Kdyby mě zabili... (2011) (TV film)

Nebojácný průřez českou polistopadovou společností (korupce, mafie, politika, policie, vzájemné ekonomické prorůstání) od dob samotové revoluce až do dněšních dnů, celé prokládané jedním konkrétním příkladem 'zametení s policistou' z nedávné doby. Pravda, Tlustý, vyskytnuvší se párkrát v poslední třetině, je trochu mimo, působí jako pěst na oko - jakože když už je venku z politiky (vyautován spoluhráči), tak je najednou ten slušný, co za nic nemůže. Ale jinak dobře podané, místy i trochu mrazivé - ovšem otrlejší a netečnější povahy ale již dnes skoro nic nepřekvapí, že. * link ke shlédnutí - http://www.youtube.com/watch?v=WPM2VoF7q5U * [90%]

Lawrence z Arábie (1962)

Excelentní O'Toole v megalomansky výpravném historicko-dobrodružném pouštním eposu. Na dnešní dobu extra dlouhá stopáž nevadí, ani to nepřišlo nikterak natahované, leda snad trochu ke konci to ubralo na tempu. Je tedy pravda, že díky skoro 4h délce jsem se k tomu všeobecně vyzdvihovaném počinu dostal až teď a jen tak si to z fleku člověk zrovna nezopakuje. Ale zase, co z toho vystřihnout? Nic mě nenapadá. A to jsem neměl štěstí vidět DC. Gregory Peck je sice v To Kill a Mockingbird výtečný, ale Oskar ten rok za HR měl putovat do vitríny Petera O'Toola .. [90%]

Lov na Gluma (2009)

Zajímavý fanouškovský počin, který přínáší a rozvíjí jednu malou epizodu předcházející následné bitvě o Středozem. S ohledem na naprosto minimalistický rozpočet (5000$) je s podivem, že z toho vyšel takovýhle kousek, který se v mnoha ohledech (např. masky) velice blíží Jacksonovu monstróznímu projektu. Kdyby to ještě trochu více propracovali, takhle je to vhodné pouze pro fanoušky či ty co mají LOTR ságu v živé paměti. [60%]

