• Krátkometrážní

Nenápadná slečna (2010)

Ke konci Slečna, myslím, trochu ztrácí drajv, což je škoda. Ale začátek je výborný a zvlášť musím ocenit kameru a úvodní titulky. Takové se dnes už nevidí. Připomínají mi ty hravé a vymazlené titulky ze šedesátých a sedmdesátých let, ale ještě apgrejdované o nové grafické možnosti. Takže sečteno a podtrženo: proklatě zasloužené čtyři hvězdy.

Jan Hus (2015) (TV film)

Vše, co jsem se chystal napsat, napsala za mne IrisB. Nemám co dodat. Snad jen povzdech, kolik žluče se vždy vyroní u příležitosti českých - v případě Slováků samozřejmě slovenských ;-) - premiér.

Štíty království českého (2008) (seriál)

Celkově je seriál chvalitebný, encyklopedické znalosti Tomáše Durdíka jsou obdivuhodné, ale ... ale ten díl o Praze a ten srdceryvný pláč na téma, jestli by ji Václav IV. dnes poznal. A proč by ji jako měl po šesti stech letech poznat? Respektive proč by si měl myslet, že by měla zůstat zachována nedotčená z jeho časů? Byl to vzdělaný člověk a jistě by si nemyslel, že by bylo lepší nechat si skanzen ze 14. století. A tu opravdovou, žijící Prahu si postavit někde vedle. Měli bychom dnes (možná) intaktní Václavův palác, zato bychom neměli baroko, secesi, funkcionalismus. Nebo by byla lepší jedna Praha gotická, vedle jedna renesanční, třetí barokní a tak dále? Nemám prostě rád ty už od 19. století omílané teorie á la Bestia triumphans a všechno tohle staromilství. Vždyť město je živý organismus a bylo tomu tak už za Václava, toho jména čtvrtého. Proto je Praha tak krásná a ceněná, že se tu všechny ty doby pěkně vrství... A oni stojí před Obecním domem a hořekují, že tam není Václavův palác... P.S.: Ta Eiffelovka je v Paříži taky pěkně hnusná, že? ;-))

Škoda lásky (2013) (seriál)

Díly Idyla na konci léta a Polibek pro vítěze (předloha Eduard Petiška, scénář a režie Jan Pachl): výborná kamera Marka Jandy, hlavně co do barevnosti a atmosféry sázavské krajiny. Ty barvy! Oproti Cirkusu Bukowsky tentokrát teplé. Hnědá, nazlátlá, žlutozelená. Slunce a konec léta. Jako kluk jsem tam ve Zlenicích trávíval prázdniny, a ano, taková je opravdu Sázava.

Lana Del Rey: National Anthem (2012) (hudební videoklip)

Klipy Lany Del Rey mají šťávu, její styl, to ani nemluvě a stejně tak její hudba. Je zajímavá a líbí se mi. Jen, ojoj, ten prezident...

Věčný romantik režisér Jiří Hanibal (2009) (TV film)

Pan režisér - a spisovatel - Jiří Hanibal je mi velice sympatický. A má krásnou chalupu, zvlášť ten interiér vypadá úplně úžasně.

Krvavé léto v New Yorku (1999)

Spike Lee opět nezklamal. Jeho newyorské filmy jsou pěkně hutné. Jinakost, ať už je to zde pankáč Adrian Brody nebo kdokoliv jiný kdo se vymyká obecným "normám", holt vždy bude dráždit malé zakomplexované dušičky.Těm obvykle slovo Tolerance nic neříká, bohužel. Jinak moc se mi líbila milá a hezká Mira Sorvino a závěrečné novinové titulky.

Vzkaz v láhvi (1999)

Napíšu to na rovinu. Dívám se na filmy hlavně kvůli holkám. Jenomže co si mám teď počít s filmem (nebo proboha se sebou?), kde se mi líbili kluci. A to nic proti Robin Wright, která byla báječná. Ale hlavně Paul Newman - to je tak krásnej starej chlap, že to snad ani není možný.