I Miss Sonia Henie (1971)

Bez znalosti kontextu nepochopeno, a to tak že vůbec. Po shlédnutí zpětně načteno, co že to mělo vlastně být. No tak alespoň vím, o co šlo. Ale ani tak se mi to nelíbilo. PS: zahraje si tam i Forman, jehož část je asi opravdu nejlepší (ovšem nejlepší ze špatných). link ke shlédnutí 1/2 a 2/2. [30%]

Tintinova dobrodružství (2011)

Technicky opravdu na pomyslné špici, ale že by mě to chytlo po ostatních stránkách se říci nedá. Spielberg fakt začíná divně ulítávat poslední dobou. Jako rodinný film převážně pro děti asi lepší než pro ty odrostlější, ale taky mi to nepřijde zase jako úplně čistě dětský film. [60%]

Vinnetou - Poslední výstřel (1965)

Nejtemnější, s nejvíce podrazy, lěčkami, nejvyhrocenější a to z velké části díky finále k jakému to vše spěje, ale zároveň i přímému likvidačnímu směrování děje na oba hlavní klaďase. Ovšem zase je zpátky Sam, který to vyváží zpět do groteskní polohy. Pochopitelně kvůli závěru to nemůže být můj nejoblíbenější z celé trilogie. [80%]

Vinnetou - Rudý gentleman (1964)

I Vinnetou si občas potřebuje emočně odfrknout od věčného zachraňování Apačů z průserů a v kmeni Assiniboi je zrovna dcera náčelníka single. Dokonce má k sexuálním radovánkám k dispozici poměrně velkou soukromou jeskyni 20+1 s výbornou akustikou. Ovšem zároveň je paralelně třeba řešit klasickou dlouhodobě opakující se prekérku - mír mezi indiány a bělochy. K tomu štěně Merrilovo dostává zálusk též. Forrester má práci se svými podanými grázlíky značně usnadněnu, protože naprosto geniální a slizký Luka zpracuje a oblbne kde koho. Btw. flaneláč je neskutečný had a již potřetí za sebou mění úspěšně partu. Jeho wild-west-CV je opravdu našlapáno spoustou pracovních zkušeností na různých pozicích. [90%]

Vinnetou (1963)

Srdcové opětovné setkání s hrdiny z dětsví má stále své původní kouzlo, a to i po tolika letech a opakováních. Santer u mě jako padouch z této klasické trilogie vítězí. K tomu děj jede stále na plné obrátky, Vinnetou je zde ještě poměrně divoký, než si ho Olda trochu zkrotil a doučil základy němčiny k tomu (Kleki-Petra to těch 30 let docela flákal). Pozorní diváci odhalí i floutka flaneláče "ze Stříbrného jezera", který zde dostal pouze velice primitivní úkol(y). Dobrá, uznávám, že byl v té době ještě na striktně juniorské pozici (melouch na jezeře je až z pozdější doby). Ne vážně, fakt tenhle film mám hodně rád .. nostalgický plný kotel nelze nedat. [100%]

Kamarád taky rád (2011)

Spotřební slabě romantický odvar s ne moc fungujícími vtípky a ubíjející smrští dialogů. Scénaristi si v první třetině dělají nezávazným sexováním srandu ze zaběhnutých principů daného žánru jen proto, aby do něj v třetině poslední naplno zabředli a popřeli vlastně tak sami sebe. Asi chci moc, ale mě to prostě nepřišlo ad1 veskrze romantické, ad2 vtipné. A to je u romantické komedie nemalý problém. Nezachrání to ani kukadla či jiné partie Mily Kunis. Woodyho gay postavě sporťáka s extra přízvukem měli dát více prostoru! Chtěl jsem dát chvíli dokonce jen 40, ale uznávám, že jsou ještě daleko horší kusy, tak jim ponechám ve škále místo a přivřu jedno unavené oko. PS: film mi byl utnut vinou nekvalitní kopie před začátkem titulků. Takže teď nejen že jsem "rozhozen emočně", ale ještě nevím jak vlastně to "úplně dopadlo". Ale dle přítomné znalkyně tohoto snímku se "na konci již nic podstatného nestalo". No snad usnu .. [50%]

Způsob zabíjení (2012)

Hodně silný a nepříjemný zážitek, tedy za předpokladu, že vám nepříjde normální, když se moderátorka diskusního pořadu v národní TV obrací s úsměvem na sveho hosta se slovy: ".. Anwar and his friends developed a new more efficient system for exterminating communists. It was more humane, less sadistic and avoided excessive violence." Protože v Indonésii to za normální stále ještě je (a nejedná se o formát ala Tabu). A samozřejmě se dostane i na chladnou demonstraci tohoto jeho vynálezu, a to přesně na místě, kde opakovaně "gangster" zabíjel - Anwar údajně ~1000 vražd; celé čistky odhad milion zavražděných během jednoho roku. Nápověda pro náruživé domácí kutily -> použil drát a pytel. Podobných absurdně perverzních nepochopitelných situací jsou celé (pro mě dosti dlouhé!) dvě hodiny narvány k prasknutí. Aktéři z čistek z let 60-tých hrají sami sebe ve fiktivním filmu, netušíc, že z toho bude nakonec trochu jiný dokument, než si původně myslí. Víc k tomu teď nemám chuť psát. [80%]

Proměny (2009)

Na celovečerní prvotinu 22-letého režiséra je to sice povedené, ale v konkurenci byť i jen českých povětšinou průměrných filmů to již ale nemá výraznější šanci pevněji obstát. A nepomůže tomu ani zdařilá vizuální stránka (včetně následného střihu), kterou má tenhle cápek již ve svém věku celkem obdivuhodně v paži. Takhle strikně pevné a rychlé uzavření kruhu extrémně malého počtu vzájemně vpodstatě cizích postav fakt nežeru. To už spíš zamhouřím uši nad sem tam horšími replikami než nad tímto. A na nějakou výraznější katarzi všech hrdinů (kteří jsou dost jednoduše a šablonovitě načrtnuty) se bohužel již nedostalo. Každopádně bude v jeho tvorbě houšť, doufám. Ovšem po videoklipoidním Czech Made Manovi (který jde v práci s kamerou a stříhem ještě daleko dál) by to chtělo napopáté již uchopit něco pevněji a komplexněji. [40%]