Hledá se prezident (2013)

Ti co sledovali pečlivěji první prezidentskou volbu v historii ČR si připomenou celou několikaměsíční anabázi trochu z druhé strany. Aneb co se do zpráv, debat a novinářských příspěvků nevešlo a ani vejít dost dobře nemohlo. Povětšinu času je to docela vtipné. Smějete se když: Zeman pije, hledá cigaretu a reje do Dienstbiera, Fischer neohrabaně máchá rukama, Okamura podepisuje svůj výtisk Umění vládnout, Zeman pije a ošahává Kačenku, Bobošíková jezdí s buchtou&Buchtou v mikrobuse, Dlouhý vybíhá s panděrem mezi sportovci, Zeman pro změnu nasává a vrací rádoby žoviálně úder před momentem útočivšímu Dienstbierovi, Franz děsí děti, Roithová se neprojevuje, Zeman hledá místo kde si zapálit - u koňaku, Schwarzenberg usíná, Zeman si objednává pivo, Sobotka je nudný, Fisherová je neuvěřitelně milá dáma a Zeman stále ještě nevidí dno sklenky, stěžujíc si na nemožnost kouřit v nekuřáckých prostorách. Atd. atd. pořád dokola, trochu jsem si to pravda zjednodušil, vynechal ty "stěžejnější momenty", ale ty podstatné body stejně každý zná ze zpráv či Blesku. Posbíráný zákulisní materíál zaujme již pro toto téma zaujmuté. S ostatními, do jejichž řad se nepočítám, musí pravděpodobně udělat všechny ty věcy okolo slovíčka nuda. Z dokumentu po prvotním zamyšlení je cítít určitá nepopíratelná tendence opřít se do konečného vítěze a stranit tomu nakonec druhému a ostatní zahrnout tak nějak do počtu. Ale (po zamyšlení druhém a třetím) bych se nedivil, kdyby zkrátka na Karla toho vtipného-hrozného materiálu tolik nebylo k dispozici, zkrátka jen sem tam spí či žvatlá, a Míloš to celé opravdu neprokouřil a neprochlastal. To ať si každý přebere sám. I poměrně dobře jsem se bavil, ač ke konci mě humor dost přešel. Ovšem jelikož mi to nepřišlo jako nějaké velké řemeslo v kategorii dokumenty, tak hodnocení čistý průměr. Viděno na novinářské předpremiéře. [50%]

Sinister (2012)

V červených? Za mě teda určitě ne. Nic nového pod hororovým sluncem, k tomu některé místa buď slabší až nelogické (a to jsem v tomhle kritérii na horor hodně mírný) nebo nedotěžené. O několika málo (divně ne-)využitých vedlejších postavách ani nemluvě -> to je tam nemuseli dávat. Těch pár laciných lekaček to již nespraví. Atmosféra sic není úplně zlá, ale že bych se bál? A když se u hororu nebojím.. Ok, měl jsem se na to dívat sám a více v noci, ale i taky by to o mnoho lépe nezabralo. On i hlavní hrdina mi byl od počátku nesympatický, k tomu jeho rodina úplně fuk, tak co potom chci za vtáhnutí do filmu. Jinak na druhou stranu filmařsky řemeslně v pořádku. K tomu jeden hudební motiv a jeho použití se mi dokonce líbílo více než obvykle. Ale od tvůrce pro mě kdysi dávno viděného a celkem oblíbeného Exorcism of Emily Rose (které bych si měl zopáknout!) se podruhé nic velkého nekoná. Jak se tak rozhlížím po okolí a ostatních komentářích, tak jsem musel být hodně jinak naladěn než zprůměrovaný statistický vzorek. [50%]

Poznámka pod čarou (2011)

Mám rád originální filmy s dobře zpracovaným námětem a kvalitními hereckými výkony. Vše je zde obsaženo. Závěr nepatrné zklamání, ale nic hrozného, celkově velká spokojenost. Nenechte se vyděsit poměrně nepřístupným tématem - badatelů židovského Talmudu na Hebrejské univerzitě, nehraje to žádnou stěžejnější roli, diky které by to bylo divácky nepřístupné. [80%]

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

Není špatné se po letech opět projet po prérii. I když tohle shlédnutí se spoustou komentářů a analýz v průběhu z řad náročného publika bylo poměrně nestandardní. Btw. kdyby bandita-flaneláč nebyl po celou dobu tak neschopný, tak to mohlo vše dopadnout úplně jinak! Nepochopím, že mu byly opakovaně svěřovány úkoly nejvyšší důležitosti .. [90%]

