Super Size Me (2004)

Ne, že bych se ve fast-foodech stravoval často a pravidělně, ale tenhle dokument člověku trochu otevře oči. Na mě to zapůsobilo. A nejde jen o McDonaldy, ale o stravování obecně. Člověku, který nesportuje a jí docela hodně, jako já, se hned chce jíst víc zeleniny a třeba si jít i zaběhat. Brávo.

Světla páteční noci (2004)

Nejsilnějším zážitkem z filmu je konec, na který nejsme úplně zvyklí. Jinak jde o skrz na skrz typický sportovní film plný klasických témat jako ambice hráčova otce, zranění, tým v nesnázích atd. Nevyhneme se zde typickým patetickým proslovům, hecování, zlým protivníků ani vynervované manželce sledující zápasy v televizi.. Je to takové moc chtěné, hudební dramaturgie tlačí až moc na pilu a vizuálně se to vehementně hlásí k Any Given Sunday, které je úplně někde jinde. Přesto je to jeden z těch lepších sportovních filmů.

Světová invaze (2011)

Pojdme si na chvíli nehrát na intelektuály a brát tenhle film takový, jakým je. Je to promilitaristický americký guilty pleasure náborový ultrapřetrikovaný super film o mimozemštanech, kteří si dovolili napadnout američanům jejich matičku zemi a parta přeživších odvážných marináků jim za to jde nakopat prdel! Čekáte myšlenku? Čekáte něco jiného než masturbaci nad vlastenectvím, patosem, efekty a armádou? Čekáte inteligentní film? Vy se jděte bodnout! Ne tvůrci, ale vy! Tohle není Spielberg. A ted vypněte mozky, vžijte se do řadového Američana a jděte to zkouknout. Občas se pousmějte nad patosem, občas si zajásejte nad sestřelením nějakého toho emzáka a užijte si ten film. A vy, pseudointelektuální hateři, jděte už sakra dopr.. :D

Světová válka Z (2013)

Nečekal jsem, že se dá zombie žánr efektivně kombinovat s cestou kolem světa. Právě ta kombinace rozmáchlosti a klasické zombie komornosti, kdy Brad Pitt křižuje svět jako Jason Bourne, je na filmu skvělá a spolu s tím i pár nápadů jako Izrael nebo Skotsko. Bohužel film hodně trpí koncem, který přichází rozpačitě brzy, a trochu i výkonem Brada Pitta, který byl možná až moc odtažitý. Přesto veskrze pozitivní zážitek a milé překvapení.

Šéfkuchař na grilu (2014)

Feel-good kuchařské road-movie, která zahřeje na žaludku. Nejde o scénář století a rozhodně se neubránil laciným místům, ale jako lehká komedie o vaření a o vztahu otce a syna potěší. Velmi milá záležitost, ke které si nezapomeňte připravit něco k zakousnutí.

Šeptej (1996)

Film Šeptej funguje jako portrét generace mnohem lépe než jako pokus o sdělení jiných menších témat. Příběh není zrovna úplně skvělý. Situace a některé scény ovšem jsou. Pro mne osobně je velmi zajímavé sledovat počátky Ondříčkovo libování si v podivných postavách a jeho mladické hledání své vlastní poetiky, kterou více méně už v tomto filmu našel. Jako celovečerní prvotina je to slušný, originální a nápaditý film. Bez zájmu o autora bych si z něj asi tolik neodnesl, sám o sobě třeba nefunguje natolik, aby si zasloužil mé čtyři hvězdičky, ovšem já jinak nemohu. A Jan P. Muchow byl skvělý!

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Ano, Šílený Max je opravdu zábavný film se skvělou výpravou a vizuálem (i když CG občas nepěkně vyleze), ale stále jde o klasický případ over-hypu. Funguje základní premisa, akce, vizuální stránka i režie. Méně už ale fungují postavy, mikropríběhy, dialogy a motivace. Zatímco funkční prvky Miller promyslel opravdu atraktivně, těmi nefunkčními se opravdu příliš nezaobíral. Veškeré snahy o dialogy skončily u zkratkovitých papundeklových řečí, kdy z Toma Hardyho úplně čišelo, že nemá absolutně co říct, a ani jeho herecké pojetí postavu zrovna nevytrhlo z nemastnosti-neslanosti. Paradoxně tak za něj zaskakovali Hoult jako Nux, který dojde asi nejvýraznější proměny a stává se tak jednou z nejzajímavějších postav, a Furiosa, kterou si dala k svačině vynikající Theronová a svým pronikavým pohledem ustojí i naprosto klišoidní monolog. Přímočaré, audiovizuálně atraktivní, ale trochu tam chyběla šťáva v postavách a ve scénáři. Herci to ale utáhli.

Špatná výchova (2004)

Zatím jsem film neviděl celý, ale svým přístupem k tématice filmu mě moc neoslovil. Pedro Almodóvar je určitě zajímavý filmař a chápu, že některým fanouškům tahá za pocity, ale já mu nemůžu tak úplně přijít na chuť.. přitom v jeho námětech je velký potenciál.

Špinavý trik (2013)

David O. Russell není sympatickej člověk a žádnej jeho film mě nikdy opravdu nestrhnul. Přitom už od pohledu vypadají zajímavě. Fighter, Terapie láskou i Špinavý trik mají atraktivní téma, zajímavé obsazení i ty nejvyšší filmové ambice. Právě režie je ale to, co ty filmy potápí. Občas je podivně hyperaktivní, občas zase mdlá a podivně nezúčastněná. Schovává se za megalomanskou kameru a pár dobovek, ale málokdy vytvoří zapamatovatelnou silnou scénu. Má herecký ansábl jako blázen, jediný, kdo ale opravdu strhne, je bezchybný Christian Bale a krásné tělo Amy Adams. Na frašku je to málo přestřelené, na drama málo dramatické. Příběh mě nijak nezajímal (David O. Russell přece nesnáší příběh, ale charaktery, takže je to asi ok), a postavy mě až na Balea nijak extra nebavily (Jennifer je jednorozměrně pitomá, Cooper vyloženě zklamal). Podivná poetika rádoby velkého filmaře Russella mi prostě nesedí.