• Krátkometrážní

Černá hodina (2011)

Ono to spočiatku nevyzerá tak zle, približne prvá tretina filmu je celkom slušná. Hlavne vďaka celkom slušným efektom a vizuálu to je slušný priemer do polovice filmu. Avšak neskôr sa do deja začnú miešať absolútne nezmyselné, debilné a otravné postavy, postavy sa začnú chovať vo viacerých scénach nezmyselne a posledná 20 minútovka je snáď zlý vtip z hľadiska asi všetkého, čo sa na filme dá hodnotiť. A aj tie triky ku koncu už vyzerajú dosť lacno. Odpadovať to nemienim, má to pár slušných momentov a aj scén, ktoré nie sú na zahodenie, plus vizuál v prvej polhodine je dosť slušný. Tak to vyzerá, ak sa za lacné peniaze točí film s poriadne nedotiahnutým scenárom, v ktorom sa ku koncu rozpadáva takmer všetko. 40%

Zmizení (2013)

Prisoners je atmosfericky veľmi pôsobivý film, so skvelým hereckým obsadením a hutným napätím, ktoré postupne graduje počas filmu a nenechalo ma počas celých 150 minút vydýchnuť. Fajnový kúsok, ktorý si podobne ako The Hunt dám s chuťou minimálne ešte raz. Čistých 5* nedám len z jednoduchého dôvodu - záverečné odhalenie, i keď bolo dobré, nezapôsobilo na mňa zrovna takým spôsobom, akým som si prial - bol to pocit polovičného diváckeho uspokojenia. Asi som si ho predstavoval trochu odlišne. Ale inak veľmi slušné ......85%

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Lawrence to už lepšie natočiť nemohol. Bravó, po všetkých stránkach lepšie spracovanie ako jednotka, ktorá sa mi páčila, avšak chýba jej pevná režisérska ruka a konzistnejšia forma. A to pokračovanie v rukách talentovaného Francisa má. 146 minút mi takto príjemne a rýchlo pri sledovaní už dlho neubehlo. 95% Nasledujúci rozsiahlejší komentár môže vyzrádzať určité dejové línie a spojitosti, takže môže obsahovať Spoilery!!!!!!!. Ako čitateľ a fanúšik knižnej predlohy Hunger Games som sa nevedel dočkať, kedy si budem môcť pozrieť druhé filmové spracovanie druhej knižky s názvom Catching Fire . Ku knižkám som sa dostal náhodou skrz filmové spracovanie prvej časti, ktoré som zhliadol v kine a odkedy som sa do kníh začítal, úplne ma dostali. Porovnajúc s jednotkou, ktorú zrežíroval nie príliš známy Gary Ross , je značne cítiť, že sa v mnohých aspektoch postupovalo pri tomto diele dôkladnejšie. Jednotka bola zrežírovaná dobre, ale chýbal jej silnejší režisérsky prístup k danej látke a hlavne doplácala na hroznú, trasúcu sa kameru a slabší vizuál, taktiež mohli podrobnejšie vyobraziť Dvanásty obvod a život v ňom. Pokračovanie v rukách talentovaného Francisa Lawrenca našťastie boli tieto „neduhy“ eliminované a navyše režisér pristupuje k predlohe omnoho precíznejšie. Už od začiatku filmu je zrejmá veľmi dobre navodená depresívna atmosféra a psychický tlak, ktorý sa valí na Katniss. Nátlak a vyhrážky zo strany prezidenta Snowa, aby rozbúrenú situáciu v jednotlivých obvodoch upokojila. Zaujímavé je, že zatiaľ čo Ross pristupoval k spracovávaní adaptácie voľnejšie, Lawrence sa knihy drží veľmi dôkladne a presne – a to až tak, že rad dialógov, ktoré boli v knihe sa objavili aj vo filme. Film výborne zobrazil takmer všetky zásadné veci a udalosti, ktoré sa udiali v predlohe. Veľmi dobre zobrazené bolo zobrazené Turné víťazov a následné vzbury, ktoré následne vypukli v obvodoch. Zatiaľ čo v jednotke je tomuto venovaná jedna kratšia scéna, tu je tomu venované značne viac priestoru. Celkovo je tu lepšie a podrobnejšie zobrazený nátlak a utlačovanie obvodov Sídlom, aj následný nárast nespokojnosti obyvateľov a následné vzbury. Opatrenia prijaté na upokojenie a zánik vzbury v obvodoch sú čoraz viac brutálne, Mierotvorcov je mnoho krát viac a sú to nehumánne bezcitné svine. Skvelá bolo scéna príchodu Peetu s Katniss na čiernych koňoch s uhlíkovo trblietavými oblekmi, smerujúci do obrovskej arény s divákmi. Táto scéna mala to, čo chýbalo scéne v 1ke – a to monumentálnosť a epickosť. Nehovoriac o omnoho lepším kostýmom a výprave. Je to vidieť už na prvý pohľad. Už od prvej scény film pôsobí lepšie, vizuálne prepracovanejšie, kostýmy sú jednoducho skvostné a aj triky výrazne pokročili vzhľadom na rozpočet ľahko nad 100 mil. dolárov. A keď už hovorím o efektoch, spomeniem udalosti v aréne. Tá je pôsobivejšia a zaujímavejšia než naposledy, a všetky udalosti odohrávajúce sa v nej boli spracované viac-menej tak, ako som si predstavoval z knihy. Celkový vzhľad arény sa jednoducho podaril – Roh Hojnosti uprostred arény, more aj tropická džungľa odpovedali mojím predstavám. Počujem ohlasy, že práve to, čo sa odohráva v aréne, je tou slabšou časťou z filmu – a ja nesúhlasím, keďže si myslím, že nejako výrazne odlišne bez odklonenia sa od predlohy by sa to natočiť nedalo. Film mi ubehol neuveriteľne rýchlo a mal som pocit, že som bol v kine snáď slabú trištvrte hodinu. Ešte sa vyjadrím k hereckému obsadeniuJennifer Lawrence je samozrejme skvelá a herecky vekom dozrieva, opäť každú scénu zvláda s prehľadom. Harrelson klasicky super a jeho sarkastický a nevrlý Haymitch nikdy neomrzí. Hutcherson mám pocit sa oproti minule zlepšil a jeho Peeta mi je už omnoho viac sympatickejší. Z nových postáv z doterajších víťazov Hier o život stojí za poriadnu dávku pozornosti Johanna Masonová (Jena Malone). Presne takto som si ju predstavoval a Jena si túto rolu vyložene užíva, čo bolo veľmi dobre vidieť v jednej veľmi vtipnej scéne :) A na záver musím spomenúť obsadenie Plutarcha Heavensbee-ho – nikoho iného, ako Philip-a Seymour-a Hoffman-a si momentálne neviem predstaviť, tvorcovia spravili veľmi rozumný ťah, že ho obsadili do tejto série. Nejaké chyby? Ja ti neviem, je vidieť, že som ovplyvnený fanúšikovským nadšením, ale ja ich vážne nevidím. Našli by sa, samozrejme, ak by som ich hľadal a chcel ich nájsť, avšak to nemám momentálne v pláne. Po prvom zhliadnutí 95%

