Místa (2014)

Ten film je prostě tak...prostě jako holka, která se vám strašně líbí a když se s ní poznáte blíž, tak zjistíte, že je uplně blbá. Na mrd dobrý, ale jak plyne čas, zjišťujete, že chodit s ní určitě nebudete. A tak je to s tímhle filmem. Ze začátku dobrý, ale jakmile jde do tuhého, nemá co nabídnout. Po těchnické stránce absolutná špička. Hudba taktéž. Nedivil bych se ani nějaké té nominaci na Lva. Ale scénář je děs. Kdyby aspon ten konec měl nějakou pointu. Něco, co by všem těm otázkám vyvstanuvším dalo smysl. Hlavní hrdina zažívá v druhé půlce peklo, ale na konci je uplně stejný jako na začátku. Kdyby to měl být film o absolutní nudě v malém krajském městečku, kde dospívající duše chce něco zažít a neustále přemýšlí, že tohle není Místo pro něj a že na jinym Místě bude líp, byla by to dost možná kultovní výpověď generace dospívající v 90. letech. I bych bral tu rovinu s otcem mafiánem a jeho "zklidnění", kdyby ten konec dal nějakou odpověď. Cokoliv. Ne opravdu to není ten krásný film o nudě, kde se postavy potulují a nemění se i přes nepřízeň osudu. Je to prostě holka, o které víte, že je blbá, ale díky tomu jak vypadá ji stejně chcete. Takže dvě hvězdy hlavně za zpracování a atmosféru.

Sabotáž (2014)

Co to do Woodsovi prdele mělo bejt? Pochopil bych snahu udělat tvrďácky nahláškovanou, béčkově brutální vysekávačku o jakýsi zradě uvnitř smyčky DEA jednotky a jejich šéfovi, kterej se chce za každou cenu pomstít tomu největšímu grázlovi z Mexika. A tak to asi chtěl i Ayer. Ale to, co z toho udělal Skip (jeho zblitej prasopis jde na každý větě poznat), je něco, za by zasloužil přibít 12 cm hřebíky na strop kuchyně ve svojí lesní chatce. Takovouhle ostudně přehrávanou, občas totálně nesmyslnou (ano, samozřejmě že nejlepší agenti protidrogové jednotky netrefí sami sebe navzájem na 10 metrů, ale na 125 metrů se trefí přímo do spánku a ano, zcela jistě budete střílet v pokleku z otevřeného kufru auta zatímco řidič dělá obraty o 180 stupňů a ještě o tom pro jistotu slovně informuje diváka) a hlavně trapnými pokusy o hlášku v každé větě naplněnou slátaninu jsem dlouho neviděl. Nevim, co dělal Ayer, ale tady byl poznat jenom jeho vizuál. Jako by se staral jenom o to, jak má film vypadat a zbytek nechal na Arnoldovi, kterému by měli povolit říkat v každém filmu pouze věty typu " Let's kill them" nebo "I kill you motherfucker".

Strážci Galaxie (2014)

Po ukázkový trailerový kampani jsem čekal přeci jenom něco víc drzejšího, něco co se vysměje Avengerům a ukáže nový směr, kterým se tyhle zaprodanci vydají. Víceméně jsme ale dostali klasickou týmovku, i když je pravda, že si dovolili o něco víc, než běžná marvelovská produkce. Hodnotím určitě kladně a doufám, že po silném komerčním úspěchu dostanou pokračování, kde se tahle banda Éshoulů vymáchá v krvi zatímco budou trousit jednu nadávku za každým dementním moudrem svého kolegy.

Šéfové na zabití 2 (2014)

