• Krátkometrážní

Nadpřirozeno (2010) (seriál)

Napríklad v časti Život po živote ide len o výpovede konkrétnych osôb. Nemám rád taký ten štýl senzácií, zavádzajúcich otázok, podsúvaných informácií tak, že aj keď nič nepovedia, nedokážu, tak vy si skrátka na záver predsa len budete myslieť, že sa jedná zrejme o zatajovanú stopercentnú pravdu. Také gýčové obrázky, štýl plný emócií, americká priemerná tvorba sa nezaprie. Napriek tomu si myslím, že mi niečo tie výpovede dali, aj keď chaos v tom mám stále.

Pussy Riot: Putin Lights Up the Fires (2013) (hudební videoklip) odpad!

Neoliberálny feministický výplod s dávkou agresivity od žien vyzerajúcich ako mužatky s jednostranným nenávistným politickým textom. K tomu sa snáď ani nič iné ako odpad nehodí.

Dějiny světa ve dvou hodinách (2011) (TV film)

Vedecký pohľad na históriu sveta, ktorý sa líši od toho môjho, no zároveň nerozumiem všetkému, čiže si nedovolím niekoho presviedčať o správnosti. Čiže jednu hviezdu dávam dole kvôli môjmu subjektívnemu pohľadu. Druhú dávam dole lebo mi to veľmi detailné nepripadalo, tiež to bol podľa mňa pohľad len istých ľudí, bolo to však dynamické, v istých momentoch prekvapujúce, faktické, isto by si to zaslúžilo nejakú diskusiu. Komentár, či väčšie upriamenie na človeka mi veľmi neprekážalo.

Challenge of Change (1984)

Na Krishnamurtiho nemám nejaký názor, lebo v súčasnosti nesúhlasím s množstvom jeho tvrdení, no zároveň ho rešpektujem a niektoré veci v jeho evolúcii vedomia uznávam. Dokument ako taký je jednoduchší, taký povrchnejší a zrýchlený pohľad na jeho život a kariéru, keby sa to tak dalo nazvať, možno učenie alebo tak nejak a proste sa dozvedáme nejakého jeho myšlienky, tiež čo ho ovplyvnilo a ako prešiel životom. Autenticita mnohých záberov sa dá pochváliť, no mňa to ako dielo neohúrilo, prišlo mi to ako priemerné filozofické dielo, ktoré skôr môže nabádať k ďalšiemu hľadaniu informácií u ľudí, ktorých to oslovilo.

The Majestic Plastic Bag (2010)

Skôr tragikomédia by som povedal. V podstate zhrnuli ten priebeh, samozrejme nie každý sa tam dostane. Aj keď svojím spôsobom je to len priemer s ničím prekvapiným, či osobitým, no jednoduchá pravda.

GasLand (2010)

Hodnotenie dokumentov vnímam ako jednu z najsubjektívnejších záležitostí ohľadom tunajšieho hodnotenia, pretože technickú stránku posudzovať sa v dnešnej dobe veľmi nedá a najmä to nehraje veľmi dôležitú úlohu, pretože tú hraje výpoveď, kde aj amatér môže natočiť investigatívny dokument, ktorým ľudí ohúri. Toto dielo nemá dobrú stavbu, pretože podstatné informácie sa rýchlo dozvieme a potom sa ako keby zamotal. Francking je veľmi kritizovaný svojím dopadom na životné prostredie, navyše keď sa k tomu pridajú základné pochybenia, často úmyselné škody, aké boli ukázané v tomto diele, tak nemôžem nedať tomuto za pravdu. Viem, že mnohým to môže vadiť, je to zaujímavý biznis, každý má iný svetonázor, no pravdivosť faktov je dôležitá, ale súhlasím že aj ich podanie a to možno nebolo najšťastnejšie ako to býva u nadšencov, či aktivistov. Proti tomuto dokumentu zaútočili spoločnosti štýlom, ktorý si zaplatili, čiže podľa mňa jednostrannosť je tam badateľnejšia než pri ľuďoch, ktorí by z vlastnej vôle a presvedčenia mohli naopak aj chváliť. Ocenenia, ktoré toto dielo získalo, prípadne na ne bolo nominované nasvedčujú, že to proste nie je len nezmyselný výplod, pretože práve na takúto vec by sa mohlo útočiť, to nie je veľkofilm, ktorý by mnohí vychvaľovali len preto, že im dal zarobiť. Nedávno som videl video s horiacou vodou a náhoda zariadila, že som sa dostal aj k tomuto, kde musím uznať, že to proste je jedno z diel, ktoré sa oplatí vidieť bez ohľadu na to, aké tu má hodnotenie, týka sa života a zdravia. Možno som tentokrát príliš prísny a mal by som byť aj inde, no snaha o objektivitu tu bola, strašenie som nezaznamenal, boli to fakty a podľa mňa to prišlo aj dosť neskoro. Súvislosti a analýzy mohli byť lepšie, no keď to zoberiete z inej stránky, ak vás to teda zaujalo, nájdite si určite o tom viac.

