel z kina spíše otráven a náladu mi zvedal můj dobrý kamarád, který miluje historii a dokázal velmi dobře interpretovat, co je ve filmu špatně. Jasně, historický kumšt bych od Ridleyho nečekal. A kdo očekával historicky přesný film, tak si velmi zkazí chuť. Kdo však očekával jako já jen epický velkofilm... Tak vlastně bude zklamán taky. Napoleon totiž během dvou a půl hodin nevysvětlí ze života Tyrana vůbec nic. Kinoverze ač dlouhá (a místy opravdu únavná), přelítává ze scény na scénu a  nelze se vůbec ve filmu orientovat. Nejvíc v čudu budou diváci, kteří mají v historii bordel a vůbec nepochopí slet scén. V jednou záběru Napoleon střílí do lidí při povstání, načež o zhruba deset minut později ho lid miluje a mají ho za hrdinu. Kde se ten přerod stal? Ve filmu nikoliv. Dále píše dopis své milované Josefíně o tom, jak v Itálii nekladli sebemenší odpor a následuje scéna, kdy střílí na pyramidy v Africe. Kde se safra tohle stalo? Film vám nevysvětlí vůbec nic, co se týká emocí, motivů nebo myšlenek postav. Scény se zkrátka dějí a střídají se bitvy, aniž by divák vůbec tušil politické pozadí. Proto je Napoleon jen směsicí historických scén a působí jako leporelo. Jistě, režisérský sestřih by tento neduh mohl napravit. Ale hodnotím verzi, kterou jsem v kině viděl a z filmařského hlediska je takovéto vyprávění příběhu tragédie. Druhá věc, která mě osobně neuvěřitelně drásala byla hudba. Žádný epický soundtrack se nekoná. Pokud ve filmu přeci jen je, tak je tak nevýrazný, že ho sotva někdo pozná. Což u velkofilmů pana Scotta byl vždy jeden ze zážitků, které nám tady nedopřál. Samostatná kapitola je pak historická přesnost. Chápu, že každého zajímá jak bitvy vypadají, ale je fakt, že tolik do oči bijících hovadin jsem už dlouho neviděl. To, že Napoleon vede jízdu do bitvy v čele a mává u toho šavlí je jen střípek toho, co nám Ridley nachystal. Jízda, která objíždí britské carré, aby se nechávali jeden po druhém zastřelit je šílenost. Britský sniper už je pak jen třešnička na dortu. To jen tak na okraj. Mě osobně totiž na filmu vadí nejvíce to, že vám vlastně nevysvětlí vůbec nic. Působí tak skutečně jako by někdo vystříhal půlku obsahu, která by najednou v plném rozsahu dávala smysl. Emoce jsou tudíž ve výsledku naprosto pryč. Režisérské verzi dám šanci, protože si myslím, že z průměrného zážitku udělá skutečný velkofilm. A pokud ne. Tak je to opravdu velmi promarněná šance Ridley. (65 %)

Nic ve zlým (2023)

Film od kterého jsem si zamiloval Jennifer. Jasně, vždycky to byla moderní Mystique a buchta z Hunger Games. Ale nikdy jsem si k ní nenašel cestu. A tohle tenhle film změnil. Jennifer má talent a umí fantasticky měnit herecký charakter jako chameleon. Na tenhle film jsem se vlastně těšil od traileru a díkybohu patří k těm mála, kdy trailer nelže a opravdu jsem se bavil. Po dlouhé době konečně vtipná americká komedie, která si nebere servítky, ale zároveň nikdy nespadne do patosu nebo trapnosti. Naopak. Výtečně napsaný scénář a vtipy. Navíc na mě fungovala skvěle i ta romantická linka skrze příběh. Opravdu jsem se bavil. Asi největší překvapení loňského roku. (85 %)

Nikdo tě nezachrání (2023)

