• Krátkometrážní

Gladiátor (2000)

"Jsem Maximus Decimus Meridius. Velitel Severní armády. Generál legie Felix. Věrný služebník pravého císaře, Marca Aurelia... Zavraždili jste mi syna a zavraždili moji ženu. Ale já se pomstím teď, nebo v přístím životě." Skvelý film, ktorý som uvidel prvý krát včera. Neuveriteľne silný príbeh ma na konci emočne rozsekal a neubránil som sa slzám, čo sa mi pri filmoch doteraz často nestávalo. Bravúrne herecké výkony (vynikajúci Joaquin Phoenix v roli Commoda je zahraný perfektne, postava Commoda sa mi zapíše ako najslizkejšia záporná postava poslednej doby , zato sympatický Russell Crowe ako Maximus je hrdina, ktorého som mal rád až do poslednej sekundy) držia tento film na vysokej úrovni. Vizuálna stránka je tu skvostná a celkovo akčné scény najmä odohrávajúce sa v aréne smrti sú natočené veľmi dobre. V podstate nemám filmu čo vytknúť, pretože je Gladiátor po všetkých stránkach veľmi silné a bravúrne natočené dielo. Videná predĺžená režisérska verzia.

Trans (2013)

Mňa tento film milo prekvapil. Zaujímavé rozuzlenie, ktoré sa až do konca krvoputne skrýva za spleťou rôznych zvratov a prekvapení, ktorých je film nasýtený až do morku kostí. Ozaj som to nečakal, film každú chvíľu prinášal nejaké ďalšie odhalenia, ktoré nám postavy predkladajú. Nebol som si istý, komu mám veriť, a keď som si už myslel, že som prišiel na kĺb celej zápletky, dostal som len ďalší zvrat. Takže plus patrí za nepredvídateľnosť a za záverečnú pointu. Krvou a pár brutálnych sa rozhodne nešetrilo, navyše i zobrazenie nahoty je tu predkladané s absolútnou prirodzenosťou, čo rozhodne potešilo. Celé je to možno až zbytočne prekombinovane podané, ale to mi vo výsledku príliš neprekážalo. 80%

Rychlí a zběsilí (2009)

Je tu vidieť kvalitatívny posun po lahko nadpriemerne trojke, ktorej najviac chýbali staré známe tváre série. Diesel, Walker,.Rodriguez a Brewster su v plnej palbe späť na plátne,.to len a len prospelo. Lin spolu s producentom Vinom Dieselom dokázali posunúť týmto dielom sériu iným a pre mňa rozhodne zaujímavým smerom. Už tu nejde čiste primárne o pouličné závody, tuningové exhibície... Ako štart novej trilógie série výborný rozjazd a príprava na brutálny adrenalínovo a testosterónom nabitý Fast Five. 85%

Rychle a zběsile 2 (2003)

O niečo slabšie než vynikajúca jednotka, ktorá už je považovaná za klasiku. Ale aj tak si to vždy dokážem naplno užiť, akcie a automobilových závodov je tu požehnane. Absenciu Diesela dobre vynahradzuje Tyrese Gibson, ktorý hlavne v nasledujúcich dieloch vytvára najlepšie hlášky a hefty. Walker sympaťák a Eva Mendes je sexy už od prvej scény. Dávam 4 pretože mám pre túto sériu jednoducho slabosť . 75%

Kruh (2002)

No tak na to, ako je tento horor vychvalovaný divákmi aj kritikmi som čakal nejaké väčšie nervydrásajúce scény. Z viacerých strán z okolia som počul na tento známy horor len samé chvály. Niektorý z neho kedysi nemohli pokojne zaspávať. No a mne sa napokon dostal skôr mysteriózny thriller kombinovaný s detektívkou o spoznávaní pravdy s pár veľmi dobrými atmosferickými momentami, ale báť som sa veľmi nebál. Bavilo ma to, to áno, len som čakal nejaké záverečné vyvrcholenie, ktoré by ma svojou strašidelnosťou a poriadne drásavou atmosférou prituhlo do sedačky. A to som práve v plnej miere nedostal. Kruh má veľmi slušné momenty najmä zo začiatku, film si drží neustále fajn pochmúrnu atmosféru a pasáže prehrávané z pásky vyvolávali nepokoj zároveň s hnusením. Ale neubránim sa pocitu, že to proste pre mňa nebol horor, jednoducho som sa pri ňom nebál. Pozerané cez deň, takže je tu možnosť, že by som to vnímal odlišne, keby som si to pustil sám v noci. 65%

Rychle a zběsile 6 (2013)

