Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Animovaný
  • Akční
  • Dobrodružný

Recenze (12)

plakát

Mandalorian (2019) (seriál) 

Z nějakýho důvodu mě to baví. A to i když děj se nikam neposouvá, jediná premisa je ochránit dítě a jednotlivé epizody jsou jako úrovně z počítačové adventury. Postavy jsou bez osobnosti a bez nápadu, zápletka je vždycky stejná (pomůžu ti, když pomůžeš ty mě a to tak, že něco nebo někoho rozstřílíme). Ze světa Hvězdných válek, který známe se nám ukazuje tak málo, že to člověka nenavnadí, ale tak moc, že seriál nelze chápat jako samostatný příběh. Nemůžu si pomoct, ale přidávání dalších barev světelných mečů, už mě prostě neoslní. Ale jako oddechová pohádka s hezkou grafikou a roztomilým Grogu je to vlastně přes to všechno docela milé a chytlavé.

plakát

Najednou jsme rodina (2018) 

Film podle skutečných události. Velmi příjemné překvapeni. Člověk čeká oddechovku a dostane ji. Ale dostane i mnohem víc. Snímek pravdivě vypráví o reálném, palčivém a smutném společenském problému, ale dělá to s laskavým kvalitním humorem a zároveň pořádnou náloží emocí.

plakát

Enola Holmesová (2020) 

Fajn oddechovka se sympatickou protagonistkou, ale pomalým tempem. Proč se příběh odehrává ve světě Sherlocka Holmese je trochu nejasné. Zdá se, že tu jen proto aby tvůrci nemuseli vysvětlovat, že existuj hodně chytří lidé a že se nacházíme v Británii na počátku 20. stol. Větší roli v příběhu Sherlock nemá, navíc to zde génius a sociopat, ale citlivý a věrný bráška. Kromě příběhu toho film moc nenabízí, propojení s feminismem nepřidává žádný oslňující prvek. Porušení čtvrté stěny na začátku člověka trochu navnadí, ale v průběhu filmu už ho příliš nezažije. Film nebude trhat rekordy, ale jako odpočinek na dlouhý zimní večer se využít dá.

plakát

Nejvyšší nabídka (2013) 

Fascinující, tajuplný, nejasný. Kdo tvrdí, že je závěr plytký, příliš doslovný nebo předvídatelný, ten podle mého názoru film nepochopil. Možností jak děj i poselství filmu pochopit je nespočet. Nemám pocit, že bych film chápal ani po netrviálním podrobení moudrosti internetu. SPOILER: Netuším, co mě mate více: liliput neuvězněný ve starém automatu, falešná láska ve které přece snad jen je kousek pravdy, nebo snad závěrečná scéna, kde pochopit posloupnost jednotlivých výjevů je úkol složejší než se zdá na první i druhý pohled.

plakát

Baby Driver (2017) 

Vtipné, dramatické, chytré, s myšelnkou, rychlé a akční. Rozhodně jeden z nejlepších filmů, jaký jsem za poslední dobu viděl. Ačkoli nejsem žádný nadšenec do aut ani fanda akčňáků, tak tenhle film mě zaujal svojí propracovaností, chytrým humorem a hlavně pocitem, že je něco za ním. Pocit, jako bychom se nedozvěděli všechno a přesto jsme od toho trochu ochutnali – zvlášť postava Rapla na mě působí působivě propracovaně i když v ději se její příběh v podstatě neobjeví. Scénáristická důkladost a obří vyžívání se v detailech (ať už příběhových nebo humorných) jsou umně doplňované hudbou, která jakoby mimochodem prochází celým filmem jako jeden z hlavních motivů a přesto trochu stranou. Za mě jasných 5.

plakát

Lásky čas (2013) 