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

A je to tady, po letech čekání jsme zpátky ve Středozemi. To co bylo proklamováno a postupně prosakovalo ven, se naplnilo. První ze tří (ještě nedávno dvou) částí poskytuje jakýsi úvod, rozběhnutí zhruba do 2/5 Hobita-knihy a znovuvniknutí do Tolkienovské tématiky. Zpočátku (ale i často dále ve filmu) je silné spojení a navázání na původní trilogií (LOTR) - očekávatelné, marketingově promyšlené, ale moc to ve výsledku nevadí. Ovšem toto LOTR-intro neposkytuje žádnou větší berličku pro předchozími snímky nepolíbené, spíše naopak, dá zavděk skalním a nebo i jen průměrně znalým divákům a Tolkienovské panice může jen zmást. Ale ruku na srdce, kdo dnes ještě neviděl alespon jeden díl zfilmovaného Pána prstenů? Často je v recenzích vyčítáno, že Hobit kopíruje a doslova přepisuje knižní předlohu (zdravíme Mirku Spáčilovou, která to ale stejně přepsala od jiných, atd.). Tak nejen že to není 100% čistá pravda, i když některé pasáže (a to jsem to naposledy četl tak před 6-7mi lety) jsou vskutku převzaty téměř slovo od slova, čin od činu. Ale spousta dalších jich je pojata naprosto jinak, a k mé nelibosti pár detailů je dokonce vynecháno úplně - i když by ponecháním ději vůbec nevadili, spíše naopak. A potom je zde velká spousta materiálu vnořeného do příběhu uměle, jako bokovka, klín, a to buď z jiných Tolkienových příběhů. Další pasáže jsou upravením děje Hobita od píky jiným směrem, pro lepší akčnost a návaznost. Navíc, i kdych přijmul tezi, že je to detailně dle předlohy (jakože ne!), tak ona je to chyba? Lidem se člověk nezavděčí. Když se něco vynechá, proškrtá, tak je to špatně, když se drží předlohy, tak taky. A nakonec, nehodnotíme zde spíše film jako ucelený celek a né jeho přepsání z papírové předlohy? Byť v tomto případě uznávám, že je to moje srdcová látka a srovnávání se také vnitřně často na mnoha místech neubráním. Pro mě je rozsah a hloubka zpracování zatím v pořádku, s jedinou výtkou - některé pasáže či rozjeté boční linie (díky nímž se to vytáhne na trilogii) jsou pravda zatím trochu nelogické, zbytečné či nevhodně pozměněny. Ale není toho tolik a finální verdikt v tomto směru se v takto rozsáhlém projektu může dát až po poslední scéně třetího dílu, kdy se mozaika režisérovy invence projeví (doufám) v plné síle. * Technické zpracování je, jak jsme od Jacksona dlouhodobě zvyklí, na velice vysoké úrovni. Sice je CGI více než by bylo záhodno a některé efekty doslova ulítly, nevypadají dobře. Ale to jsou výjimky, které z globálního pohledu potvrzují pravidlo o kvalitně provedených tricích. Výprava se bez debat dá označit jako dechberoucí: kostýmy, zbraně, exteriéry, interiéry - naprostá špička. Hudební složka navazuje na LOTRa, Howard Shore drží jakš takš předchozí laťku a snaží se o různé variace v nastoleném duchu. Ovšem izolovaných poslechem soundtracku mi to přijde více originální než při vlastním sledování filmu. Z čehož usuzuji, že mě Středozem pohltila co to šlo a vnímal jsem to jako celek, kompaktně s předcházejícím LOTRem. I přestože OST není až tak výrazné, tak je docela poslouchatelné a vyzvihnout musím Misty Mountains motiv (a jeho obměny), který byl ke slyšení již v traileru na konci Neočekávaného dýchanku - pro mě nejvíc mrazivá část best-of 'lákačky na film'. V čem má režisér naprosto přesnou a neomylnou ruku ve světe hobitů, trpaslíků, elfů a skřetů je casting. Nejen že nešlápl v žádné roli vedle, staré osvědčené volby netřeba více komentovat, ale nově zvolení Martin Freeman, Richard Armitage ale třeba i více vedlejší Graham McTavish jsou naprosto typově přesní a odvádějí skvělou práci. Horší je proniknout k jednotlivým postavám při takovémto počtu. Bilbo, Gandalf, Thorin, Glum ok, ty všechny víceméně známe nebo jsou hodně často v popředí, ale trpaslíci na velikost své bandy dojíždějí. Tak schválně, kdo z vás, extrémní Tolkienisty vyjímaje, je dokáže na první dobrou všechny vyjmenovat? A kdo postoupil do druhého kola: teď mi je na skupinové fotce ještě přiřaďte správně k obličejům! * A co zápory výraznější? Mým největším (krom pár divných CGI triků) je rozporuplnost mezi dvěma protipóly pojetí - vtípky vs. vážnější fantasy. Očekával jsem, vzhledem k pohádkovější předloze, více lehčí a uvolněnější pojetí. Ano, toho se mi i zčásti dostalo. Ale velice často je to prokládáno onou vážnou linií, jakoby si Peter J. najednou rozpomněl, že to v LOTRovi fungovalo, ale po chvíli se zase vrátil k žoviálnějšímu pojetí příběhu. Nevadí mi vpodstatě ani první, ani druhé, co mi vadí, je přeskakování mezi tím. Chápu, že kdyby zůstal jen u lehčího zpracování, tak by se nepodařilo naimportovat další linie, toliko potřebné na komplexní výprávnění a protáhnutí stopáže na 3 ks filmů. Přece jen Nekromant musí pouštět hrůzu (i když zde jediná scéna s ním defakto zatím nehraje žádnou roli) a nemůže to být žádné ořezávátko atp. Stupeň humoru už je za hranou toho co se sem, do celku jako takového, hodí. Naštěstí ho není až tak moc, aby to naprosto zkazilo zážitek. Další do čeho si neodpoustím rýpnout - některé scény ala Indiana Jones, dokonce zde máme Indyho ve čtvrnácti vpodstatě anonymních mrňavých a jedné vzrostlé známější kopii - nejvýraznější je v útěkových pasážích uvnitř hory. Nebo chvíli předtím, jak si to bez skrupulí rozdává Gerlachův štít s Lomnickým a na jejich kolenou si vesele trpaslíčí banda přeskakuje z jednoho na druhé. Ehm, no zkrátka jsou pasáže, kde Jackson už ujel moc přes hranu. V LOTRovi ujel na daleko méně místech a v menším rozsahu - viz. obrana Helmova žlebu, Legolas ala skate-štíto-boarďák -> jedna krátká scéna, nikoliv 3-4 minuty v kuse. * Suma sumárum, já jsem se do Středozemě se sirem Peterem Jacksonem rád vrátil, přes některé výtky jsem si to hodně užil a jsem v očekávání dalšího předčasného vánočního dárku napřesrok. Viděno na půlnoční premiéře, 2D. Knihu jsem záměrně po letech těsně před shlédnutím neoprašoval (byla to z mého pohledu dobrá strategická volba, i tak si to pamatuji až až), učiním tak nyní a pak snad další projekce v 3D v IMAXu. [80%]

