• Krátkometrážní

Everest – Juzek Psotka (2008)

Na spracovanie života takej osobnosti by to chcelo viac než len necelých 30 minút. Barabáš mal urobiť aspoň 2 hodinový dokument ako spomienku na tohto človeka a ak by televízie chceli niečo kratšie, tak to mohol zostrihať do kratších verzií a bolo by to všetko fajn, pretože kto by chcel vedieť viac, tak by si potom pozrel aj celú verziu. Toto je taký klasický spomienkový dokument s výpoveďami blízkych a nejakými fotkami a videami.

Don Jon (2013)

Som rád za film zo súčasnosti na súčasné problémy, v ktorých sa uvidí asi mnoho chlapov, no nie som rád za takéto spracovanie. Ten štýl, mať dom, auto, dievčatá na sex, chodiť na diskotéky, do posilovne, do kostola akoby z povinnosti, prípadne ešte do školy, také bežné, až smutné, keď som videl, že mi to pripomína sterotyp života z MTV. Nebolo to veľmi smiešne, navyše keď sparodovali kresťanstvo ohľadom spovede, ktorá bola takto veľmi mylne rozobraná, taktiež ohľadom motlidby v posilovni a nevysvetlili to, nedošlo k žiadnemu rozuzleniu. To nájdenie pravej lásky, pravého pochopenia vzťahu ešte neznamená, že sa unormálnil, taktiež si mohli dať pozor na propagáciu konkrétnych pornografických stránok. Svojím spôsobom tam nebolo ani veľa humoru, vyzeralo to ako prvoplánové moralizovanie, no nepochopenie podstaty, aj keď podľa mňa ani k moralizovaniu nedošlo, skrátka si to podľa mňa skončilo len tak jednoducho, nudne, až mi to príde ako zbytočný film. Od kvality takého filmu Hanba to má dosť ďaleko.

Korespondence (2013) (studentský film)

Nemusím umelecké filmy, ktoré vo mne nič hlbokého nevzbudia. Kamera už na dnešnú dobu nie je nič výnimočné, hudba mi prišla taká obohraná, ako keby som ju už počul v mnohých iných dielach, no hlavne titulky dlhé skoro ako tretina filmu, tak to je moc. Len si ďalej filozofujte, možno raz natočíte aj film pre ľudí.

Železná díra (2011)

Dobrá kamera, zameranie na výkon, je tam celkom dosť komentárov, no je to také bežné od neho, po toľkých rokoch by som od neho čakal viac, opäť to pre niekoho môže byť len video z dovolenky, aj keď extrémnej.

Tajomstvo podzemia (2009)

Krásna oddychovka v podobe hudby a videí. Ak už niečo jednoduché, tak aspoň takto. Aj keď komentátor mi trocha prekážal, jeho hlasom a tým, čo vravel.

Pururambo - prales, kde se zastavil čas (2005)

