• Krátkometrážní

Elysium (2013)

Absolútne bravúrne uchopený a spracovaný námet pretavený do výslednej podoby, ktorej neviem vytknúť naozaj nič. Blomkamp tu opäť po vzore District 9 prináša špinavosť a chudobu Zeme do sveta zasadeného v budúcnosti, avšak jadro námetu a idea plne pozostáva z reality dneška. Veľmi pôsobivá je vizuálna stránka filmu, hlavne spracovanie Elysia je vymakané a nádherné na pohľad a potešili taktiež rôzne technické vymoženosti, či už droidi alebo Medpod a ďalšie. Matt Damon v tejto roli ma opäť presvedčil, potešil ma Fichtner a Fosterka, avšak najpôsobivejšou postavou je jednoznačne Sharlo Copley v roli sadisticky krutého Krugera, to je fakt démonický záporák ako vyšitý. Palec hore za odvahu ukázať v takomto blockbustri násilnejšie a krvavé scény, ktoré avšak nie sú samoúčelné. Akcia zaujala, príbeh už od prvej minúty zaujal a strhol. ////////////////////////Koniec bol trochu príliš unáhlený a celkovo mi pripadal príliš narýchlo useknutý. Z pôvodných 5* dávam hodnotenie na 4*, pretože i keď je to technicky bravúrne, herecky skvelo obsadené a príbehovo zaujímavé, hlavná idea je z triezveho pohľadu dosť sporná a v skutočnosti nepredstaviteľná ( žiadna chorobnosť a dlhovekosť ľudí by problém s preplnenosťou populácie na Zemi nepomohla). 80%

Velký Gatsby (2013)

Mňa film milo prekvapil a aj keď je pravda, že najväčším problémom je určitá emočná odťažitosť k príbehu, takže záver filmu nedoznie tak silno, ako by tvorcovia chceli, mňa film nejakým spôsobom očaril a zaujal. Dokázal si ma získať celkovou atmosférou, skvelými hercami a príbehom, vizuálne spracovanie je úchvatné, i keď miestami zachádza až za hranicu a pôsobí až rušivo. Leonardo DiCaprio opäť predviedol svoje herecké absolutórium, patrí v mojich očiach k najlepším hercom dnešnej doby, ostatný herci držia latku nastavenú nadpriemerne vysoko. Predlohu som nečítal, toto spracovanie beriem za zaujímavé a pútavé, nenudil som sa ani chvíľu a celkový dojem z filmu je viac než pozitívny.

30 Seconds to Mars: Do or Die (2013) (hudební videoklip)

http://youtu.be/GC63HGcsfEg 5* Klip podobný v duchu dynamického Closer to the Edge, ktorým svojím fanúšikom venujú všetku vďaku a poďakovanie za podporu z radov fanúšikov a Echelon po celom svete. Navyše klipom Jared chcel sprostredkovať rôzne príbehy ľudí , nech sú pozitívne alebo nie a zdeliť ich ďalej. Čo sa mu podarilo. 30 Seconds to Mars ma nikdy nesklamali a ich oddanosť fanúšikom si zaslúži veľký obdiv. Opäť skvelý klip s dobrou pesničkou. A áno, music is my drug, my addiction. It makes me happier.

2012 (2009)

Pre mňa jednoznačne najlepší Emmerichov film a obecne najlepší katastrofický film vôbec. Lepší než Independence Day, ktorý to s tým pátosom a patriotizmom fakt preháňal. Tu je naopak viacero scén podaných s nadhľadom a sú crazy a správne cheesy, navyše je tu pár dobrých hlášok, takže sa film v správnych okamihoch neberie tak vážne, čo je len dobre. Tešil som sa na poriadnu deštrukciu, ale čo som dostal, predčilo moje očakávania. V takom množstve a merítku ešte nebol žiadny katastrofický film a asi už ani nebude. Efekty a celkovo vizuálna stránka špičková, jednoznačne som urobil dobre, že som na to išiel do kina. Filmu korunuje skvelý Woody Harrelson v svojej komickej roli. Jeho konšpiračné teórie o systéme a zosmiešňovanie americkej vlajky je fakt zábavné. Ako správny katastrofický film to je skvelé, monštrózne, dejovo klasika ako u katastrofických filmoch, ale to ako zápor nejde brať, navyše film v dĺžke 150 minút výrazne nenudil, čo aj po viacerých pozretiach je zázrak. Takže keď tu vidím, ako niektorí dávajú odpady!, ja dám päť. Keď tu viacerí nepochopili, že to Emmerich takto prepálené už plánoval natočiť. Engine start!!

Forrest Gump (1994)

Videl som tento snímok len raz, avšak nič ma neťahá k tomu, aby som to pozrel znovu. Možno raz, keď ho zhliadnem raz znovu, budem Forresta vnímať lepšie, ale vo mne tento film veľa emócií, či už pozitívnych alebo negatívnych, nezanechal. Neupieram filmu určité kvality, skvelé herecké výkony a iné aspekty, avšak pôsobil na mňa neosobne, neobsahuje scény, ktoré by sa mi zaryli pod kožu a dojali ma. A najdôležitejším problémom sú možno postavy, ktoré neprirástli k srdcu. Emočne teda na mňa záver nefungoval. Mňa Forrest Gump nepohladil ako u väčšiny divákov na duši, snažil sa dojať a emočne zasiahnuť, avšak pôsobí na mňa neúprimne a napríklad porovnaním s bravúrne natočenou a emočne silnou Zelenou míľou bohužiaľ v mojom prípade zlyháva na celej čiare. 3* a viac určite nie.

