Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Závěr každé série by měl být excelentní, Harry měl to štěstí, že se mu to povedlo. Na rozdíl od první části, ve které byly trapné milostné sekvence či nepoutavé a chabé dialogy, se úroveň druhého dílu každou minutou dostává výš a výš. Už od zajímavého a přímého začátku je vidět, že je na tom tento díl jednoznačně nejlépe z celé potterovské ságy, a i když bych k filmu měl nějaké výtky, rozhodně mě neodradí od mých 5 hvězdiček. David Yates v tomto případě zaválel a hravě zvládl to, co se od něho očekávalo. 90%.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Tady mohu bezpečně hodnotit už po prvním díle, neboť vás zatáhne do skvělého děje prakticky ihned, bez jakýchkoliv zbytečných natahování a nudných sekvencí. Seriál má krásné vizuální provedení, příběhovou linii, ani zdaleka ne přehnaný sci-fi základ (v podstatě se tam nic mystického ani neobjeví, když nepočítám slovní zmínky od dracích a podobných bytostech), který je správně drsně reálný, tak, jak by se to v dejme tomu našem středověku bezpochyby stalo (vynášení rozsudků smrti bez mrknutí oka, žádné oplakávání nebo litování mrtvých, to byla každodenní rutina, atd.). Ani nemá cenu zmiňovat perfektní dialogy a herecké výkony (Tyrion Lannister rulezz), no, prostě, Hra o trůny má své důvody a není jich málo, proč je ve zdejším žebříčku na neuvěřitelném pátém místě. A opět, jako u všech výborných filmů i seriálů, píšu: je to nemožné popisovat, to se musí vidět. Dost seriozně uvažuji o zařazením do mé Topky.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Kouzelné a nesmírně inovativní, pro děti nepochybně skvělý zážitek, ačkoli film samozřejmě ještě nevnímají z tolika aspektů, jako my. Pro rodinu dobrý způsob jak pohromadě strávit sobotní večer, puberťáky nejspíš příliš neosloví, to už je čitelné z pouhého traileru, ale tuhle opěvovanou a tolik vychvalovanou novinku, tolikrát titulovanou jako film roku, jsem si nesměl nechat ujít. Trochu jsem očekával to, co přišlo, jen to bylo více drastičtější. Upřímnou charakteristiku by vystihlo jedno slovo, a tím je průměr. Lidi, od snímku s jedenácti nominacemi se nedá neočekávat nic jiného, než bezchybná bomba, o které člověk přemýšlí ještě měsíc po zhlédnutí. A to se nestalo. Aby se Asovi podařilo mě svým herectvím potěšit, je potřeba trochu větší snaha, a že se párkrát rozbrečí, mi srdce netrhá a z něj to zázrakem neudělá hollywoodskou hvězdu. Talent má, ale chybí mu jiskra. Ovšem, kdo mě nezklamal, je Sacha Baron Cohen, v pro mě poněkud netradiční roli, ale alespoň on dokázal Huga víceméně podržet. Hudba úžasná, kamera dechberoucí, nepěknou černou ovcí je chudý scénář, nevysvětlitelně mu patří jedna nominace. Jako celek film dopadl dobře, k dokonalosti má ale sakramentsky daleko. 40%.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Western a sci-fi není dobré míchat dohromady a tohle je důkaz. Laciné béčko s hvězdným obsazením a o to horším zpracováním, které hloupé a trapné dialogy či nezáživné střílecí scény rozhodně nevylepší. Příběh natáhnutý do zbytečných dvou hodin (zkrácení nejméně o půl hodiny by filmu výrazně prospělo), kde se několik ostrejch týpků a jedna holka snaží porazit kolonii mimozemšťanů a zachránit své blízké. Na první pohled by to nemuselo skončit neúspěchem, jenže pokud má být snímek akční, pak by alespoň tahle vlastnost měla být dokonale vybroušena. Bohužel není. Naskytne se několik adrenalinových scén, avšak jsou opravdu nepromyšlené, nudné a zkuste do toho ještě přimíchat odporný český dabing. Konec má působit jaksi mírumilovně a emotivně, ale to také nezafungovalo správně. Slabé tři hvězdy po prvním shlédnutí, další již nehodlám absolvovat.

Kravaťáci (2011) (seriál)

Parádní seriál z právnického prostředí, kde vytříbené a velmi propracované dialogy, sympatičtí herci a příběhově opět povedené a originální zpracování je jen zlomkem elitního výtažku z této kvalitativně bezbariérové tvorby. Již po shlédnutí prvního dílu jsem byl naprosto ohromen a potěšen tímto humorným výtvorem, kterého se dostatečně nenabažím po ještě hodně dlouhou dobu. 100%.

