• Krátkometrážní

Představ si (2012)

V celku pôsobivý nápad a rovnako ako sa to píše v oficiálnych slovách k úvodu filmu, tento film roztvára fantáziu a skutočne predstavuje divákovi návod ako bližšie porozumieť svetu nevidiacich. Obávam sa iba, že atraktívnosť ktorú chceli tomuto scenáru pridať často krát uberá filmu na dôstojnej vážnosti s dosť komornou atmosférou - myslím tým poslabšie zápletky . Páči sa mi však fakt, kde sa ukazuje divákovi ako stráca vlastnú vnímavosť a do kontrastu sa stavia svet slepých. Tí "vidia" mnoho krát viac ako my samotní. Pretože pre človeka čo má všetky zmysly , je podstatný často krát iba on sám a nie všetko okolo neho.

Gravitace (2013)

Obrovská škoda je, že tento film nie je z inej produkcie ako Americkej ( viem si predstaviť napríklad Francúzsku produkciu ). Niekoľko krát ( konkrétne dva ) som bol nekonečne sklamaný tým, že sa silné momenty nestopli pri ich totálnej gradácii. Film by určite potreboval väčšiu dramaturgiu. Pre mňa osobne bolo prostredie atraktívne. Nie som zástanca toho, že filmy s nádychom sci fi žánru musia mať rýchly a dynamický spád a vysoký podiel akcie. Z tohto počinu vonia osobitosť, ktorá mala za svojim pozadím myslím niečo viac, ako len hypnotický zážitok. Sandra Bullock ma prekvapila a rovnako ako Clooneymu i jej pokrok vo veku prospieva. Scenáristicky tento film nebol silný, ale režijne a kameramansky to bolo odvedené excelentne. Myslím že sa o tomto filme bude hovoriť aj po rokoch.

Tetovaný (1968)

Výborná zápletka zaobalená do osobitých hereckých postáv. Komické a pravdivé. Veľavravný nehynúci humor.

Královská aféra (2012)

Atraktívna téma zákutia Dánskych dejín , v ktorej má divák k dispozícii na výber z viacerých pôsobivých stránok počnúc nebezpečnou romantickou zápletkou, cez osobitý charakter ľudí na dvore až po filozofické špekulácie. Neblahým účinkom bola niekedy až prílišne presladená kamera, ktorá dolovala z pôsobivého príbehu nasilu romantickú drámu - čím film bez pochýb je, no na vyššiu métu by sa film dostal za iných okolností. Skrátka by to chcelo viac špiny humanity. Herecky dobre zvolené , režijne obstojné.

Český sen (2004)

Dobrý nápad na poukázanie, akú moc majú médiá . Čím v skutočnosti sú a ako dokážu udávať smer v prázdnych ilúziách. Dokument však dokáže odkryť viac, než len fiktívnu reklamnú kampaň. Chýba mi azda väčší podiel názorov a mám taký dojem, že veľa materiálu po nesúhlase kompetentných muselo ísť von. I to je však na tom pekné. Na aké tábory rozdelil Český sen ľudí.

Zvrácený (2002)

Šaty sú tenkou hranou vášne, ale i násilia. Napriek tomu sa stávajú niečím, na čom si človek dáva nadmieru záležať. Človek prostredníctvom svojich šiat chce často vybudovať v zrakoch ostatných obdiv, túžbu, rozčarovanie, pochybnosti, alebo sa chce do nich skryť a prerozprávať cez ne klamstvo o sebe samom. O niečom podobnom , no s menším podielom slov rozpráva tento film, ktorý naturálne vykresľuje vysoké stupne ľudského hriechu. Rovnako odkrýva nám desivo príbuznú tvár násilia čo v divákovi vyvoláva pocit strachu o seba samého cez stupeň bežnosti vnímania hriechu. Príbehy denného poriadku totiž až príliš často rozprávajú o obetiach násilia na to, aby človek pred každým takýmto činom kládol dlaň na svoje rozčarované ústa. Neopakovateľný zážitok sa vrýva do mysle diváka najmä vďaka nevšednej réžii Gaspara Nóea - takmer dokumentárna autentičnosť ! Spolu so skúsenými kameramanskými trikmi dokázal porozprávať omnoho viac, než postavy samotné. Na malé trhlinky v rámci scenára výborný film.

Áno, miláčik! (2008) (seriál) odpad!

Nekonečne hlúpe, prázdne a otrasne zahrané. Škoda že takéto seriály musia byť zrkadlom úpadku .

Tramvaj do stanice Touha (1951)

Divadelnú hru z ktorej tento film vychádza som síce nevidel, no mám taký dojem že by som si ju vychutnal viac. Silnou dominantou je scenár , ktorý azda na divadelných doskách naberá úplne iný ráz. Tento film tiež miestami pôsobil teatrálne, čo mi pripadalo viac na škodu ako na osoh. Oceniteľný je fakt, že v dobe svojho vzniku bol film pre diváka podobnou vecou ako silná a výpovedná literatúra. Mal vysoký podiel slova obohatený takmer nemenným prostredím , čím divák mohol upriamovať svoju pozornosť najmä na dialógy s výrazným presahom. Domnievam sa , že podobne nápaditý scenár by dnešná doba dokázala posunúť ešte na vyšší level, no to by už bolo kontraproduktívne.

Tmavomodrý svět (2001)

Otvorenie 21. storočia pre Českú kinematografiu vo veľkom štýle. Osobitý, civilný a výborne vystavaný príbeh Svěrákovcov. Je mi sympatické, že film rozpráva o veľkom a kostrbatom priateľstve a nerozmazáva to po celej metráži. Prirodzené príbehy priateľstva skrývajú pre film často obohrané námety, no tu sa vďaka originalite dosahuje iný smer ktorý divákovi nevnucuje, ale ponúka otázku čo je pre človeka dôležité.

Jak ukrást Venuši (1966)

Nemôžem to zaradiť k filmom, pri ktorých som zažíval explózie smiechu . Vo viacerých miestach mi to pripadalo umelé , nasilu vtipné a niekedy domnelý vtip kráčal proti logike, takže padali základné piliere tvoriace gro dobrej komédie. Peter O´Toole mal momenty, kde evokoval nenalíčeného míma. Dosť silnými bodmi záchrany v tomto filme sú idea - hrdina kráča proti svojmu pôvodnému cieľu aby prišiel veci na koreň a postupom času si uvedomil svoje postranné zámery , ďalším plusom je Audrey Hepburn a nie len vďaka tomu že je to femme fatale hereckého neba ( pretože i tá niekedy gestami pripomínala handrového strašiaka do maku ) a zrejme najkvalitnejším oporným bodom je šikovne napísaný scenár. Summa summarum vhodný film na pokojný podvečer.