S tebou mě baví svět (1982)

Tomuhle jsem nikdy úplně nepřišel na chuť a to že to vyhrálo titul 'komedie století', tak to je krutý výsměch rovnou do obličeje spousty neskonale lepším kouskům. [50%]

Třetí patro (1985) (seriál)

Ale tak proč ne, není to zas taková hrůza, k tomu je zde vidět spousta pozdějších českých hvězdiček v podobě mladých uch. [50%]

Mizerové (1995)

Obecně mi Bay moc nesedí a tenhle jeho debut není výraznější výjimkou. Hodně keců, místy dost uřvané - střídají se ucházející dialogy s těmi zbytečnějšími. Bohužel viděno teď v dabované dost divné verzi a originál si již moc nepamatuji. Děj je prostoduchý, okolo ohrané klasické jednoduché konstrukce. Ale akci zvládá docela v klidu a ústřední hudební motiv je povedený. Je trochu s podivem, že po tomhle následovala hned taková pecka jako Skála, pro mě kvalitativní vrchol režisérovy dosavadní kariéry, i když Armagedon či Ostrov taky nejsou úplně kroky mimo. Bad Boys tak jako tak určitě nenáročně pobaví, to je to co Bay ostatně vždycky proklamoval, žádné velké umění pro intelektuály nikdy nebyla jeho parketa. Mám takový vnitřní pocit, že kdysi viděno v orig. znění či jiném dabingu, tak to bylo půl stupně lepší. Tahle konkrétní verze (TV Nova) 'jen za pade', až si někedy osvěžím jinou či rovnou orig., uvidíme, zda přitlačím. [50%]

Mrazík (1964)

Klasická vánočně-silvestrovská zimní zábava, k nám těžce uměle naimportonová svým neustálým opakováním. Ovšem uchytila se více než dobře, k tomu výtečný dabing, bez kterého by to bylo celé poloviční. ALE, je potřeba si dát pozor na charakteristiku některých vyskytnuvších se postav. V tomto souboji bílé a černé magie totiž nic není tak, jak by se mohlo jevit na první pohled. Pojďme na to: ### Macecha: # Nevlastní matka Nastěnky neprávem hanebně označována jako macecha. Přitom se celou dobu snaží pouze o co nejlepčí výchovu vlastní dcery Marfušy, kterou ji ovšem neustále černými rituály sabotuje Nastěnka (počínaje rušením spánku nevlastní sestry - na jejíž inteligenci celou dobu Nastěnka žárlí; konče záměrným překazením námluv, kdy při pokusu utopit nenáviděnou Marfušu ji omylem vytáhne z rybníka a je naprosto neprávem za hrdinku dne). Dobrota macechy je vidět kupříkladu i v obraze, kdy její neschopný postarší partner ztratí svojí vlastní dceru a ona si div oči nevypláče. ### Marfuša: # Osudem neobdařena příliš velkou zevní krásou. Ale plně to vynahrazuje svým důvtipem, kdy ji napadne obstarat potencionálnímu ženichu čerstvá husí jatýrka z vlastnoručně ulovené husy. Bohužel pod nezbytnými vrstvami makeupu, se nedokáže správně zorientovat v hloubce rybníky a tyto námluvy nedopadnou dle jejich představ. Kvůli neustálým represím od své nevlastní sestry si musela notně obalit nervy tukem - v tomto ji pomáhá pravidelné pojídání ořechů. ### Dědek, partner macechy: # Neschopný sklerotický stařík, který ani pod důsledným a ohleduplným vedením své životní lásky nedokáže plnit jednoduché úkoly bežné denní potřeby. ### Baba Jaga: # Důchodkyně, občasná to bylinářka, pobývající ve velmi chatrném stavení pouze o jedném opěrném bodu (statik by plakal). Při vaření nedělního obědu je vyrušena vandalem Ivanem, který se za pomocí silných zaříkadel snaží narušit stabilitu celého stavení, čistě jen pro své vlastní potěšení. Potom co nad nebohou stařenou zvítězí, se jí dokonce pokusí zaživa zpopelnit a aby toho nebylo málo, tak ženštinu okrade o cenné předměty a způsobí ji dlouhodobé nechutenství. ### Mrazík: # Druhý významější představitel důchodců ve snímku, který nemá nic lepšího na práci než s obrovským rampouchem chodit po lese a obtěžovat zbloudilé dospívající dívky. Jeho sklony k pedofilii navíc korunuje jako popírač globálního oteplování a sympatizant Vašíka Klausů. ### Bandité: # Nepřízpůsobiví spoluobčané, nepřízní osudu vyhnání až na samý okraj společnosti, zda živoří bez jakékoli podpory od krutého ruského státu. Kolemjdoucí Ivan je velmi surově a záludně přípraví o jejich jediné nástroje obživy, vysmívajíc se jim do očí a přivede je téměř až k naprosté záhubě. Ke konci příběhu celá skupina zimou zbídačených ani s výpomocí od sympatické bylinářky Jagy nestačí na nekompromisní dvojku Ivan-Nastěnka. ### Ivan: # Zpočátku se jeví ještě jako navenek veskrze skromný a kladný to hrdina. Úvodní pokusy na zaháčkování do svazku manželského s dívkami nehodné jeho bohatýrské úrovně ve zdraví naštěstí přečká. Aby se posléze mohl setkat s ruským Frodo-hobitem, který již řadu let velmi lehkovážně používá prsten moci k oblbování a přepadávaní procházejících turistů, pleníc tak jinak docela úrodný kraj. Vybaven lukem nevalné úrovně dokáže skolit od boku kačenu na 100vky metrů, za letu. Po setkání s černokněžnou Nastěnkou a jejím uhranutí v medvěda, naprosto zneužívá tuto dočasnou výsadu a prohání každou sukni, co je na ruských paloucích právě k dispozici. Časem sám pochopí, že jeho koexistence je možná pouze se stejně prohnilým člověkem, jako je on sám a jde - přes mrtvoly - hledat mocnou Nastěnku, toho času toužíc po dosáhnuti mistrovtsví v ledové magii. Vrcholným Ivanovým nekromantickým kouskem je povolání Nastěnky zpět mezi živé, poté co se černokněžnici jeden z jejich laboratorních zmrazovacích pokusů ji samotné kapánek vymkne z rukou. Imhotep by z něj měl radost. Díky tomu, že ovládá zákony přítažlivosti zemské (kyje banditů), se Ivan řadí spolu s Nastěnkou mezi dvě nejmocnější postavy vůbec! ### Nastěnka: # Nakonec na první, ledabylý pohled nejkladnější postava příběhu. Ale nenechme se zmást vzhledem jako např. u Marfušy. Mezi její nepěkné charakterové vady patří záliba ve starších a zámožných mužích (určitý čas pobývá s Mrazíkem v jeho zimní rezidenci). Uveďme si některé její praktiky černé magie zachycené ve filmu: # - mluví se zvířaty # # - proměnuje lidi na potkání do libovolné zvířecí podoby, obzvláště oblíbená je medvědí # # - svými slzami urychluje růst libovolné flory # # -- s takto vyrostlou květenou dokáže komunikovat a spřádat temné plány # # - i skrze pracný makeup její nevlastní matky dokáže uhranout jinak velmi bystrého přespolního jinocha na zásnubách její sestry # # - vysoká odolnost proti nízkým teplotám, kterou si ráda sama arogantně ověřuje v terénu # # - v leste telepaticky navede ptáčka na Mrazíkovu hůl a potom z toho má neskrývanou radost # # - uvedení se dočasně do stavu hibernace po svém vlastním nepovedeném kouzlu, a to do takového stupně spánku, že ani velmistr v tomto odvětví magie nerozpozná její nejapný vtípek # # - zdaleko nejmocnějším kouskem je úvodní 'ovládání svítání' - čímž dokáže nejen zpomalit rotaci zemské osy, ale dokonce roztočit ji v opačným směru! # ### Závěrem je třeba poukázat na svazek očividně neplnoleté, stěží 15ti-leté, Nastěnky a Ivana, ale v takhle skrz naskrz zkaženém snímku nemůže již taková drobnost nikoho překvapit. [80%]

