• Krátkometrážní

Pomoc prichádza z neba (2003)

Krátke propagačné video o leteckých záchranároch. No z prípravy, pribehu akcie, či života som sa veľa nedozvedel, aj keď to stavalo na akcii a pár pekných záberoch vrtuľníka a oblasti, no za tých pár minút toho veľa nestihli, aj niektoré hudobné videoklipy stihnú viac.

Mustang (2001)

Barabáš robí viac takýchto krátkych diel z jednotlivých oblastí okolo Himalájí, no nikdy sa nedozviem nič komplexného, z čoho by som bol unesený, niečo, čo by mohli pustiť hocikde ako náučný dokumentárny film o nejakom tom kraji, napríklad tento o Mustangu. Veď som sa o ňom prakticky nič nedozvedel, len som si vypočul mnoho filozofických úvah. Spokojný som s tým, ako na mapke postupne ukazoval postup, no je to málo.

Zápisník jedné lásky (2004)

Vojna, amnézia, choroba, neprajnosť rodičov, zlá finančná situácia, či prípadné návraty v čase sú najčastejšími motívmi v romantických filmoch na vyrobenie zvratov. Osobne sa mi niektoré momenty z tohto filmu páčili viac vo filme Pearl Harbor, no tušiť, že aj po tomto filme prídu filmy ako P.S.: Milujem ťa, Milý John, Manželský sľub, Probudím se včera, či Lásky čas, tak to by sa mi ani nechcelo veriť. Myslím si, že v roku 2004 tu bolo lepšie dielo a menej rozpačité a to Miluj ma! Prosím..., v ktorom sa tiež koniec dal vytušiť, no citovo to bolo podľa mňa hlbšie. Gosling mi prišiel príliš suchý, nehovoriac už o Gene Rowlands a Jamesovi Garnerovi, ktorí ma ničím iným, ako záverečným dosť romantickým odchodom zo sveta, neoslovili. V danom roku tu bolo ešte jedno dielo, ktoré by som mohol zaradiť do tej rady filmov, čo som tu vypísal a to Nae meori sogui jiugae, taktiež silné dielo. V romantických filmoch je často pátos, mnohé sú prisladené, mne na nich nevadia také tie momenty šantenia, poézie, sentimentu, v určitej dávke to tam patrí, stačí keď sa pozriete na tento svet a vaše životy a lásky v nich. Náhodou mnohé momenty boli milé a romantické, taktiež radšej zvolili postupné odhaľovanie skutočnosti, lebo človek to môže podľa mňa ľahko vytušiť, no nevymysleli iné silnejšie momenty vo vzťahu, možno až na odhalenie matky, či záverečný odchod, tam boom alebo wow efekt, ako chcete, nie je. Slzu vyroniť môžte, no pokiaľ ste videli pár novších diel, tak asi budete mať problém s niektorými, pre vás už asi neoriginálnymi scénkami. Nicholas Sparks je kráľ romantiky, aj keď možno by mal ubrať z občasného citového vydierania, taktiež režiséri, ktorí jeho diela spracuvávajú, by sa mohli do diel viac položiť v jadre filmu, začiatky a konce sú podľa mňa totiž fajn. Aj keď to vyzerá, že som príliš u tohto diela kritický, je to skvelo natočené, nemusíte sa toho báť, užite si to.

118 dní v zajatí ľadu (1998)

Úvodný citát od sira Henryho Shackletona naznačoval, že sa bude jednať o niečo výnimočné, no z výsledku som bol milo šokovaný. Jeden z najlepších Barabášových filmov, ktorého sa účastnili traja Rusi Vladimír Čukov, Ivan Kuželivskij a Valerij Kochanov a náš Peter Valušiak, ktorí spolu dokázali niečo, čo zatiaľ nikto a to prejsť z Ruska do Kanady cez Severný pól športovo vlastnými silami bez leteckej podpory. Za ich heroické výkony pri tomto svetovom športovom výkone by si zaslúžili, aby sa nich nezabudlo, no nie len preto dávam tomuto filmu plný počet. Tam toho prakticky nebolo čo filmovať a to, čo nám priniesli, ako sa to opísalo, tá krajina, ale aj ich dennodenné starosti a takmer žiadne radosti, celú tú výpravu, tak to bolo úchvatné. Ja som spokojný, čo táto slovanská výprava s vybavením aj od firmy Trek Sport, ktorá kedysi fungovala aj v mojej dedine, dokázala. Film z toho je zhmotnený zážitok pre budúcnosť.

