• Pohádka

Zaklínač - Série 1 (2019) (série)

Fantasy seriál Zaklínač je natočený podle knižní série od polského autora Sapkowskiho. Seznamuje s třemi hlavními postavami, Geraltem z Rivie, Yennefer z Vengerbergu a Cirillou z Cintry. Zatímco zaklínač prochází světem a vraždí monstra, čarodějnice se snaží změnit svůj život a princezna je na útěku. Postupně je osud spojí všechny dohromady a série končí bojem s velkým nepřítelem. Za mě je seriál skvělý. Líbí se mi změť časových linií a hlavně soundtrack, který obohacují písně charismatického barda. Na druhou sérii se těším.

Beastars - Série 2 (2021) (série)

Druhá série těsně navazuje na sérii 1. Rouis opouští školu. Legosi trénuje, aby neměl chuť na maso a ochránil Hal spolu s ostatními býložravci. Navíc zjistí, kdo zabil spolužáka a neví, co dělat. Líbí se mi posun dvou hlavních postav, ale Hal dostala hodně málo prostoru. Příběh je hodně přímočarý, ale dívatelný. Nicméně jsou tu ty nesmyslné scény, ze kterých mi jde hlava kolem. Na schodech probíhá romantické zamýšlení a druhá postava najednou začne mluvit o něčem jiném. Agresivní masožravci bojují a o vteřinu později se tváří jako andělíčci. Jediná snesitelná postava je asi mačo panda, který se snaží zachraňovat závislé masožravce. Zjistila jsem, že třetí série by měla být závěrečná, takže se na ni podíváme a uzavřeme to.

Beastars - Série 1 (2019) (série)

Japonský animovaný seriál, od toho může člověk očekávat v podstatě cokoli. Takže antropomorfní zvířata na střední škole, která řeší lásky a vraždu? To není žádné překvapení. Hlavní postavy jsou introvertní vlk, promiskuitní králičice a jelen primadona. Býložravci se po zabití a sežrání jednoho ze spolužáků bojí masožravců. Masožravci se bojí sami sebe a potlačují svoje přirozenosti. No a do toho se vlk zamiluje do králičice, která patří někomu jinému. Grafika je pěkná, hudba je přímo geniální, a tvůrci docela dobře psychologicky rozebírají jednotlivé postavy seriálu. Nicméně v některých scénách se naprosto nevyznám. Masožravec zareaguje agresivně a o vteřinu později rozmýšlí nad životem. Probíhá filozofická rozprava, člověk mrkne a probírá se naprostá pitomost. Do toho trochu mezidruhového sexu a furry fanoušci mají svátek. Není to žádné vrcholné dílo, ale dívá se na to dobře a já se těším na další sérii.

Percy Jackson a Olympané - Série 1 (2023) (série)

Seriál se mi rozhodně líbí víc než první film. Jak to tak bývá, seriál má více času věnovat se detailům knihy, a i když to stále není ideální, je to lepší. Bylo představeno hodně postav i monster, efekty byly kvalitně zpracované a herec hlavní postavy byl dle mého vybrán kvalitně. No a vzhledem k tomu, že byla objednána další série, je na co se těšit :)

Avatar: Legenda o Aangovi - Série 1 (2024) (série)

Hraná varianta animovaného pokladu se povedla docela pěkně. Animace někdy působí jako rána do oka, ale většinou je okolí zpracované dobře. Příběh se v základu drží předlohy, i když to, že míchají série původního seriálu dohromady se mi vůbec nelíbí. Obsazení je povedené, Gordon Cormier je podobně roztomilý jako Aang, Dallas Liu je skvělý Zuko a Daniel Dae Kim je prostě legenda, takže je z něho geniální Ozai. A hudba je luxusní a v mnoha bodech povědomá ;) Těším se na další sérii.

Avatar: Legenda o Aangovi (2005) (seriál)

Animovaný seriál seznamuje se světem, kde někteří lidé umí ovládat živly. Avatar je výjimečnou bytostí, která dokáže ovládnout všechny čtyři živly a udržovat na světě mír. Před sto lety však avatar zmizel a vypukla válka, kterou rozpoutal národ ohně, aby ovládl zbytek světa. Jednoho dne Katara, vládkyně vody, a její bratr Sokka naleznou Aanga, vzdušného nomáda a shodou okolností hledaného avatara, a vydají se spolu s ním na cestu, aby se naučil ovládat zbylé živly a válku ukončil. Seriál je pro mě velká láska. Když jsem ho viděla úplně poprvé, myslela jsem si, že je to klasické japonské anime, ale tenhle kousek vytvořili Američani a já jim za to skládám poklonu. Seriál má krásnou (i když někdy trochu nekvalitní) animaci, exkluzivní hudbu a pěkně postavené postavy, které se v příběhu velmi kvalitně rozvíjejí. Hlavní hrdina je malý sympaťák, je tu humorná vložka, životní láska, i ublížené drama. Seriál má hromadu vedlejších, ne až tak důležitých příběhů, které ale seriálu přidávají na hodnotě. A co je mi nejsympatičtější, seriál má krátké díly, takže příběh rychle ubíhá, a když nemáte moc času, stejně jeden díl stihnete ;)