Myslel som si, že sa už po vynikajúcej 5ke, ktorá je doteraz pre mňa najlepším akčným filmom poslednej doby, nedá natočiť pokračovanie, v ktorom by množstvo a merítko akcie bolo väčšie. Omyl ! Lin natočil pokračovanie vychválenej 5ky, v ktorom sa tak trochuodtrhol od reťaze a servíruje všetko to, čo bolo v predchádzajucom diele - avšak je to ešte väčšie, prepálenejšie a nereálnejšie. Ale je to neskutočná zábava, tempo to má výborne a vďaka skvelým hláškam to nenudí ani v jednej scéne. Vytýkať tomu popieranie fyzikálnych zákonov a nereálnosť ? I don't care. Je to jednoducho adrenalínová akčná pecka so zaujímavým prepletením príbehu s tretím dielom, záverečné objasnenie po titulkoch nesmierne navnadilo na siedmy diel. Veľmi potešila Michelle a jej spoločný fight s Ginou bolo to pravé orechové, konečne po dlhšej dobe si to dve krásne ženy poriadne rozdali na plátne, no paráda. A to finále na tramvaji dlhej 30 km je tiež výborné, úsmevné svojou prehnanosťou ako obecne celý F&F 6, ale vychutnal som si to. Spokojnosť aj keď pre mňa 5ka ostáva neprekonaná. Som zvedavý, ako si s dalšou časťou poradí James Wan. 90 %

Světová válka Z (2013)

Mením hodnotenie, po viacerých pozretiach ide o vynikajúco namiešaný apokalyptický zombie thrillero-horor s vynikajúcim Bradom Pittom, fakt paráda celý film a predlžená UNRATED verzia s krvavejšími scénami tomu dodala to pravé, čo tak chýbalo kinoverzií. SPOKOJNOSŤ (z pôvodných 3* na 5*)------------Pre mňa približne prvá tretina filmu najlepšia. Svojím drajvom a až hororovou atmosférou v špinavých chodbách panelových bytov veľmi pôsobivá. Neskôr ale sa dianie zmrsklo do takej podoby, že si už deň nepamätám takmer na nič. Palec hore patrí tvorcom k rozlúsknutiu celkového riešenia k zastaveniu šírenia nákazy, ktorá bola zaujímavím riešením. Rozhodne by tomu svedčalo viacej krvi, škoda, pôsobí to zvláštne, keď Brad Pitt sekerou mlátí háveď a nepadne ani kvapka krvi, navyše to ani vďaka kamere nevidíme :) V mnohých akčných scénach mi prekážala trasľavá kamera, niekedy to bolo až nepríjemné sledovať, takže akčné scény boli väčšinou dosť neprehľadné. Celkové pocity mám celkovo zmiešané, očakával som z filmu viac, najmä prostriedok filmu pôsobí neucelene a nevtiahlo ma to do deja, ako sa očakával. Ľahko nadpriemerný akčný apokalyptický thriller World War Z je, takže dávam lepšie 3*** 64%

Muž z oceli (2013)