Podvodník (2012)

Haha, tak tohle je velice povedené, originální. Je to dokument, je to thriller, je to fikce či snad komediální narážka na naivitu amíků? No dobře, teď už tuším, ale zároveň si pár věcmi stejně nejsem jist. A vůbec mi to nevadí (kecám, trochu ano). Ale hlavně. Jsem rád za to, že jsem neudělal trapnou chybu a četl si o tom něco výrazněji dopředu (což se mi poslední dobou již několikráte královsky vyplatilo). Nedělejte ji také. Jdětě rovnou do toho .. [80%]

Gattaca (1997)

Je to prostě dobré. Námět, zpracování, herci, výprava, hudba. A rozhodně se nekoná žádné pompézní akční sci-fi na efekt. Spíše se servíruje atmosferický komorně-civilní příběh o jednom velice odhodlaném jedinci. Doporučuji i science fiction málo poznamenaným individuím. Tohle vážně šlo rovnou na video, bez uvedení do kin? To nemysleli tenkrát distributoři vážně, že ne? Jinak myšlenka selekce na základě genomu je dosti nepřijemná, zárověň i tím, že nemusí být až tak vzdálena. [80%]

Poslední skaut (1991)

Jedna z největších hustot stylových hlášek na m2, Willis se vpodstatě nedostane k žádnému normálnímu diaogu z jeho strany, pořád perlí. A po čase se mu k rukám dostane parťák Wayans, který to začne z rukávu sypat též - je k Brucovi skvěle vybrán. Akce je čistá, odsýpá tím správným způsobem. Záporňáci patřičně slizcí a tak dostanou za uši (mezi oči a jinam..), jak si zaslouží. Skoro bych řekl, že je to lepší než Die Hard. Což je tedy teze odvážná, ale ta kadence hlášek .. Jsem rád, že jsem si to po neskutečně dlouhé době zopáknul. [100%]

30 minut po půlnoci (2012)

Stejně jako lov na Usámu tak i film si dává dostatečně na čas, ale nudou bych to tedy rozhodně neoznačil. Kdo chce vidět jak vypadá opravdu kvalitní, nepřepálená, neglorifikovaná akce (zdravíme Ridlehyho a jeho Black Hawk Down, které mám ale taky hodně rád), tak ať neváhá nad tímhle snímkem - sice je až na konci, ale i cesta k ní stojí za to. A když sama sebe Jessica Chastain představuje řediteli CIA na jeho otázku "Kdo to je?" slovy: "I am the motherfucker that found this place, sir!". No není taková děvčice k zulíbání? [80%]

Láska (2012)

Pěkně, nenásilně, civilně, čistě ale i s odstupem a chladně natočeno. Což zde nejsou žádné výraznější nevýhody, tenhle styl danému vyprávění (alepspoň podle mne) vyhovuje. Hlavní dvojici jsem výkony sežral i s navijákem, a to je to vlastně jen docela 'normální příběh o stárnutí', byť hodně smutný. Jednoho to donutí se i dost zamyslet a nejsou to myšlenky dvakráte příjemné. Absence hudby je na místě. Závěr (dejme tomu posledních 30min, ne jenom poslední scény) je docela záhul a přímý útok na diváka, dá to trochu zabrat. A tedy ač film není žádná velká oddechovka, tak se vyplatí si na něj čas udělat. Jedna nejapná poznámka závěrem: celý byt byl čistě uklizen, žádný squat a i věcy/nábytek se nikde nerozpadali, ale za dřezem stěna v kuchyni vypadala jak z chlívku - a to i v době, kdy ještě oba byli vitální. Sice drobnost, ale trklo mě to a smysl toho jsem nepobral - a to nemám žádnou uklízecí úchylku ala Monika. [80%]

Kon-Tiki (2012)

Originální dokument (z r.1950) jsem neviděl, knihu nečetl (do 70 jazyků, 50 mil. kopií), ale anabáze je to zajímavá. A to nejen díky úsměvným paradoxům: hlavní strůjce 9000 km dlouhé a nebezpečné výpravy balzovým vorem trasou, která se považuje za nemožnou neumí plavat (!?). Nebo třeba že z ostatní 4-členné posádky byl předtím na moři jen jeden. Jinak některé záběry osazenstva moře mi připomněli nedávno viděné Life of Pi (kosatka-žralok, žralok, létající ryby, medůzy). Jo a lacinou mini-linii s krabem si mohli odpustit, jinak docela spokojenost. [70%]