Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Dokumentární
  • Animovaný

plakát

Super Mario Bros. ve filmu (2023)

Lazy dojička frančízy bez štipky invencie či snahy o unikátny príbeh. Pre najmenšie publikum dokonca až prekvapivo brutálne (Bowser si v ničom nezadá s najdesivejšími fantasy záporákmi), vzápätí infantílne až za hranicu vkusu. Holt, Illumination. Boh ochraňuj Zeldu, keď sa do jej adaptácie naozaj pustí toto štúdio. To bude jedno z najmenej kompetentných rozhodnutí v histórii filmu, a na to vezmite jed.

plakát

Černé zrcadlo - Loch Henry (2023) (epizoda)

Absolútne premrhaná príležitosť povedať niečo zaujímavé (kritické) k téme true crime dokumentov. Spracovať to ako prvoplánový horor s cheesy zvratmi bolo lacné a na Brookera nečakane hlúpe rozhodnutie.

plakát

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Mission: Exposition. Solídna akcia (i keď vzácnejšia než obvykle) a zbierka dokonalých femmes fatales sú ťahané ku dnu prekvapujúco stupídnou zápletkou. Vševedúca AI entita, ktorá sa dá ovládnuť pomocou macguffinu v podobe kľúča, akoby vypadla z deväťdesiatkového béčka, čo ste ulovili vo výpredaji zatvárajúcej videopožičovne. Tenká hranica medzi komplikovanými rádobychytrými špiónskymi hrami a nelogickým šalátom nemotivovaných akcií nebola prekročená, ale rovno preskočená na motorke. Snáď nás v druhej časti nečaká strmý pád dolu s vadným padákom.

plakát

John Wick: Kapitola 4 (2023)

V prvej polovici som bol za ** a takmer som sa rozhodol to nedopozerať. Tá druhá mi spravila chuť pekne natočenou akciou, ale vo výsledku je to len nastajlovaný balet, ktorý nemá žiaden hnací motor, žiadne poriadne motivácie. Studený a prázdny muzikál bez hudby, ktorý v niektorých momentoch (a Reevesových hláškach) nielen že balansuje na hranici sebaparódie, ale do nej strmo padá.

Anatomie pádu (2023)

(KVIFF 2023) Vzťahy sú chaos, niet v nich jednoznačných hrdinov a záporákov, a každé gesto môže mať mnoho významov. Brilantná štúdia nejednoznačnosti a krehkosti tých najintímnejších vzťahov, ktorej sa netlieska postojačky len preto, že je vo svojom chladnom odstupe odzbrojujúca. Kto pristúpi na hru a vzdá sa nároku na jednoduché odpovede, môže sa stať detektívom ľudských duší v tejto pohnutej rodine, a možno sa niečo dozvedieť aj o sebe.

Usměvavá Gruzie (2023)

(KVIFF 2023) Nečakané prekvápko! Sonda do duše voličov, ktorí vkladajú do politikov také veľké nádeje, až z toho prídu o zuby. But… don’t we all, in a way?

Přišla v noci (2023)

(KVIFF 2023) Démonická Simona Peková v hororovej jazde plnej správneho humoru na prvú dobrú. Ak by filmu v poslednej tretine nespadla reťaz a koniec nevyšumel doprázdna, šlo by o jednu z najlepších domácich komédií za pár rokov. Nekoukej doprava.

Temná hmota (2023)

(KVIFF 2023) Chápem, že je v Iráne ťažké tvoriť, ale… what?

Minulé životy (2023)

(KVIFF 2023) Dobre vysústružený filmový produkt. Po väčšinu času funguje ako expozícia k finále, ktoré trpí kórejským chladom a povrchnosťou. Najmä mužské postavy by ešte zaslúžili prehĺbiť, tí herci by to bez pochýb utiahli.

Papežův zákon (2023)

(KVIFF 2023) Zopár chybných režijných rozhodnutí, roztrieštenosť perspektívy a nedostatočne vykreslené motivácie zrážajú inak extrémne zaujímavý príbeh. Nejednoznačnosť scén, ktoré mali byť emocionálnym vrcholom filmu, síce vyvolá pochybnosti, ale skôr než o hlavnej postave o filmárskej zručnosti autorov.

Ovládací panel