• Western

Směšný pán (1969)

Úchvatný film, takové už nevznikají. Doporučuji vůbec nečíst nebo zapomenout zde uvedený Obsah (~ oficiální text distributora), film je dost o něčem jiném, navíc poslední dvě věty jsou zcela mylné. Je vidět, že J.Procházka je primárně spisovatel - film se rozjíždí pomalu a jen pozvolna se rozkrývá minulost hlavní postavy. Divák je vtahován do doby, kdy je již totalita natolik etablovaná, že si režim může dovolit dokonce i "odpouštět" (ale ještě ne přiznat chyby). Pečlivě zmíněné detaily (např. přátelsky naladěný taxikář neváhá udat podezřelého pasažéra esenbákovi) i příjemná , ale nápaditá kamera ukazují na dobré řemeslo tvůrců. Hudba mi nevadila, atmosféra nemocnice i centra Prahy mne nadchla. Ale nejvíc oceňuji soustředění se na podstatu příběhu: na vnitřní život člověka, který se zdá být zlomen, ale ve skutečnosti vzdoruje tlaku (jakéhokoliv) systému do posledního dechu. Kdyby dnes někdo potřeboval ve scénáři zjevit informaci, že hlavní hrdina je po náročné až experimentální operaci srdce, nepochybně by tomu věnoval 20 minut, kde by ukazoval praktickou i psychologickou přípravu, průběh operace i postupné zmátoření se pacienta z narkozy. Tady se 2 základní fakta se dovídáme několika psanými větami. Sympatické bylo, že i u ostatních postav (především Adamíra) nedošlo ke zploštění, ti lidé se jeví "socialistické figurky bez tvaru", ale jen na první pohled, postupně je vidět, že mají strukturu a rozhodně nejsou jasně kladní nebo záporní. A konečně jsem viděl Kryzánka v roli spíše kladné.

Smuteční slavnost (1969)

Jednoduchá zápletka a přesvědčivé vylíčení situace, jak běžní venkované vyjádřili postoj, že když komunisté perzekvovali neoblíbeného a možná i špatného člověka, není to pro jejich zločiny polehčující okolnost. A dokumentace toho, jaké typy lidí režim vytahoval do řídících pozic.

Schindlerův seznam (1993)

Jelikož jsem nic o životě O.Schindlera nevěděl, film byl pro mne překvapením. Pokud jde o zobrazení nacistické praxe jsou asi i působivější filmy (Pianista, Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou), ale žádný film nepostihne celou škálu projevů a reprezentantů Hitlerovy ideologie o nadřazenosti jedné rasy nad druhou. Mimochodem evropské zděšení nad holocaustem je hůře pochopitelné v jiných světadílech, protože vůči jiným kulturním okruhům se Evropané touto ideologií řídili zcela samozřejmě, opět s poměrně pestrou metodikou, genocidu nevyjímaje (třeba původní texty románů Julese Verna jsou dnes neotisknutelné, ale JV ve vztahu ksvětu byl průměrný Francouz své doby). Tenhle film je spíš o přerodu nevyjímečného člověka, spíš vychytralého než chytrého, který se o ideologii aktivně nezajímal a jen hodlal zbohatnout na superlaciné pracovní síle. Jenže tváří tvář hrůzám, které provádějí "nadlidé" jako Amon Goeth a další zrůdy, které nacismus vytáhl do velitelských pozic, se postupně klube to lepší v jeho nitru, až nakonec převládne, aniž by ztratil ostražitost, což mu umožní pomáhat ze své pozice. Nevím, jak to bylo ve skutečnosti, ale vzhledem k tomu, že skutečného O.Schindlera Izraelský stát opravdu ocenil, tak si myslím, že film je mnohem blíže pravdě, než jak se komentář od Gemini snaží vyloučit. Válečného zločince by do Yad Vashem nevpustili, tak pružná izraelská politika není.

Tichá bolest (1990)

Křižan si neumí (nebo nechce) vymýšlet, on "jenom" ze svých rodiných pamětí umí vytáhnout to podstatné. A natočeno je to zručně. Občas jsem ale musel přemýšlet jakou dějovou rovinu zrovna sleduji, prostě některé vzpomínkové epizody se mi špatně řadily do časové osy. Ale na síle filmu to neubralo.

Královské řádění (1974) (TV film)

Není to řachanda jako Strasti otce vlasti, ale je to vtipné a nadčasové. Podivně kvalitní plod éry normalizace.

Czech Made Man (2011)

Trochu jsem nechápal, na koho je ten film cílen. Já to viděl jako karikaturu rychlokvašených púodnikatelů 90.let. Já v tom světě nežil a nežiji, takže nevím, co vše bylo/je možné. Asi se to všechno někdy někomu stalo, jen si myslím, že ne tak vyostřeně a určitě ne jednomu člověku. Ale kdo ví.. Jako celek mi to přišlo naprosto šílené, ale nedokázal jsem se odtrhnout a zajímal mne i konec.

Ostrov (2005)

Myšlenka klonů jako zásobárny orgánů je natolik lákavá, že je s podivem, jak je zatím málo zfilmovaná. Tato verze nepřináší nic moc navíc nad samotný motiv, děj je předvídatelný a většina filmové práce průměrná.

Pro hrst dolarů (1964)

Je to žánrový film, dívák je připraven odpouštět nelogičnost některých scén. Navíc v tak pěkné otmosféře přehlédnete i některá klišé. Leone toho natočil hodně, takže není problém najít lepší western, ale v první pětce asi bude.u většiny Leonových fanoušků.

Americké graffiti (1973)

Díval jsem se kvůli upozornění, že v tom bude má oblíbená hudba 60.let, ale film přináší víc: bravurně evokuje atmosféru éry JFK, kdy hudební rozhlasové stanice byly součástí života běžných Američanů v takové míře jako nikdy předtím ani potom. Dle titulků zazní asi 40 písniček od 35 interpretů, ale nejde o hudební film. Nedlouhé ukázky z vystoupení kapel lze spočítat na prstech jedné ruky, jenže ten rokenrol tvoří jakousi tkáň, na které se posouvají příhody mladíků na prahu dospělosti během jediné noci. Po filmařské stránce není co vytknout, není to nostalgická vzpomínka ani hraný dokument, ale od každého trochu, celé to pěkně šlape,. Se Star Wars nesrovnatelné. 4 1/2 * , orotože to není strhující nebo nějak extra hluboké, což je asi dobře, to by tu atmosféru rušilo.

Pianista (2002)

Navzdory tomu, že hlavní hrdina přežil i díky náhodám, které vypadají nepravděpodobně, je příběh realistický, mohl se odehrát a možná se i odehrál, Nejde o dokument, ale o způsob podání etapy světových dějin pravdivě a nesmírně působivě.