Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Myslím, že kdybych se někoho zeptal, kdo hrál Jáchyma ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!, většina lidí by asi nevěděla. Ono je taky zvláštní pojmenovat film po někom, kdo se v tom filmu mihne na pár sekund a ještě neřekne ani jedno slovo. (Kdyby náhodou někdo stále nevěděl, je to Petr Brukner.) Jinak co se týče samotného filmu, i když je plný známých hlášek a vtipných situací, nepatří k úplné špičce dua Svěrák/Smoljak. Jejich rukopis je tady sice patrný, ale na můj vkus je tam až příliš přehnaných situací a takového pitvoření a přepáleného vtípkování. Až moc to tlačí na pilu. Navíc mi není úplně sympatická dějová linka s Věrou Ferbasovou a psem Gregorem. Každopádně to beru jako takový rozjezdový film úspěšné dvojice a to hlavní a mnohem lepší natočili až později. 80%

Narostl mu hřebínek (1987)

Naprostá paráda! Na první pohled taková krátká, neznámá, animovaná věcička, ale člověk se u toho usmívá, jak to všechno krásně funguje. Nenápadný a s lehkostí, vtipem a inteligencí napsaný film. 90%

Godzilla vs. Kong (2021)

Tak tohle bylo hodně přes čáru i v rámci žánru. Tady totiž neplatí nic! Nic nedává smysl, nic nemá logiku a zhruba od poloviny filmu, kdy se děj přesunul do Antarktidy, jsem koukal s otevřenou pusou a nevěřil vlastním očím. To už je snad myšleno jako nějaká parodie nebo co. Kde jsou ty časy, kdy i svět těchto smyšlených monster byl uvěřitelný, řídící se nějakými zákonitostmi a udržitelným příběhem? Tohle je tak extrémně přepálený film, který tlačí na pilu, je plný nesympatických postav, trapných pokusů o humor a dojetí. Ani Alexander Skarsgård tohle nedokázal zachránit, dokonce bych řekl, že do takového typu filmu se vůbec nehodí. Konga jsem nikdy neměl moc v lásce, pro mě je to jen velká nesympatická opice. No a vizuál Godzilly je sice tradiční, ale směšný. Proč vypadá jako by měla nadváhu a poruchu lymfatického systému. Malá hlavička a stehna jak Saudkovy modelky. Takže místo toho, aby vypadala hrozivě, působí směšně. Jednu hvězdičku dávám za počítačové triky, i když to není zásluha nějakého umění, ale technického pokroku. Zejména scény v neonech Hong Kongu vypadají efektně. 20%

Princezna zakletá v čase (2020)

Samozřejmě v rámci novodobých českých pohádek je tahle mezi těmi nejlepšími, o tom není pochyb. Na druhou stranu, vzhledem k vysokému hodnocení, jsem měl velká očekávání a ona to zas taková pecka nebyla. Scénář byl víceméně dobrý, ale asi po hodině už jsem si říkal, že toho neustálého probouzení je moc. A pak přišlo další a další. Co se týče samotné princezny, celou dobu jsem se nedokázal rozhodnout, jestli se mi líbí nebo ne. Vzhledově asi ano, ale přišlo mi, že je taková trošku drsná nebo cynická. Rád bych se jednou dočkal pohádky, kde bude princezna krásná, jemná, křehká dívka, která bude milá a ne taková drsňačka, která má tendence si se vším poradit sama. Každopádně mě hodně zaujala Simona Zmrzlá v roli Murien, která je krásná sama o sobě a zde byla navíc hodně dobře stylizovaná. Dokonce ani Roman Zach mi v tomhle filmu nevadil. Co se týče hudby, kterou zde všichni tak chválí, tak si myslím, že ji bylo až moc. Sama o sobě vůbec špatná nebyla, ale chvílemi jsem měl pocit, že hraje takřka nonstop. To je takový nešvar spousty současných tvůrců. Když neumím vytvořit atmosféru obrazem a příběhem, tak ji dotvořím hudbou. Takže je z toho skoro celovečerní videoklip. A taky bylo zvláštní použití skladby "A Little Less Conversation", která byla velkým šokem, ale když už tvůrci použijí takovou srandičku ve středověké pohádce, tak by bylo třeba to brát jako součást nějakého konceptu a podobný prvek ještě zopakovat nebo modifikovat v jiné části filmu. Protože takhle to působí jen jako osamocený vtípek, který v rámci celku příliš vyčuhuje. Novodobou úchylkou je také nadužívání dronů, takže můžeme vidět záběry na Bouzov a jiné hrady zleva, zprava, při západu, za soumraku, ve dne, v noci... Drony jsou na tyhle záběry perfektní, ale musí se s nimi šetřit! Taky bych byl rád, kdyby se alespoň v pohádkách mluvilo spisovně, protože když princezna řekne "To je divný, viď?", tak to působí tak nějak humpolácky. Ale i přes řadu výtek je to rozhodně nadprůměrná pohádka. 75%

