X-Men (2000)

Nejsem příznivec komiksů, ale zato jsem upřímný. Jedná se o velmi velmi efektně natočenou hovadinu, nic víc. Lepší 3*

Ostrov (2000)

Kimův film s minimem dialogů a maximem hnusných scén. Ano, je jich povícero. To, že má Kim rád prostitutky bych mu neměl za zlé (naopak mám leitmotiv jeho filmů rád), ale sraní do vody, zabíjení zvířat a ty pověstný háčky ... fuj, hanba, styď se. Filmu jsem asi neporozuměl, přesto mne zaujal. Ale na něco bych musel být asi Jihokorean, abych měl jasněji ...

Pohraniční pásmo (2000)

Mělo-li spočívat kouzlo tohoto filmu v nepochopitelnosti bratrských vztahů obou Korejí, pak je tento film dokonalý, jinak řečeno dokonale nepochopitelný. Proč se stalo to a ono? ... Parkova režie je trochu nevyvážená. A naprostá emocionální chladnost mi nakonec nedovolí dát lepší známku.

Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Ani napotřetí jsem to nedal ... Nechť dostanu příště přes pazoury, jestli si to ještě budu chtít pustit.

Vrcholné umění (1998)

Přidávám k tomuto filmu jubilejní 100. hodnocení. Snímek, který mne dokázal upoutat od první po poslední minutu. Neokoukané tváře, které rozehrávají lesbické drama, jehož erotičko je leitmotivem celého filmu, jsou devizou. Zejména krásná Radha Mitchell, o té se mi asi bude zdát. Celou dobu to byl jednoznačně pětihvězdičkový film. Proč tedy nakonec jen 4*? Protože když už tak hezky oddalujeme ty lesbické scény, očekávám, že na konci bude jedna extrascéna. A to se tedy (vrcholné umění) nekonalo.

Jednoduchý plán (1998)

Dokonale mrazivá atmosféra odehrávající se v zasněžené krajině, kde se ztrácí peníze a přibývá mrtvých. Herecky se vyjímá Billy Bob Thornton. Celou dobu jsem si říkal, že to je role napsaná na tělo Ivanu Trojanovi, a to nejen díky fyzické podobnosti s trochu mentálně zaostalým Jacobem.

Ohněm a mečem (1999)

Polská historie a Henryk Sienkiewicz, to je silná kombinace. A pokud se přidá i filmové plátno je nejeden důkaz, že funguje i toto. Ohněm a mečem je zatím asi posledním zfilmovaným počinem a jako vždy velmi dobrým. Obávám se, že nic podobného v české kinematografii nenajdeme, maximálně Vávrovu historickou trilogii a ta zavání spíše ideologickým přizpůsobením historie než romantickým vybájením. S tímto filmem mám však problém, že se příliš neorientuji v ději a pletou se mi jednotlivé postavy. Nevím, nakolik je to mou chybou a nakolik tvůrců.

Legenda o slavném návratu (2000)

Jeden z těch filmů o sportu, po kterém máte chuť vzít do ruky okamžitě golfovou hůl, přestože jste ji v ruce nikdy nedrželi, a odpálit míček jak daleko to jen jde. Velmi sympatický Matt Damon.

Ptačí klec (1998)

Asi stále ještě nerozumím tolik jihokorejské mentalitě. Ale vůbec jsem nepochopil proč se některé postavy chovají jak se chovají. Proč ta prostituující dívka prostituuje a živí celou další rodinu? Jinak se ovšem jedná o pozoruhodný snímek, jehož sledování není ztraceným časem.

Smrt panen (1999)

Sofia se zde režisérsky zaučovala. Film je slušně natočen, ale je přece jen cítit, že je toliko povrchní, nevyrovnaný. Motiv smrti dívek mi zůstal utajen. O čem to tedy mělo být? ... Ovšem, že má Sofia talent, to prokázala v Ztraceno v překladu naprosto bez debat.