Percy Jackson: Moře nestvůr (2013)

Pitomoučká pohádka, která však dokáže pobavit stařečka, který má právě tak akorát plnou prdel tvorby divadelního umění,a zatouží vejrat na chaotickou melánž antických mýthů a odpustit i triky, které vypadají jako z roku 2009. Můj převelice oblíbený verbal se tentokráte zasekl a pouze prská (prská téměř vždy, leč tentokráte uvízl v sebeadoraci a zcela opomíná, že ač intelektuál se stylem ze kterého bych podezříval Kamila Fílu, leč není to on, jen slintá na vlastní bryndák a na vlastní úkor) Probůh, neodsuzujme něco co je pitomoučké, leč zábavné za to, že je to pitomoučké a zábavné.Ono to nechce být ničím jiným.

Hrůza v Connecticutu 2: Duch Georgie (2013)

Pokud je k vyvolání většího strachu a napětí zneužito dítě, je to starý, laciný podraz. Druhé Strašení (tentokráte v Georgii) zdaleka nedosahuje kvalit prvního dílu.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (2013)

That's Entertainment! Překvapuje mě nízké hodnocení tak skvělé zábavy. Dokonce i můj oblíbenec verbal dal jen 4 stars. Že by začal navštěvovat kina filmového umění, ve kterých mě osobně nespatří živá duše? A mrtvá dvojnásobně ne? Je to skvělé, naprosto profesionálně zvládnuté dílko, mistrovský šperk béčkového žánru. A toho vtipu, kterého by se ve velebeném "The Hobbitovi, co nečekal nějakou cestu" nedořezal. Jsem rozveselen a jsem povrchní. Upozorňuji, že hluboce povrchní!

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

3 hodiny bych já, stařec, v biografu nedal a už vůbec ne ve 3D, které vydržím tak 40 minut a musí jít o dokument o lenochodech:) Na BR ve svém Home Cinema jsem to dal za dva večery a shledal to únosným. Je to dlouhé naprosto bezohledně, je to velkolepé až mě i ve 2D přecházely oči. Nejdojemnější jsou vyrenderovaná zvířátka čaroděje Hnědého a nejpůsobivější scény jsou pochopitelně ty s Glumem. Ale nějaký opravdový citový zásah se v mém případě nekonal. Nic víc než velkolepá podívaná. Což zase není tak velké mínus :)

Arrow (2012) (seriál)

Okamžitý zásah v kategorii guilty pleasure! Je to nesmírně blbé a přitom to odsýpá. Odsýpalo by to jetě lépe, kdyby flashbacky z ostrova, kde se hlavní hrdina stal superhrdinou za něco stály. Nestojí za nic, jsou téměř zbytečné, bez potenciálu posunout děj a zaujmout. Na celou sezónu by ten ostrovní příběh nevystačil a stal by se v této podobě instantním propadákem. Na čtyřicetiminutový, vysvětlující , díl by to možná stačilo, kdyby to bylo natočeno zručně. Není. Všechno je zde blbé, ale má to spád. Herci jsou tak špatní jak špatný je scénář. Pseudofilosofické a milostné dialogy jsou zdrojem blaženého hovadna, které si vychutnávám. A přesto jsem to dal celé. Prostě, guilty pleasure :)

Nespoutaný Django (2012)

Možná to není dokonalý film, ale je fascinující. Tarantino mě opět utáhl na vařené nudli a téměř tři hodiny mě bavil, dojímal, napínal, až najednou závěr, půvabný kýč, závěrečné titulky, a já zesmutněl, že už to končí.

Mocný vládce Oz (2013)

Od prvního zfilmování uplynulo 103 let. Téměř kultovní se, zejména pro USA, stala verze z roku 1939 s Judy Garland. Přemítám nad dílem Sama Raimiho určeného pro 21. století se smíšenými pocity. Černobílé titulky a klasický formát 4:3 mě rozdychtily. Evokovaly filmy Karla Zemana, a zejména kulisy starých divadel a němých filmů. A opony, samé krásné opony, citované i v závěrečných titulcích. A čím byl obraz barevnější a širší, tím víc jsem si kladl otázky: Sakra, proč se aspoň trochu nedrží té naznačené stylizace? Té báječné divadelnosti a průhlednosti triků zašlé slávy varieté a rozmanitých side-shows? Proč je nejdojemnější a nejsympatičtější postavou počítačem vytvořená Porcelánová panenka? Kdo obsadil do role vyžadující šmrnc a půvabnou zločinnou jiskru Jamese Franca, prostého talentu, nadhledu a smyslu pro humor, toliko se tupě křenícímu? Jak mohou být představitelky tří čarodějek tak nemastné-neslané? Přitom nelze upřít určitou zručnost ve stavbě příběhu, který již netěží z cesty malé Dorotky do Smaragdového města, ale přitom zachovává většinu prvků z Baumovy knihy. Je vlastně škoda, že slušně nakročený film zničilo přílišné lezení publiku do řiti.

Báječný hotel Marigold (2011)

Romantická komedie pro nás, dědky a báby co se už raději jen usmíváme, neboť při hurónském smíchu by nám mohla prdnout nějaká životně důležitá cévka. Pohádka o báječném hotelu Marigold jistě nepřepíše filmové dějiny a časem se na ni zapomene. Přesto jsem vděčný za tu jemnou konverzační brilanci, kterou nikdo jiný než Brit nenapíše a nezahraje. Jsem vděčný za sentiment i za pár trochu omšelých „životních mouder“. My, staří páprdové, si rádi prožijeme chvilku kýčovitějšího klišé, když realita není zrovna „marigoldová“.

Liberace! (2013) (TV film)

Všechno je velkolepé, pokud na to někdo má a je hvězdou. Zejména v Las Vegas sedmdesátých let a zejména pokud jde o v té době nejlépe placeného entertainera. Blyštivý kýč, záplavy pštrosího peří, drahých kožichů a vleček, které se vlekou. Skvostný rám pro obraz jednoho vztahu, příběhu, který je snad až příliš předvídatelný i pro ty, kdo dosud nic nevěděli o Władziu Valentinovi Liberacem. Skoro to působí jakoby hlavní aktéři nemohli přehrát ten vnější balast. Jak ale jinak přimět diváka, aby šel na film s homosexuální tématikou, že? Hvězdné obsazení a úžasné kostýmy a výprava – na to by se divák mohl chytit. A práce maskérů, kterou bych snad i předsunul před herecké výkony, jakkoliv byly obětavé a přesné. Liberace postrádá společenský level příběhu. Sledujeme jen peripetie vztahu drženého pod pokličkou, u kterého je do jisté míry lhostejné jaké sexuální orientace jsou jeho aktéři. Jen je to natočeno v luxusní a efektní dekoraci, dokonale ilustrující prostředí. Nic míň, ale také nic víc.

Jako za starejch časů (2012)

Už jen obsazení starých bardů slibovalo, že nepůjde o zcela ztracený čas. Vždy mě bude fascinovat klidné, uvolněné herectví Christophera Walkena a jeho umění vytvořit okolo své postavy aureolu tajemství. Nezastíní jej ani efektní, přesně vykalkulovaný výkon Al Pacina (což není výtka). Mám občas rád pomalé filmy a tento k nim patří. Ne, není to vynikající, překvapivé dílo. Je to takový fajn biják, co neublíží a je "lovely to look at" :)