Abych obhájil svoje hodnocení, musím se přiznat. že nesnášim americké komedie, a to především proto, že jsou americké a i přesto jsem šel na jejich předpremiéru (jsem pokrytec, ale je mi to uplně jedno, bylo to zadara- DÍKY TI, MOVIEZONE). Do kina jsem tedy šel s nulovým očekáváním a možná proto jsem opravdu nadšen z toho, co jsem dostal. Tvůrci si dokážou skvěle utahovat z akčního žánru a to i při nekačních, řekněme přípravných scénách, kdy se úhlavní trio pošahanejch, dětinskejch kryplů (i když Batemanova postava byla celkem normální) snaží vymyslet plán únosu a získání peněz. Do konce i opakovaný skeč s fixou byl pokaždé vtipný. A když už se dostaneme k akci, dostaneme téměř v každé scéně opačný výsledek, než jaký jsme zvyklí dostat u žánrových, akčních filmů (viz brána, vlak atd.). Slovní výměny podpořené debilitou postav Charliho Daye a Jasona Sudeikise jsou vtipné a vaše bránice bude poskakovat stejně, jako nadržená Jennifer Aniston na obětích své sexuální závislosti. Abych jenom nechválil- občas se vyskytnou žánrová klišé, které srazí to, co tvůrci celou dobu budovali (i když podle příručky Mladý scénárista 3 - Akční komedie). Nicméně kdyby scénář klišé neobsahoval, nemohli by ho využít, obrátit a vykopnout směrem k vaší bránici. Za mě, pokryteckého odsuzovače amerických komedií, dávám silné 4 hvězdy a to tak silné, až mi je stydno a sundavám si plakát Monty Pythonů z čestného místa, protože si nezasloužím, abych ho tam měl vyvěšený.

Temný případ (2014) (seriál)

Chtěl jsem počkat alespoň na půlku seriálu, ale nevydržel jsem a po druhém díle se u mě dostavila silná chuť se napráškovat, vypít půlku flašky whisky a s cigaretou v ústech vběhnout do sídla HBO, uzmout jim všechny díly přímo ze střižny a vychcat děkovnej vzkaz na hlavní dveře, protože tenhle seriál si bere to nejlepší ze severskej kriminálek a spojuje to s hnusnou Luisianskou stokou, kde řadí úchyl nasazující mrtvejm prostitutkám jelení paroží. A aby toho nebylo málo jdou mu po krku dva policajti (čti magoři), z nichž jeden je typickej venkovskej, hrdej balík se silnym přízvukem a druhej feťák s těžkějma depresema. Režie, scénář, kamera, hudba, herci (a to nejen ti DVA), všechno je to prostě k posrání dobrý.

The Frame (2014)

Miluju mindfuckoidní filmy. I když je většina lidí zatracuje a já rád dodávám, že film nepochopili. Ale tohle pánové...a kvaziumělci...tohle mě nasralo skoro stejně jako Mr. Nobody. Dvě hodiny koukáte na celkem dobrý film, který ke konci sice klopítá, ale pořád baví (pokud ovšem máte rádi pomalu vyprávěné filmy), aby jste na konci zjistili, že to vlastně nedává absolutně žádná smysl. Že je to celé jenom scenáristické cvičení, které mělo zůstat v šuplíku dozorujícího profesora, který v záchvatu paniky a nedostatku chlastu prohlásil tento scénář za veledílo a přemluvil studenta k jeho celovečernímu zpracování. Čtyři prsty do ánusu a jeden do nozdry by byli příjemnější než tohle vidět po druhé. Na druhou stranu se mi líbila kamera, světla a některé nápady. Celé to mělo dosti osudový nádech, ale k tomu potřebujete konec s pointou a ta tu, stejně jako vlasy na hlavě prince Williama, není.

Top Gear: Patagonský speciál (2014) (pořad)