Gravitace (2013)

Veľkolepý zážitok, svojou bravúrnou réžiou, strihom a jedinečným technickým spracovaním valcuje všetky svoje menšie chybičky šmahom ruky - táto survival jazda vo vesmíre je už od prvého momentu vťahujúca a mnohé zábery, najmä na Zem brali dych. Keď vypukol boj o prežitie, doslova som od toho momentu nedýchal a bol som v napätí. Herecky to Clooney a Sandra držia ako len môžu, aj keď postavám nie je dopriaty priveľký priestor, nevadilo mi to a dokázal som im fandiť a báť sa o ne. Klobúk dole pred Bullockovou, tá ma herecky milo prekvapila. Vďaka hlavne jej výkonu fungujú emócie a taktiež fungovala i dramatická rovina, aspoň na mňa to pôsobilo bezproblémovo. Atmosfericky vynikajúco spracovaný film, veľmi zážitkový s viacerými scénami, ktoré vďaka 3D boli nesmierne pôsobivé, 3D bolo rozhodne na mieste a bolo v tomto prípade pridanou hodnotou k zážitku a pôsobivosti. Som rád, že som ešte stihol Gravity v kine v 3Dčku, kedže doma na tv/ Pc to už nebude to pravé orechové. 100% ____ 2. zhliadnutie len potvrdzuje výnimočnosť tohto diela. Celkový zážitok zo sledovania bol po pozretí na 19 palcovom monitore podobne silný ako v kine. Samozrejme chýbalo veľké plátno, kde Gravitácia vynikla najviac, avšak i v teraz v HD to bola sakramentsky skvelá podívaná. Pre mňa rozhodne najzážitkovejšie kino a jeden z najlepších filmov roka 2013.

Red 2 (2013)

Red 2 má oproti jednotke celkom závažný problém - a to ten, že nedokáže patrične dejovo strhnúť. Už od začiatku sa tu strieda jedna lokácia za druhou, ale s tým by som nemal žiadny problém. Veď aj v Red jednotke sa dej premiestňoval z jedného miesta na ďalšie - avšak zatiaľ, čo v predchádzajúcom filme mal dej patričné obrátky a dokázal veľmi dobre strhnúť už od samého začiatku, tu sa také nič nedeje. Nedokázal som sa včas naladiť a začal som sa baviť približne asi až v polovici filmu. Čo je veľká škoda. Pretože sa opäť stretla skvelá herecká zostava aj s niektorými novými posilami - mňa jednoznačne najviac potešil Byeong-heon Lee. K záveru to naberá na obrátkach so slušnou akciou a práve to vyzdihlo film na ľahký nadpriemer. Pozretie neľutujem, v niektorých miestach som sa dobre pobavil, ale na údernosť jednotky to rozhodne nedosahuje. Takže odo mňa len veľmi slušné 3*. (64%)

