Škoda lásky

Povídkový / Komedie
Česko, (2013–2014), 11 h 35 min (Minutáž: 19–55 min)

Předloha:

Jaroslav Havlíček (povídka), Božena Němcová (povídka) (více)

Karel Gott, Josef Carda, Miriam Kantorková, Jan Skopeček, Martin Hofmann, Otmar Brancuzský, Marek Taclík, Simona Babčáková, Jan Kuželka, Jana Pidrmanová (více)

Série(2) / Epizody(22)

Povídkový cyklus hořkých komedií o lásce ve všech jejích podobách podle námětů známých českých spisovatelů. (Česká televize)

Luswani

První díl s Gottem skvělý, ostatní šly kvalitou hodně dolů. A tím myslím skoro až na samotné dno. Ve většině příběhů jsem vůbec nepochopil, co nám tím chtěli autoři říct. Prostě jsem jen třicet minut sledoval nějaké záběry, které dohromady postrádaly nějaký smysl. Většina scénáristů a dramaturgů tohoto cyklu byla absolutně mimo. Opravdová hrůza! 1. Škoda lásky: Chválím vynikající výkon Zory Valchařové-Poulové, místy její obsese Gottem působila až děsivě. Vhodně byla zvolená hudba, která nebyla obtěžující, ale podtrhla atmosféru a dokázala vytvořit i několikasekundové šoky, kdy se posedlá fanynka vždy někde zjevila. 85%, 2. Májová romance doktora Mráze: Procházková by nemusela pořád tak přehrávat. 50%, Manželka: Výborná Linda Rybová, jinak samotný příbeh průměrný. 70%, Úspěšný lov: Prní role, kdy mi Langmajer nevadil, docela překvapivá pointa. 60%, 3. Mokré tričko: A tím nám chtěli tvůrci sdělit co? 10%, Maruška: Nádherně skromná a sympatická Eva Josefíková. 55%, 4. Vzpomínky: Příjemná oddychovka s povedenou zápletkou. 75%, Diamantová svatba: Slabší povídka. 40%, Družička: Poměrně překvapivá pointa. 60%, Přirozený talent: Nesympatičtí herci, překvapivá rána do hlavy. 50%, Pravda: Navrátilovi jsem moc nevěřil dramatickou roli 45%, S jedním uchem na veselo: Otřesný scénář, režie a dětští herci. Nejhorší díl. 10%, Hrdina: A zase. Co z toho příběhu plyne, co nám tím chtěl autor sdělit? 20%, Situace v kuchyni: Hrozný díl. Jestli měl nějakou pointu, tak mi absolutně unikla. 10%, Dobrodružství: Trochu napětí, ale jinak velmi nepříjemná hudba a atmosféra. 15%, KROMĚ PRVNÍHO DÍLU SE JEDNÁ O VELMI ŠPATNÝ CYKLUS. Celkově 45% ()

triatlet

Škoda lásky Škoda slov... Šabachův vtip rozved(k)li Hřebejk s Jarchovským do hodinového tápání. To, co Klein s Pecháčkem zvládli v pár minutových scénách ("Kájo, vydrž."), se pod Hřebejkovým vedením neskutečně vleče (scény z candrbálu, opakované obléhání vily a nelogické partnerství Gotta a Šípa - nejdřív jsem si myslel, že Šíp hraje moderátora, později vypadal na ochranku?:-). Poloviční stopáž by bohatě stačila. Pár vtipů pobavilo ("Darinko, zpívej.", rebarborový koláč, svetr Karel:-). Jednoznačkou vítězkou je Gottova manželka, která asi scénář prokoukla a raději nehrála... 33% Májová romance podle povídky Petra Hudského zaujme maximálně slovními hříčkami ("Šutr z Nevady." - "Nevadí."), vtip zavání trapností (houbaři v lese: "Já našel lišku" - "Já psa.") 12% za tuctovost. Manželka Pokud autor alibisticky rozmazává snové představy, tak u mě nemá šanci. A nepomůže tomu ani TUBLATANKA... 10%.Úspěšný lov Otázka zní: v této nudné vieweghovině autor chtěl udělat hlupáky z novinářů, nebo z úspěšných spisovatelů? Nepomůže tomu ani Nezval... 20% Miss Mokré tričko Formanová vykrádá Formana ... 10% Maruška "Co to, proboha, bylo?" Další Vieweghovu nudu částečně polidšťuje Eva Josefíková. ... 15% Vzpomínky Natahovaný příběh, který zaujme vtipem i dobrými herci. 50% Diamantová svatba Zdlouhavě odvyprávěný příběh drží nad vodou Jan Skopeček. 20% Družička: Příběh se naprosto odlišuje od ostatních, což ani tak nepřekvapí, když námět napsal autor, který žil v jiné době. Mám motivaci přečíst si povídku Jaroslava Havlíčka. 50% Petr Hudský má Přirozený talent psát povídky o ničem. Tvůrci navíc matou opětovným zařazením Langmajera, který předchozí 2 role ztvárnil ve Vieweghových povídkách. 15% Pravda Neoriginální příběh o otcovství. 10%. S jedním uchem na veselo Psanou podobu povídky a audioverzi v podání Zdeňka Svěráka znám. Televizní podání nestojí ani za bulharský leva. 10% ()

