Prokletý ostrov (2010)

Tenhle film je jako sen, ve kterém se postupně probouzíme do reality. Celou dobu mi Scorsese servíroval krvavej biftek a já na konci zjistil, že to není krvavej biftek, co mě tak pálí v ústech, ale hořká medovina. Nepatřím do Céčka? K příběhu bez komentáře, každej čekal něco jiného, každej se musel vypořádat se závěrem. Dusivá hudba, vichřice, déšť, starej hřbitov a ponurá pevnost, ostré útesy a celý ostrov, potemnělé chodby a kapající voda, vzrůstající paranoia - to vše vytvářelo atmosféru par exellence. Kingsley, Ruffalo, DiCaprio a vůbec i ten poslední komparzista tu nebyli zbyteční, herecké výkony se dají přirovnat k ozubeným kolečkům hodinek - na jednom kolečku závisí chod druhého a když se jedno zastaví, je to v háji. Tady všechna kolečka jedou jak nacucaná olejem, pěkně bez zádrhelu. Ale to je vlastně u dobrého filmu nutnost, co ale vyzdvihuje Shutter Island výš nad průměr, je fakt, že ani jediná mikročást filmu tu nebyla samoúčelná, prázdná a nelogická, ale že vše sloužilo záměru. A závěrečný explanation-effect tu nebyl pro maškarádu. Sice hodně brzy začnete tušit, že s tím útěkem Rachel to nebude tak horké, že Laeddis nebude ukrytý v majáku apod., ale dovolím si tvrdit, že konec nikdo z vás stejně neuhodne (a to i navzdory tvrzením mnoha uživatelů, co začínají větou "Velkou pointu jsem uhodl hned na začátku", sorry, nevěřím vám ani jednomu). Z tohoto filmu necítím snahu být "něčím víc", aniž by na to měl. On na to má. Takže pro mě, jakožto milovníka temných thrillerů, zasloužených 5*.

2012 (2009) odpad!

Emmerichovy katastrofické filmy jednou způsobí světu katastrofu. Film debilní jako bankovní poplatky. Emmerich je megaloman, evidentně ho baví se ukájet, když může zničit, co se mu zlíbí. Nejde o to, že tu ničí Paříž, či Vatikán, ale že ničí divácký vkus. Je vůbec Emmerich schopen natočit alespon jeden film, který by nebyl jak přes kopírák??? Neumí. Holt tenhle kalibr se musí umět točit a mně nikdo nenamluví, že Emmerich má na víc, než režírovat školní divadelní představení "Jak byl drak na kolena sražen a jako prase poražen". Ne, on na víc nemá. A nepochopím, kdo mu dává balíky peněz, jen aby natočil nehorázné paskvily jak na běžícím pásu. Kdyby měl Zdeněk Troška podobné finance, to byste se vážení divili, co by se dalo natočit u nás. Pro Morien: Tohle nepiš, jinak hrozí pandemie aids:-)

Výměna manželek (2005) (pořad) odpad!

Vysoce nekvalitní drahej šunt, kterým chtěli soudruzi z Novy zbořit hranice vkusu. Ztotožňuji se s komentářem uživatelky Evora, která to vystihla skvěle. Doplním, že nejsem fanda žádných šmírovacích komerčních hitů, které se na nás valí ponejvíc ze západu (všechny ty debilní reality show typu Vyvolení apod.). Pořad Výměna manželek snad vybíral lidi bez všech dostupných mozkových nanobuněk, protože jejich psychologický profil mnohdy hraničil s "jednoduchostí" (ne u všech samozřejmě). Přiznám se, viděl jsem jen několik dílů, ale všechny mě dokázaly regulérně vytočit...a to se mnou umí jen Paroubek a ten jeho pomíchanej ciferník se sexymozkem.

Muž z Acapulca (1973)

Až na tu krev, co vypadá jako malinovej sirup, je to vcelku úsměvný film, ale Belmondo fakt nikdy nebyl můj šálek....byť uznávám, parodie dobrá.

Pevné pouto (2009)

Pevné pouto aneb Duch pro náctileté. Jackson se dostal od úchylných hororů přes velkolepou fantasy po kýčovitě barevný průjem. 3/4 scénáře mlátí prázdnou slámu, barvičky v jiném světě jsou jak z reklamy na Fa, příběh je od podlahy divný - ani krimi, ani drama. Vyšetřování chabé, vraždy a motivy sotva naznačené, odkoukané vsuvky z Ducha, podezření otce na souseda nabyto šestým smyslem - zkrátka po mnoha stránkách jasně nedomyšlená konstrukce, jen slovní maškaráda. Takže jediné, čeho si fakt užijeme nad míru, je kýčovitý záhrobní monolog. Vůbec jsem nepobral účast Susan Sarandon, ta tam krom jednoho hypertrapného pokusu o odlehčení, hodícího se spíš do pubertálních komedií s Lindsay Lohan, byla úplně na nic, stejně jako černovláska se schopností vidět duchy...co ta tam robila?? Aspoň mops táhnoucí vozík leccos zachránil :-) Od Jacksona obrovské zklamání. Tuny citů mé zkamenělé srdce holt nepobralo......

Policejní akademie 7: Moskevská mise (1994) odpad!

Byla jen otázka času, než se emeričtí soudruzi vypraví na freundschaftsbesuch k ruským kapitalistům. Bohužel na adresu rusko-amerických vztahů jsem se žádného kvalitního vtipu nedočkal. Takže: Ne-я тебя люблю.

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál)

Je libo klystýr mozku???? Nehodnotím, protože jsem neviděl ani jeden celý díl (ono by to technicky stejně ani nešlo, protože televize by byla po 5min na třísky), mám však poznámečku pod čarou k těmto seriálům: prý se v nich máme najít a ztotožnit se s hrdiny, ale tyhle seriály mají pověst prachsprosté lidové podívané, jsou tam tak neuvěřitelné, za pačesy přitažené situace a ty nejlacinější charaktery, děje, poučení i zábava, až je s podivem, že se v tom seriálu někdo najde...a že vůbec vzniklo tolik dílů!

Zlatý tuleň (1983)

Sice od A do Ž a od Ž do A standardní podívaná, ale pro mě je to jediný film mimo dokumentů o přírodě, kde jsem viděl tuleně - a kdyby tu nehráli lidi, ale jen tuleni, tak za 5* :-)

S politiky netančím (1995) (pořad)

Tenhle humor pro mě není, má politická hravost jej neocení / myslel jsem, že vidím přerostlého lelka, a on to byl Lešek Semelka / Šimek se za vtip nesková a já tápám, kdo je lepší - Bubílková, či Jílková?

Akta X - Film (1998)

Akta X aneb jak mohl The Thing přežít Kurta?? Mimozemský virus, ultimátum na záchranu parťáka, samé tajné domluvy, spiknutí, pěkně hořící louče 35 tis. BC, spousta konspirací, pseudozápletka podobná McGyverovi, šmrcnutá klasickou moderní mysteriózností. Film Alta X je hluboce průměrný a prvním dílům seriálu se nevyrovná. Chybí atmosféra, trochu silnější logika a přesvědčivost. Konec už byl slabý jak Jemča vedle absinthu. Tenhle Film by se dost dobře hodil jako TV prequel k vlastnímu seriálovému korpusu.