Na tohle jsem dostal doporučení a příště si budu dvakrát rozmýšlet, jestli takovéhle doporučení si brát. Bezeslovný film o kterém naštěstí lze napsat mnoho. Film na nic nečeká a hned v první dvaceti minutách načrtne o co půjde. Hned mě vlastně trkne do očí, že host v době je až moc dlouho. Respektive ta scéna působí příliš dlouze a vlastně a návštěvník i velmi brzo odhalen. Co film připraví pak? Rozvýjení hlavní postavy a druhou návštevu doma. Nebudu lhát už od té první půl hodiny jsem se hodně nudil. Posledních dvacet minut jsem se opravdu přemáhal abych film dokoukal. Od ostatních komentářů si beru, že film je dlouhý a nudný s nesympatickou herečkou. Já bych řekl dlouhý a nudný. Herečka mi nevadí, naopak mi přišla v pohodě. Problém je v nulovém napětí, scénáři a ještě horším konci, který mi leda způsobil facepalm. PS: Díky moc za titulky. (35 %)

ONEMANSHOW: The Movie (2023)

Nejsem fanouškem Kazmy, vlastně celé jeho Onemanshow mě totálně minulo. Ale... naprosto mě fascinoval jeho kousek v Prostřeno, kdy dokázal oblbnout celej národ a zahrál na ty nejmenší housle. No a tím moje znalosti končí. Tudíž jsem se do kina nehrnul, což mu jistě nevadí. Protože i tak dokázal národ zblbnout podruhé i potřetí. Tenhle film zbořil rekordy a stal se jedním z nejnavštěvovanějším filmem roku. Takže to Kamilovi očividně vyšlo. Film je vlastně pseudosokument o covidové době, kdy Kazma zakopal kontejner s autem a rozjel další českou mánii. Vyšlo mu to a byla to sranda. Nejvíc mě baví, že dokázal navléct české áčkové herce do nacistických kostýmů, jen kvůli tomu, aby měl kde kontejner zakopat a i oni mu to sezřali. No a finální kousek s trezorem asi není nic, co by diváka překvapilo. Stejně na to půlka republiky šla do kina znova, aby rozluštila šifru. Takže mě tenhle příběh neuvěřitelně fascinuje a vlastně mu tleskám. Film jako takový je docela i sympatický (ne)dokument. (50 %)

One Piece (2023) (seriál)

"I'm the man who's going to be the Pirate King!" Nejlepší seriálová událost nejen roku. Tohle je nejlepší seriálová událost od Stranger Things. Naprosto okouzlující svět, postavy a příběh snadno převedený z anime do live action seriálu. Po ukázce jsem se na Piráty těšil hodně, ale výsledek mě baví ještě víc než jsem čekal. Skvělý casting, soundtrack a kulisy. Chci druhou sérii! / U One Piece mám prostě jen čiré nadšení. Ten seriál mě baví každým coulem. Skvělá výprava, která dovedla z fantasticky absurdních kostýmů, situací a postav udělat absurdní a fantastické postavy, situace a kostýmy. K tomu parádní soundtrack a příběh, který v manze jede už dlouho přes dvacet let. Co se musí ale pochválit nejvíce je casting, který prostě nemá chybu. Nejen Luffy, ale i Zoro a Sanji. A samozřejmě i Nami. Ta je obzvláště perfektní a dokonalá. Vzhledem k tomu jak One Piece překonal veškerá očekávání, tak je jasný, že nás od Netflixu čekají další řady. Nevím jestli tedy dvanáct řad není moc přehnané, ale minimálně pět řad si dám s chutí! (90 %)

Oppenheimer (2023)