G04T

Docela dobrý projekt, který pobaví i rozesmutní. Jak už to u českých seriálů bývá, některé díly jsou lepší, některé horší. Nejlepší práci tady odvádí Pachl, zejména v druhé sérii se mu ty epizody opravdu povedly. Moje celkové hodnocení - na odreagování úžasné, na pobavení dobré, pro náročného diváka moc jednoduché. ()

klukluka

Jsem zvědavý, co mi z toho nakonec vyjde, ale momentálně jsem nadšený (!!!) z povídky ZAMILOVANÁ. Kromě vynikajících dialogů jsou tady i silné, mnohdy protichůdné emoce - zakázaná láska, pochybnosti, vášeň ... a ještě to obohatil zločin - kombinace Hrabala a Pachla zafungovala výtečně! Náš největší spisovatel a výrazný soudobý filmař by si evidentně výborně rozuměli. Takže ZAMILOVANÁ to má u mě za jasných *****, Idyla na konci léta jenom o maličko slabší (mladí manželé vs. charismatický malíř v penzionu na Sázavě) - ****. První dvě věci mě ale rozhodně neodradily, právě naopak. Třetí viděnou jsou VZPOMÍNKY - bakalářská záležitost, která nesnese srovnání s předešlými dvěma filmy - **. Začíná mi být jasné, že cyklus jako celek bude neskutečný pelmel. Každý si z něho pro sebe snad něco vybere, ale nikomu by se podle mě nemělo líbit všechno - což dokazuje momentální celkové hodnocení - hodně slaboučkých 55% (7.6.2016). Diamantová svatba od stejných tvůrců, přesto úplně jinej level - *****. SRDCE ŽENY pojednává o typech lásky, které si ani nechci představovat - stalkerka obtěžuje známou celebritu, pak najde útěchu v náručí osaměle žijícího řidiče autobusu. Klaním se Hřebejkovi, že se osmělil a nabídl roli pronásledované megastar Karlu Gottovi, mnohem výrazněji ovšem smekám před Karlem Gottem, který tu roli přijal. Vyžadovala od něj kus hereckého umění, ztrátu určité části soukromí - minimálně po určitou dobu a základním předpokladem bylo, že si ze sebe bude ochoten dělat legraci. Vnímám jako velkorysé gesto, že na to tehdy (3 roky zpět ??) přistoupil. Získal tím moje sympatie (určitě ne bezmezné). Povídka se mi ale nelíbila, neboť na mě působila příliš vylhaným dojmem - **. MIŠKA JE KOUZELNÁ srajda - *. Patrně chtěli mít v rámci cyklu vykryté všechny možné kvalitativní úrovně, tímhle zaplácli spodní patra. DIVNÁ BÁRA - existenciální dusno kam se podíváš, v pořadu na kterej koukáš, aby sis v tom zaneřáděným světě natáhl do žil trochu něhy, lásky, poezie.. Achich ouvej - *. HOST U TABULE - happy end pro starší pány, jsem cílovka, takže spokojenost - ***. Jan Pachl u mě boduje i potřetí - POLIBEK PRO VÍTĚZE je do detailu vychytaná ostalgie, když jsem na to koukal, tak mi bylo 14 (rozuměj o 30 méně). Tenhle chlapík umí, drží to pevně v rukou, v herce dokáže proměnit dokonce i Martina Krause (a to už je teda fakt co říct) a spokojený divák tomu sází *****. Svět podle Ireny Obermannové se podobá béčkovým hollywoodským filmům z konce osmdesátek. HRDINA je o bezdomovci, kterýho si natáhne domů dokumentaristka, která s ohledem na její zázemí pravděpodobně restituovala půlku Prahy. Korunu tomu nasadila režie, která si do role zoufalce, kterej se údajně 3 roky nekoupal