Nebyť toho záveru, tak dám aj plný počet. Najprv trocha kritiky z mojej strany. Začína ma unavovať to, ako Barabáš, hoci aj nepriamo cez komentátorov, všade akoby odsudzoval pokrok, kresťanstvo a jeho misionárov, moderný svet, pritom sám robí dokumenty za peniaze a často s podporou rôznych spoločností, korporácií a na cestách je s ľuďmi, ktorí tiež nie sú žiadni anjeli. Patetickosť a dojmy nahrádzajú fakty a rozum, príliš ospevuje povery, občas má plné zuby výprav, protivia sa mu niektoré správania, no vzápätí to akoby otočí. Kresťanstvo a misie nie sú príčinou zla vo svete, nevravím že misionári, ktorí si veci zle vysvetľujú nerobia zle, no kresťanstvo priniesli napríklad aj k Slovanom, je v ňom istá morálka, pomoc a spolupráca, zanechanie vlády silnejšieho, čo jednoduché spoločnosti nemali a tiež zanechanie uctievania nezmyselných prírodných ukázov ako božstiev mi nepríde zlé. Spájať to s honbou za materializmom, s chamtivosťou, s drancovaním prírody, tak to je mylné. Existovala tu napríklad anarchistická spoločnosť v Španielsku v 30. rokoch 20. storočia, ktorá bola celkom vyspelá a bola špecifická kolektívnosťou, individuálnym prístupom, dbaním na prírodu, nebola založená na peniazoch a majetkoch, takže je to mylná predstava. Taktiež spoločnosti s nejakými diktátorskými znakmi tiež neprispievajú k dobrému životu a to je jedno, či primitívne diktatúry alebo vyspelejšie, pretože sloboda jedinca sa tam potláča. Zabíjanie, aby druhí nezabili je často zlou výhovorkou, pretože inak by sa zabíjanie už dávno odstránilo. Lovci lebiek mi neprídu normálni, kanibalizmus skrátka je podľa mňa dosť zvieracím úkazom medzi ľuďmi a dosť na to vplýva aj prostredie, aj keď podľa mňa určité svedomie v ľuďoch ho vie odstrániť, inak by sme podľa mňa boli všetci rovnakí, keby nás utváralo iba prostredie. No nechcem sa tu veľmi púšťať do sporu náboženstvo a veda, intuiícia, pudy, reflexy, vnemy, zakódované, či získané informácie. Tvrdiť, že nahota je v kresťanstve hriech, tak to je trocha zavádzanie, ako hriech sa to podľa mňa berie, ak to niekoho pohoršuje, je to spojené s nemravnosťou, aj keď k tomuto treba podľa mňa teologický výklad, lebo mňa nahota nepohoršuje a nadžaný viem byť aj bez toho, že je niekto odhalený, pretože predstavivosť mi funguje. Trocha treba ubrať z hodnotenia podľa subjektivity, najmä nezavádzať nejakými nasnímanými smutnými pohľadmi o celkovej situácii. Domorodci by podľa mňa privítali, ak by mali lieky, ktoré by zabezpečili, aby im nezomierali deti na liečiteľné choroby, no to, že sa im tam skôr vyvážajú zbrane, drnacuje sa ich územie a ich naivita sa zneužíva, to je už vec iná. Však len to, že tu niekto administratívne pripojil ich územie k Indonézii, o ktorej mnohí ani nevedia, je dôkazom že štáty a mocnosti nešíria hodnoty, ale presvedčenie, svoju vôľu, netreba to spájať s kresťanstvom a robiť z neho strašiaka, nech sa uvedomí aj sám Barabáš či tým, čím upláca a získava si dôveru domorodcov, je vždy skutočne to najlepšie. Teraz ku chvále. Mimoriadne pekne bol rozobraný život tamojších kmeňov, od viery, správania, každodenných potrieb a činov, až do detailov výroby niektorých nástrojov a vecí. Kamera hudba sa mi páčili. Bolo to dlhšie, podrobnejšie, malo to iskru a zaujímavosť, dozvedel som sa dosť o tej primitívnej civilizácii a tiež videl krásnu drsnú prírodu. Dobrodružstvo plné tajomstiev, nebezpečenstva, vynaliezavosti, niekoľkých zaujímavých myšlienok, napríklad o vedcoch a objavovaní vesmíru, no neskúmaní tunajšej planéty. Je to jeden z tých lepších cestopisných dokumentov od neho.

Tepuy - Cesta do hlbín Zeme (2006)

Nádherná výprava za poznávaním, za dobrodružstvom a s konkrétnym popisovaním udalostí a aj s mapkou. To, čo mi občas vadilo bolo, že na nej označovali miesta po anglicky, ale tak skúšam to brať z toho pohľadu, že tam mali aj anglicky hovoriaceho človeka, že film sa takto lepšie bude premietať s titulkami ku komentárom v zahraničí a že pre nás sa to už nejak opísalo, aj keď mám dojem, že Barabáš na to veľmi nedbá a aj tá patetickosť u neho akoby nemala hraníc. Zábery sú skvelé, aj keď občas takú tú amatérskosť a dovolenkový štýl je z toho poznať, no som rád aspoň za vložky fotiek, či trocha vedy do toho. Ani mne nejde do hlavy, ako mohli tie útvary vzniknúť a koľko to asi trvalo pri tých organizmoch, ktoré to mohli, no nemuseli spôsobiť, každopádne kvôli záveru, ktorý uvidíte v tomto dokumente sa tam treba ešte vrátiť a preskúmať to, aj keď možno tak už niekto urobil. Fascinovali ma tie akoby súperiace organizmy, ktoré však spolunažívali a bez seba by ich život nebol možný. Toto dielo je komplexnejšie a jedno z tých najlepších od Barabáša, dokonca aj hudbu môžem pochváliť, ako celok sa mi to páčilo.

Záprah (2008)

Tento štýl filmu, že rozhovory a do toho pár záberov z pretekov, občas aj z nadhľadu, no zas prestrihnuté na rozhovory, vlastne väčšinu iba o pocitoch, to mi veľmi nesedelo. Je pekné, že z tých závodov, ktoré nasnímali aspoň spomenuli víťazov, no ten zvyšok po čase už nudil a nedal mi nič ani o príprave, ani o fungovaní ako takom s týmiuto psami, či závodoch, proste mi to príde len také, aby niečo bolo, také amatérske.

Zajatci podzemia (2012) (TV film)

Niektoré povolania robia ozaj ľudí lepšími alebo že by si lepší ľudia vyberali špeciálne niektoré konkrétne povolania? Myslím, že na oboch bude niečo pravdy, pretože prostredie dosť vplýva na naše vlastnosti, ale aj naše svedomie, náš zmysel pre určité hodnoty tiež robí svoje. Opäť je to dosť o pocitoch, názoroch jaskyniarov, podobne ako film Hľadači utajených svetov. Opäť mi tu vadia niektoré tie primitívne reči, ako že v jaskyni nie je svetlo, je tmavá, nejaká tá patetickosť, no páčilo sa mi, že zašli aj trocha do histórie, občas ukázali mapy podzemných priestorov, že to bol trocha živší film než predchodca.