standsiller

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 15.5.2018  09:23
    Wind River (2017)

Biele, snehové, poetické - krásne? Tragédia susedskej samoty uprostred Wyomingu, po boku pôvodných obyvateľov Ameriky. Ani tí už nedokážu držať divokú prírodu v svojom područí, nad všetkým je zákon, ktorý je predĺženou rukou vyššej moci. O tú nikto v takto Bohom zabudnutej krajine nedbá. Taylor Sharidan rafinovane pracuje s prvkami Westernu, ktoré nachádzajú svoje uplatnenie v rafinovanom kriminálnom príbehu. Úhlavným nepriateľom je divokosť vlastnej samoty a stopy hladných šeliem.

• 29.10.2016  15:14
    Den cvoka (2002)

Namáhavá misia, nájsť bezpečné miesto pre svoje myšlienky a odpočinok pre unavený osud. Hlavný protagonista príbehu sa v márnej snahe dosiahnuť zmienené méty potkýna o vlastné pokrútené nervy a neprestáva chorobne oscilovať medzi včerajškom a dneškom. Geniálna forma stvárnenia malosti.

• 27.12.2015  15:33
    Leviatan (2014)

Studený, neosobný a liehový charakter. Kamera nám nerozpráva iba príbeh necelistvej rodiny, problémov a nehostinného prostredia niekde hlboko vo veľkom Rusku. Je to taktiež príbeh ľudskej malosti, špinavej nedokonalosti so spoločenským presahom, ktorý nám vyčíta naše pohodlie a neúprimnú vieru. Nemal som pocit, že by som mal vrámci filmu hľadať nejaké svetlé a temné stránky, až dokumentárne realistický príbeh nás iba hodí do vody a núti nás plávať so všetkým čo nám ponúka. Pre niektorých to môže byť príbeh krajiny, ktorá sa snaží vo svete zachovať svoj kamenný status, ale na druhej strane je prežraná mafiou a korupciou. Iní môžu vo filme hľadať motív emócií, rozklad rodiny, milostný trojuholník, ďalší zase môžu vidieť neistú úlohu a pozíciu nastupujúcej generácie, ktorá je odkázaná sama na seba bez nášho dozoru. Je sympatické, že vo filme bolo mnoho odkazov na bibliu a stretnutia mládeže pripomínali naoko Dekameron.

• 10.6.2015  13:04
    Kmeny - Goths (E12) (epizoda) (2015)

Hodnotenie nemá nič spoločné so sympatiami k tejto subkultúre, ide skôr o minimálne využitý potenciál. Zábery vs. námet a scenár. Pre mňa zatiaľ najslabšia vetva kmeňov.

• 19.5.2015  15:27
    Kmeny - Rainbow (E06) (epizoda) (2015)

Tento diel má všetko, čo chýbalo dielu MEATHEADS , ústrednú postavu, jej súkromie, názor na svet a konfrontácia s ním. Všetko menované technická stránka iba kvalitne aranžuje.

• 19.5.2015  15:22
    Kmeny - Meatheads (E10) (epizoda) (2015)

Tento diel dokumentárneho seriálu je veľmi zovšeobecnený. V podstate som sa neposunul nikam vyššie z laickej úrovne vedomosti o tejto skupine. Dokument iba stroho mapuje pohľad na dvoch ľudí navyše rozličných generácií čo v konečnom dôsledku znie ako potenciál pre dobrý dokumentárny film. Nakoniec ale žiadna priama konfrontácia s okolím, žiadny väčší priestor pre poznanie súkromia. Nedá sa to ani obhájiť tým že je krátky, pretože je tam mnoho zbytočných momentov ktoré síce majú dobrú kameru , ale nič viac.