Lásky čas (2013)

Určite každý z vás by aspoň niečo vo vašom živote zmenil, minimálne by ste určite chceli zabrániť aspoň teroristickým útokom, či niečomu podobnému, pretože napriek tomu, že vám vo filme povedia (prepáčte za prezradený dej), že sa to nedá, tak niektorými scénkami dokázali, že sa to v podstate svojím spôsobom aj dá. Možno niekto nie, no podľa mňa by ich bolo minimum. Ja by som toho zmenil veľmi veľa, čo len dokazuje, že som zatiaľ nebol pánom svojho okamihu, čo ma mrzí, lebo u mňa to šťastne ako táto romantická komédia nevyzerá. Margot Robbie a Rachel McAdams sú dve nádherné herečky, ktorých chvíle vo filme som si užíval, no a Domhnall Gleeson bol podľa mňa v pohode, sem tam som sa v ňom aj videl, ale to asi väčšina mužov, veď kto už by nevrátil (prepáčte opäť za prezradenie deja) napríklad sex, aby si ho mohol užiť znova a lepšie, hehe. Vždy keď vidím, že v nejakom romantickom filme bude hrať Rachel McAdams, tak už skrátka cítim, že budem spokojný. Poučenie, no aj mnohé iné momenty však neboli vo filme niečím novým, akurát to bolo ozaj zábavné, aké situácie nastávali, bolo to milé, netlačilo sa na pílu ako sa vraví a užil som si to podobne ako napríklad český film Probudím se včera, ktorého príbeh, ale vlastne celok je oproti tomuto podcenený. Niekedy skrátka tak sladké veci treba, najmä keď ich je podľa mňa nedostatok. Curtis je osvedčený kráľ romantických scenárov a zdá sa, že aj režisér z neho nie je zlý. Keď sa skúsite povzniesť nad určitú neoriginálnosť a začnete si ten film užívať, aj keď je pravda, že na mňa tam boli očakávané zbrklé vrátenia sa v čase, tak to pre vás a možno aj vašu partnerku môže byť príjemne strávený čas.

Tajuplné Mamberamo (2000)

Opis krajiny, mapky cesty, opis svojho zdravotného stavu a prežívania situácií, krásne fotky a videá krajiny, zvierat a domorodcov, skrátka sveta, ktorý je ešte civilizáciou nie veľmi dotknutý. Aby nám toto mohli priniesť obchádzali tamojšie zákony a zákazy, špekuľovali, no výsledok je krásny, akurát kvôli tej ľudskej tragédii nakoniec aj smutný. Barabáš sa časom zlepšoval, aj rozprávaním príbehu, aj vizuálnym podaním, no a hudbu nechal tentokrát v podstate vtedy ešte jednému nováčikovi v tomto obore, no ušlo to. Síce nejaké to expresívne wow z toho necítim, mám radšej komplexnejšie a detailnejšie veci, no bol to pre neho posun.

80 metrov pod vrcholom (1997)

Taká klasika, výstup na horu, pekné scenérie, pár opisných komentárov, no nič viac. Trocha mi vadili tie časté rozhovory cez vysielačky, neboli dobre zrozumiteľné, ale vzhľadom na to, že v danom čase takých diel veľa nebolo, to musel byť pre divákov zážitok.

Budhizmus na streche sveta (1998)

Ďalší krátky dokument o budhizme, z ďalšej oblasti s celkom zaujímavými myšlienkami, jednoduchým a rýchlym prevedením miestami, nič hlbšie a komplexnejšie, no dobre spracované.

Za hranicami tmy (1999)

Mierne priblíženie života jedného nevidiaceho športovca, jeho pohľadu na život, no v celku nič hlbšie a obšírne, iba jednoduché posolstvo.

Pod Kančendžongou je ich domov (1998)

Pre mňa to bol ďalší výlet do tajov národov okolo Himalájí. Opäť jednoduché spracovanie duchovna tamojších ľudí, či ich života, pár zaujímavých zamyslení, no zapamätateľných vecí sa tu nezdá byť veľa, proste oddychová záležitosť a vec na krátke odreagovanie sa pre ľudí žijúcich v hektike takzvanej Západnej konzumenej spoločnosti.