Blade Runner (1982)

Blade Runner vám možná neutkví v paměti kvůli příběhu, ale rozhodně by vám měl utkvět v paměti jeho podmanivá neo-bluesová atmosféra. Filmařský skvost, který každou další projekcí v člověku zraje jako víno.

Blade Runner 2049 (2017)

Dvě a půl hodiny jsem čekal, kdy mě ten film chytne. Dvě a půl hodiny jsem byl oslňován nádhernou kamerou, opulentním duněním a snahou o výpravu, která překračuje očekávání svého předchůdce, ale jakoby se zapomnělo na postavy. Příběh nefunguje, děj je plný klišé nebo podivných manýristických scén a nikam to nevede. Finále naprosté zklamání. Zbytečné pokračování, které nevytrhne ani zajímavá hlavní myšlenka příběhu.

Blade 2 (2002)

Stereotypní béčko, které se snaživě pokouší stát se ubercool kultem. Naštěstí to celkem zabaví.

Bohemian Rhapsody (2018)

Komplexní dramatický portrét charakteru se nekoná, ale jako show a oslava kapely film funguje skvěle.

Bojiště Země: Sága roku 3000 (2000)

"Naší první zastávkou jsou skladovací bunkry jaderných bomb v Texasu." Aneb dokonalá parodie sama na sebe. Dokonalý příběh, dokonalé postavy, dokonalý design. A na vrch ještě prolínačka alá opona. Nemohl jsem věřit, že to s tímhle filmem někdo kdy myslel vážně. Vše je dokonalé absurdní. No.. prostě dokonale vtipný film :)

Bournův mýtus (2004)

Každá sekunda, každý záběr, každý dialog v tomto filmu fungoval. Nesmíte ho brát ovšem jako "dvojku", která se snaží dostihnout jedničku. Tak to není, je to pokračování příběhu, který je místy tak neskutečně vygradovaný, že mi došel dech. Paul Greengrass se pomalu vyšplhává na přední příčku mých oblíbených a mnou uznávaných režisérů a podobně je na tom charismatická herečka Franka Potente. Nedokážu si představit, jak těžké muselo být natáčení a jak dlouho muselo trvat. Greengrassův pověstný syrový chaotický styl plný rychlých střihů a roztřesených krátkých záběrů snímek rozhodně držel v tempu i atmosféře. Jak píše Cival, každé samotné políčko mělo ve filmu svůj důvod. Propracovanost režie i vyprávění.. A co ta stejná závěrečná píseň? Doufám, že bude i ve trojce!

Bukowski: Born into This (2003)

Bukowski je idiot, o tom žádná. Díky němu si ale dokážeme uvědomovat svou vznešenost i svou špínu. Díky tomuhle dokumentu se na Bukowského dívám zase o trochu střízlivěji.

Californication (2007) (seriál)

Californication je velmi důležitý projekt, který v první linii bojuje za lepší časy televize. Pryč jsou časy černobílých postav oproštěných od lidské nejednoznačnosti. Hank Moody je jako vítr. Vítr, který by ale nevzniknul bez Bukowského upšouknutí. Je to novodobý Henry Chinaski, alkoholový rytíř pevně se držící jistých morálních zásad uprostřed groteskního světa Californské vyšší třídy, a zároveň uvědomělý melancholik, v němž se odehrává bitva mezi nadějí a nihilismem. Nadsázka, kterou bezesporu Californication oplývá, nezakrývá hlubokou pravdivost a trefnost některých témat, naopak je tím zvýrazňuje. A tahle celá hořkosladká romantická love story, odehrávající se vysoko nad zastaralými konvencemi lásky, je v jádru tak smutně pravdivá a dnešní, že vás i přes ty blitky v kokainu nebo poševním moku ve vousech musí dojmout jako blázen. Člověk ale samozřejmě nesmí zapomenout, že jde v první řadě o trochu zvrhlou, ale dospělou a nakonec překvapivě velmi inteligentní zábavu.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Rozhodně nelituji, že jsem tento film viděl. Kapitán Amerika potřeboval dva filmy, aby se zapomnělo na ne příliš povedený první díl, ale stálo to za čekání. To, že ten film nic extra nepřináší a zajímavě nám ukazuje, jak nudné a okoukané podobné filmy začínají být, je věc druhá. Jen málokterý film dnes dokáže uhlídat všechny aspekty skvělého blockbusteru - atmosféra, příběh, akce, originalita. Tento film se snaží ve všech rovinách, ale nakonec dopadá jako všechny ostatní. Atmosféra nevytrhne, konspirační zápletka je nudná, akce opakuje stále to samé dokola a celková originalita tím opravdu trpí. A nezachrání to ani jedovatý Redford, ani L. Jackson za těžkým kulometem.

Captain America: První Avenger (2011)

Vám se to jako líbilo? Neznalý komixu jsem jen kroutil hlavou nad pitomostí příběhu, příšerných hereckých výkonech a šílenou režií. A jako bonus na závěr - ošklivé triky. Dnes už víme, že jakákoliv komixová adaptace se dá zfilmovat s hlavou a patou, efektně a přitom inteligentně. Nevím, který chytrák toto nechal natočit režisérem Jurského parku 3, ale rozhodně bych se být jím popadal za hlavu. Hluboké zklamání. Takový propadák jsem opravdu nečekal. A nejvíce je mi to líto vůči Hugovi Weavingovi, kterého více než uznávám.