• Krátkometrážní

Starsky & Hutch (2004)

Dvojica Ben Stiller - Owen Wilson je pre mňa zárukou skvelej komédie, a ako to skvelo fungovalo napríklad vo vynikajúcej komédií Jeho fotor je lotor, tak to funguje aj v tomto prípade. Skvelá chémia medzi ústrednou dvojicou zaručuje veľmi dobrý tíming a humorné scény, v ktorých sa najma Stiller veľmi dobre nachádza, Wilson mu skvelo hraje parťáka a obaja plne využívajú svoj komediálny talent. Pohodová komédia, možno by mohla v rámci humoru pridať ešte viac, ale to film vynahrádza niektorými skvelými scénami. Fajn, skvelo som sa zabavil a odreagoval. 4*

Kronika (2012)

Veľmi milé prekvapenie. Vzhľadom na neznámeho mladého režiséra a veľmi obmedzené finančné prostriedky film nepôsobí vôbec lacne ani amatérsky. Za 12 milióniov sa režisérovi a tvorcom podaril zrealizovať veľmi ucelený a kompaktný režisérsky počin, ktorý má zaujímavo podaný príbeh, síce už viackrát videný v iných filmoch, ale to nevadí. Film našťastie nesklzáva do trapných teenagerských vôd, síce to na začiatku môže zo školského prostredia hl. postavy tak vyzerať, ale film sa zameria na zaujímavejšie prvky - na stret postáv s mimozemským čosi, na objavovanie a zdokonalenie nadobudnutých schopností, priblíženie vzťahov medzi jednotlivými postavami, ... Veľkým plusom sú zaujímaví hlavní herci predstavujúci hlavné postavy príbehu. Taktiež zvolený spôsob kamery, i keď ho mám v poslednej dobe plné zuby, tu nepôsobil samoúčelne, naopak niektorým scénam dodal zaujímavý drajv (lietanie v oblakoch je fakt parádne). Technická stránka je nadpriemerna a efekty sú na rozpočet neskutočne kvalitné. Možno trochu nadhodnotených 5*, ale bol som milo prekvapený, takže 90%.

Nedotknutelní (2011)

Po tak nadšených ohlasoch a celkového vychvaľovania som si chcel tento kúsok pozrieť, ale bol som trochu skeptický. Už pár filmov, čo je v topke ma buď značne sklamali alebo ma výrazne nezaujali a nezasiahli. Ale Intouchables nie je ten prípad. Čakal som aj nudu či tlačenie na pílu v rámci emócií. Prd. Film je od začiatku pútavý,.chytľavý, prešpikovaný tak humornými momentami ( vďaka sympatickému a energiou sršiaceho Omarovi Sy-ovi), tak silnejšími momentami. Z celého filmu srší neuveriteľná energia, pohoda a pozitivizmus. Veľmi silný príbeh o nájdejí tak rozdielneho, ale predsa len v niečom podobného priateľa na celý život, ktorý Vám môže nájsť stratený zmysel života, práve v momente, keď to čo najviac potrebujete. Herecká dvojica spolu absolútne skvelá. Hodnotím 5*

Carrie (2013)

Prečo nedať 4*? No dám ich. Mňa to od začiatku do konca bavilo, a i keď v prvej tretine film viac pripomínal Glee alebo HSM, tak sa to našťastie upravilo a záverečná polhodinka je veľmi slušným vyvrcholením, ktoré vygradovalo celkom fajn atmosférou, trochou napätia i nejakými krvavými zábermi. Veľká časť hodnotenia ovplyvnila asi aj moja menšia slabosť na krásnu Chloe Grace Moretz, ktorá by nebola škaredou, ani keby na ňu dali neviemčo. Bola tu vynikajúca, tak isto ako jej chorobne nábožensky založená matka Julianne Moore. Vedel som, že sa nebudem báť, že toto spracovanie nie je horor. ( neviem ako predchádzajúce, nevidel som). Ale pokoukáničko to bolo viac než fajn, tak teda dávam 4* (75%).

Nic nás nerozdělí (2012)

Strhujúce, v niektorých scénach dychberúce ( trebárs scéna prichádzajúceho tsunami a následná záplava vyvolávala zimomriavky)spracovanie jednej z najhrôzostrašnejších a najtradickejších udalostí za posledné obdobie. Tomuto spracovaniu by som nič zásadné nevytkol. Herci sú nadpriemerný, ale hlavnú pozornosť si vyslúžila talentovaná a krásna Naomi Watts,a veľmi dobrým hereckým výkonom sa ukázal aj Tom Holland, doteraz neznámy detský herec. Vyzerá to tak, že sa z neho podobne ako v prípade Ty Simpkinsa rodí talent. Čo sa týka spracovania, tak atmosféra zachytávajúca chaos, strach, beznádej z hľadania nezvestných a pohrešovaných je veľmi autentická a až mrazivá. Uvedomujúc si, že sa toto skutočne stalo, až mi ježia chlpy na rukách. Tragické a frustrujúce, ale predsa ku koncu dojemné a emocionálne pôsobivé. 4*(85%).

