Adamova jablka (2005)

Nádherné a nenásilné spojenie existenciálnej drámy a tragikomédie. Bizarné postavy zahalené rúškom biblickej alegórie odkrývajú svoje prepletené a komplikované osudy, aby nakoniec predviedli, že nie všetko je až také zlé, a že dokonca aj smrť sa dá brať optimisticky. Veľmi kvalitne natočený a príjemne plynúci film so skvelými hercami ("Len si odskočím na pohotovosť...").

Ad Astra (2019)

Vizuálne nádherný film so skvelými akčnými scénami (pád z antény, naháňačka na Mesiaci). Ale vo vnútri je to taká tupá zlátanina, až to občas človeka núti odvracať zrak od obrazovky. Patetické monológy sú plné coelhovských klišé o živote a niektoré dialógy akoby boli prebraté zo slohového cvičenia dvanásťročného fanúšika brakovej sci-fi a romantických filmov od Hallmarku. Tommy Lee Jones má svoju rolu úplne v piči a Pitt reálne nemá čo hrať. Som fakt prekvapený, že sa niečo takto plytké a hlúpučké dostalo na plátna s tak naboostovanou produkčnou value.

Amazing Spider-Man (2012)

To je neskutočné, čoho všetkého sú v Hollywoode schopní urobiť preto, aby udržali frančízu nažive. Nový Spider-man, na ktorého som sa istý čas skutočne i tešil, je na jednej strane snahou o nolanovsko-batmanovský drsný realizmus (línia so stratenými rodičmi, temná aura obklopujúca scény predstavujúce Parkera ako postavu), a na druhej strane obsahuje množstvo pokusov o marvelovskú farebnú a hláškovo-vtipnú akciu. Tieto dva elementy sa vo filme neustále bijú - Parker je stredoškolák, ktorý prišiel o rodičov, o strýka (čo ani veľmi nerieši a neprežíva), potýka sa so šikanou, zaujíma sa o vedu a vedecké vysvetlenia všetkého naokolo - a zároveň jazdí na skejte (aké cool!), po oblečení kostýmu sa mení z ufňukaného a nešťastného bytostného intelektuála na hláškujúceho kokotka a po meste behá veľká jašterica, ktorej diabolským plánom je... premeniť všetkých na jašterice. A prečo vlastne? No, to sa presne nevie. Webb sa strašne snaží zahrnúť do filmu ÚPLNE VŠETKO, ale poriadne mu nefunguje takmer vôbec nič. Ani len tá love story, u ktorých by mal ostať. (Otázka na zamyslenie: Vybrali ho na režisérsky post len kvôli tomu priezvisku?)

Amazing Spider-Man 2 (2014)

O niečo málo konzistentnejšie a menej stupídne ako hrôzostrašná jednotka, ale stále strašná blbosť. Tucotvý, zabudnuteľný film, na ktorý si o pár rokov už nikto nespomenie.

Anatomie pádu (2023)

(KVIFF 2023) Vzťahy sú chaos, niet v nich jednoznačných hrdinov a záporákov, a každé gesto môže mať mnoho významov. Brilantná štúdia nejednoznačnosti a krehkosti tých najintímnejších vzťahov, ktorej sa netlieska postojačky len preto, že je vo svojom chladnom odstupe odzbrojujúca. Kto pristúpi na hru a vzdá sa nároku na jednoduché odpovede, môže sa stať detektívom ľudských duší v tejto pohnutej rodine, a možno sa niečo dozvedieť aj o sebe.

Andělé pomsty (2002) odpad!

Pustiť tento film je jeden zo spôsobov, akým sa môže autobusár pomstiť svojim cestujúcim.

Ant-Man (2015)

Po dlhej dobe zase aspoň niečím zaujímavá Marvelovka. Ant-Man sa neberie až tak vážne a špecifickým humorom sa vymedzuje hlavne voči ostatným filmom z vlastného univerza. Zatiaľ čo ostatní Avengeri určite nemajú na práci nič lepšie ako zhadzovať mestá z oblohy, Ant-Man vo veľkolepom finále zdemoluje detskú izbu. Low expectations, high results.

Apokalypsa tady a teď (2017)

Hej, je to prdel. Ale ťažko sa to hodnotí ako samostatne stojaci kraťas, keď je to evidentne len fragment celovečeráku. [videné na Future Gate 2018 v Prahe]

Aquaman (2018)

DC sa konečne podarilo natočiť obstojnú Marvelovku. Všetkým, čo si ľudia z tohto filmu zapamätajú, sú však len vynikajúce triky a úžasná výprava. Škoda, že sú vyplytvané na stokrát videný príbeh podľa šablóny.

Armáda mrtvých (2021)

Jasné, že to nie je žiaden Občan Kane, je to zbytočne dlhé, väčšina hercov je úplne mimo a scenár je síce prostý, ale deravý. Ja som sa bavil a toto je presne ten druh filmov, do ktorých by mal Zack Snyder investovať svoj talent.