Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Třetí díl je podle mnohých nejlepší z celé potterovské ságy. Můžeme říci, že porazil své dva předchůdce, ale slovo nejlepší bych určitě nepoužil. Změna režiséra je většinou velká chyba (Piráti z Karibiku - čtvrtý díl), ale tady to vyšlo lépe, než se očekávalo. Tvůrci se znovu důkladně drželi knižní předlohy, což je jenom dobře, dospívající herci zaznamenali viditelné zlepšení ve svých výkonech a vůbec nemá cena poukazovat na opět skvělý Williamsův hudební doprovod. Délka filmu je stejná jako u ostatních dílů, ale vzhledem k tomu, že se člověk dobře baví, mu doba sledování přijde o dost kratší (dlouhé velkofilmy moc v lásce nemám). Každý díl Harryho (kromě posledních dvou) jsem viděl hodněkrát, tenhle není výjimkou.

Kill Bill 2 (2004)

Rozhodně lepší než jednička, velké pozitivum je menší množství krve, vzpomínková scéna v hrobě (Pai Mei je frajer) a souboj s Elle jsou excelentní, ale jinak vše zůstalo při starém. Smrt Billa byla velmi hloupá a když už jsem u toho, strašně mě zajímá, o čem bude třetí díl. Skrytě očekávám katastrofu, Tarantino ale leckdy dokáže překvapit, takže se trochu bojím a jsem nadšený zároveň. Někdy se však snaha ze všeho udělat trilogii (a víc) nevyplácí. 85%.

Ledová planeta (2004)

Akční sci-fi v čele s největším céčkařem všech dob, navždy odepsaným Lundgrenem? V tom případě jsem se se svými třemi hvězdami neskutečně odvázal a udělal filmu tu největší poctu, jaké se mu kdy mohlo dostat. Věděl jsem do čeho jdu, byl jsem varován hrůzně vyhlížejícími třinácti procenty, a i přesto jsem započal se sledováním. Nikdy bych neuvěřil, že se dostanu do bodu, kdy mě celá ta umělá akce a neznámí, leč přijatelní herci skutečně baví. Když přimhouřím obě oči, i počítačové triky jsou jakž takž koukatelné, pěstní souboje trochu neohrabané, ale od party vyloužilých padesátníků se zdravotními problémy vůbec to nejlepší, co jsme mohli dostat. Akční scény jsou slabší, nezáživné, ale pokud to vše spojím dohromady, vyjde z toho příjemně průměrná záležitost. 40%.

Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod (2004)

Většinu knih Řady nešťastných příhod jsem četl, je jich asi dvanáct, z čehož první tři se objevily ve filmu. Ten je velmi pohádkový a naivní, někdy až příliš, ale Jim Carrey je opravdu výborný, dvojice starších dětí taktéž (bohužel postava Sunny byla otřesná) a například i hudba má něco do sebe. Co dodat, snímek se knih celkem drží, akorát to bylo opravdu nesmyslně zkráceno a to je velké mínus, ale pokud nejste spojeni s literární podobou, tak si krásně užijete příjemný, rodinný filmek, u kterého vás nebude trápit, co tvůrci vynechali a co naopak přidali. Dokonalost to určitě není, místy do ní však nezbývá mnoho.

Million Dollar Baby (2004)

Krásné a dojemné drama od mistra režisérů Clinta Eastwooda, který se v tomhle žánru přímo vyžívá a dokáže si s ním pořádně pohrát. Příběh je velice dobře pojatý, jeho smutná stránka na nás po dokoukání silně doráží, až mnohdy nedokážeme udržet své emoce na uzdě a dáme jim volný průběh. Herecké výkony jsou naprosto excelentní, Hilary jim však dominuje, zdaleka její nejlepší vážná role. Navíc, když vidím ve filmu boxerský ring, tak slintám blahem: pro můj vkus je to příjemná doplňková laskominka. Bohatý scénář je další důvod, proč se snímek nachází v Top200 a celkově nemám nic, co bych vytkl.Clintovi ta role uzavřeného bručouna sedí a je správné, že se ve svých tvorbách obsazuje i herecky, protože nikdo jiný by neodvedl lepší práci (to samé vidíme např. v Gran Torinu). A to, že jsem na tom byl v kině, můj hluboký zážitek ještě znásobilo.