Identita (2003)

Identita je ten typ filmu, ktorý Vás rozhodne prekvapí svojím vyvrcholením a záverečným rozuzlením. Či budete po skončení filmu prežívať pocit nadšenia z vynikajúcej a nečakanej pointy, alebo Vás naopak rozuzlenie rozhorčí a otrávi, záleží už len na Vás. Mňa tento veľmi slušne zrežírovaný mysteriózny thriller zaujal najmä svojou veľmi dobre budovanou atmosférou a dobre hrajúcimi hercami. Zápletka sa spočiatku javí štandardne - skupina neznámych ľudí, ktorí sa vzájomne nepoznajú sa zhodou zvláštnych náhod ocitnú počas neutíchajúcej búrky v moteli na odľahlom mieste. A po nejakom čase sa samozrejme začnú diať vraždy, ktoré pácha neznáma osoba. Lenže čím sa film približuje viacej ku svojmu koncu, zisťujeme, že nie je nič tak, ako to vyzerá. Nič proti šokujúcim záverom a zvratom, avšak v tomto prípade mi to rozuzlenie pokazilo celkový nadpriemerný dojem z filmu. Ale musí sa uznať, že sa tvorcom podarilo pekne zmiasť divákov - a to sa im pekne podarilo aj v mojom prípade. Ak by ostali pri klasickejšom rozuzlení, celkový výsledok by na mňa nepôsobil ako päsť na oko.

Thor: Temný svět (2013)

Nemastné, neslané - z hľadiska zábavnosti asi najmenej zábavná a fungujúca Marvelovka ako celok. A to aj napriek tomu, že je tu množstvo fórov a vtipov, čím sa to viac ako na komiksovo akčný film podobá na komédiu s nejakou tou akciou. Najväčším problémom Thora 2 je to, že pôsobivosť deja a príbehu mi pripadala najmenej "príťažlivá" z Marveloviek. Možno je to dané režisérom, možno celkovým poňatím príbehu, neviem, ale napriek rozpočtu mi Thor 2 pripadal nie ako vysokorozpočtový blockbuster, ale ako nie príliš podarený komiksový film.. Pritom herci, efekty sú na jedničku, len mi to celé prijde také nevýrazné - a nevýrazný je aj záporák, ktorý nemá práve veľa priestoru. Hiddleston ako Loki je ako vždy nesmierne charizmatický a zákerácky - ako vždy je skvelý a vidieť, že si svoju postavu poriadne užíva. Práve ten to celé ťahá na svojích ramenách. Akčné finále mohlo byť omnoho akčnejšie a vypilovanejšie, chýbala gradácia no proste pripadalo mi odfláknuté. Najlepšia časť filmu je prostriedok filmu - invázia nepriateľov do Asgardu. Plusom sú tiež niektoré podarené fóry, len niekedy sú nevhodne vsadené do scény vo filme. 60%

Čistá duše (2001)

John Forbes Nash ml. - matematický génius, držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu. Musím sa priznať, že až do pozretia filmu som o tejto významnej osobe nepočul. Tento životopisný snímok mapujúci jeho život a obdobie v prepuknutí schizofrénie je natočené výborne - veľmi pútavý príbeh ma zaujal už od začiatku, pričom dobre zachytáva tie najdôležitejšie momenty v jeho živote. Veľkou zásluhou na pôsobivosti celého filmu majú hlavne bravúrne stvárnené postavy - herecké výkony väčšiny z hereckej zostavy sú veľmi nadpriemerné. No a v prípade Russella Crowa ide jednoznačne o najlepší výkon, ktorý som od neho doteraz videl. Zhostil sa charakteru majstrovsky a človeka- génia trpiaceho schizofréniou zahral neskutočne. Z filmu som mal veľmi silné dojmy a pocity a na konci ma svojou silnou témou a príbehom dojal. 5*

Pár nenormálních aktivit (2013)

Nech sa na mňa nikto nehnevá, možno ma niekto bude označovať za chytrolína, ale vyššie hodnotenie dať nemôžem, i keď musím uznať, že za posledné roky je Haunted House ešte tým lepším, čo sa dostalo na svet v žánre paródii. Ide o klasickú paródiu modernej dnešnej doby, v ktorej čím viac explicitných slov, vulgarizmov, fekálnych a rasových fórov je, tým je pre dnešnú mládež príťažlivejšia. Pár scén bolo vyložene veľmi podarených, pri ktorých som sa fakt zasmial, avšak nie je ich až tak veľa, aby zakryli ten zbytok, ktorý je fakt zbierka trapošín a humusární. 30% fakt slabota tieto paródie, kedysi mali aspoň určitú úroveň (Scary Movie 1), ale posledné roky čo sa plodí, tak škoda reči...

30 Seconds to Mars: City of Angels (2013) (hudební videoklip)

Pre mňa rozhodne najslabší počin zo všetkých videoklipov tejto kalifornskej rockovej skupiny. Oceňujem námet a hlavne snahu ukázať a sprostredkovať nám určité dojmy, postoje a pocity späté s mestom anjelov.. Ale problémom je celková skladba videoklipu, ktorý je podľa môjho názoru až príliš rozťahaný a veľká škoda, že na mňa emocionálne klip pôsobí pomerne chladne. Chýba mu práve atraktívnosť, pôsobivosť a bolo by prospešnejšie, ak by sa Letovci viac venovali svojím pocitom a klip by bol len o nich - tak by vyznelo omnoho úprimnejšie, než v takejto podobe. 3*