Avatar: Legenda o Aangovi - Kniha třetí: Oheň (2007) (série)

Tým Avatar se vydává na území národa ohně, aby se setkali s invazní armádou a v den zatmění porazili pána Ozaie. Zuko se může vrátit domů, ale bojuje se svojí minulostí a svědomím. Aang hledá způsoby, jak ovládnout poslední živel, ale nemůže vstoupit do avatarského stavu. A Sózinova kometa se blíží. Závěr seriálu je hodně promíchaný postranními příběhy, které ale příběh příjemně osvěží (zvlášť Pláž, ten je boží :) Postavy se opravdu rozvíjejí, příběh graduje až do posledního čtyř-dílu, který je skvělý. Úplně jsem si vzpomněla, jak jsem měla husinu, když jsem seriál viděla poprvé. Avatar je velká láska, a rozhodně pro mě neztratil šmrnc. Že bych si dala marathón ještě jednou? :)

Avatar: Legenda o Aangovi - Kniha druhá: Země (2006) (série)

Aang se dostal do severního vodního kmene, kde se společně s Katarou začal učit ovládání vody. Společně se Sokkou se následně vydávají na území národa země, kde chtějí avatarovi najít dalšího učitele. Po cestě narazí na ne jednu překážku, seznámí se s novými přáteli a odhalí tajemství, které by jim mohlo pomoci ukončit válku s národem ohně. Série končí velkou prohrou v hlavním městě národa země, Ba Sing Se, ale nic není ztraceno, a tým Avatar se vydává na poslední část své cesty. Příběh si zachovává hlavní paralelu a směřuje k vytyčenému cíli, což rozhodně pomáhá, aby se z toho nestal nepřehledný mišmaš, přestože některé díly jsou spíše navíc a příběh jenom osvěžují. Hlavní postavy s poznáváním světa trochu dospívají, hlavně Zuko si prochází životní katarzí. A poslední díl je téměř šokující. Celkově trochu slabší než první série, ale stále velmi kvalitní dílko.

Avatar: Legenda o Aangovi - Kniha první: Voda (2005) (série)

Americký animovaný seriál seznamuje se světem, kde někteří lidé umí ovládat živly. Avatar je výjimečnou bytostí, která dokáže ovládnout všechny čtyři živly a udržovat na světě mír. Před sto lety však avatar zmizel a vypukla válka, kterou rozpoutal národ ohně, aby ovládl zbytek světa. Jednoho dne Katara, vládkyně vody, a její bratr Sokka naleznou Aanga, vzdušného nomáda a shodou okolností hledaného avatara, zamrzlého v ledu a vydají se spolu s ním na cestu, aby se naučil ovládat zbylé živly a válku ukončil. Zamezit Aangovi v cestě se pokouší Zuko, vyděděný princ ohnivého národa, který se snaží zavděčit svému otci a vrátit se domů. Příběh hned od začátku chytne za srdce. Postavy jsou sympatické a mají skvělý potenciál. Některé díly jsou vážnější, jiné komediálnější, takže si každý najde něco pro sebe, a celkově to spolu dobře pracuje a příběh odsejpá. Grafika trochu horší, ale krásné scenérie a nádherná hudba. Těším se na další sérii.

Legenda Korry (2012) (seriál)

Legenda Korry sleduje život nového avatara, který se vydává do velkého Republic City, aby začal plnit svoji životní úlohu. Potkává nové lidi, ze kterých se postupem času stanou přátelé na celý život, prožívá lásky, bolesti i utrpení, bojuje s padouchy i arci-nepřáteli. Jejím hlavním úkolem je přinést do světa lidí rovnováhu se světem duchů, mír a harmonii. LoK nepopiratelně trpí srovnáváním s Legendou o Aangovi. Kdyby fungoval samostatně, byl by to lepší animovaný fantasy seriál, ale takhle je to lehce podprůměrný Avatar. Pro mě je Korra děsně nesympatická osoba. Je uřvaná, výbušná a jako postava se absolutně nikam neposouvá, mezi první a poslední sérií není žádný vývoj. Ostatní kladné postavy mají klasické rysy a některé dokonce i dobrý potenciál, ale nakonec nedostávají žádný prostor pro nějaký rozvoj. Záporné postavy mohly být kvalitní, ale trpí nelogickými motivy svých činů. A příběhově je to trhané, každá série dostává svého padoucha, který nakonec padne, a další část se věnuje něčemu úplně jinému. Celou atmosféru zabily moderní technologie, od celkem neškodných aut v první sérii, se poslední dostala až ke kolosálnímu robotovi s laserovým kanónem, to už bylo až moc. Ale nakonec i něco pozitivního. Líbila se mi myšlenka obnovení vzdušného národa i výprava třetí série, ta za mě byla nejlepší. Seriál provázela dobrá hudba a grafika byla parádní. Jsem ráda, že jsem Legendu Korry viděla, ale znovu si ji nejspíš už nepustím.