Katedrála Notre Dame a její stavitelé (2019) (TV film)

Ty animace jsou trochu úsměvné, ale zase to působí originálním dojmem. Miluji katedrály a znovu a znovu obdivuji ten obrovský um, kvádr po kvádru stavět ve výškách, vytvořit klenby atd... 85%

Yes Man (2008)

Nemusím Jima Carreyho, ale tenhle film byl skvělý... Držel si skvělé tempo po celou dobu a byl tak příjemně trhlý a pozitivní. Asi bych se taky měl nad sebou zamyslet. Protože mé neustálé říkání NE mě bohužel provází celý život. 85%

Cesta do Ameriky 2 (2021)

Čekal jsem totální průser, ale vydržel jsem a ono to vlastně vůbec nebylo špatné. Určitě bylo správné rozhodnutí hodně odkazovat na první díl, překvapilo mě, kolik herců se tam po třiceti letech objevilo. Byla to taková sázka na jistotu, což bylo vidět hlavně v momentech, kdy tvůrci použili něco současného, protože právě to současné příliš nefungovalo a film si je jistý především v odkazech na první díl. To, že druhý díl staví na jedničce je cítit v atmosféře a barevnosti (myslím lokace, dekorace a kostýmy). To, co mi ale vadilo bylo použití současných zpěváků se současnou hudbou a taky spousta takových těch keců. A taky mě mrzí zvířata kompletně vytvořena pomocí CGI. Pokud to není dokonalá animace jako ve Lvím králi, tak mi to vadí. Příběh byl víceméně v pohodě. Mohl bych tomu vytknout spoustu věcí, ale bavil jsem se a závěrečná scéna s písní "We are family" je naprostá pecka! Čiší z ní tolik pozitivní energie. I když jsem si ji pustil několikrát, pokaždé jsem se přistihnul, jak se usmívám. A to se mi u filmů moc často nestává. Z postav mě nejvíc bavila matka prince z Queensu. To byla taková správná americká buranka, ta se s tím nepárala. Zkrátka, já byl příjemně překvapen. Někteří to asi berou moc vážně, ale mně se líbil takový ten tradiční staromódní nádech, který se vyskytoval ve většině filmu. 80%

Cherry (2021)

Navzdory extrémně přepálené stopáži a pomalejšímu tempu si to drželo mou pozornost od začátku do konce. Chtělo by to trochu sestříhat a myslím, že by tomu slušelo i kino. Ať už jde o scénář, režii, hudbu, střih, kameru i zvuk, všechno funguje, jak má. Neznám všechny ty komiksovky, takže Toma Hollanda jsem moc neznal, ale tady ukázal, že je to fakt dobrý herec. Film Cherry se díky rozdělení do kapitol pohybuje v různých žánrech - od romance přes válečný film, drama, prvky komedie až po krimi. Ale kupodivu to funguje. 85%

Hlava Medúzy (2021) (seriál)

Druhou řadu rozhodně netočit! Leda by vyměnili režiséra, scénáristu, Čvančarovou, Isteníka a autora hudby. Ale to už by byl úplně jiný seriál :D I když se mi to nějak zvlášť nelíbilo, dodíval jsem všechny díly, hlavně kvůli dějové lince s Erikem, která nakonec zas tak zajímavá nebyla a tvůrci si s lehce otevřeným koncem nechali pootevřená vrátka k druhé sérii. O tu ale asi moc diváci stát nebudou. Takže to berme tak, že Čvančarová Erika zastřelila nebo ho poslali zpátky do blázince. Vždyť ono je to u tohoto seriálu asi úplně jedno. 45%

Hlava Medúzy - Kalich hořkosti (2021) (epizoda)

Celý problém tohoto seriálu tkví ve špatné režii. Jak jinak si vysvětlit, že i herci, kteří jinde hrají dobře, jsou tady nějak nepřirození. Vlastně většina scén působí křečovitě, nevhodně je užitá hudba. Poslední díl nic převratného nepřinesl. A paní Čvančarové bych vážně doporučil, aby už nikdy policistku nehrála. Fakt to působí směšně, když taková almara na podpatcích, v plášti, čepicí a s pistolí v ruce vtrhne do chaty. 45%