Hledám paní na hlídání (1975) (TV film)

"A tohle je Ďábel! Ten vyhrál velkou pardubickou v Lysé nad Labem!" aneb Kemr šlápl na Somra. Nebo to bylo obráceně?

Transformers (2007)

Pamatuju se, že se měl jako malý klučina svého transformera. Nebyl moc vychytaný, ale ta samotná idea té skládačky auto-bot mi přišla prostě úžasná. No a když kluk vyroste v muže, pořád mu v srdci zůstávají hračky, ke kterým se rád vrátí, třeba i v podobě filmu. Vsadím se, že existují stovky chlapů, jež si koupili svůj vysněný angličák v reálné podobě, se kterým si jako caparti jezdili po obyváku. Objektivně se jedná jen o průměrný explozivní Bejův Blokbáster, vlastně taková fantasy pohádka, ale pro mě to je "něco" malinko navíc právě díky té malé dětské sentimentalitě.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Legenda o Hughu Glassovi, výborně natočená, kvalitně ztvárněná. Bearu Gryllsovi se film musí líbit, neboť on sám si techniku extrémního přežití zobrazenou ve filmu vyzkoušel mnohokráte sám na vlastní kůži, včetně zvířecího spacáku. Řekl bych, že ústřední scéna s medvědicí je solidně provedená, ale malinko přehání a legendu zbytečně nafukuje. Příběh skutečného Glasse praví, že jej medvěd "chytil", pokousal, následně s ním vrhl o zem, přišlápl a podrápal ho, až mu lezly ze zad žebra. Hned na to přispěchali na pomoc John S. Fitzgerald a Jim Bridger a společně medvědici zabili. Jde o to, že při prostupu neznámou divočinou se parta zkušených traperů téměř jistě nikdy nevzdalovala od sebe více než na pár desítek metrů, neboť nemohli riskovat že se navzájem ztratí. Z tohoto faktu a se známého principu chování matky medvěda lze usoudit, že celá konfrontace mezi Glassem a mědvědicí trvala ve skutečnosti pouze pár vteřin! Paradoxně na druhou stranu, Glassova cesta zpět do nejbližší civilizace vzdálené 320km, jakoby ve filmu byla neuvěřitelně krátká. Na vině je asi lehce benevolentní scéna se splavením řeky během jednoho odpoledne. Ve skutečnosti? Glass sestavil primitivní vor, na kterém potom zdolal větší část cesty až do Fort Kiowa. Celá tato sranda, od vylezení z hrobu až po cíl Fort Kiowa trvala Glassovi měsíc a půl. Celý tento příběh je tedy naprosto reálný a není na něm nic fiktivního. Přesto film někde malinko kecá, mlží a přibarvuje. Je to prostě jen film "inspirovaný" skutečnou událostí, ale sakra dobře natočený.

Utopím si ho sám (1989) (TV film)

Pohodová krátká situačka s Milošem gaunerem a Vlastíkem měkotou.

Lucie, postrach ulice (1983)

Česká pohádka z českými herci v západoněmeckých reáliích mi vždycky vytvořila iluzi, jaké by to bylo kdyby nás nepřibrzdila komunistická kontraproduktivní politika. Samozřejmě tohle jsem pochopil až později, jako děcko jsem film miloval jako úžasně vtipné dobrodružství. Dnes už se dívám se synkem a myslím, že se mu to líbí stejně jako mě kdysi.

Železná srdce (2014)

Úžasný válečný snímek, který si dal do hledáčku podrobnou psychologii postav, na úkor bezduchých akčních scén. Dokázal tak originálním způsobem nahlédnout do duší jednotkám z tankových praporů. Některé válečné scény jsou samozřejmě dost přitažené za vlasy a v realitě bychom z dialogů v tanku patrně nic neměli. O to tu ale vůbec nešlo. Jde tu jen a pouze o kamarády ve zbrani (v tanku) a o "zaučení" jednoho zelenáče. A je to sakra zábavný.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Jeden z filmů, jež mám do detailu uložen v hlavě. Dejte mi papír a tužku a za hodinu vám z hlavy sepíšu celý scénář.

Gauneři (1992)

Ukázkový případ paradoxu, že akční thriller se dá natočit i bez akčních scén, aniž by si toho kdokoliv všiml a přesto máte ten pocit, že se všechno děje v hektickém tempu akce, napětí a zvratů. Tarantino, či též "Škaredý úchyl z videopůjčovny" (zdravím Verbala) tady začal se svým nezaměnitelným divadelním stylem, se kterým vlastně operuje dodnes. -Mr.Purple-

Robocop (2014)

Klasický rodinný blockbuster "hurá mami roboti" s lehkým závanem Evenžr-stajlu. Celkem zajímavý scénář, který je však totálně šablonovitě proveden a sestříhán, ostatně nic jiného bych u téhle žánrovky z této doby ani nečekal. Dvě hodiny celkem utečou a na jedno podívání to postačí. K filmu se však zcela určitě nikdy nebudu vracet. Já bych si to představoval více thrillojidní a komediálně násilnické jak tomu bylo u předchůdce. To by ale na to přišlo méně lidí do kina, že? PS: Jak mám rád S.Jacksona tak tady jsem měl chuť ho střelit spolu s poznámkou z jeho nesmrtelné hlášky: "Promiň, přerušil jsem ti tok myšlenek?". To přiblblé zpravodajství s neustálým mávaním vlajky do xichtu mělo asi vyznít jako utopistická satira s nadhledem, ale působilo to spíše jako smrtelně vážný fakt.