• 6.5.2015  09:52
    Vyšší moc (2014)

Už dlhú dobu sa mi nepodarilo naraziť na film, ktorý by pri všetkej svojej prázdnosti predstieral tak skalopevne silu vysokého ducha. Armáda zbytočných postáv a netypických reakcií , chlpáč, žena čo vyzerá ako Johnny Depp , chlap držiaci prvenstvo v najhoršie zahranom plači aký som kedy videl. Dve povaľujúce sa deti a červený bodík do kameramanského portfólia. Veľa kriku pre nič.

• 26.4.2015  18:20
    Stopaři (2007)

Ako dokážu médiá zmanipulovať ľudskú mienku. Vysoký cieľ s malými prostriedkami, film pôsobí amatérsky a zaujal ma snáď iba v nápade vyrozprávať príbeh " manipulácie " cez drobný a skreslený fakt.

• 10.4.2015  00:54

Jakub Kroner vie čo sa okolo neho deje a ako s tým po režijnej stránke narábať. Film pôsobí ako dokumentárny čo celému prostrediu pridáva na autenticite. Je to film " o nás pre vás " ale dehonestujú to mnohí herci a zároveň postavy, pretože ich motivácie sú v prevahe prípadov slabé. Jakub Kroner je ale ročník 87 a film je z roku 2009 , takže dobrý štart.

• 30.3.2015  22:56

Idem si pozrieť film s figúrkami LEGO od ktorého nič nečakám a dokonca mám voči nemu ešte väčšie predsudky a averziu ako pred LEGO konzolovými hrami. Čo som ale nečakal a milo ma prekvapilo je originálny a nebojácny vtip, ktorým je popretkávaný celý dej a tendencia útočiť na vyšší žáner. Niekto absolútne priemerný a bežný z davu kto sa ocitne v spleti neočakávaných udalostí a stojí pred azda najťažšou možnou úlohou - tak trochu zachrániť svoj svet. Originálne zvraty, prepojenie a mnohoraké významy v detských aj dospelých svetoch.

• 30.3.2015  22:45
    Cizí oběd (2013)

Nápaditý motív obedára ako komunikačného kanálu medzi náhodnými ľuďmi a závan atmosféry z Bombaja . Inokultúrne filmy zaujímajú všeobecne už iba z princípu, pretože zväčša vypovedajú o cudzej mentalite. Pokiaľ režisér dokáže skĺbiť námet a kultúru, má automaticky vyhraté a o počine sa komunikuje - v tomto prípade spočiatku nebolo takmer nič v neporiadku, idea sa však veľmi rýchlo začala strácať pod nánosom zbytočného slova a moralizátorských bočných ciest.

• 9.3.2015  15:13
    Včelař (1986)

Už dlho som nevidel film podobných kvalít a ďakujem náhode, že som naň narazil. Marcello Mastroianni ( asi vzdialený brat Juraja Kukuru - ale iba formou ) , aplikoval do filmu vynikajúci posun hlavného protagonistu. Scenár je síce majstrovský , ale aj dosť minimalistický a tiché miesta by nemuseli pri voľbe " random " herca dopadnúť podobne dobre a zrejme by nestačila ani technická škrupina. Epická rovina pojednáva o neľahkej perióde miznúcej obsažnosti strárnuceho človeka pedagóga - odchod z jeho pomerov a nástup na bezcieľnu cestu ponúka výborný posun zo sociálno dramatického zázemia k road moovie o Tarkovského kvalitách.

• 6.3.2015  13:37
    Mise (1986)

