Kód Enigmy (2014)

Hlavním tahákem je brilantní výkon Benedicta Cumberbatcha, který velmi dokonale zvtárnil postavu sociopatického homosexuálního génia. Filmu se nedá moc vytknout, ale na druhé straně mě zase nijak extra nerozsekal (možná to bylo také tím, že do multiplexu v Letňanech, nejkomerčnějšího v Praze, kde hrají pouze pohádky, popkorn a shit, a kam se film evidentně dostal omylem, přilákal velmi překvapivou návštěvu, takže jsem dostal lístky až do dolní poloviny kina a ještě k tomu úplně na stranu). Hudba hodně dobrá, plus byl sem tam suchý anglický humor, minus tu a tam klišé - geniální Keira ve službách současných požadavků na genderovou vyváženost, které evidentně pronikají i do scénáristické tvorby, sem tam pár okamžiků vytahujících vaše emoce do červeného maxima, ale jinak poměrně prosté líčení příběhu, kde se navíc asi i šetřilo - že ve filmu nebudou velké válečné scény, kromě dobových materiálů, jsem vcelku očekával, ale třeba těch pár scén točených v exteriérech hodně zblízka na stejném nádraží nějak extra nenadchlo. Malou šanci na Oskary (kromě toho za nejlepšího muže v hlavní roli) bych dával pouze při velmi slabé úrodě.

Banshee (2013) (seriál)

Hodnotím prozatím uprostřed druhé série. Neskutečně luxusně natočený scénáristický béčko s úžasným titulkovým intrem. (Mnohem) brutálnější a o dost sexuálně vypjatější než Hra o trůny. Mraky rvaček jednoho proti jednomu, popírajících výdrží aktérů všechny biologické zákonitosti (soubor mezi Carrie a bráchou byl opravdu nekonečný). Sprchy krve jednou dvakrát za epizodu. Perfektní casting, včetně výběru sexy rváček, porážejícího s přehledem první pětku České miss, čas od času perfektně zvládnutá bouračka. A taky trochu přehnaně rychlá hra na city a příliš ploché charaktery a přehrávání některých hrdinů. S věrohodnou psychologií se zkrátka tenhle seriál moc nemaže, protože mu na to nezbývá čas, i když pár hodně dobře zvládnutých konzistentních charakterů tady najdete (čínský travestita). Zkrátka brutálnější, ale výrazově prostší verze Ray Donovana, kterého bych doporučil více. Dodatek: Musím konstatovat, že během druhé a třetí série se ze mne stal totální závislák. Kašlu na psychologii postav, protože o tu tady skutečně nejde. Výrazové prostředky se rozšířily, moc se mi líbí podprahové vsuvky a takové ty krátké časové smyčky, u kterých nevím, zda je to "co kdyby" anebo "opravdu". A úvodní titulky, postupně aktualizované a zčásti přetrvávající, jsou možná ty nejlepší, jaké jste kdy viděli...

Amerika má talent (2006) (pořad)

O jednu hvězdu slabší než Britain got talent za příliš okatou vykonstruovanost některých skečů a úlitbu vkusu masového publika, které si v Americe více než v Anglii žádá kromě schopností i "story", takže se hodně daleko dostává (sice dost dobrá, ale ne tak moc) šikanovaná, voják z Afganistánu, postižený a podobně a naopak je veřejností odpraven sympatický 84 letý dědula jen proto, že zpívá o holce s penisem, což by mohlo pobouřit transsexuály. Současná porota se mi dost líbí a skorem se vyrovná té anglické a ti nejlepší soutěžící jsou neuvěřitelně dobří. Ukázky: https://www.youtube.com/watch?v=wGJ4SCuy3Ao https://www.youtube.com/watch?v=cn-NsWRtaSY https://www.youtube.com/watch?v=Ar3KbfLTVeg

Jack Ryan: V utajení (2014)

Celé tři čtvrtiny filmu to docela jde, ale finále se nepovedlo - naivní, málo logické a uspěchané. Postavy Rusů jsou pojaty hodně šablonovitě, včetně konce těch největších záporáků. A doprovodná akce se ani nepřibližuje tomu, co odvedl Jason Bourne.

Až po uši (2014) (seriál)

Ze začátku to vypadalo, že HBO převálcuje český seriálový styl a kvalitu alespoň o dvě hvězdy, ale tak, jak seriál pokračuje se bohužel ukazuje, že české nectnosti mají hodně tuhý kořínek a tahle moje nadějka rychle vyprchává. A tak lze přibývající díly rozdělit do dvou skupin a přitom trochu parafrázovat génie českého humoru. Ta první skupina, ta není nic moc, protože se tam vlastně nic pořádného neděje (strašný díl, který se z větší části odehrával ve velmi úzkém kruhu postav na nemocniční posteli - a to ještě jedna z nich byla po celou dobu v kómatu). Ta druhá skupina, ta také není nic moc, protože to, co se tam děje, je podivné, nakašírované, plné nevěrohodných postav a vztahů (moc mi tu schází úplně normální pozitivní příklad hezkého vztahu, který by mohl být s těmi ostatními konfrontován). A z pohledu diváků, slovy klasika: "Diváci, ti se také rozdělili do dvou skupin. Ti první, ti by se rádi přestali koukat, ale je jim líto peněz, které platí svému providerovi za HBO. Ti druzí, ti by se také rádi přestali koukat, ale zůstávají ze zvědavosti,zda krátící se zbytek seriálu bude tak slabý, jako to předtím, popřípadě ještě slabší, pokud se udrží trend posledních dílů. A kromě toho zamykáme hlavní vchod :-) ".