Superman se vrací (2006)

Neviem, čo si mám myslieť. Nenudil som sa, nenadchlo ma to, nevtiahlo ma to z hľadiska príbehu, postavy mi pripadali také nemastné-neslané. Nevyvolalo to vo mne to čo malo. Keďže Superman sa vracia nie akčný komiksový ale skôr romantický komiskový snímok, vzťahy medzi postavami mali byť silnejšie, ale romantika tu nefunguje ako má. Sklamala ma hlavne akčná zložka vo filme, je jej málo, triky sú prekvapivo nie vždy výborné a jedine jedna akčná scéna (záchrana lietadla) stojí aspoň za niečo. 260 miliónov amer. dolárov rozpočet !? Nerozumiem, ani zďaleka kam tie financie išli, keďže na trikovej stránke a akcii to nevidieť. Sociopatický Kevin Spacey mi pripadal celkom zábavný, čo neviem, či je dobre alebo zle v tejto roli Lexa Luthora. Ako to zhrnúť? Superman nebol nikdy mojou príliš obľúbenou komiksovou postavou, avšak vo verzií, ktorú nám priniesol Snyder, ktorej sa dostalo zopár vylepšení a získala modernejšiu a realistickejšiu tvár, taká verzia bola teda niečo. Parádna z hľadiska príbehu i akcie. Táto verzia ma teda zaujala omnoho menej.

Memento (2000)

Absolútne som netušil, ako to skončí a vďaka spôsobu, akým je vyrozprávaný príbeh je to napínavé, príbeh je úplne neodhadnuteľný a cítil som sa ako Leonard, musel som si postupne jednotivé útržky usporiadávať a spájať, aby mi to dávalo zmysel. Ako je u Nolana zvykom, ten svojím filmom dodá patričnú dávku nejednoznačnosti, takže je na nás divákoch, v čom budeme veriť a k akej verzií príbehu sa prikloníme. Vtiahlo ma to, nadchlo, veľmi pozitívne prekvapilo a jednoznačne si to dám znovu, určite si všimnem radu vecí, ktoré mi unikli. A Guy Piercie tu predviedol zatiaľ najlepší herecký výkon, čo som u neho videl.

Wolverine (2013)

Hneď po pozretí trochu zmiešané pocity, čakal som trochu niečo iné. Ale pristúpil som na návrh prijať film tak ako mi bol predložený od Mangolda. Skôr ako o klasický komiksový bluckbuster ide o komornejšiu vnútornú sondu do psychických problémov a trápení Loganovej mysle, s ktorou sa po smrti Jean musí staviať. Navyše obohatená romantikou a akciou, ktorej je tu pomenej, je avšak viac než solídna. Pomalé tempo a komornejšia atmosféra, dramatická rovina vo filme funguje, čo je zásluha najmä Hugha Jackmana, ktorý tu stvárňuje Wolverina s jednoznačným fyzickým i emočným oddaním tejto komiksovej postave a ukazuje sa v najlepšej fyzickej kondícií, akú kedy mal. Presunutie do prostredia Japonska jednoznačne prospelo a osviežilo, mňa aj napriek pomalšiemu tempu film nenudil. Pre mňa spokojnosť, avšak už teraz chcem vidieť natočený rozšírený zostrih v R ratingu!! Teším sa už teraz ako blázon na Days of the Future Past !!! 4* a Singerove X1 a X2 zostávajú samozrejme naďalej neprekonané. [Special Extended Version dodává filmu lepší grady, poteší niekolko scén, které sú oproti kinoverzii o niečo brutálnejšie a krvavejšie.]

Super 8 (2011)

Fajn na jedno pozretie. Ale tým to končí. Očakával som viac, ale sklamaný nie som. Nenudil som sa, film fajn vtiahol do deja, avšak negatívum by som videl v tom, že sa film dlho rozbieha, pre deti Super 8 asi nie je, hlavne posledná tretina filmu, v ktorej sa to konečne rozbehlo, ukázala pár fajnových scén, z ktorých by deti asi nezaspali. :) Celkový pocit z filmu je priemerný, nič čo by som si zapamätal na dlhšie obdobie, ale celková nostalgická atmosféra a fajn výkony detských predstaviteľov tomu uprieť nemožno. Len to ničím nedokázalo prekvapiť. 60%

Sunshine (2007)

Pre mňa je Sunshine sci-fi s úžasnou atmosférou a uhrančivým vizuálnym prevedením, ktoré ďalším zhliadnutím dozrieva viac a viac. V kine to bol neskutočný atmosferický zážitok, doslova som cítil ten vesmírny chlad a prázdnotu a v kontraste boli naopak scény na vyhasinajúce Slnko, ktoré boli famózne. I následné pozretia mi táto sympatická scifi lahôdka vyvoláva rovnaké pocity. Je až na neuverenie, čo dokázal režisér vytvoriť, keďže mal obmedzené prostriedky, ale práve preto Sunshine nespolieha na dychberúce efekty, ale skôr na postavy a vybudovanú atmosféru. Z hercov jednoznačne vedie Cillian Murphy, ktorého mám väčšinou spojeného so psychopatickými postavami, avšak tu sa z neho stáva postupne ťahúň celeho filmu, s ktorým si divák vytvorí pravdepodobne najväčšie puto. Čo z výborného pocitu značne uberá ( nie sú to fyzikálne nelogickosti, chcel som sa baviť) je často spomínaná posledná tretina, ktorá mi pripadala rozdiel od zvyšku filmu takpovediac ako päsť na oko. Avšak musím uznať, že svoj zmysel rozhodne má, len ten prechod z atmosferického komorného scifi na vyvražďovačku pôsobí stále mätúco. Avšak ako som vravel, rokmi sa mi celkový dojem na tento film zlepšuje, takže užil som si film ešte o niečo viac. Veľmi silné štyri s nábehom na piatu hviezdu (možno časom). 85 -90 %