Film " misia " má niekoľko výhod, ktoré výborne zastierajú väčšie nedostatky. Dvojica hercov o ktorých sa film opiera vo svojej podstate robia viac ako päťdesiat percent celkového filmového dojmu - scenár aj keď bol dosť minimalistický mi však pripadal na miestach mnohých reakcií slabo zmotivovaný. Často skĺzal k neadekvátnym reakciám. Ďalšia veľká výhoda je prostredie - to taktiež spravilo veľký dojem, bolo z čoho vyberať stačilo už iba správne postaviť kameru a dať pokyny komparzu. Ten bol ale dosť problematický. Nemyslím teraz ten komparz " domorodcov " tí boli prirodzene svojskí. Ale myslím komparz bielych . Hlavne vo vyhrotených situáciách ich bezemočnosť príliš udierala do očí. No a nakoniec Ennio Morricone - poézia ! Niektorým naozaj iba stačilo založiť si ruky za hlavu - navyše ten niekto si mohol odpustiť školácke veci ako detail na mŕtvolu a podobne.V konečnom dôsledku je ale fajn vidieť film s tak silnou ideou a popremýšľať o tom, čo sme si to za tým oceánom vybudovali a hlavne ako. Na trhu konkurencie ale figuruje pár výraznejších súperov.

• 6.3.2015  10:27
    Sezame, otevři se (TV pořad) (1969)

Pojašené a neohrabané bábky, ktoré mi v detstve nebúrali predstavy o detskej fantázii a nesnažili sa ma za každú cenu poúčať. Celý seriál je ako zájazd príšeriek z inej planéty , ktorým robia exkurziu ľudia a z tých si vedia tí milo protivní a škaredí "maňásci" spraviť deťmi milovanú a vkusnú srandu.

• 4.3.2015  15:19

Som rád že existuje dokumentárny film ktorý zachytáva aké to je s baníctvom v ČR - cítil som z toho celého, že tí chlapi vrámci kolektívu zažili toľko krízových situácií, že si nevedia predstaviť aby kolektív rozpustili a venovali sa individuálne životu roztrúsení po svete, dovolil by som si použiť výraz ako ľahká forma Stockholmského syndrómu. Život dolu verzus ten hore prináša zrejme dosť výrazné kontrasty a tým sa dokument venoval iba veľmi okrajovo. Namiesto toho som sa pozeral na scény ktoré mali evokovať vtipnú desynchrónnosť štábu ( nepripadalo mi to tak ). Hudba bola veľmi zvláštne volená. Dobre, mali byť Vianoce a je otázne či ich baníci nezažijú s pochybnou budúcnosťou v ich profesnom zamestnaní, ale to je silne patetizujúci prvok. Najvýraznejší moment azda keď ich štáb zoznámil s alternatívou na trhu práce.

• 3.3.2015  22:08

Pôsobilo to na mňa veľmi chaoticky. Keď som film začal pozerať, upriamil som sa na vysoko kvalitnú technickú rovinu. Kadár nebol len tak hocijaký režisér a dokázal si ma získať už v úvodných titulkách. Príbeh však začal striedať nálady a atmosféru nemálo miešali aj herci. Nevedel som si vybrať medzi komikou a podtextovou tragikou. Ani po skončení filmu. S postavami som nemal problém stotožniť sa , skôr s témou. Na jednej strane som badal filozofický podtón, na strane druhej satiru. Asi som si mal najskôr prečítať predlohu.

• 2.3.2015  14:26
    Black Books (TV seriál) (2000)

Bernard nemá len kníhkupectvo, ale aj dosť evidentnú neurózu a tá mu pomáha pri získavaní si takej vysokej priazne. Aby mu ale nebolo málo, tak mu robí Sancha Panzu už od pohľadu najväčší tupec na svete. To sa však Bernardovi prestáva páčiť iba keď zázrakom na pár sekúnd vytriezvie a musí sa venovať i niečomu inému než len sedeniu za stolom a fajčeniu. Práve situácie kedy sa Bernard snaží niečo produktívne spraviť sú tie najvtipnejšie , pretože ako človek je prakticky absolútne nepoužiteľný.

