Lincoln (2012)

Spielbergovi sice pořád jde technická stránka, všechno to šlape, pěkně čistě, ale stejně mě to z větší části nudilo, nevtáhlo. Těch postav hlavně zpočátku je opravdu nesnesitelně moc, mě už pak bylo po chvíli jedno kdo kde komu co řekne, stejně to nemělo moc význam, když se vše sune vítězně vpřed (tím správným americkým pohledem), tak jak všichni známe z dějepisu, že. A na nějaké výraznější odhalení či průřez jeho životem je vybrán je moc krátký úsek. Nezachrání to ani kvalitní herecké výkony, především Day-Lewis v postavě Lincolna, který se tam krásně prochází jako modla, pěkně na uctívaném obláčku. Takhle nějak jsem si ho pravděpodobně taky představoval, i když nevěřím, že to tak i bylo ve skutečnosti, musí to být extrémně přibarvené. Ale opět jsem na tohle dost málo Američan (=vůbec). Již druhý film co mě od něj zklamal, za sebou, a to je tedy co říct. Wake up, Steven .. Robocalypse musí být už zase pecka! [60%]

Let (2012)

Denzel vynikající, první část s havárkou příjemně natočená (ač díky přečtení synapse dějové kostry bohužel nikoho nepřekvapí), ale pak to spadne do pomalého čekacího uchlastávajícího průměru. Teď piju, TEĎ UŽ NE, ale teď už zase jo, atd atd. K tomu linie s feťandou opravdu nedává valný smysl, jak je ostatně zmíněné již několikráte jinde. Na konci jsem to už už chtěl pochválit za pěkný "happyend", ale zklamali mě za pár chvil poté, a to hned 2x po sobě - srabící scenáristi jedni podbíziví. Pro začínající alkoholiky je zde ovšem pěkný návod, jak se pro prohýřelé noci bryskně upravit do práce, to by mohlo jít rovnou k Přemkovi do Receptáře. PS: nominace za scénář? Vtip? [60%]

Nespoutaný Django (2012)

Hodně jsem čekal a hodně i dostal. Tarantino se s tím klasicky nepáře a konečně si natočil svůj western, resp. spíše southern, hodně po svém. První třetina je takový nářez, že často ani není čas zavírat ústa, poté se to sice uklidní, především kadence humoru často velmi černého , ale jen nepatrně a to víceméně proto, aby to na konci mohlo zase pořádně zabrat. Herecky si film pro sebe krade dokonale Christoph Waltz, jeden by nepomyslel, že jde ještě Hans Landa překonat či minálně dorovnat. Ale i "Samuelovi" temné pronikavé oči, ohnutý hřbet a zlá povaha potěší. Jamie Foxx se konečně dočkal a střihnul si hlavní part, a né vůbec špatně, ač stín Christophův je příliš silný a doléhá na něj viditelně. DiCaprio nezklamal, i když s jeho nástupem film právě začal lehce ztrácet otáčky - na vině bych řekl, že je spíš postava než Leonardovo herectví, které si s každým dalším filmem (od Titanicu, ten ještě vyjímaje) začínám víc a víc užívat. Štědrá stopáž mi utekla jako voda, konec by mohl být lépe vygradován, ten úplný závěr je opravdu divně přilepen, ale čert to vem. Už dlouho jsem se takhle u zabíjení ve filmu takhle nepobavil. Ano, zní to dost úchylně, nemorálně, psychicky narušeně, ale když Quentin umí vraždění tak příjemně naservírovat. Scéna s Ku-klux-klanem, ale i pár dalších, je instantní kultovní záležitost - divný to obrat, ovšem sem pasuje. PF sice nepřekonáno, po prvním shlédnutí nelze ani dost dobře od boku srovnávat s filmem, který jsem viděl nespočetněkrát, ale i tak je to pořádná jízda. Druhá, třetí, .., osmá projekce má velkou naději dotáhnout na 100. [90%]

Hitchcock (2012)

Jako ohlédnutí za krátkou etapou přípravy Psycha je to fajn. Jako pocta mistrovi napětí je to slabé, nevýrazné. Ale sir Hopkins si sira Hitchcocka dává skvěle! Pro mě bohužel jako celek zklamání, o to větší, protože Alfred je můj oblíbenec (a Anthony též). [60%]

Sezení (2012)

Ne moc romantické (do půlky vůbec nezaregistrována vyraznější snaha tvůrců), ne moc vtipné, ne moc dramatické. Vše takové normální (filmově), ale zároveň i trochu divné (obsahem hlavní dějové linie). Nicméně jsem to scénaristovi moc nežral. Takže, ne špatné, ale celkově ani žádný zázrak. Co stojí za zmínku je Helen Hunt. Protože to chce koule, jít do takovéhle role, navíc skoro v 50-ti. [60%]

Pí a jeho život (2012)