Osudový dotek (2004)

První půlhodina je skvělá, správná syrovost a krutost je na místě, některé scény jsou mrazivé a postava Tommyho vynikající. Poté se začnou malinko vybíjet baterky, první cesty časem jsou poněkud matoucí a chvíli trvá, než se člověk zorientuje. Je určitě hrozně zajímavé, jak se jednotlivá rozhodnutí a činy zobrazí v několika verzích přítomnosti, každá se naprosto liší od té druhé. Ihned ale slunce opět vyjde a my můžeme prožívat nevšední drama v celé své kráse, v doprovodu překvapivého Astona Kutchera, ten se mimořádně překonal. Po dlouhém putování všechno dobře dopadne a po přečtení všech alternativních konců musím konstatovat, že vybrali ten správný, navíc v doprovodu úžasných songů z filmu činí nezapomenutelnou záležitost, která si zasluhuje i jedno to zhlédnutí navíc. 80%.

Saw: Hra o přežití (2004)

První díl této šílené heptalogie je jednoznačně nejlepší, realizace a logika pastí je uvěřitelná, někdy trochu neobratné herecké výkony či nelogické věci, které postavy ve filmu udělají, ho udržují po celou dobu jeho chodu na stálé úrovni, která je překvapivým koncem vyzdvihnuta o nějaké to procento výše, ale i přesto film není ničím výjimečným a jeho přirovnání k hvězdně obsazenému fincherovskému lahůdkovému thrilleru Se7en je velmi směšné a každý nepříliš zanícený filmový fanoušek musí uznat, že Saw je svou kvalitou nezaměnitelně jen lehce nadprůměrný snímek, ale i tak rozhodně není špatnou volbou, jak strávit dlouhý a nudný večer. 70%.

Spider-Man 2 (2004)

První díl byl sice v několika ohledech lepší, přesto tento není příliš pozadu. Záporák byl mnohem lépe ztvárněn a jeho osobnost mi přišla zajímavější, než u předchozího protivníka, akčních scén bylo poskrovnu a to je jedno velké mínus, zato z nich bylo vytěženo maximum, takže i v tomhle ohledu film překonává první díl. Nopak vztah Tobeyho a Kirsten se hodí spíše do nějakého romantického slaďáku, zde to poněkud kazilo tu komiksovou atmosféru. James Franco podává solidní výkon (narozdíl od Kirsten), stejně tak Tobey, tudíž herecké výkony byly zprostředkovány správným způsobem. Peterovo ztrácení a znovunabývání schopností působí velmi heroickým dojmem, což je jedině dobře, ale Kirsten dokázala svou, dalo by se říct trapností, stáhnout film z elity k normálním, akčním, lehce nadprůměrným snímkům, které však nejsou v téhle branži žádnou výjimkou.

Torque: Ohnivá kola (2004) odpad!

Viděl jsem asi polovinu a víc by moje kvalitní filmy hledající ego bohužel neuneslo: naprostá zhovadilost, kde všechny dobré prvky zkolabují hned při úvodních titulkách. 0%.

Troja (2004)

Ne moc příkladný přístup k natáčení historického snímku: Homérem podložená fakta o Trojské válce jsou pozměněna nebo zcela chybí a tím pádem se film na úrovni pochopení a porozumění tohohle konfliktu pohybuje na nebezpečně nízkých příčkách. Avšak z nepoučného a čistě filmového hlediska se vyskytneme o několik tříd výše (ale nekoukejte na to s nepovedeným a bolestivým českým dabingem). Po celou dobu sledování nás opět provádí relaxační Hornerův soundtrack, který filmu dodá jeho majestátnost a hvězdné obsazení (i když v nějakých případech bych změnil pár věcí) ve velké většině přidává snímku pozitivní vzhled. Antická kultura a prostředí, to je moje. 95%.