Rolničky, kam se podíváš (1996)

Bože to je kravina nebo konina. Jak chcete. Ale já nevím čím to je, ale když jsou Vánoce, je to právě tahle komedie, na kterou si vzpomenu. Arnie sice nikdy nebude komik a nebýt toho příšernýho přehrávání od všech postav, mohla to být docela dobrá průměrná komedie. Arnieho soused je dobře na nervy se svojí vlezlostí a pár dobrých hlášek by se tu taky našlo takže...."Rolničky zvoní, Batman smrdí." :-D

Skála (1996)

Asi jsem fakt pochopil, že je to dnes už klasika akčního žánru a právem. Akce je tu požehnaně a je docela i nápaditá, aby se člověk nikdy nenudil. Pokud jde o herce, tak na jedný straně výbornej Harris a proti němu na půdě Alcatrazu stojící snad ještě lepší Sean Connery a trochu komickej Nicolas Cage, kterej se ale pak postupem děje najde a není už tak podělanej. Tuhle akci jsem si užil, ale někdy působila trochu křečovitě, takže dávám 80%.

Vřískot (1996)

Scream už prostě po těch všech letech patří mezi základní legendární horory a řadí se vedle těch starších do éry těch novějších. Film podtrhává výborná Cravenova režie a skvělá Beltramiho hudba, takže už od úvodní "vyvrhovačky" s příjemnou Drew Barrymore vidíme svěží hororovej nápad, kterej je neotřelej, není trapnej a je vidět, že režisér si ho pořádně užil, protože to je opravdu hororová lahůdka. Film neztrácí tempo po celou svojí dýlku, i když prostřední část je trochu klidnější, tak asi snad jen proto aby nás Craven hodil do pekelnýho finále, ve kterým zazáří démon Skeet Ulrich, za ten jeho hereckej výkon smekám a o trochu slabší Matthew Lillard. Dál se mi líbí, že Vřískot nemá lacinou zápletku, ale návaznost hlavní hrdinky na matku a motivace vrahů je tím přirozená a další věcí je fakt, že film byl pro mě tak trochu i komedií s tím, jak Vřískot někde upadne nebo dostane futrama při honičkách s obětí a to nemluvím ani o všech těch skvěle zakompovaných odkazech na ostatní horory - třeba uklízeč Fred ve škole :-) Takže --- "Otázka není kdo jsem, ale kde jsem." :-)

Apollo 13 (1995)

"Houston, we have problem!" Ne narozdíl od skutečných kosmounatů, které ve vesmíru postihla nehoda film Apollo 13 opravdu problém nemá a to vůbec nikde - od kamery po hudbu (aby ne když jí komponoval mnou neustále do nebes vynášený James Horner). Herecky zazářili všichni hlavní účinkující a nejvýš stavím Eda Harrise. Toho chlapa začínám mít opravdu hodně rád. Napětí se skrývá za každým sepnutím čudlíku, či rozsvícením kontrolky a co teprv při setmění, když se modul dostal na odvrácenou stranu Měsíce a ztratil signál. Nechápu jak je ti borci dole dokázali dostat zpátky stejně jako to, jak dostat větší čtvercový těleso do menšího válce. Pánové z NASA na to asi mozky maj :-)

Batman navždy (1995)

Připadám si tu fakt jako z jiný planety, ale tohle byl Batman, kterej mě bavil. Temná stránka podstatně ustoupila na úkor akčnosti, i když tu temné části pořád jsou jen je jich méně. Val Kilmer v roli Batmana je sympatickej mnohem víc, že předchůdce a o Nicol Kidman se ani nemusím bavit :-) Konečně první sympatická žena v týhle sérii. Robin je týpek a byl jsem rád, že se v tomhle díle objevil. Samotnej Batman suše hláškuje což se mi líbí dost a konečně to rozbalí, jak by správnej superhrdina měl. V Burtonově podání se držel dost stranou, ale tady už je nezničitelnej. Dvě Tváře a Hádánkář jsou magoři, který strčili Tučňáka směle do kapsy a Jokerovi z jedničky se Hádánkář vyrovnal. Paráda :-)

Jumanji (1995)

Jumanji mě vůbec nebavilo, protože se tu sešla parta vzhledově nesympatických herců a oněch prvních dětí, které začly Jumanji hrát. Samotné hraní hry a její následky mě taky vůbec nechytly, myslel jsem si, že to bude lepší, protože kreslenej seriál, na kterej jsem se díval jako malej kluk byl mnohem víc napínavější než tato verze.

Letci z Tuskegee (1995) (TV film)

Prvně jsem viděl novější film Red Tails a v kontextu s ním ohodnotím Letce z Tuskegee ještě výš. Už jsem věděl o co půjde a díky tomuhle filmu jsem si doplnil mezeru ve vzdělání. Čest těmto mužům, kteří neztratili ani jediný bombardér! Kdo se zajímá a druhou světovou válku tak asi ví, jak to musel být těžký úkol. Při sledování filmu nemůžete jinak, než těmhle klukům fandit, protože oni si vás svým přístupem získávají na svou stranu, až jste jejich. Jejich největší poctou nebylo to, kolik získali válečných medailí a ocenění, ale to, že sami piloti létajících pevností si je sami vyžadovali jako doprovod a upřednostňovali je před svými bílými kolegy.

Nejvýznamnější operace 2. světové války: Pád Francie (1995) (TV film)

Neviděl jsem dokument, který by šel víc do hloubky a zaměřil se na tolik aspektů, které by nám v jedné epizodě představil, protože Nejvýznamnější operace 2. světové války představují každou operaci do všech detailů ať už jde o politické pozadí pro útok, plány operací, techniku, vojevůdce ale i čelní představitele zúčastněných zemí.

Star Trek: Vesmírná loď Voyager (1995) (seriál)

Kapitánka Janewayová, Tuvok, pan Chakotay, kliďas Tom Paris a ostatní jsou do jednoho obrovští sympaťáci, které jsem si dost oblíbil. Star Trek: Voyager těží ze zajímavé zápletky ztracení v deltakvadrantu a následného hledání cesty zpět, což mě hodně bavilo, protože to bylo hodně dobrodružné a atmosféra ztracení byla vykreslena výborně. Úvodní intro je úplná pecka a Voyager je krásný plavidlo Federace. Některé díly jsou sice slabší, ale emoce a vztahy a touha dostat se zpět je zachycena parádně! :-)

Statečné srdce (1995)

Zabili mu milovanou ženu a pak...obrovsky silný a dojemný příběh o lidské odvaze, boji za lásku, svobodu a čest, odhodlání nevzdávat se, národní hrdosti a odporu proti anglické tyranii, ale také o intrikách a zradě. Mrazí už jenom při úvodních záběrech na skotskou Vysočinu za doprovodu fenomenální Hornerovy hudby. Film je prošpikovaný sekvencemi, které mě dohání k slzičkám, ale i k hrdosti na ten malý skotský národ a ten konec musí něco zanechat v každém z nás. Já osobně pláču pokaždé a nestydím se za to. Tenhle film asi jen tak (a troufám si říci, že možná nikdy nic) nesesadí z první příčky mého osobního žebříčku - už jenom kvůli mé lásce ke Skotsku. P.S. "Teprve moudrost z nás dělá muže."