• 2.3.2015  14:20
    Jmenuju se Earl (TV seriál) (2005)

Na večer po dvanástich hodinách v práci má ťažko niečo lepší efekt na polovične aktívny mozog . Pár maximálnych kreténov ktorí sú navyše aj súrodenci a situácie do ktorých sa vrhajú aby sa ospravedlnili karme za svoje nie vždy adekvátne konanie sa nedá považovať za žiadne vysoké umenie. Ale komu sa práve nechce s ukazovákom prechádzať po brade a riešiť metafyzické záhady sveta ocení aj takýto buranský humor.

• 1.3.2015  21:45
    Svět ticha (1956)

Poriadne neučesaný predchodca podmorských dokumentov. Veľmi svojský Jacques - Yves Cousteau s pomerne dosť neohrabanou posádkou ktorá je na pomedzí výjazdu študentov zo strednej školy a absolútnych buranov, ale v konečnom dôsledku som sa práve kvôli tejto neohrabanosti dosť bavil. Je to dokumentárny punk.

• 28.2.2015  22:36
    Whiplash (2014)

Konflikt je ten primárny zdroj o ktorý som sa chcel a mal ako divák opierať. Konflikt je kľúčový bod a taktiež , v tomto prípade, aj mystifikácia. Medzi oboma postavami nepanuje len insitná a zle zvládnutá rivalita, emócie sú do maximálnej možnej miery autentické. Jediný ( a snáď i základný ) problém ktorý som pri tom vnímal, že každá verbálna aj atmosferická potýčka bola natoľko impulzívna, že životy za pozadím tohto jadra boli príliš málo uveriteľné a flagrantne vykonštruované. Malo to takmer ráz nechceného dokumentárneho filmu a preto aby si to zachovalo charakter " nútenej sondy " to chcelo aj poriadne " premastené " žily samotného fungovania postáv v intímnom svetle . Americký ľúbostný klin je skôr obligátnou formulkou, než interesantným podkladom pre postranné záujmy hlavného protagonistu. Ale to je len môj plebejský subjektívny názor.

• 11.2.2015  11:06

Ľahko uletené dialógy nad šálkami kávy a v dyme z cigariet. Všetky epizódky majú spoločného menovateľa, ale nie všetky majú spoločnú kvalitu. Páčilo sa mi striedanie nálad, kde cez vtipné state prechádzala štruktúra príbehov aj značnou melanchóliou , zmätkom a podobne. Teoreticky sa to dá považovať za dobrú štúdiu situačných dialógov. Úplne si viem predstaviť, že Jarmusch zadal témy a herci na ne mali s menšími kozmetickými úpravami improvizovať.

• 10.2.2015  00:01
    Birdman (2014)

Tieto zákulisno / reálne filmy ma nikdy nenudili ( 8 1/2 - Fellini , Living in Oblivion - Tom DiCillo ... ), pretože rozprávajú o druhej stránke filmového umenia a svojim spôsobom ukazujú prstom na lenivých a často ľahostajných divákov. Niečo čo vidíme za maskou diela ktoré kritizujeme, alebo ho chválime sa nám snaží porozprávať príbeh obyčajného , vekom spustnutého muža s pestrejšou minulosťou. Birdman do svojej štruktúry zatiahol niečo pozoruhodné - komplex menejcennosti, prchavosť . Režijne sa nedá odoprieť originalita, ktorá vo svojom víre strhla i všetky herecké mená povyšujúce tento film na vysoký stupeň. Akurát sa mi v niekoľkých momentoch respektíve častiach filmu zdal byť námet vyčerpaný a minutáž zbytočne naťahovaná.

• 9.2.2015  23:50

Je dosť ťažké v tomto filme určiť spomedzi postáv tú hlavnú. Aj keď dej v expozícii označuje " nováčika " / " súdruha " za niekoho kto bude stáť v centre pozornosti, počas dĺžky celého filmu sa mi to tak nejavilo. Na druhej strane to vôbec nie je negatívne, pretože mládežnícky tábor bol v tak dokonalej a vitálnej harmónii , že som spokojne prijal fakt o neistej hlavnej postave. / Starci na chmelu / majú epiku a serióznu lásku ( s možno príliš stuhnutými polkami ), no toto má šťavnatý vtip a všeobecnú pestrosť.

