Megastavby (2004) (seriál)

Kvalitně provedený a poutavý dokument. Především o okolnostech stavby a technických zajímavostech těch nej budov na světe. Jediné co se tomu dá vytknout je finální uzavření dílu, kdy bych uvítal více detailů hotové budovy - nějakou tu virtuální procházku uvnitř a v okolí.

Van Helsing (2004)

Poměrně rozporuplný kousek. Zajímavé dějové linii a slušným efektům zdatně kontrují až kuriózní dialogy a mnoho ne příliš charismatických herců. Konkrétně u těch dialogů jsem to na začátku chápal jako humor. Později již v úplně vážně myšlených situacích to humorné nebylo - spíše k breku... Z postav mi to nejvíce kazil samotný Drákula který byl zde ztvárněn starosvětským stylem šedesátých let, přičemž jiné postavy vč. Van Helsinga dostaly velmi stylový a především současný vzhled. Prostě a jednoduše - z celého filmu na mne koukal jakýsi nesoulad mezi výše zmíněnými věcmi a tmelící humorná složka který byla přítomna v Mumii se zde zatřepotala jen kdesi na začátku filmu. Tím nechci říci, že bych si chtěl Van Helsing představovat ve stylu Mumie, to ne, ba spíše naopak.

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Na podruhé viděno v odstupu 17 let jsem jednu hvězdičku prostě přidat musel. Základní myšlenka jak spojit vetřelce a predátora do jednoho filmu je vlastně celkem v pohodě. Aic asi by to tak pojal každý druhý sci-fi scénárista. Stopáž není nijak přehnaná, efekty na svou dobu defacto výborné taky. A akční scény jsou na 7 až 8 z 10 možných. Sráží to ta lehká "klišoidnost" s odkazem na naše dávné velké civiizace (a pro jistotu všechny) - v tomto ohledu to až humorně táhne na Stargate (lidské civilizace vs Goauldi). Také vesměs všechny postavy jsou moc ploché - ale to je zas dáno krátkou stopáží. Asi lepší než riziko neodladěných příběhů postav které by to ještě více zmršily - krom toho by museli "zacálovat" lepší herce. Zbývá tak slušné vykreslení postavy instruktorky (Saana Lathan) které spolu s predátorem výborně táhne zbylou třetinu filmu. Bez tohoto by to byla hodně nudná vyvražďovačka podobná Alien 3.

Neprůstřelný mnich (2003)

Možná pro mnohé nic moc Béčko, ale mě se líbí. Silně negativní hodnocení u tohoto dílka moc nechápu, přijde mi jak kdyby se očekávala vysoká realističnost scénáře a triků. Vždyť jde přeci o pohodovou fantasy pohádku zasazenou do doby amerických velkoměst.

Výplata (2003)

Příjemný kousek který mne překvapil. Především velmi slušný námět. Nejvíce mne zaujalo téma "kouzelné" obálky kdy jsem jen čekal na co že ty všechny drobnosti využije. Párkrát jsem tu v komentářích četl něco o děravosti scénáře. Já jsem žádnou do oči bijící nenašel. Ostatně příběh mě ani nenutil (nenudil) nějaké hledat. Pro mne velice povedený thriller s akčními a sci-fi prvky. Jen mi moc zde nesedli představitelé hlavních rolí tj. kombinace Ben Affleck (nutno přiznat, že jsem čekal od něj horší výkon) a Uma Thurman. Naopak velmi rád jsem jako vždy viděl Paula Giamattiho i když ve vedlejší roli (ostatně jak jinak). Myslím si, že kdyby hlavní postavy obsadil někdo jiný a režistér potažmo scénář zasadil více jiskření mezi těmito postavami, ještě více by se to odrazilo na kladném hodnocení tohoto snímku a vlastně kvalitách filmu samotného (alespoň u mne by tomu už asi bylo za 5*).

Dnes neumírej (2002)

Koukat se na tento snímek po nedávných Severokorejských testech raket dlouhého dosahu (prosinec 2012), bylo vcelku humorné. Houby atomovky!!! Těch už mají dost, šlo jen o nevydařený start Ikara II, který opět překazil ten hrozný Bond! :-) Příběhově trochu nevydařené, ale přes to neskonale lepší než u Zítřka kde by námět nevzali ani do nějakého Béčka. Sic tu chybělo oproti předešlému dílu humoru, nicméně nějak mi to ani nevadilo. Pro mnohé nejhorší bondovka s Brosnanem - zřejmě skrze velmi slabé nostalogické vazby, ale u mne určitě lepší než ta předešlá.

Hrdina (2002)

Ať už bylo pozadí vzniku filmu jakékoli, hodnotím jeho obsah na tom nezávisle. Prostě pěkný visuál, akce a příběh.

Nejhorší obavy (2002)

První polovina byla trochu nudnější, nejsem si jist zda extra stopáž byla potřeba pro plný rozkvět dynamické druhé půle, která byla plná napětí akce a neotřelých nápadů o tom jak by si to mohla "rozdat" USA s Ruskem. Určitě patří do zlaté sbírky špionážních filmů.

Neporazitelný (2002)

Tento film má opravdu jedinečný potenciál. Především velmi dobrý příběh a pár slušných hereckých výkonů. Všechno ale nějak skomírá slabé režii a kameře, cítím z toho místy i jakousi laxnost která se semtam podepsala nejen na detailech. Nejvíce mě zklamaly záběry z finálového souboje, které byly poměrně nevýživné a trochu i chaotické. Po příběhové stránce bych uvítal i za cenu větší stopáže bližší seznámení s minulým životem mr. Monroa - určitě by okořenil relativně otřepaný sic zde zajímavý hlavní motiv filmu. Jo a Peter Falk zde působil na mne ze začátku divně a pak poměrně otravně - nějak jsem ho tu vůbec nemusel. Závěrem. Pár vemi slušných záležitostí míchajících se s pár průměrnými až podprůměrnými věcmi působí poměrně hodně nevyrovnaně. I tak jde o zajímavý kousek, který doporučuji skouknout. Každopádně tu nejde o žádný akční žánr, tak možná až po drama, sportovní a možná i tom krimi. :-)

Osud světa (2002)

Film je plný akce, humoru, emocí a relativně nečekaných zvratů. Hodně mne překvapil. Vlastně je to jeden z mých nejoblíbenějších z tohoto stylu. Už jen když si vzpomenu na zloducha (Goro Kishitani), hned se usmívám. Ano spousta lidí tu píše o vykrádačce. Např. "zpomalovačky" okopírované v Matrixu - jen si teď nevzpomínám kde v Matrixu Neo mačkal čudlik od zařízení na dilataci času. A právě o tom to dílko je. Yamazaki si vzal ingredience z mnoha jiných známých kousků, ale nakonec z toho dokázal uvařit něco co tu nebylo a dle mého opravdu zajímavého - určitě to nelze považovat za nic špatného ba naopak je to svým způsobem originální. Závěrem DOPORUČUJI každému milovníkovi ryze akčních filmů. A výrazně NEDOPORUČUJI se dívat na provedení v českém dabingu - ten zkazil co se dalo - hlášky a intonace jsou nezbytným kořením tohoto dílka a naši dabéři zde působí jak leklé ryby. Ten kontrast se dá přirovnat k normálnímu českému dabingu v.s. jednohlasý/simultánní dabing známý např. z filmu Slunce seno a pár facek. Hvězdičku navíc dávám jako protest proti nízkému hodnocení především těch co to viděli v CZ dabingu. :)