Kráska mezi muži (2010) (TV film) odpad!

Nekoukatelné, možná optikou (a teď si úplně nejsem jist které konkrétní generace) ženského pokolení. Pro mě ale neuvěřitelné utrpení. Nenapadá mě nic, co by zamezilo nulové odpadní známce. A závěrečných 15min se dá s klidem zařadit mezi nejdebilnější pasáže v dějinách filmu. Ehm, no, filmu. Já jsem to skutečně vydržel do konce? [0%]

Já to tedy beru, šéfe...! (1977)

Herci ještě ujdou, ale to co pro ně Petr Schulhoff napsal a pak s nimi zrežíroval, navíc se dostavuje nepřijemné přehrávání - docela typické v těchto komediích. Hodně ohlodáno zubem času, kde především obsah je až nepřijatelně korektní satira na uměle vynucenou 100% zaměstnanost. Sakryš, kde teď seženeme kvalitního topiče!? [30%]

Mr. Bean (1990) (seriál)

Kultovní záležitost, funguje stále, opakovaně a spolehlivě. [100%]

Příště budeme chytřejší, staroušku! (1982)

Jo, kdo nekrade, okrádá rodinu. Augusta s Peterkou jsou dobří a vytahují to celé nahoru. Ale když si to režim celé pěkně pohlídal, tak se nedá čekat nějaká výraznější, společensky nepřijatelná forma humoru, a to je zároveň velká slabina celého filmu. Každopádně koukat se na to dá, ale z daného období máme rozhodně lepší komedie. [40%]

Jak básníkům chutná život (1987)

Stále hodně kvalitní komedie, ale kvalit obou předchozích dílů nedosahuje, ač s přehledem a umně staví na předchozích postavených základech, postavách, příbězích. To co se natočilo potom už je naprosto jinde, bohužel. [80%]

Jak básníci přicházejí o iluze (1984)

Laťka se drží stále extrémně vysoko. Opravdu se nedokáži rozhodnout, zda je lepší tento či první díl. Oba jsou skvělé a každý trochu jiný. [100%]