Když máte pověst buřičů a sejdou se dohromady až neuvěřitelné okolnosti, máte zaděláno na kvalitní lynč kdesi v Argentině, kde i policie zmůže totální hovno. Škoda, že to takhle skončilo, věřím, že i když celý nápad dílu nebyl originální a všechno už jsme viděli, že na konci si hoši vymysleli, něco co by nám vytřelo zrak a všichni bychom byli spokojení. Ale jelikož konec byl poznamenaný tupostí Argentinců, dostali jsme dva tempem rozvláčné díly, kde vám největší radost udělalo Jamesovo zranění. Nicméně jsem měl zase pocit, že sleduji díl, který nebyl tolik založený na pevně daném scénáři, což už se mi u Top Gearu dlouho nestalo! A po Americe máme další akční konec, takže tři hvězdičky a vztyčený prostředníček směrem k Panské 895/6, 110 00 Praha 1, kde má Argentina velvyslanectví.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Singerovo návrat mezi elitu a důkaz toho, že jeho spojení s X-Meny je na buněčné úrovni (sorry Matthew). Po technické stránce neskutečně svěží podívaná. Je vidět, že nad akčními scénami někdo přemýšlel, protože bitky se Sentinely přináší zase něco nového (i když..Portal...). A to ani nemluvím o Quicksilverovi a jeho pubertální destrukci jedné místnosti, při které stačí zničit pár dlaždiček na zdi, ochutnat omáčku v letu, udělat střílejícímu policajtovi zářez ještě před tím, než změní trajektorii vystřelených kulek atd atd. Prostě tady si Singer dovolil zopakovat slow-mo ze dvojky a hlavně dokázat, že i bez Matrixu to může být zatraceně kůl. Ono to vlastně Matrix dost často připomíná. Post-apokalyptická budoucnost. Stroje které vyhledávají lidi a zabíjejí je a hlavně přenesení mysli do jiné reality, kde se sekaj, v tomhle případě sedmdesátkové licouse o sto šest. Jinak konec už byl takovej "moje kariéra byla nad propastí a skončit u točení pilotů k seriálům, které stejně nevzniknout (Mockingbird Lane) se mi nechce", takže klasickej happy-end s Erikovo úletem do padoušských dálav a profesorovo mentoring 2.0. O to víc se těšim na další díl týhle zmutovaný série, protože věřím, že přijde temnější pokračovaní (ano, já vím- trapné), čemuž i název napovídá (a ano, vím že jde o název mutanta, ale v tomhle případě bude název dvojznačný).

Zátah 2 (2014)

Řeknou vám, že jste natočili nejlepší akční film za posledních 10 let, ale vytknou vám, že o příběhu se nedá vůbec mluvit. Pokud jste Gareth Evans vrátíte se s pokračováním, kde je akce ještě dokonalejší a nabídnete dokonce i ten příběh (sic víceméně klasický gangster story). 2 hodiny se s nim pipláte v někdy až neskutečných detailech, které vám docvaknou až na konci, aby jste v poslední půl hodině mohli celý příběh, včetně velmi zajímavých postav doslova rozmlátit, rozstřílet, rozjezdit, až nechutně rozsekat a nechat sípat v kaluži vlastní, právě vyteklé rudé krve. Opět se tu jde až na dřeň, a když píšu na dřeň, myslím tím opravdu na dřeň, protože tady se všechny údery v lepších případech zastavují jedině o kosti, v těch horších slouží kosti jako generátor nechutných zvuků při jejich lámání a drcení. Každej souboj se odehrává jinde a má jiná pravidla a když by vás to náhodou přestalo i tak bavit, dostanete souboj a automobilovou honičku v jednom. Tu si nadělují rány pěstí, tu nohou, tu zase pálkou nebo tyčí, noži, mačetami, či sekáčky a když nepomůže ani bouchačka, pomůže rozjeté auto. V akci nápadité až běda!! V příběhu už méně, ale alespoň tu je. Rejpalové rejpat budou i tak. Já jsem rád, že Evans a jeho kluci šikmooký dokázali to, co se povede málo kdy- Překonali první díl úplně ve všem a nastavili laťku výš, než by dokoply při své pověstné otočce Svaly z Bruselu.

Zejtra napořád (2014)

Film nevyrovnaný jako duše pubescetního adolescenta. Všechno se tu pohybuje od skvělého až po hrůzné. Skvělá filmová hudba zakomponovaná do geniálního úvodu, po kterém si řeknete, že se konečně v Česku povedl světový film se vším všudy. Naprosto dokonalé gagy, situace absurdní a černovtipné. Bohužel se to vše mísí s nedomrdlými scénami, které všechno dokonalé předtím zabijí svojí nesmyslností a párkrát i nelogičností v návaznosti na příběh. Ale na to, že to psal a režíroval člověk, který s výrobou filmu měl nulové zkušenosti, je to geniální, protože i přes všechny ty chyby, je to daleko lepší, než 79% veškeré české distribuce. A hlavně! Ta atmosféra...Nevím jestli to bylo s naprostým souzněním s hlavním hrdinou a jeho filosofií, ale film, a to především jeho začátek a konec, má opravdu podmanivou atmosféru.