Kapitán Phillips (2013)

Charizmatický Tom Hanks býva často priam polovicou úspechu, navyše Barkhad Abdi je zaujímavo zvolený herec, pretože na jednej strane vyzerá ako charizmatický Usain Bolt, no vyziablejšie, na druhej práve tým vyzerá aj mierne hrozivo, čím sa k pirátom celkom hodil. Z hlavnej postavy tu urobili citlivého chlapíka, ktorý chcel, aby nikto neprišiel k ujme a zároveň bol odvážny a rázny. Napätie je vytvárané dosť rozhádzanou kamerou, dej nie je nijak výnimočný, akurát že má byť podľa skutočnej udalosti, no v celku je to dvojhodinová nuda plná situácií, kde jeden druhého prekrikuje a na záver na pár minút sa k tomu pridá americká vojenská agitka. Čuchám čuchám Zlaté glóbusy, Oscary a iné ocenenia, či prehnané nadhodnocovania tohto priemerného akčného kriminálneho thrilleru. To zas budú reči o psychológii postáv, autenticite, aj keď z časti musím uznať, že na tom niečo aj je, proste kvalitné filmárske remeslo sa nezvikne zaprieť, no mohli z toho vyťažiť viac.

Americký sen (2010)

Ak vám ekonómia nič nevraví, tak možno to bude pre vás. To, že je to animované, ale neznamená, že je to vhodné pre deti, lebo občas je to vulgárne, používajú sa rôzne druhy humoru, aj keď ide skôr o smutné veci, no a hlavne to akoby objasňovalo fungovanie celého sveta financií posledných storočí, čo nie je úplne správne takto zjednodušovať, najmä ak vinu zhadzujete na úzku skupinu ľudí. Nehovorím, že nás neovláda, to však treba hľadať zrejme okolo Bilderberg group, Trilaterálnej komisie, Rady pre zahraničné vzťahy, MMF, G8, EÚ, Goldman Sachs a spol.. Problémom je tiež systém ako taký, nevedomosť väčšiny, ľudia ktorí neveria, že veci môžu byť priam ako z najnezmyselnejšej vedeckej fantastiky, napríklad, keď sa nedávno odhalili masové odpočúvania, kedy sa zistilo napríklad, že všetko, čo na internete urobíte sa dá zistiť priam až do jednotlivých krokov a klikov, že sa dá nabúrať priam až do webových kamier, vašu identitu a život zneužiť, že nových adeptov si hľadajú dokonca vraj až v počítačových hrách a že sa medzi sebou odpočúvali navzájom. Miliardy sa naďalej vytvárajú, zbrojí za ne, podporujú sa režimy podľa potreby a vlastne sa ovláda takmer celý svet s tým, že demonštrácie sa už teraz obmedzujú a sú neúčinné a tiež sa nedbá na chudobu ľudí v zaostalých krajinách, nepomáha sa im, pričom by im mohli zabezpečiť lacno vodu, zdravotnú starostlivosť, vzdelanie, či ich poučiť o tom, aby sa naďalej nemnožili nerozumne, no namiesto toho si tých ľudí zotročujú cez rôzne pôžičky, geneticky modifikované semená a potraviny, drancujú ich nerastné bohatstvo a ľudia mlčia, lebo niekto povedal, že to je konšpiračná teória, že to je paranoja, neznalosť, no všetko ide stále ďalej, tak kto má potom pravdu? Určite toto nie je najdetailnejšie, najsprávnejšie, svojím konzumným spôsobom života a zakoreneným fašizmom sa na tom podieľame všetci, no je to odvážne dielo, akých by to chcelo viac. Ja osobne preferujem nie veľmi divácku a na pozornosť problémovejšiu trilógiu Penieza ako dlh, no z môjho subjektívneho pohľadu tomuto trocha zaujatému dielu k priemeru prihodím ešte jednu hviezdu, pretože by to mnohým mohlo otvoriť oči aspoň trocha.

97% vlastněno (2012)

Vedel by som si predstaviť dokument, ktorý by prvú hodinu analyzoval problém, pomenoval ho a v druhej hodine by sa ponúkali riešenia, no z viacerých pohľadov, pretože toto dielo dalo len jednoduché úpravné riešenia v rámci kapitalizmu. Navyše prišlo až po trilógii Peniaze ako dlh, ktorá je síce únavnejšia, vyžaduje si viac sústredenosti a pozornosti, nie je tak atraktívna, no je lepšie rozpracovaná a investigatívnejšia. Riešenia ponúkajú aj rôzni zástancovia participatívnych demokratických ekonomík, rôzni anarchisti, či zástancovia zdrojovej ekonomiky, kde dokonca počítajú s odstránením úlohy peňazí, ktoré sú okrem iného dosť veľkým pokušením ohľadom chamtivosti. No som rád aj za takéto dielo, kvôli informovanosti, pre niekoho to môže byť lepšia voľba.

8,90 (2013)

Dosť kruté a podľa mňa aj dosť pravdivé, akurát, že tomu chýba nejaký komentár, popis, proste iba detailné zábery, vlastne len pár záberov a pár minút o veciach veľa nepovedia. Môže to fungovať na strašenie, no potom by ma zaujímalo, prečo to všetko tak nejaký človek nafilmoval, čo to malo znamenať, ako sa tam dostal, proste niečo, aj keď to vyzerá na investigatívnu žurnalistiku.