Orphan (2009)

Haha, tak to bylo fakt hodně průměrné až slabé. Přehlídka předvídatelných klišé a nelogicky se chovajících postav, která mě již před půlkou přestala bavit a zajímat. Dokoukáno jen z povinnosti, jak říká klasik: "Byl jsem zvědav, zda i druhá půlka představení bude tak slabá jako ta první. A krom toho zamykáme hlavní promítačku." No dobře, první půlka ještě mohla působit zdání, že to nebude úplná scénaristická blbost, ale pak .. .. pak se tam alespoň ukáže na kus řeči Roden, kluk jeden východoevropskej nevopálenej. [40%]

Stud (2011)

Jo singles, ti těžký život maj. Silné svojí prázdnotou. Soustředěný výkon Fassbendera v postavě vyprázdněného, ale navenek úspěšného moderního muže, ztraceného v kontextu dnešní společnosti a svou vnitřní beznaděj si vybíjejíc po svém. Děj sice ubíhá jaksi nikam konkrétně, nespěchá, vlastně spíše než děj je předkládána, nikterak sugestivně (ze strany režiséra), jen část života "hrdiny". Ovšem i tak se schyluje k závěru nebo alespoň nečemu, co by se za něj dalo označit (který bych ostatně za sebe zkrátil o dvě poslední scény). Nevím, jestli bych to s klidným srdcem běžnému divákovi doporučil. Minimálně předem důrazně varoval, aby nebyl překvapen obsahem. Holt se tu servíruje pořádná dávka kvalitní deprese. Ale kdyby už nic, tak alespoň kamera, z větší části nezúčastněnost režisérova podání, herci, ale i třeba hudební podkres stojí fakt za to. Dal bych snad i 80, ale to až tak po druhém shlédnutí, na které se osobně realisticky jen tak nedonutím. [70%]

Po stopách krve (1969)

Výtečná dusivá tíživá atmosféra, přísný a neúprosný Hrušínský jako známá postava majora Kalaše a patřičně zamotaný příběh doplněný mrazivou hudbou - dohromady to dává kvalitní divácký zážitek. Jo zkrátka tenkrát se detektivky dělat uměly. 'Nejlepší kalašovka' a horký aspirant na titul nej česká (klasická, čistokrevná) detektivka v mém pomyslném žebříčku, z kteréhož ale radu Vacátka dávám do své vlastní kategorie. [90%]

Most přes řeku Kwai (1957)

Tak kdo tady staví ty nejlepší mosty? Pojďme to Japončíkům ukázat. Jo válka, tam spousta věcí nedává smysl. A zde je to podáno osobitým, kontrastním (až černobílým v rovině obou stran) a vlastně krásným způsobem. Klasika. Špička ve své kategorii i s ohledem na letitost a výrazný poměr ve prospěch dialogů a střetu psychologického na úkor vlastní válečné akce. A pravda, trochu naivní, ale stále je to nehynoucí klasika se skvělými herci (Guiness, Holden, Hayakawa) a nezapomenutelným pískacím motivem. [90%]

Někdo to rád horké (1959)

Milá klasika, která zaujme i po letech. Ale řadit to mezi dokonalé, ehm. Každopáně Lemmon i Curtis Monroe s přehledem zastiňují. A to by to měl být její top nejznámější kousek. O mnoho více se mi líbil její štěk v All About Eve. [80%]