• Pohádka

Světlo jeho očí (1936)

Přeslazená červená knihovna není zrovna moje parketa. Ale jednu hvězdu musím dát za, jako vždy a všude, perfektně profesionální, a přitom naprosto přirozenou Růženu Šlemrovou, která to tu rozsvítila hned v úvodu svojí nádhernou a odvážnou průhlednou róbou, že měl Dohnal při pohledu na její poprsí očividně problém, aby nevypadl z role. Kabátovou nemusím, působí na mě vždy a všude velice chladně a odtažitě...Dílko  vskutku nevalné hodnoty.

Babovřesky (2013)

Proboha, kdo čeká od zprivatizované kapitalistické kinematografie zázraky, musí být blbec par excellence. Konzum není o umění, kulturnosti nebo kvalitní zábavě, ale jen a pouze o penězích a laciné slávě. Umění/kultura se stává zbožím a divák je degradován na konzumenta, platiče a snoba, diváka v tom pravém smyslu slova konzum nepotřebuje!...Pan Troška patří, bohužel, mezi ty režiséry, kteří bez bývalé "schvalovací komise"(pro mnohé umělce jakési "ochranné ruky") ztrácí soudnost, propadnou konzumu a místo umění začnou vyrábět zboží s vidinou rychlého zbohatnutí a získání pofidérní slávy "US-amerického" typu. A tak se jeho vkusný lidový humor z před roku 1989 mění v "lidový" humor nereálný, vlezlý a vulgární...Babovřesky určitě nabízejí pár povedených komických scén. Geniální komika Kikinčuka je nepřehlédnutelná, Synková je figurka sama o sobě - dokonalá a nenapodobitelná. Mamma Roma a la Latrína je opravdový úlet a úděs jak vizuálně, tak roma-projevem a k tomu ještě ten její  frajerskovulgární scénář - HNUS! Nezajímavá "von Dráček" pravděpodobně s přešitou "verandou" je tady docela fajn. Dolanský mi vždy a všude připadá jako neandrtálec a vůbec ho nemusím...Posledních ca.30 minut už dochází filmu dech = přepísknutá stopáž stáhla film ještě více ke dnu!

Jungfrau am Abgrund (1990)

Dekadentní kapitalistické kino propaguje/předvádí často erotiku/sex/nahotu ve spojení s hnusem všeho druhu, samozřejmě včetně krve. Tady je další ukázka úpadkové zábavy  pro občany "svobodného světa"! Pasolini už sice napsal před šedesáti lety, že pro mladé lidi je sexualita v kapitalistickém konzumu spíše zátěží než radostí, ale že by mladé dívky prožívaly menstruaci tak, jak ukázáno v tomto ohavném psycho-guláši, to určitě ne. Myslím, že takto prožívá své hojné menstruace Herr Andersen a řada psychopatů jemu podobných!...Zajímavá psychadelická hudba tady dobře pasuje=jak pr... na hrnec!

Tři barvy: Modrá (1993)

Modrá unylá nuda  s pomalu na povrch vyplouvajícím otřepaným dějem (nevěra, dokončení hudební skladby), zdlouhavé "momentky" - zejména close-ups kamenného obličeje hlavní protagonistky, hluchá místa, to vše zpestřeno téměř do pravého úhlu shrbenou starou dámou, belhající se vhodit láhev do kontejneru (za ni jedna hvězda), sofistikovaně podaným eros-klubem a potkankou s mlád´aty...Podruhé? Ani náhodou!

Ben Hur (1959)

Na velkých plátnech a před 60-ti lety tahle haulywůdská, obsahem i formou nabubřelá sandál-veledíla určitě hodně diváků dokázala okouzlit...Dnes se na to podívá spíše ze zvědavosti ten, kdo to ještě neviděl a podruhé už si to asi většina lidí nepustí...Politicko-náboženská přeslazená téměř čtyřhodinová báchorka je až na pár hybnějších scén totálně otravná, statická, plná nudných zdlouhavých scén často s otřepanými prázdnými frázemi/dialogy. Např.civět téměř půl hodiny na otroky, jak veslují, je opravdu ubíjející a já to nakonec chtě-nechtě musela vzít rychloposuvem...Jedna hvězda za Hugha Griffitha - ten je/byl pro takové a jiné podobné figurky doslova stvořen a jeho roztomile d´ábelský obličej dokonale umocńuje jeho skvělé herectví.

