• Krátkometrážní

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Vzhledem k tomu, že jsem svého času strávil až stovky hodin ve videohrách jako je Baldur's Gate (2), mi bylo už předem jasné, že jsem cílovka. Ale rozhodně si myslím, že si jej užijí i lidé univerza neznalí, dobrých fantasy filmů je opravdu málo a tenhle k nim patří. Nadto je osvěžující vidět adaptaci, jejíž tvůrci mají originální látku rádi, což v dnešní době zdaleka není samozřejmost. Zvlášť vyzdvihnout si pak zaslouží magie. Narozdíl od všech těch Harry Potterů a podobných není o tom, že po sobě kouzelníci střílejí projektily nebo paprsky z hůlek jako kdyby to byly pušky (to je fantazie...), v Dungeons & Dragons je magie nápaditá a zábavná a má svá vlastní pravidla, kterých se drží. Někteří lidé namítali, že by snímek mohl být kratší, já bych si jej naopak přál trochu roztahanější, uteklo to celé až příliš rychle. 8/10

Spider-Man: Bez domova (2021)

Když člověk moc nepřemýšlí nad tím děravým a líným scénářem (i na poměry Marvelovek), tak je to vlastně příjemná fan service s několika opravdu dobrými hereckými výkony ve vedlejších rolích. Co se však samotného multiverse týče, animovaný Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018) to zvládl podstatně lépe.

Bill Burr: Tygr bez drápů (2019) (pořad)

Billa Burra mám hodně rád a vidět jej naživo v Praze byl fantastický zážitek. O to více pak zamrzí, jak slabě tenhle speciál vyznívá nejen v porovnání s těmi předchozími (I'm Sorry You Feel That Way a You People Are All the Same), ale i proti vzpomínkám na pražské vystoupení, se kterým sdílí dost materiálu. Protože to, co mají společné, jsem slyšel v mnohem lepším podání začátkem tohoto roku. A ty nové věci to zdaleka nevynahradí. 6/10

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Příjemný počin se sympatickými a výborně zahranými postavami, skvělou hudbou (je milé zase slyšet The The), ale docela hlasitě to šustí papírem a zejména v závěrečném díle se slušně plní kvóty na klišé... Také mi přišlo, že seriálu dost podráží nohy zvolený formát. Totiž vzhledem k tomu, že se odehrává v průběhu několika málo týdnů, maximálně měsíců, a nerámuje třeba celý školní rok, jsem opravdu zvědavý, jak bude další série smysluplně navazovat, když spousta zápletek končí (nebo spíše nekončí) tak nějak uprostřed. Ale třeba se s tím tvůrci nějak poperou. 6/10

Interpol: If You Really Love Nothing (2018) (hudební videoklip)

Jeden z nejlepších klipů jedné z mých dlouhodobě nejoblíbenějších kapel... 9 out of 10 MCZs in their twenties would fall for someone like her again

Sabrinina děsivá dobrodružství (2018) (seriál)

První dva díly jsou dost slibné, a i přes množství nelogičností a klišé jsem se tak nějak rád nechal unést tou hororově-pohádkovou atmosférou, už jen kvůli slabosti pro dané téma (čarodějnice mi vždycky naháněly hrůzu). Jenže epizoda od epizody je seriál slabší a slabší, ty logické lapsy už se nedají přehlížet ani když se člověk otočí zády k obrazovce a v neposledku se časem vytratily i poslední zbytky mé sympatie k hlavní postavě. Ten nápad převrátit klasický sitcom do vážné "dospělejší" roviny mi přišel docela fajn, problém ale je, že nová inkarnace Sabriny se bere až příliš vážně na to, jaká je to vlastně pitomost. Takže teď už jen trochu váhám, jestli to stojí za to dokoukat s tím, že finální verdikt bude velice pravděpodobně mnohem horší anebo raději ušetřit čas. Moc dobrý výsledek to každopádně není. 4/10

Avengers: Age of Ultron (2015)

Po slušném třetím Iron Manovi a výborném CA: Winter Soldier přichází vystřízlivění. Druzí Avengers jsou "The best of" marvelovek - pitomý děj, odbytý záporák (i když Ultron určitě patří do té lepší poloviny, je ho prostě málo) a zejména příliš dlouhá stopáž zkombinovaná s nudnou akcí, která vrcholí likvidací nekonečného zástupu zaměnitelných pěšáků (tentokrát robotů). Plus ta absurdní neochota ohledně umírání lidí, takže absence jakýchkoli sázek či obětí. Ten film mě neštval, jen nudil a jeho jediná emotivní složka bylo bolestné přihlížení tomu, jak to Whedon nezvládá. 4/10

R jako rodina (2015) (seriál)

"I will put you through the fuckin' wall." Je to vtipné, ale zdaleka nejde pouze o drsnější variaci na animované "rodinné" komedie. Krutost, s jakou tvůrci seriálu se svými postavami zacházejí, je totiž někde na úrovni BoJacka, ne-li ještě dál. V jeden moment se člověk hlasitě směje, aby mu bylo o pár minut později stejně intenzivně nepříjemně. Je naprosto běžné, že jsou ve sračkách všichni členové rodiny zároveň, jde jen o to, kdo to má v daný moment horší. A jakmile se pro někoho něco vyřeší, znamená to pouze, že dotyčného čeká v následujících chvílích (nebo rovnou epizodách) něco ještě příšernějšího. Každopádně Bill Burr je génius. Vůbec ten voice cast je podařený - zejména Laura Dern má s Burrem výbornou chemii. A Rockwellův Vic je pak určitě jeden z nejsympatičtějších animovaných narkomanů vůbec. Každopádně díky za trochu jiný pohled do sedmdesátek v USA. 9/10

The Late Show with Stephen Colbert (2015) (pořad)

Přiznávám, že v porovnání s jinými late night shows jsem toho z Colberta tolik neviděl. Možná to dříve bylo lepší, dnes se na to ale fakt nedá dívat - jakmile dojde na nějaké "nebezpečnější" téma, hostitel začíná uhýbat, maří jakoukoli flow rozhovoru a celé je to vyloženě nepříjemné. Mám pocit, že tak jediné, co je dovoleno, je vzájemné poplácávání se po ramenou a všechny zlé fóry musejí mířit výhradně na republikány. I ten často falešně se smějící Fallon působí vedle Colberta podstatně upřímnějším dojmem.