Přívětivé, konejšivé, dramatické, smysluplné, napínavé. Myslím, že málokterý film mě tolik udržel v napětí po téměř celou dobu sledování, hlavní hrdinové jsou sympatičtí a člověk jim musí fandit i když občas dělají hlouposti. Natočit film, který je zároveň tolik romantický i tolik sci-fi současně a přitom to není zpatlanina, je umění a i proto se k tomuto snímku určitě rád časem vrátím (což obvyke příliš nedělám). Kromě toho všeho ještě zbyl prostor, pro nějakou tu myšlenku, za což tvůrcům patří můj obdiv.  Ještě mi přijde správné zareagovat na v komentářích často zmiňovanou nelogičnost. Je to něco, co mi obecně na filmech vadívá asi nejvíc a mám sklony kvůli tomu odepsat celý film, ale musím říct, že tady jsem s tím problém neměl. Myslím, že zdrojem pocitu nelogičnosti je nepochopení principu "jde se vrátit do momentu, který si pamatuješ". To platí, jak do minulosti, tak do budoucnosti (tedy např. pokud se někdo vrátí do minulosti a prožije vše znova, má stále možnost se vrátit do chvíle, než se do minulosti vrátil).

plakát

Vzkaz v láhvi (1999) 

Nudný, předvídatelný, nesmyslný. Úvodní nápad se vzkazem v láhvi docela ujde, ale tím to bohužel začíná i končí. Vzhledem k obrovské nudě jsem asi půl hodiny někde uprostřed přeskočil, ale vůbec jsem neměl pocit, že bych o něco přišel, nebo něco nepochopil. Scéna, kde naštvaná rodina Catherine přijede pro obrazy, působí vyloženě nesmyslně a trapně. Konec sice trochu překvapí, ale když mě i scéna v bouři, která byla dělaná zřejmě primárně jako šokující a na city působící totálně nezaujala, nebavila a ani slabou emoci neprobudila, je něco špatně.

plakát

Faunův labyrint (2006) 

Lehce děsivé, upřímné, zábavné. Inu celkově je to myslím hezký film. Člověk se rozhodně nenudí. Snímek má hloubku, sílu, myšlenku i (mnou oblíbený) nejasný konec. Tak proč jsem nedal 5 hvězd? [pozor spoilery] Zaprvé kvůli mnoha lehkým nelogičnostem (proč se dívce otevřela stěna, když za ní pak mohl kapitán stejně jít? proč Mercedes kapitána nezabila? proč kapitán neviděl fauna, když viděl mandragoru? proč Ofélie jedla ty hrozny, vůbec neměla důvod -- jasně všechno to lze poměrně snadno nějak "obvysvětlit", ale ve filmu to působí trochu zvláštně až nedopracovaně) a zadruhé kvůli filmovým smrtím respektive zraněním. Zvlášť kapitán vydrží několik opravdu nepříjemných ran nožem v podstatě bez mrknutí oka.

plakát

Princezna Nevěsta (1987) 

Příjemné, veselé, na odlehčení. Za mě určitě nejlepší pohádka na trhu! Humor se snoubí s propracovaným příběhem o pravé lásce a hrdinství. Oblíbenou postavou se rozhodně stal Inigo Montoya se silným osobním příběhem a skvělým humorem. Ačkoli graficky je film o trochu slabší, ve všech ostatních ohledech ho můžu vřele doporučit.

plakát

Wir sind die Nacht (2010) 

Nepromyšlené, laciné, nezajimavé. Děj příliš nedává smysl. Jednotlivé postavy jsou chvílemi překvapivě klidné, chvílemi reagují přehnaně. Závěr filmu není jednoznačný, ale ačkoli jsem obecně takových konců příznivcem, zde mě tvůrci nechali na pochybách, jestli to byl záměr, nebo zda pouze nedokázali svou myšlenku dostatečně jednoznačně vyjádřit. Ačkoli se mi celkově film nelíbil, musím uznat, že chce-li člověk vidět romantický upírský krvák u kterého nemusí příliš přemýšlet, pak je Wir sind die Nacht přesně to, co hledá.