• Pohádka

Catherine Cooksonová: Kulatá věž (1998) (TV film)

Ani ne 18-ti letá haj-sosajety dcerka se ve slabé chvilce zaplete se starším haj-sosajety mužem a otěhotní. Její rodina podezírá z otcovství chudého předáka z fabriky, který se zná s jejich dcerou od mala a občas se s ní, ve vší počestnosti, potkává i ted´. Rodinný teror donutí dívku k odchodu z domova. Dívka se živí příležitostnou prací a žije v nuzných podmínkách. Chudý chlapec ji už dávno tajně miluje, proto se jí ujme a vezme ji pod svá křídla...Další dějově bohatá, zábavná a srdcervoucí červená knihovna z pera Catherine Cookson. Zvláště ženské obecenstvo příběhem určitě zklamané nebude!...Stopáž v popisu na ČSFD je mylná = stopáž originálu je ca.145 minut!

Muž, který plakal (1993) (TV film)

Catherine Cookson zde opět "vykouzlila" nádherný příběh, který čtenáře/diváka vtáhne do svého děje beze zbytku a jehož tato TV-adaptace je skvělá. Konec je tak emocionálně vypjatý, že jsem probrečela kupu kapesníků a určitě nejsem/nebudu sama...Hodnotila bych možná i 5, ale jednu věc prostě nepřekousnu= ve 30.a 40.letech minulého století se nekontrolovaly dokumenty???!!!=hlavní předtavitel si totiž mění status i jméno, jak mu zrovna pasuje a ani při přijímání do zaměstnání, ani když se žení, nemusí předložit žádné dokumenty. Myslím, že tady nás autorka trochu "tahá za nos", aby mohla příběh vystavět tak, jak potřebovala/ chtěla...Ale i tak příběh, který rozhodně nenudí a ke kterému se budu vždy ráda vracet.

C. Cooksonová: Tilly Trotterová (1999) (seriál)

Další typický a dějově bohatý příběh z dílny Catherine Cookson. Nechybí opět ani drsné momenty/tvrdá realita, ani naivní romantika, ani červená knihovna...Milostné city hlavní představitelky pak na konci najednou skáčou jako veverka se stromu na strom = když ji zklamal ten, kterého milovala, tak se zamiluje (na povel?) do druhého, kterého předtím nechtěla! U mě to takhle "na povel" nikdy nefungovalo, ale lidé jsou různí, zvláště ti literární a filmoví.

Černá svíce (1991) (TV film)

Catherine Cookson v tomto svém románu dost spekulovala a "kroutila" realitu tak, aby mohla vystavět příběh podle svých představ. Nakonec ale přece jen "ustála" velmi zajímavý a napínavý příběh. Jeden z románů, kde lze vidět, že C.C. se vůbec neostýchala začlenit do svých příběhů i "věci" hodně nepříjemné, ba dokonce drsné.

The Secret (2000) (seriál)

Psychopat má okouzlující šarm a dovede i slovem učarovat - až k oltáři...ale pak přijde peklo! Další povedená filmová adaptace jednoho z románů Catherine Cookson.

The Moth (1997) (TV film)

Ač psala Catherine Cookson (1906-1998) své romány zvětšiny až v druhé polovině 20.století, patří bezesporu už dnes mezi klasiky světové romanticko-dramatické prózy. Celá řada těchto skvělých románů se právem dočkala kouzelných TV a filmových adaptací, které uchvátí všechny milovníky barvitých romantických příběhů, příběhů se spoustou zajímavých postav a dějově bohatých, příběhů, které nezevšední a ke kterým se bude většina diváků ráda a neustále vracet...A tady máme jeden z nich!

Keetje Tippel (1975)

Povedená sonda do silně třídně rozdělené holandské společnosti konce 19.století. Verhoeven zde zvětšího udržel své sex-a-jiné-excesy na uzdě a vznikl tak velmi kvalitní a dobře "odsejpající" příběh. Monique van de Ven je unikátní ve své naprosté přirozenosti. Rutger Hauer je v dobové módě velmi pohledný a hraje opět s jemu vlastní lehkostí. Ani konec a la červená knihovna nevadí, naopak, celý film tím získal ještě více na originalitě. Skandinávská dvd-verze má vystřiženou/zkrácenou jednu scénu stejně jako anglická TARTAN-edice, asi jediná španělská dvd-verze je nezkrácená a má i nejlepší kvalitu a formát obrazu. Originální nezkrácená verze také na youtube zde: https://www.youtube.com/watch?v=rcrCTK5XnyU

Habsburkové (1992) (seriál)

Velmi poutavé a obsahově dostačující zpracování jedné dlouhé, důležité a spletité části evropských dějin. Zpopularizované pro laické obecenstvo, kdo by chtěl proniknout do stejné problematiky hlouběji/odborně, určitě k tomu najde řadu jiných dokumentárních/vědeckých děl, filmových, a hlavně knižních...Jediná výtka k tomuto povedenému dokumentu je, jako u mnoha dalších hraných i dokumentárních filmů, opět otřesný hudební doprovod, často uši-trhající a rušící mluvený komentář.

Ubohý pan Kufalt (1981) (TV film)

Velmi zdařilá studie psychopatie, zde pravděpodobně získané vlivem velmi traumatizujícího zážitku. Psychopat jde za svým cílem tzv. přes mrtvoly, včetně těch, kteří ho milují. Je k tomu vybaven např. bohatými a geniálně zvládanými "podvodnými divadelními výstupy" = pravdou je přesný opak toho, co vám v danou chvíli předvádí/hraje/říká. Pokud se mu ale do cesty připletou lidé, kteří do jeho plánů nezapadnou, může se "domeček z karet" dříve či později rychle sesypat. I smířlivý návrat pana Kufalta do vězení je typickým symptomem psychopatie = psychopat se totiž dokáže velmi rychle a bez problémů přizpůsobit jakémukoli prostředí a využít/zneužít jej ve svůj prospěch/v příjemnější pobyt(např.právě ve vězení).

Cesta Karla IV. do Francie a zpět (1981) (divadelní záznam)

Velice zajímavě pojaté divadelní představení s výbornými hereckými výkony všech v čele se Sklenčkou a Klemem. Dítě se mi velmi líbil v roli vše-vznešeně-ohlašujícího herolda, pro takovéhle role/typy byl jako stvořený. Merunkové hluboký výstřih opravdu sluší. Nejsem expertka na módu účesů té doby, ale drdol Věry Kubánkové, který naštěstí na část představení změnila, mě trochu rušil, protože mě "házel" ca. do 60.let 20.století...Nádherné divadlo, které si určitě budu ráda reprízovat.