Wolverine (2013)

Dvě hodiny mě to zabavilo, ale neměl jsem dojem, že bych k průměru dostal moc navíc. Postavám, včetně Wolverina, schází charisma, žádnej klaďas nebo záporák, co by vzal za srdce. Souboje slušně udělané a pěkně přehledné, zápletka ale málo překvapivá, vůbec tomu celkově schází něco originálního. Průměr.

Británie má talent (2007) (pořad)

Nemám rád reality show, zvláště poté, co zhovadilost těch nejvíce uváděných (Vyvolení) narostla do obludných rozměrů. A totálně, zoufale, naprosto, ujíždím na klipech z BGT. Ze tří důvodů - skvělí soutěžící, úžasní moderátoři a porota a vynikající střih britské televize ITV. Všechno dohromady působí nesmírně skutečně a často vyráží dech. A někdy je zajímavé sledovat i celospolečenské dopady - jako veřejnou debatu v roce 2012, kdy k hrůze konzervativní Anglie vyhrál ... pes... a porazil duo brilantně zpívající operní árie a stotřicetihlavý skvělý sbor welškých mladíků. U nás by asi vyhrál taky, ale ve finále by měl stoprocentně jiné soupeře. Pár odkazů, ve kterých nejde zdaleka jen o soutěžící, ale o všechno dohromady...https://www.youtube.com/watch?v=ob5UJS2WwQ8 , https://www.youtube.com/watch?v=ZsNlcr4frs4 , https://www.youtube.com/watch?v=rkQVNDrF0pY , https://www.youtube.com/watch?v=a4Fv98jttYA , , ,https://www.youtube.com/watch?v=AARrVAHnkdY, https://www.youtube.com/watch?v=hjHnWz3EyHs. Dodatek: Ne, s hodnocením ani v roce 2015 dolů nepůjdu, protože vše je skorem tak dobré jako dříve a jedna série nemůže shodit hodnocení předchozích osmi, přestože ji mám čerstvě v paměti. Ale to, co předvedli angličtí televizní diváci ve finále, nebylo nic jiného, než hrozný sen a ztráta iluzí o staré dobré aristokratické důstojné férové Anglii. Před dvěma lety vyhrál pes a dalo se to unést. Letos vyhrál pes znovu a přijde mi, že se všichni zbláznili.... Ještě že tam byla ta irská Jesse Mc Parland... omfg: https://www.youtube.com/watch?v=aEjGQB9BKWA

Alois Nebel (2011)

Dvě hvězdičky za nádhernou animaci... a to je ale opravdu vše. Nic ostatního nelze pořádně zhodnotit, protože takhle slabý scénář to vše ostatní zabíjí. Vůbec nedokážu pochopit, jak mohlo být tolik úsilí a krásy při animaci vyplácáno na hyperkonvenční, nic neříkající shit. Jakákoli postava z filmu má někde jinde mnohem lepší protějšek, jakákoli zápletka silnější a působivější ekvivalent, jakákoli postava (snad kromě postavy hlavní) zajímavějšího a méně schématického dvojníka. Kdyby to bylo hrané, je Alois Nebel na hraně odpadu...

Perníkový táta (2008) (seriál)

Naprostá špička moderního seriálu, všech pět sérií na zcela vyrovnané úrovni, mraky scénáristicky úžasných momentů, novátorsky natočené vybrané scény a detaily, které se až později skládají do překvapivých souvislostí. A brilantní, především záporné, postavy (pro kladné postavy se v tomto seriálu moc místa nenachází). Seriál prokládá okamžiky, které vám doslova vyrazí dech (malý vrah na jízdním kole, epizoda s vanou, "to není Meth...") s totálně ujetými pološílenými sekvencemi (bez baterky v poušti nebo i celá epizoda s mouchou - Panebože!) - pro ty, kteří netějí ztratit čas něčím, co by se jim nelíbilo, doporučuji podívat se na prvních pár minut - a jestli vás tohle osloví, tak máte co dělat dalších šedesát hodin). Ke konci je trochu problém s tím, jak se z Walta stává stvůra - celá podívaná je více a více depresivní, humor vyprchá a optimismu vám to nepřidá. Přesto radím - vytrvejte - poslední díl za to stojí a úplný konec má nádhernou hořkosladkou příchuť, která vám dobře zamotá hlavu. Aktuálně TOP 2 mezi všemi seriály (že s The wire jako TOP1 půjdu do rakve už vím několik let).

Ray Donovan (2013) (seriál)

Od prvního dílu vynikající seriál s mnoha skvěle napsanými postavami, jimž vévodí nikoli hlavní hrdina (i když skvělý), ale bezkonkurenčně originální role Mickeyho v podání Johna Voighta (řekli byste, že herec může dostat svou životní roli v osmdesáti, nebo kolik mu to vlastně je?). Skvěle natočené v duchu moderní seriálové školy, nenechává toto drama vydechnout Raye ani svého diváka ani na chvíli. A na rozdíl od jiných bych vysoce vyzdvihnul roli Rayovy ženy - píšete a pláčete, jak je nemožná a otravná, jenže právě takovýhle jsou nejspíš ty ženský,které si berou Raye Donovany a které si berou Rayové Donovani. Druhá série začíná ve stejném skvělém duchu a svého vrcholu dosahuje, podle mne, pár dílů před koncem v návaznosti na scénu v autě (Rayova dcera versus černej bezcharakterní sociopat). Pak už toho na Raye začíná být opravdu trochu moc a to, jak to všechno zvládne, působí malinko přeplácaně. Dodatek-třetí série je jedna z nejlepších sérií dramatického seriálu ever.