Neuvěřitelně technicky (kamera, efekty, střih, .. viz 11 Oscar nominací!) brilantně natočená pohádka. A jak už to v pohádkách bývá, tak jsou místa určitá místa naivní. Tolik stručný pohled z vlaku. Další možností náhledu na film je možno pojmout více do hloubky, "pokročile" (ehm), nábožensky, rozjímavě, filozoficky. Potom se dostaneme ale úplně jinam, a nevím jestli naprostý závěr filmu touto optikou tak trochu sám sebe nepotopí. Pokud bych se odprostil od teologického nádechu (byť ne úplně drsně vnuceného, ale jen tak mimochodem podaného, ale zase ne úplně dotaženého), tak tu máme od Ang Leeho opravdu technickou špičku. Přídá-li se k tomu trochu toho dalšího okolo tak, z téměř nadohled filmového Olympu je zfouknut o pár set metrů niže. Ale i tak spokojenost a příjemný zážitek v příjatelně stravitelném kýči. Částečně spojeno s mým překvapením a nenaplněným zkratkovitým očekáváním o 'zase jednom debilním příběhu'. Blue-ray varianta by nebyla v budoucnu úplně od věcy .. ach ta kamera, barvy! [80%]

Terapie láskou (2012)

Docela pohodový žánrový mix, příjemně nenucený a vtipný. Což je obecně u romantických komedií jev poměrně nevídaný, ale tak netlačí se v tomhle ohledu toliko na pilu, funkční romantická linie silně absentuje a ustupuje před komediálně lehce ujetými prvky. Trochu překvapivě hromada (8!) nominací na Oskara, obsaženy téměř všechny 'hlavní kategorie'. Což po shlédnutí , a to i bez zatím kompletní "znalosti" všech ostatních titulů, musím uznat, že je trochu úlet - např. Jacki Weaver ve vedlejší ženské roli. Zase třeba Cooper i Lawrence (a i zbytek) jsou herecky docela obstojní, ač si tipnu, že pro Oskara si nedokráčí. U mě je válcovala vtipně napsaná vedlejší karikaturní (a repetitivní) postava v podání mého oblíbence De Nira. V průběhu se nevyhneme klasickým klišé, ke konci trochu častěji, i když scénarista (a režisér v jedné osobě) si s tím jakš takš poradil, takže to nebije příliš do očí (mozku). Pro fanynky (a fanoušky!) klasik jako Hříšňák: možná dojde i na zvedačku .. Nejsem letos jsem na ty oskaráky až moc přísnej? Ne. EDIT (po Oskarech): tak jsem se mylil, ale stejne bych ho radeji radeji Naomi Watts [70%]

Anna Karenina (2012)

Experimentální, nápadité, okázalé, divadelní, chladné. Oceňuji Wrightův neotřelý přístup a se všemi nominacemi na Oskara souhlasím. I většina hlavních postav je dobře obsazena - Knightley, Law (nejlepší!), MacFadyen, Wilmot, Vikander. Horší už je to s Taylor-Johnsonem coby Vronskym, tam měl být nějaký alfa-samec s pořádným charisma, ne takovýhle lehce uslizlý hošík s knírkem. Pěkně se na to kouká, ale bohužel jak bylo již hodněkrát zmíněno, postavy (dílem i díky částečnému divadelnímu pojetí) mi byli tak nějak ukradenější, takže žádné emoční drámo se nekonalo. Chtěl sem dát jen 60%, pak za originalitu to zvednout na slabé 4, ale konec je takový nijaký (filmově) a navíc se v poslední třetině snad úplně vytratily originální přechody, kulisy atd. Takže sorry Joe, talent máš 'velkej jako prase', ale dneska jen za šede. [60%]

Legenda o vášni (1994)

Docela pěkné, výpravné (a prý silně) romantické drama, ovšem ve výsledku nic srdcervoucího 'o čem bych psal domů', napíši tedy jen sem. Exteriéry, kamera, herci, všechno klape. Scénář je často postavený konstrukt, tak aby to nějak vycházelo. Těch milostných překrývajících vztahů sem tam vešlo očekávatelně dost. To si ostatně každý střízlivý divák dokáže dopočítat. A to již od scény, kdy dorazí mladá jen zpola osedlaná klisna na ranč plný nevybouřených hřebců. Julia Ormond, kdo by to do ní řekl, poběhlice jedna. Divím se, že se tam o ni nepobili hned na začátku, mohli si ušetřit točení takhle dlouhého filmu. Čekal jsem to hodně do sladké romantiky a dostal jsem překvapivě spíš dobrodružnou výpravnou ságu rodiny Ludlow a jejich ranči, kam pořád někdo přijíždí a odjíždí - někdy za půlkou jsem to už přestal počítat. Fanynky Pitta budou nadmíru spokojeni, má dlouhé vlasy, občas zarostlý obličej, pořád je hrozně 'free', nespoutaný, divoký atd. atd., až mu z toho samotnému parkrát hrábne. [70%]

Malá čarodějka (2012)

Nepříjemné a pro 'Evropana valího si spokojeně šunky na gauči' zároveň neuvěřitelně vzdálené téma. Obsah zajímavý, filmové zpracování již průměrné. Celé mi to spíš přišlo jako hraný dokument o Africe než valéčné drama. I když pravda, že se to úplně nevylučuje. Jinak varuji, že se na to nekouká moc přijemně - z větší části depresivní a bezútěšný film, ač mohli jít tvůrci i v tomto ještě dál. [50%]