• Krátkometrážní

Osvícení (1980)

No jasně, to se dalo čekat. Je to přecejenom zpracovaný román Stephena Kinga (dále jen SK) panem Stanley Kubrickem (dále jen SK) a v hlavní roli miláček Jack Nicholson (dále se o něm budu snažit zmiňovat co nejméně, přesto JN), takže se z toho všichni s otevřenou pusou posadí na prdel. Knihu Shining od SK jsem nečet a mám pocit, že to tady bylo hodně na škodu. Přestože si totiž SK dal (dle slov zasvěcených) tolik práce s nejjemnějšími detaily, nějak to všechno nedávalo smysl a zůstala z toho jen hlavní linka, a to, že se v jakémsi hotelu uprostřed hor nechá JN jako správce inspirovat svým předchůdcem a napadne ho, že rozsekat svojí rodinu je ten pravý nápad, jak vyplnit nedělní odpoledne. Zkusím se nejdřív soustředit na to, co se mi na tomhle filmu líbilo. Tak nelze tomu odepřít jistá dávka atmosféry, kterou lze označit jako hororovou. Z herců se mi nejvíce líbila Shelley Duvall, o které zde všichni píší, že je hnusná jak noc. Až na poslední část filmu, kde musela udržet vyděšený výraz asi 20 minut v kuse a tak to občas skřípalo, mi přišla lepší než JN. A kdyby si nechala lehce poupravit zoubky, mohla by být i pěkná. Dále se mi líbila postava šéfkuchaře. Muziku bych označil za neutrální, nemusím moc tyhle minimalistický tahání smyčcem, skřeky a pískání. Co mě ovšem vadilo byla hlavně nedotaženost některých scén. Nevím, jestli bych byl z delší verze moudřejší (a asi se to už nikdy nedovím), ale tohle SK nezvlád. Taky mi vadila postava JN, především, v druhé řadě jeho hraní. A jestli SK nechtěl, aby vypadal jako blázen už při pohovoru na začátku, mohl ho aspon učesat. JN tomu ale moc nepomoh, když si pořád tak hraje s obočím a chová se jako totální magor. Co mě potom vyloženě nasralo, že chudákovi "negrovi" (jak byl ve filmu také nazván) SK zasekl sekeru do srdce, nebo kam. Po tom všem, co mu věnoval scény slibující jeho velký návrat, ho SK nechal jen tak odkrouhnout. To už jsem se těšil na konec. Vůbec jsem potom nepochopil, že umrzlý JN seděl někde úplně jinde, než v bludišti, kde na předchozím záběru naposled dosedl. Přes to všechno to nebylo tak zlý, ale ani tak suprovní jak tady všichni tvrdí. Jediný pozitivum, co tento film přinesl, můžete zkouknout na tomto obrázku: Personal apeal from Jimmy Wales . (65%)

Philadelphia (1993)

Chtěl jsem dát nejdřív čtyři, ale příjde mi, že tenhle film je hrozně přeceněnej, tak dávám 3. Udělal se kolem toho hroznej humbuk a padly nějaký Oscary, ale jinak nicmoc. Čekal jsem trochu zásadnější drama, tady jsem si ani nenašel svýho hrdinu (i když Denzel nebyl špatnej). Za celou dobu filmu jsem neobjevil nic překvapivýho, jedinej zvrat, či nějakou zajímavou scénu. A věty typu "Z těch hnusnejch buzen je mi fakt na zblití, ale tady byl porušen zákon! Americký zákon!!" mě fakt neberou. Zasmál jsem se jen při dvouvteřinový scéně z pornokina "Hi, I'm Robert". (70%)

The Spirit of Christmas (1992)

Tak animace, na to, že jsou to úplný začátky začátků, je navýsost bravurní! Je to sice trochu menší sranda, ale pořád je to hodně dobrý a s trochou zaujatosti dávám jasných 5 hvězd! Ještě že odstanili ty nosy. A zabili sice Kennyho, ale je to Cartman! (90%)

The Spirit of Christmas (1995)

Klasika prostě, úplně boží kousek South parku! Dokonce už tam byla i Wendy! A ten Ježíšovo nasranej ksicht když kluci fandí Santovi, ten je tak parádní, že ho znovu zrecyklovali v epizodě s01e08 když Jesus zápasil se Satanem. A hlavně "Your birthday is on Christmas? That sucks dude!" =). Je tam strašně moc věcí, co se rozebíraly v dalších dílech. Takže je vidět, že měli vizi!! =). (90%)

Pro ptáčky (2000)

Upřímně zase absolutně nechápu zdejší ultravysoké hodnocení a plácání se do stehen. Vždyť je to jen obyčejná scénka, kterých je v běžném animáku půldruhého tuctu. Navíc ohromně předvídatelná. Co to trochu povzvedá z naprosté průměrnosti je snad jedině hláška "Hoorey for Dr. Zoidberg". (60%)

DumbLand (2002) (seriál)

Parádní ukázka pozérství tady na csfd, 57%, taková sračka. Dumbland je skutečně velmi slabá záležitost. Animace je hrozná, "doprovodné zvuky" jsou hrozné, děj není žádný a pointa je jednoduchá a otravně vyjádřená. Jedna hvězda je za kratičký okamžik, tuším hned v první epizodě, který mě chtě nechtě rozesmál. Jinak těžká, ničím jiným neředěná, nuda. (10%)

Hello, Friend (2003)

Docela ucházející kraťas o krutovládě a aroganci velké počítačové firmy =). Tady jde však čistě o srandu. Které mohlo být víc. Richard Ayoade z IT Crowd se však nezapřel! (65%)

Pařba ve Vegas (2009)

Komedie století? Vůbec prostě. Jen nenáročná pohodovka. Není to úplně moc můj žánr, takže jsem neměl očekávání a tak jsem aspoň nebyl zklamán. Náměť trochu ohraný, ale to se dalo také odhadnout předem. Pořád jsem měl ale pocit, že se z velký části situací dalo vytřískat mnohem víc. Alespoň zajímavá úvodní scéna, za tu dávam plus. "But we're gettin married..." "Well, thats not gonna happen, baby". (70%)

Smrt čeká všude (2008)

Nechápu, proč se všechny filmy z prostředí (novodobých) válek musí točit touhle ruční třaslavou kamerou s pořádnou dávkou zoomování. Začíná mi to trochu srát. Přes absenci příběhu jsem se u toho nakonec celkem bavil. Ono, bylo to poměrně atraktivní prostředí a pořád jsem čekal kdy to bouchne. Jo a postava Jamese byla parádně seroucí, wow, tomu bych nechtěl sekundovat v boji. Tak za to taky pozitivnější hodnocení =). PS: Na Oscara je tohle za mě málo. (75%)