Milionový závod (2001)

A ja že lietajúcu kravu už v inom filme ako Twister neuvidím. Fakt záhul táto komédia. Rowan a Whoopie nie sú toľko výrazní, pri Whoopie je to len dobré. Ale niektoré gagy sú smrteľné a po odštartovaní závodu plynú ako na bežiacom páse. Dojem kazí snáď len ten klišovitý záver, kedy ide chamtivosť stranou.

Macbeth (1971)

Polanskému spravil terapiu po osobnej tragédii sám Shakespeare a je to cítiť. Slávna divadelná hra je prenesená na filmový pás v tom najsurovšom a najšpinavšom prevedení, akú doba vzniku dovolila. Samotná scéna vyvraždenia Macduffovej rodiny dosahuje uvedomením si skutočností úplne iný rozmer. Je pravda, že mi chvíľu trvalo, než som sa naladil na Shakespeareovský jazyk, ku ktorému by som miestami prijal ešte medzititulky, ale ako náhle začal Macbeth so svojou Lady spriadať plány, už som bol v dianí. Polanski si dal záležať, aby bol jeho film nielen verným prerozprávaním predlohy, ale aby si aj zachoval vierohodnosť škótskej krajiny, hradov, brnení a kostýmov. Do nálady rovnako zapadli desivé predstavy trápiaceho sa svedomia, tiež hnusný brloh a vlastne existencia čarodejníc, ktoré motivovali generála v jeho činoch a nechali ho uveriť, že je takmer nesmrteľným.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Na plagáte je vidieť tucet postáv, ktorých rodokmene spolu nejak súvisia, alebo budú súvisieť. Lenže môj súkromný boj so svetom, ktorý som mal kedysi toľko rád, stráca posledné čary a kúzla. A už sa mi ani nechce zamýšľať nad tým, či je to mnou, vrahom Potterovho sveta- Yatesom, alebo Rowlingovou, ktorá je lepšou spisovateľkou ako scenáristkou. S výnimkou troch postáv si ťažko hľadám cestu k ostatným. Tí na seba upozornia len keď zmenia stranu. Ani tie fantastické zvery tu už nehrajú hlavnú rolu, čo je paradoxom vzhľadom na názov, aký séria nesie. Pritom prvý film ešte cielil na jedinečnosť všetkého živého, druhý sa však snaží parafrázovať zločiny človeka v udalostiach, v ktorých zvieratká nemôžu hrať prím. Film tak v istom momente opúšťa svet fantázie a púšťa sa do zložitej spleti vzťahov. Lenže mám ešte chuť si kresliť nové grafy, chápať novým súvislostiam a púšťať sa do odhaľovania ďalších falošných a pravdivých správ? Nemám. Keď sa všetci stretli na ministerstve v Paríži a začali ukazovať na toho a onoho, som len zíval a zamýšľal sa nad tým, prečo museli z Dumbledora spraviť gaya. Neviem, vlastne viem, ale nechce sa mi to ďalej rozpitvávať.

Hudson Hawk (1991)

Pre tie blbé reči o tom, aká je film sračka, sa mi dostal pod ruku až dnes. A je mi jasné, že sa doň opreli hlavne mienkotvorní kritici, ktorí ho posudzovali výhradne na základe komerčného neúspechu. A to, že si film na seba nezarobí, ešte z neho omyl nerobí. Môžem potvrdiť, zabudnutý a zapadnutý Majestic mám v topke prakticky od začiatku. Myslím, že Hudson Hawk má v sebe všetko, čo má dobrodružná akčná komédia mať. Pre svižné tempo a samý zvrat nie je čas na nudu, do toho hláška strieda hlášku, gag strieda gag. A že mi film hoc-kde pripomínal novšie komerčné hity, len v originálnejšom balení, iba potvrdzuje, že bol na jeho smolu natočený o čosi skôr, ako si publikum prialo a ako ho bolo pripravené prijať.

Sedm slavných gladiátorů (1983)

Bruno Mattei bral kdejakú šichtu, aj tu predpokladám len zaštopkával už dotočený film. Minimálne catfight pripomínajúci skôr porno by som tipoval, že vyšlo z jeho pera. Film sám o sebe je ale z kategórie "nepozeraj to" a nebyť Lou Ferrigna, čo si necháva načas a objaví sa skoro až po štvrťhodine, prdím naň tiež. Ono to za moc nestojí aj s ním, ale s náborom ex-gladiátorov sa to predsa len trochu rozbehne. V jednej dedine neďaleko Ríma sú totiž naštrbené rodinné vzťahy a slepej čarodejnici znepríjemňuje ovzdušie vlastný syn. A ten má krvilačnú bandu, o ktorú sa treba postarať. Však ten príbeh všetci dobre poznajú. Novým prvkom je tu len čarovný meč, akým dokáže mávať iba vyvolený a aký sa postará o celkom hustú demontáž hlavného padúcha. Ale opakujem, toto nie je film pre každého, je to prerobená prerábka prerábky so strašnými amatérmi, impotentnými dialógmi a najhoršie natočeným pretekom na koňoch. Tak koho som navnadil, film nájdete na YouTube v anglickej zvukovej stope a v obrazovej kvalite na míle vzdialenej od kvality.

Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

Luxusná záležitosť z dôb, kedy sa kokaín bral za anestetikum a na psychiatrii trhali zuby, lebo škodia mozgu. Dr. Thackery je navyše toľko presvedčivý, že na neho nikto nestíha. Ako náhle to dovolí, začnete si všímať aj osudy iných postáv. Od tohto momentu seriál kladie väčší dôraz na jednotlivé príbehy. Či je to na škodu, nech posúdi každý sám. Druhá séria začne vlažne a so 6-7 dejovými linkami, v ktorých som sa spočiatku strácal. Lenže oplatí sa počkať, na ich pozadí sú počiatky dnes už bežných praxí a zakázaných činností. Veľké plus za devastujúce finále. S01 - 80%, S02 - 70%

Průrva (1990)

Je to lacné až beda, tiež sa tam rozoberajú staré pálčivé témy o mutácii, krížení a biologických zbraniach, ale ono to nevadí. Tá béčková roztomilosť je v takomto type filmu vždy vítaná. Tu jej konkrétne napomáha šíriaca sa infekcia v ponorke, slušné maskérske výtvory mimo nej a stále narastajúci bodycount. Striedme hodnotenie dávam potom iba preto, že všetko tu má len veľmi krátku trvácnosť a ja si za pár dní už na väčšinu toho dobrého asi nespomeniem.

MEG: Monstrum z hlubin (2018)

Nepredvídateľný zlepenec, kde už človek čaká titulky a ono je pred vami ešte päť ďalších zvratov. Aspoň, že sa Jason v tom mišmaši neutopil a vytrvalo strúhal jeden frajerský pohľad za druhým. K tomu nechýbali kúsky, z akých rázom chápete jeho angažovanie do sveta F&F. Čo mi na Meg vadilo, tak jeho škaredá korektnosť. V mori sa plahočí cez dvetisíc dovolenkárov, hlava na hlave a to dvadsaťmetrové hovädo neublíži snáď nikomu, teda aspoň do kamery to tak vyzeralo. Pár rozlúčkových dialógov bolo tiež peklo, ale s tým sa dá pri komerčne ladenom horore asi počítať. Teda horore, o tento žáner sa film sotva opiera, skôr ide o odľahčený popkorn s posolstvom, nad akým Greenpeace uroní slzu a kráča sa ďalej.

Sviňa (2020)

Počul som hlasy, že film prekrúca realitu, stavia na konšpiráciách a z väčšieho počtu charakterov si vystačí s menším počtom postáv. A ja hovorím, že mi to nevadí. V prvom rade hľadím na film a posolstvo aké chce zdeliť a obe Solčanská zvládla. Už pri únose exprezidentovho syna som v nej bádal potenciál, tu prišla s ešte konzistentnejším výsledkom. Zapadli v ňom herci, kde už kasting vyšiel, fungovali dejové linky, ktoré si spočiatku kráčali každá zvlášť, aby sa neskôr spojili v jeden tučný celok a na úrodnú pôdu padlo aj filmárske uchopenie aké patrí do 21. storočia. A či Don Roberto prekotil 14tku alebo nie, nie je už toľko podstatné. Ten hlavný odkaz a zrkadlo, aké film stavia do pozoru, je presné a myslím si, že nedôjde na situáciu, aby sa človek nakoniec nezamyslel nad tým, či sú nebezpečnejší kravaťáci, "úspešní podnikatelia", alebo tá svätá garda, ktorá sa už stihla voči filmu odvolať. Možno by mal niekto hlavnému pastorovi povedať, že treba zažalovať aj Hollywood, veď už Krstný otec III ukázal na cirkev, ako na tú najväčšiu mafiu.

Hlubinná hvězda šest (1989)

DeepStar Six nemá Oscarové triky Priepasti, tiež jej chýba luxusné obsadenie čo sa v ten rok ponorilo ku vraku ruskej lode Leviathan, ale nedá mi, mňa jej ponorková misia bavila najviac. Možno to bolo početnou zostavou postavičiek, ktorých charaktery by vydali na seriál, možno zvedavosťou aká spolupracovala s režisérovym prianím zostať v napätí a možno príšerkou čo nevyzerala vôbec smiešne. A že film stál skromných 8 a nie 24 či 70 miliónov? Toto nie sú rozhodujúce faktory a popravde, keby tvorcovia stopli film skôr, čím by nechali odplávať happyend, som možno ešte štedrejší.