"They won't fear it until they understand it. And they won't understand it until they've used it. Theory will take you only so far..." Kdysi jsem řekl, že pokud Christopher Nolan nenatočí film roku, tak bude něco se světem špatně. Nikdy by mě nenapadlo, že budu mít pravdu. Ta pravda je ale zcela jiná, než jsem si myslel. Oppenheimer je první film od Nolana, kterému nemohu dát pět hvězdiček. Zatímco celé jeho filmografie na mě působí jako ryzí etalon filmařiny, tak veskrze jeho filmy mají fantastické vyprávění. Je pravda, že vzhledem k posledním filmům, tak tato katarze byla nevyhnutelná. Interstellar je složité sci-fi budoucnosti, které si pohrává s časoprostorem a vytváří neuvěřitelné emoce. Dunkirk byl drsný a emoční pohled do druhé světové, ale i tam nechal Nolan svůj klasický podpis. Tenet však už nebyl popcornovou zábavou ani zdaleka a Nolan tehdy vytvořil velmi složitý a komplexní film. Oppenheimer je však zcela jiný. Je to další skok a další štace, kterou Nolan ještě nepokořil. Tím nechci říct, že to není kvalitní práce a ryzí etalon filmařiny. Vůbec ne. A ten kdo by si snad myslel, že se bude jednat o popcornovku je blázen. Oppenheimer je velmi depresivní zpracování nejčernější chvíle v historii o muži, který dal největší a nejstrašnější zbraň do rukou lidstva. celý tříhodinový spektákl je prakticky emoční drama o muži, který chtěl předhonit nacisty v jejich vlastní hře. Vytvořil něco, o čem lidé jen mohli snít. Film hodně připomíná Chernobyl (2019) od HBO. Mistrně natočené, fantasticky provedené a dokonale zdrcující. Nolan ač opět předvedl perfektní kus filmařiny, tak se opřel o velmi ničivé a depresivní téma, které diváka nenechá vydechnout a nebere si žádné servítky. Rozhodně se nejedná o jednoduchý film. Cillian Murphy konečně dostal možnost hrát hlavní roli a hraje naprosto perfektně, jak jsme od něj zvyklý. Oppenheimer se navíc může pyšnit až neskutečně velkou plejádou herců a známých tváří, které je zbytečné vyjmenovávat. Všichni zaslouží obdiv. Hudebně i zvukově se jedná o další opus. A kvalitou si to opět nezadá letos s žádným filmem. Kvalitou je Oppenheimer znovu naprosto špičkou dobré filmařiny, kterou předvádí pouze Nolan. Nadechnete se na začátku a vydechnete až na konci. To poselství je temné. Proč tedy pro všechny svoje kvality je to pro mě nejslabší Nolanův film? Po vzoru filmů jako Schindlerův seznam (1993) a American History X (1998) se jedná o fantastické filmové dílo, které je ale znovu neopakovatelné. Oppenheimer je depresivní jízda, kterou každému doporučuji vidět stejně jako oba zmiňované filmy. Film se zapíše do filmografie tučným černým písmem. Ovšem veškeré tyhle emoce stačí prožít pouze jednou. A jakkoli silně film působí, tak já osobně si tuhle depresivní jízdu znovu nedopřeji. A právě proto, je to pro mě nejslabší Nolan dosud. PS: Všem samozřejmě doporučuji 70mm zážitek v Imaxu. Ten pocit při sledování je prostě neuvěřitelný a neopakovatelný. Tohle by měl zažít každý. Přesně takto, jak to zamýšlel Nolan. [Imax 70mm] (88 %)

Ostrov (2023)

Tak tohle mě moc nebavilo. Česká varianta na Šest dní, sedm nocí (1998). Mám rád Langoše (a kdo ne!) a v poslední době koukám převážně na českou tvorbu. Ale komedie to není, protože tam je málo humoru. Drama to není protože to je snadno odhadnutelné, i když emoce tam samozřejmě jsou. A dobrodružné to je proto, že to má krásné exteriéry. Na sto minut je to zbytečně rozvleklé. Vztah mezi manželi je ale snadno uvěřitelný a docela i dobře zahraný. Ve výsledku jsem se ale nebavil. (40 %)

Papežův vymítač (2023)

Klasická mainstreamová hororová jednohubka. Respektive všechno co si představíte pod pojmem Hollywoodský horor. Russell Crowe je k sežrání i když mu táhne na šedesátku. Nebo možná právě proto. Jeho Vymítač jezdící na Vespě skrze Itálii do Španělska je prostě skvělý. Jinak film velmi příjemně odsýpá a jede skrze jasně vytyčenou cestu. Díky velkému rozpočtu jsou fajn i efekty. Nic nezakryje fakt, že se jedná o horor pro masy. Takže na nějaký děs nebo lekačky zapomeňte. Od toho tu jsou jiné filmy. Třeba Mluv se Mnou ze stejného roku. I přestože film nikoho nevyděsí, tak svým příběhem a atmosférou baví až do konce. Navíc to táhne sympatický Crowe. Příjemná oddechovka. (65 %)