Versailles - Série 3 (2018) (série)

Kvalitou obsahu návrat k sérii 1 a navíc tady docházely nápady a lepilo se, jak jen se dalo! Opět úmorně nudný a hlemýždím tempem se vlekoucí děj s doslova otřesnými zvraty - buzinky se jako mávnutím kouzelného proutku stanou heteračkami, aby se nakonec opět jako po vypití zázračného elixíru magistra Homoděje navrátily ke své původní sex-orientaci v a-la-červená-knihovna zakončení celého seriálu. Plytce a jakoby okrajově, i když se jedná o jednu z hlavních dějových linií, vykreslené lidové povstání je další "perla", ke všemu zakončená/vyřešená ve stylu a la Žán Maré a jiných dobrodružných oddychovek z 50-tých a 60-tých let, což mi do stylu ponurého seriálu 21.století příliš nesedí. A takových "závad", včetně poněkud zbrkle urychleného konce celého veledíla, je tu celá řada a na stravitelnosti té óbr nudy to určitě nepřidá, naopak.

Versailles - Série 1 (2015) (série)

Katastrofa technicky i obsahově. Zkouknuto na dvd - komplet hozeno dozelena, zelené osvětlení potažmo zelené filtry jsou nesnesitelné, pokud tedy nemilujete zelenou...Celkem zajímavý námět je totálně zničen extrémně pomalým tempem děje, zbytečnými rádoby filosofickými, ale přitom stupidními, nesmyslnými a zdlouhavými dialogy. Některé dějové linky mohly být klidně vynechány a naopak jiné prohloubeny - nestalo se tak = zajímavý děj je proto zadušen tím nezajímavým, zbytečným. Ačkoli se posouváním děje v rozplétání jednotlivých záhad tempo trochu rozhýbá, dostane ale smrtelnou ránu v poslední epizodě, kde sledujeme ca. padesát minut víceméně jen umírající princeznu a zdrcené obličeje kolem ní...Pokud divák začne rovnou až sérií 2, o nic nepřijde a dějově navazuje série 2 tak, že se vlastně ne-úplně-tupý-divák bez dějové linky série 1 bez problémů obejde.

Střihoruký Edward (1990)

Proč neměl místo rukou třeba ploutve? Aha, to by při pohlazení netekla krev a ta je  v US-amerických filmech vývozním artiklem!...Jinak další ojedinělý US-film, který jsem zkoukla celý, ale také naposled...První ca.hodinu to vypadá na celkem povedenou moderní pohádku s příjemnými domečky v pastelových barvách a s atmosférou retro-80.léta, strašidelný zámek a velmi sympatickou Dianne Wiest v roli Peg. Poslední třetina filmu už jede v zaběhnutém US-americkém stylu = krev, rvačky, policie, střílení, aby to vše potom opět (jako obvykle) vyvrcholilo/skončilo srdceryvným přeslazeným koncem...Ačkoli se autoři snažili o sociálně kritické dílo, vyznělo mi to opět jako laciné US-popcorn-kino.

Pohádka mého života (2003) (TV film)

Silně romantizovaný a nadnesený pohled na část života slavného pohádkáře. Sotva se objevil v Kodani, už ho málem  udělali dánským králem!?...Největším průšvihem filmu je hlavní představitel - širokoústý playboy, který mě odpuzoval jak svým zjevem, tak i svým hereckým projevem. Naopak se mi líbily animace několika zde ve zkratce předvedených Andersenových pohádek...K tomuto tříhodinovému "fantasy" se vracet už nebudu!

Anno 1790 (2011) (seriál)

Po první celkem dobře vystavěné epizodě jsem už chtěla věřit, že se vzácně povedl další seriál. Omyl! Další epizody nabízejí už jen banální krimi-zápletky, řešené totálně nudným upovídaným a ani zbla akčním způsobem. Kde nic, tu nic. At´ jsem se nutila sebevíc, tu plochost jsem nepřekousla a nakonec jsem to brala rychloposuvem. A opět "klasika" v přístupu k nahotě a erotice vůbec = jedenkrát pozadí hlavního hrdiny-suchara (Eggers), jedenkrát pozadí herce Ola Rapace při cenzurovaném sexu a pár ženských ńader, tot´ vše, více vám ANNO1790 proseté přes síto současné probyznys-cenzury nenabídne. Tohle dílko už vyšumělo z mé paměti jak bublinky nad šampańským!