To (2017)

Skvelé. Verné predlohe, s výbornou atmosférou, skvelým castingom, parádnou výpravou. Dobrý spôsob, ako si užiť atmosféru klasických Kingoviek aj bez toho, aby ste čítali knihy, alebo sa spoliehali na sračkové vykrádačky typu Stranger things. Jedinou vadou na kráse je, ako sa To spolieha na lacné ľakačky namiesto toho, aby so strachom pracovalo sofistikovanejšie. Prostriedky na to má, škoda, že ostávajú z väčšej časti nevyužité.

Temná věž (2017)

Tento film nie je pre nikoho. Nie je pre ľudí, ktorí knihy nečítali – na to je až príliš zmätočný a nešikovne poskladaný z veľkého množstva rôznych motívov. Nie je ani pre ľudí, ktorí čakali vernosť predlohe a úvod do nového filmového/seriálového multiverza, ktoré by tento príbeh dokázalo pojať. Nie je, prekvapivo, ani pre dospelých – film kopíruje zabehnuté postupy jednohubkových teenage a detských fantasy filmov o outsiderských deťoch, ktoré sú vlastne špeciálne a majú moc zachrániť či zničiť svet. No a nakoniec – nie je ani pre tie deti, keďže na prvý pohľad vďaka lživej kampani nie je jasné, že im je určený. Zbytočný film, na ktorom sa muselo prevariť strašné množstvo peňazí, a ktorý nás pripravil o možnosť vidieť v dohľadnej dobe takého Rolanda v stopách Muža v čiernom, akého by sme si zaslúžili vidieť.

Já, Heath Ledger (2017)

Chudák Heath si určite zaslúži lepšiu dokumentárnu poctu, než toto generikum plné melodramatických hovoriacich hláv. Ich kecy sú občas tak teatrálne, akoby sme boli svedkami druhého príchodu Božieho syna. A pritom to tak z priložených amatérskych záberov jeho kamery vôbec nevyzerá... Určite sa z nich dalo vydolovať viac. Tak, ako z aj Heatha.

Strom života (2011)

Chápem, prečo film mnohým leží v žalúdku. To je holt daň za to, že ide o kúsok presne na rozhraní medzi hollywoodskymi blockbustermi a artovými experimentálnymi filmami, na ktoré sa chodí do zaprdených kín plných študentov fildy. Práve bastardoidnosť snímku je to, čo ma na ňom najviac baví – filmová lyrika nie je odkázaná na predstavivosť diváka, ale je mu predložená v plnej konkrétnosti a naservírovaná priamo do krku. Skvelá lekcia zo subjektívnej kinematografie, najmä v pasážach tesne po narodení.

Tajný život mazlíčků (2016)

Scenár, akých sa musí v Hollywoode na producentských stoloch povaľovať desiatky, ak nie stovky. Dôvod, prečo sa práve tento realizoval, mi nie je jasný. Nenápaditý, tuctový, zabudnuteľný animák bez štipky invencie či snahy byť originálny.

Mr. Gaga (2016)

Na to, že ma tanec nezaujíma, a ten moderný už tobôž nie, ma to neskutočne bavilo. V prvom rade je to totiž skvele natočený dokument, ktorý z relatívne štandardného životného príbehu vytrieskal maximum. A to i za pomoci skvelých dramaturgických nápadov, ktoré sú pre potreby dramatického oblúka správne zoradené i načasované (napr. autistický brat). Každá načatá vec vo filme je v správny čas ukončená. A i ten tanec nakoniec pôsobí celkom zaujímavo. (videné na českej premiére v kine Světozor, 11. 5. 2017)

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Dobrá buddy detektívka vo skvele vymyslenom svete. Scéna z dopravného inšpektorátu je na slzičky!

Pustina (2016) (seriál)

Sklamanie. Pustina bola od začiatku koncipovaná ako "ten temný český seriál", a tak sa v nej temnou atmosférou nešetrí. Kým však nekonečné obrazy zo severu Čiech a prkenní, odovzdaní herci v prvej epizóde zaujmú, v ďalších dieloch spôsobujú unavujúcu monotónnosť a nudu. Tie síce môžu byť umeleckým zámerom, ale pre dobro diela určite nepracujú. Pustina je navyše plná podvodov na diváka, a to priamo učebnicových. Ani jeden cliffhanger nevyústi uspokojivým spôsobom a množstvo slepých cestičiek a falošných indícií spôsobí, že človek seriálu vôbec nič neverí a nemôže sa do neho naplno investovať. Vrcholom neférovej hry s divákom je finále seriálu, ktoré nijakým spôsobom nenadväzuje na predchádzajúci dej a jeho obsahom by mohlo byť vlastne čokoľvek. Vyzerá takto dobre napísaná detektívka? Nemyslím si. Ale chápem, že zámerom tu bola skôr demonštrácia, že "my na to tiež máme". Do budúcna chce k výbornej produkcii pridať i kvalitnejší scenár.

Logan: Wolverine (2017)

Najlepší superhrdinský film, ktorý pritom vôbec nie je superhrdinským filmom. Mohol by som tu vrstviť superlatívy, ale všetko podstatné už o Loganovi napísali stovky iných. Je to proste najľudskejšia komiksová žánrovka a ja dúfam, že i vďaka nej budú Marveláci ochotnejší točiť menej filmov "na istotu".