2. zhliadnutie v HD rozlíšení. Všetky menšie predchádzajúce výtky smerujúce k filmu beriem späť, z môjho pohľadu ide o bombastický a do posledného detailu spracovaný komiksový snímok, ktorý som si práve užil na druhý krát ešte viacej. Po všetkých stránkach precízny, dejovo a vizuálne strhujúci, emočne komorne citlivý, herecky bez najmenšej chybičky. Výprava, kostýmy a akcia sú už len pomyslenou čerešničkou. Rozhodne horúci kandidát na film roku. 100% ____________ 1. zhliadnutie (29. jún 3D) Vopred o sebe prehlasujem, že o Supermanovom univerze viem naozaj veľmi ale veľmi málo. Nevidel som predchádzajúce filmy (Singerov Superman Returns, ktorý som nedopozeral ani celý sa neráta) a jediný seriál, ktorý som ako mladší kedysi pozeral bol Smallville, ktorý ma po tých nekonečných sériach začal zápletkou unavovať. Superman ako komiksová postava išla doteraz mimo môjho záujmu. Prečo? Pravdepodobne je to samotnou postavou, ktorá mi vedľa obľúbených Marvel hrdinov a realistickejšie podaného Nolanovho Temného rytiera nepasovala. Superhrdina s veľkým „eskom“ na hrudi a slipami ma neoslovoval. Ale keď som začal pozerať veľmi dobré trailery nesúce sa v temnejšom nádychu, plus dozvedel som sa, že to produkuje Nolan a režíruje Snyder, začal som časom čoraz viac uvažovať o návšteve kina. A včera som tomuto rozhodnutiu učinil a musím povedať, že som bol spokojný. Áno, chyby sa tu nájdu, ale v tomto filme sa Superman stal pre mňa zaujímavejším než ako som ho vnímal doteraz. Temnejšie podanie, ktoré je v poslednej dobe v móde , mi vyhovovalo. Začnem s jednotlivými dojmami. Začiatok filmu na Kryptone bol po všetkých stránkach skvelý, úžasný sci-fi fantasy začiatok. Nadchlo ma vizuálne a dizajnérsky veľmi pôsobivé spracovanie planéty a ich architektúry. Komorná citlivá atmosféra Kal-Elovho narodenia bola pre mňa najemotívnejšou pasážou vo filme. Russel Crowe ako Jor-El, biologický otec bol skvelý a presvedčivý v každých scénach. Michael Shannon v roli generála Zoda je svojou démonickosťou až magorsky skvelý. Super záporák, ktorý sa za dosiahnutím svojho cieľu neštíti naozaj ničoho. Približne po tejto necelej skvelej polhodine na Kryptone sa presúvame na Zem, kde sa Clark snaží prekĺzavať životom, zapadnúť a zároveň sa snaží zistiť, kto a odkiaľ pochádza. Tieto pasáže sú pretkávané flashbackmi. Ukazujú jeho detstvo a dospievanie, v ktorom bol ostatnými považovanými za čudáka, sám neistý, kto a vlastne čo sa s ním deje. Prijme ho ľudstvo alebo ho bude považovať za hrozbu? Tieto scény boli veľmi dobrým pohľadom do charakteru postavy a jej pocitov. Henry Cavill mi do role celkom sadol, uvidím ako sa mu bude dariť ďalej. Čo by som filmu vytkol je veľká nahustenosť deja. Mne by rozhodne nevadila ešte o niečo dlhšia stopáž, pretože je tu viacero scén, ktoré v tom tempe nestihli poriadne odoznieť. A tým ma tak emočne nezasiahli, ako by chceli. Jednoducho o niečo pomalšie tempo by tomu v niektorých scénach neuškodilo. Mňa prekvapivo o niečo viac bavila tá prvá polovica, než ten hyper kolosálny deštrukčný akčný záver. Áno, bol výborný s radou akčných scén, ktoré vyrazili dych svojím merítkom. Ale napriek množstvu a forme, akej sa vyskytuje, ma ani na okamih nenudila, naopak ma zasadila prudko do sedačky. A musí sa nechať, že toľko zničených budov, ktoré Superman so Zodom zničili, som doteraz nevidel :) Ďalšou menšou vadou na kráse bol v niektorých akčných scénach zbesilý strih a kamera, navyše 3D formát tomu rozhodne neprospel. 3D formát aj napriek tomu strihu bol vydarený, žiadny Avatar sa nekonal, ale rozhodne nie je zbytočný a vo viacerých pasážach pekne vynikol. Celkové dojmy sú rozhodne nadpriemerné, dejovo i vizuálno-akčne ma to prekvapilo a preto dávam veľmi pekné štyri. 86% 4+

Nezastavitelný (2010)

Druhá polovička je svojím energickým koktejlom akcie, napätia a adrenalínu natołko pôsobivá ,že aj výtky smerujúce k pár nelogickostiam a malej prepracovanosti postáv u mňa nie sú až také dôležité :) Tonyho Deja Vu bolo svojím spracovaním resp. námetom takmer akčné scifi, Unstoppable je dá sa povedať realistickou akčnou drámou s prvkami thrilleru, kde toho napätia rozhodne nechýbalo. Fajn, opät som dostal viac než som čakal. Takže dávam 75 %.

Město (2010)

Rozhodne som nečakal tak skvelú kriminálku od Bena Affleka, ktorý ma v pozícíi herca nikdy nejako nepresvedčil, ale ako režisér sa u mňa buduje svoje malé miesto. Rozhodne plnotučne napísaný a zručne zrežírovaný kriminálny film, ktorý ma zaujal dobrým príbehom, zaujímavými akčnými scénami prepadnutí a záver s heist plánom v štýle prepadu banky vo Fast Five bol veľmi dobre režisérsky zrealizovaný. Dejovo ma film hneď na začiatku chytil a nepustil až do konca. Pochvala patrí taktiež k hercom podávajúcich suverénne výborné výkony (Jeremy Renner ako nekontrolovaný brat Affleka z celej zostavy vládne). Celkový dojem je veľmi dobrý, rozhodne prekvapenie. 85 %