Muži v naději (2011)

Abych se přiznal, byl jsem příjemně překvapen. Očekával jsem naprostou ztrátu času a litování peněz za kino, žádná z těchto věcí se ale nekonala. Ani nevím, jaký žánr bych k filmu uvedl, jelikož u komedie se musím nesčetněkrát hlasitě zasmát, aby svůj titul získala oprávněně a byl jsem velmi překvapen, když lidé v kině opakovaně dostávali obrovské výbuchy smíchu: párkrát jsem se pousmál, ale to je asi tak všechno. Další věc, co mi celkem vadila byla Éva, bylo tomu tak v Románu pro Muže a tady taky: tu slovenčinu naprosto nemůžu vystát a zkuste si poslouchat něco tak iritujícího dvě hodiny v kuse (tím vůbec nechci urazit případné slovenské občany čtoucí tenhle komentář). Kvůli tomu hvězda dolů a i když se mi nezamlouvalo více věcí, například Macháčkovo neohrabané vystupování nebo nepovedený soundtrack, Polívka to hravě vynahradil: do jeho role by těžko hledali někoho vhodnějšího. Bavil jsem se, a to je hlavní. 70%.

Nájemní zabijáci (2011)

Scott a Jean jsou přesně ti herci, kteří se hodí jen do takovéhoto průměrného béčka, kde nemusí moc mluvit, stačí jen, když se tváří drsně a nekompromisně a jednou za čas někoho zastřelí nebo po něm hodí nůž. Proto nikdo nemohl očekávat něco lepšího, jelikož že by Van Damme mohl na sklonku své filmové kariéry konečně dosáhnout obsazení ve vážném a kvalitním snímku, je méně pravděpodobné než 21.12 2012. Každopádně zde už si nevystačí s třemi kopy, dvěma údery a jedním rozštěpem, čímž se dokázal uživit po tak dlouhou dobu. Jen příběhová linie nemohla dát základy něčemu smysluplnějšímu, jejíž konečná podoba byla dosti předvídatelná. Dobrý konec, padouši umřou do jednoho, všichni hodní samozřejmě vyváznou bez újmy a mohou vesele pokračovat ve svém vynášejícím vyvražďovacím řemeslu. Adios.

Nedotknutelní (2011)

Po dlouhé odmlce přišla, tradičně, chuť na komedii. A už jsem byl natolik unaven těmi ohranými, jednoduchými náměty pro dvanáctileté puberťáky, kteří za nepřekonatelný vrchol srandy považují Pařbu ve Vegas či American Pie, že jsem musel hledat na zcela odlišné vlně. A jako dar ze samotného nebe jsem narazil právě na Intouchables. Film, který mě neuvěřitelně dojal svým prostým, skromným, leč natolik úžasným příběhem o životě, lásce, přátelství, však to znáte sami. Slzy nyní ponecháme stranou, jde přeci především o komedii, která oplývá normálním, ne příliš kýčovitým, ne příliš absurdním humorem s občasným nádechem černoty. Hlavní duem jsem byl navíc velmi zaujat, takže se tudíž důkladně poohlédnu po jejich dalších projektech, protože nalézání nových a hlavně dobrých herců vede k odhalení dalších výjimečných snímků, které jsou sice mnohým neznámé, ale o to více inspirující a kvalitní. Neobyčejně důkladný a neodfláknutý kus filmařské práce. 90%.

Nezvratný osud 5 (2011)

Od první minuty je zřejmé, jak bude celý film probíhat a jaký bude mít konec. Již u zbortění mostu se dostáváme na stezku neoriginálnosti, nereálnosti, naivity a velmi primitivního průběhu, kde nakašírovaná a pokud možno co nejkrvavější úmrtí některých (všech) postav dodávají komediální dojem a musím říci, že jsem se po celou dobu smál té parodii na dobrý a kvalitní snímek a pokud podle jiných uživatelů patří tenhle mezi ty lepší (z celé série jsem viděl pouze poslední díl), tak si nedokážu představit, jaký neuvěřitelný paskvil musí předchozí filmy tvořit, jelikož i tento balancuje na okraji koukatelnosti. Kdybych započal u prvních výtvorů ságy, rozhodně bych se nedostal tak daleko a podruhé už si film pouštět nehodlám.

Partička (2011) (pořad)

Viděl jsem něco kolem sedmi osmi dílů a mohu říci, že kvalita klesá dosti strmě. Proto hodnotím pouze prvních pět. Ty byly velice vtipné, kolikrát jsem myslel, že umřu smíchy, a i když se občas nějaká zpanikařená improvizace nevyvedla, nikdy se nedostala do bodu, že by byla vyloženě trapná. Spíše pozorování účinkujících, jak si neví rady, bylo kolikrát vtipné samo o sobě. Bohužel, show má okolo pětadvaceti dílů, a jestliže už pára dojde takhle brzy, tak je to jen známka české nevyrovnanosti, která se vyskytuje u všech našich seriálů či pořadů. Nejoblíbenější postava, Ondra. Nejneoblíbenější postava, paní Táňa. Opravdu, jakmile začala epizoda a já zjistil, že v ní vystupuje, ihned jsem jsem vypínal obrazovku. Aby byl někdo tak hloupý a zoufale nevtipný, to se nevidí moc často. 80%.