Na hraně temnoty (2010)

Nebylo by tak zle, kdyby si reziser odpustil tu uboze dojemnou finalni scenu a vubec vsechny dojmologie, ktery ve filmu rusej. Naopak vetsi rozpracovani konspirace, ktera zde pusobi az prilis komorne, pripadne vic casu venovanyho panu Wolfovi, by rozhodne neublizilo. Je to tak na pul cesty.

Kuky se vrací (2010)

Jsou veci, ktery se na tyhle snovy nadhere urcite nekomu nebudou libit. Je pravda, ze na hlasech dedy a vnuka Sverakovych je slyset, ze toho za zivot moc nenadabovaly a obcas nestaci, kor kdyz postavicku o par cisel dal namlouva treba Postranecky nebo Taborsky. Stejne tak je pravda, a to uz je horsi, ze obcas lze Kukymu v patach narazit na "mentorovaci" chvilky, ktery si Sverak asi mohl odpustit. Chlapcova modlitba a vzapeti popirani boha navozujou zvlastni pocit. A takovejch momentu je tam mnohem vic. A stejne tak je pravda, ze prolinani sveta reality a fantazie (cely Kukyho putovani je v podstate fantazie malyho kluka Ondreje + chvilema halucinace, kdyz vinou astmatickyho zachvatu kolabuje - nic z tohoto neni spoiler, to Sverak kamerou a skrze dialogy otevrene rika) je chvilema trochu prilis nasilny a prvnoplanovy. Okej, to jsou chyby, neni jich mnoho a neobjevuji se casto, ale jsou tam, jsou patrny, chvilema vazne rusej, stejne jako obcasna rozvleklost (hlavne pri dialozich), a proto je tezky udelit plnej pocet hvezdicek. Nicmene blednou ve srovnanim s tim, co se jinak deje na platne. Sverakem vytvorenej svet je neuveritelne magickej a sugestivni. Je neskutecne roztomilej, a presto ani na moment kycovitej, ani americky marcipanovej. A vsechny ty napady, ktery maj evokovat detskou fantazii (napr.: kdyz jezditka pro honicce lesem prekroci prilis vysokou rychlost, zacne snezit - a to proto, ze "kdyz se jede rychle, je zima"), to je neuveritelna galerie lidsky predstavivosti. Pri pohledu na neco takovyho je vazne putna, ze Ondrej Sverak je i nadale spis dite rezisera nez herec. Lesni rise je naprosto komplexni univerzum, ktery co do poetiky, ale i ucelenosti naprosto bez mrknuti konkuruje americkejm digitalnim velkovesmirum. Je to magie, kouzlo, naprosto uchvatna podivana, velkolepa oslava pritody i detskejch snu. A to ani nemluvim o hudbe, ktera je bez okolku monumentalni. Proste ano, tohle je VELKA FILMARINA. A je jen obrovska skoda, ze to Barta tehdy s Pudou nedotahl na stejne vysokej level. Uz bychom tu meli animacni zazraky dva. 90% jako kdyz streli.

Ve službách FBI (2009) (seriál)

Napad zajimavej, ale bohuzel ho nedokaze podrzet ani hlavni hrdina, jehoz nijakost doslova bije do oci, ani scenare jednotlivejch epizod, ktery zdaleka nevytezujou moznosti v TV doposud opomijenyho zlocinu v umeleckejch sferach. Je to cely takovy povrchni, trebas zabavny, ale rozhodne nijak zvlast napinavy. Kockopes.

Rec 2 (2009)

Z minima vytezeny maximum, to jo. A mozna skutecne horor roku, diky spouste skvelejch napadu i realizaci. Ale ze bych si uplne sednul na prdel, to ne. Mozna i proto, ze spojeni zombiku a nabozenstvi je mi proste cizi. Kazdopadne zatimco v jednicce jsem chvilema skoro umiral, tady jen potecha z peknyho koukani. P. S. - herci slabi, ani profici, ani neherci, cosi uprostred. Skoda, ze to neslo videt v kine, asi by to melo vic stavy.

Souboj Titánů (2010)

To, ze nekdo predelava klasickou predlohu, se da snyst - pokud se tak deje smerem k jeste lepsimu. To, ze se nekdo navazi do recky mytologie a nenechava na ni kamen na kameni, uz se snasi hur, ale bon, plati pravidlo jedna. To, ze Worthington je vyrazove neco jako novodobej Clint Eastwood na zacatku kariery, muze byt, kdyz to funguje. Ale jak se da omlouvat, kdyz jde ve jmenu akce do pozadi jakakoli smysluplnost a logika? Vizualne hezky, to ano, hudba pekna, fajnova, akce solidni, efektni, sem tam padne vtipek. KOuka se na to pekne. ALe je to tak neuveritelne dejove dopraseny. A Fiennes s Neesonem? Bylo to nutny? Tohle jsou hodne slaby tri, jedny z nejslabsich, co jsem kdy videl.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Roztomila agitka, technologickycky atraktivni, po rezijni strance slusna... ale tak naivni, ze to zabiji uplne vsechno, i sebelepsi poselstvi. Tenhle scenar moc pochval nezaslouzi

Zrození šampióna (2009)

Mozna az moc optimismu a pozitivismu na jednoho ceskyho cloveka. Ale popravce, i kdyz je stoprocentni cukrova vata, kouka se na ni hezky. Treba uz jen proto, ze je to sice kralovsky prislazena, nicmene realita. Mozna jednoduchy, prvoplanovity a na hranici s kycem, ale ucinny a prinasejici radost. Jo, ne kazdej fim musi bejt ironicka komedie nebo sdiravy drama. Tohle je v poradku. A to si americkyho fotbalu vazim zhruba tak jako toho normalniho - slapani po hezky trave.

Zvláštní dny (1995)

Trochu zvlastni love story, ze? Skvele zahrana, ale protahovana az na hranici unosnosti.

Moon (2009)

Ne ze bych tenhle kousek filmariny nectil, ma to feeling stary skoly, neni zas tak snadny predvidat, co se stane, robutek s hlasem Spaceyho je sympatak a kamos, par vazne zajimavejch napadu... a presto me to nejak nechytlo. Mozna kvuli Rockwellovi, mozna proto, ze me prava klonu na zivot prilis nezajimaj a tim padem mi zapletka prijde slaba, mozna kvuli tempu filmu... no proste jsme si nesedli.