Na odstřel (2009)

Zaujímavý politicko-novinársky thriller s hromadou konšpirácií, kde som sa na pár miestach z hromady mien, korporátnych spoločností a informácií trochu zaplietol, rozhodne avšak film svojím spôsobom nenudil a povedal by som, že ma svojím dianím dosť dobre vtiahol do diania a udržiaval ma neustále v napätí, čo bude nasledovať. A to musím priznať, že takýto typ konšpiračných filmov dvakrát zrovna nemusím. Takže chválim, rozhodne v mojích očiach je pozitívum, že aj napriek zamotanosti príbehu to má svoj drajv a tempo, takže to nenudilo. Herecké obsadenie skvelé - od vynikajúceho Russela Crowa, cez Rachel McAdams a Afflecka. Záver z môjho pohľadu ponúkol celkom solídny twist, ktorý som nečakal. Odporúčam, ale pozerať len s plným sústredením.

Resident Evil (2002)

Prvý diel filmovej série Resident Evil patrí spolu k trojke k mojím najobľúbenejším dielom so série. Veľmi dobre vybraný herci na čele s mojou obľúbeňkyňou Millou Jovovich, ktorej tejto charakter akčnej a dravej ženskej neskutočne žeriem. Plus k tomu tradične skvelá Michelle Rodriguez ako členka elitného komanda Rain. Dej odohrávajúci sa v vyľudnených chodbách podzemnej laboratórie Umbrelly nahráva k vyložene k veľmi dobrej hutnej až horrorovej atmosfére. Z môjho pohľadu ide o jeden z najlepších zombie filmov vôbec, ktorému nechýba nič. Čo som požadoval, som aj dostal - dobrú akcia, zaujímavý a pútavý príbeh - ukazujúci vznik a rozšírenie nákazy T-Vírusom - ktorý ďalej veľmi dobre pokračuje v ďalších dielov, tiež slušné lakačky a hlavne tých zombíkov, ktorých tu je rozhodne v početnom množstve.

Útok na Bílý dům (2013)

Nemôžem sa sťažovať, má to na rozdiel od Olympus Has Fallen viac vtipu a nadhľadu, vďaka ústrednej dvojici to slušne klape. Má to veľmi slušnú akciu ako je u Emmericha zvykom. Slušne to šlape, ubehlo mi to ako voda. Jediná škoda, že sa tu nemohol dotlačiť R-kový rating ako u OHF, ktorý by to ešte trochu viac pritvrdil. Channing mimochodom v takejto akčnej role slušný, Foxx svojím vystupovaním v niektorých scénach vyvoláva úprimný úsmev. Nahláškovanejšia a vtipnejšia verzia Olympus Has Fallen, ktorej chýba tvrďácky Butler a nekompromisné násilie. Mne osobne sa o niečo viac páčil práve OHF, takže dávam slušných 80% 4*

Jsem číslo čtyři (2011)

Nepoznám kvalitu knižnej predlohy, ale toto filmové spracovanie ma vyložene sklamalo. Čakal som zbytočne na niečo zaujímavé, v podstate výnimkou poslednej polhodiny sa neudialo nič také zásadné. Olyphant si zaslúži zaujímavejšie a atraktívnejšie počiny než je tento. Ako akcia nie je až taký prúser, celkom ujde avšak to už nezachráni celkový dojem. Celé je to nekonzistentné, nezaujímavé a tej romantiky v teenage balení tomu fakt škodí.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Technická stránka a efekty brilantné a akcia je jednoducho epická, megalomanská, ale prečo sa väčšinu stopáže akčných scén odohrávali v daždivom prostredí a v tme? Chápem, pridalo to možno na lepšej atmosfére, ale tie bitky som si chcel užiť poriadne i počas denného svetla. To je taká menšia výtka smerujúca k akčným scénam vo filme. Ale čo sa týka rôznych vychytávok, dizajnu príšer Kaiju a Jaggerov - nemám slov, skvelé, inovatívne, vizuálne vypiplané do maličkostí. Užil som si túto obriu megalomániu, zo začiatku som mal síce menší problém so stotožnením s postavami, ktorých tu je celkom veľa. Neskôr som sa ku kľúčovým hybateľom príbehu dokázal stotožniť, Charlie Hunham s Rinko Kukuči slušne obstáli vo svojích hlavných rolách. Z celkového pohľadu som si film slušne dokázal užiť, príbeh samozrejme bez nejakých zásadných zádrheľov, ktoré by ma nejako vytrhávali a rušili. Akciu som očakával v epickom merítku, tá mi bola podaná v slušnom množstve a megalomanskom rozsahu. Len ľutujem, že som to nevidel v kine na veľkom plátne. 80% Popcorňák, ako sa patrí! Nebránim sa pokračovaniu.