• 9.2.2015  23:40
    Ikarie XB 1 (1963)

Predlohu som nečítal a tak som podľa plagátu očakával nejaký preblikaný , dnes už skôr komický ako pôsobivý sci fi filmíček na ktorom sa kedysi ktosi vedel celkom dobre pobaviť a rozoberať to aj mimo kina. Zostal som však veľmi milo prekvapený, celá vesmírna paráda tvorí iba kulisu pre dosť inteligentnú tému a zápletku s výrazným presahom aj do dnešnej doby. Komorná atmosféra a výborne napísané dialógy spravili z tohto filmu niečo k čomu sa ešte určite neraz a rád vrátim.

• 24.1.2015  22:30
    O 3 štart (TV pořad) (2002)

Je alarmujúce, že táto forma humorných relácii nemá adekvátnych pokračovateľov. Satiru priamo reagujúcu na spoločenskú situáciu nahradili primitívne a nič nehovoriace komerčné relácie s chudobným cieľom zarobiť.

• 12.1.2015  13:29

Spätné referovanie námetu v pár vetách je výsostne primitívne: Mladá redaktorka Laura si z kaderníckeho salónu robí terapiu / denník / červenú knižnicu / vzbudzuje závisť a popri tom si sama oživuje mnohé milostné príbehy vzťahujúce sa na jej prítomnosť. Čo ma ale na tomto filme zaujalo je réžia Filipa Renča . Ten s motívom francúzskej piesne niekoľko krát sa opakujúcej v deji totiž všetkým pochybujúcim predostrel, že sa zjavne reálne snažil nakrútiť niečo charakterovo podobné francúzskym milostným filmom so špecifickým vtipom a harmóniou. To na jednej strane spravilo z filmu sviežu komédiu, na strane druhej mi snáď absentoval väčší podiel národného temperamentu.

• 12.1.2015  13:13

Kto je Marketa Lazarová vo filme od Františka Vláčila ? Ústrednou postavou stredoveku určite nie je . Jej fungovanie sa vyvíja v tempe s ostatnými postavami a mnohokrát sa javí, že okolité charaktery sú ďaleko podstatnejšie , než nejaká Marketa Lazarová. Napriek všetkému je autenticita nakrútenej doby natoľko výrazná , že jej podiel v deji je tolerovateľný a ako historický film dokáže Marketa Lazarová konkurovať mnohým zo svetovej produkcie .

• 23.12.2014  11:24

Filmy Almodóvara zostávajú pre mňa záhadou. Existujú totiž dva póly akými sa na jeho tvorbu pozerám, buď mi film pripadá nemastný - neslaný, bez kúska vtipu s vedomím, že asi by som sa mal smiať. Na strane druhej sú diela, kde súhra okolností navodzuje smiech automaticky . Humor aj vkus sa síce veľmi rôznia, ale je naozaj zvláštne, že u jedného režiséra nefunguje rovnaký zmysel pre humor.

• 11.12.2014  11:46

Štruktúra príbehu evokuje rozprávku, kde v každom zábere je plno južanského temperamentu a črty všetkých postáv sa zasluhujú o dokonalú zábavu s folklórnym nádychom.

• 7.12.2014  18:26
    Spoutej mě! (1989)

Chlapíka pustia z blázinca a on prv než si veci stihne usporiadať v hlave, vydá sa rázne konať aby si usporiadal najskôr záležitosti okolo elementárnych potrieb " normálnych " ľudí. Myšlienka " nájdem si ženu a spravím si s ňou deti " nemohla u tohto šaša pojašeného zo Španielska dopadnúť inak, než takouto dávkou absurdít. Pedro Almodóvar je majster farebného gýča na ktorom sa dá dobre baviť.

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15