ve vaně, vybrala otylýho, příkladně vypasenýho Taclíka a do role jeho v popelnici žijící parťačky obsadili libovou čičinku Kláru Issovou, jak kdyby tato zákoutí běžně obývaly podobný modelkovský typy. Tohle bylo komplet špatně- *. Ale jak vidím, tak může být ještě hůř. Postarala se mi o to SITUACE V KUCHYNI. Větší vzrušení zažívám tamtéž i tehdy, když vařím sáčkovou polívku. Zatím spolehlivě nejslabší věc - ODPAD!. Kozy a Underworld dokážou nejednou zachránit ledacos, ale o DOBRODRUŽSTVÍ to neplatí. Sex mezi upocenou slečnou a obstarožním houbařem si nechci vůbec představovat, natož na něj koukat - ODPAD! Jan Pachl pojal své příspěvky do této série jako solitérní filmy, ostatní to rutinně sekají jako již jednou výše zmíněné Bakaláře (to není kompliment). Platí to i o MÁJOVÉ ROMANCI DOKTORA MRÁZE. Zábava na středeční večer nijak hlubokomyslná, ale vcelku solidní - 50%, tzn. ***. Každopádně už chápu, že to těmi třemi kousky kvalitativně nabourává JP, jinak je to dramaturgicky vyrovnaná standardní televizní nuda. Právě v tuto chvíli snižuji celkové hodnocení na ***, nechci být sám sobě za blázna. Na povídku MANŽELKA se hezky koukalo- Linda Rybová je toho slušným předpokladem a zbytek to jen podtrhnul. Navíc to bylo konečně překvapivé a rafinované (na rozdíl například od té mega mega sračky s názvem DOBRODRUŽSTVÍ), takže se po delší době přestávám mračit - ****. A tenhle pocit přetrvává i po ÚSPĚŠNÉM LOVU. Ten navíc jako jeden z mála koresponduje s názvem projektu - škoda lásky chlápkovi, kterej si ji nezaslouží, protože o ni už de facto vůbec nestojí - aspoň tak to chápu já. A za to uděluji této lehce atypické, protože s nadhledem pojaté vieweghovštině slušné ****. Atypický teď budu i já, protože u mě zcela bez výhrad zabodovalo MOKRÉ TRIČKO. Oči se poměly, bránice se otřásla, hlava si taky přišla na svý (bylo nad čím přemýšlet) - fakt výborný - *****. Místo Langoše si do role spisovatele Oskara dosaďte jeho reálný předobraz a máte z MARUŠKY nefalšovaný horor. Minimálně pro jednu mladou naivní holku z vesnice, která byla tak neskutečně blbá, že ji napadlo si myslet, že by se snad mohla u známýho z Prahy jen tak zadarmo párkrát vyspat. To si dovolila hodně, ovšem. Odmítnout neodolatelného Míšu - takovýho vtipálka a hvězdu. Tady ji máš, kámo - *. DRUŽIČKA byla ze života, honilo se tady ale nějak moc psů, hlavní příběhová linie měla v důsledku toho lehce dýchavičné tempo - ***. Když se něco jmenuje Pravda, tak to ještě nemusí být pravda. Pravda, Pravda měla i pár náznaků jistého kvalitativního vzepětí, ale celkově byla PRAVDA další bakalářský limo na otřepané téma - **. Tady ta moje pseudorecenze nekopíruje chronologický vývoj dvou dosavadních sérií. Pokud by se ho držela, pak by z toho jasně druhá série vycházela mnohem lépe. A to je pozitivní trend, případná trojka by třeba mohla být ještě lepší. Každopádně s jedničkou se nikdo moc nepáral, takže se sem vešla i povídka o nedomrlém chlapečkovi, který si myslel na nejkrásnější holku ze školy, což neušlo její pozornosti a nepěkně s ním zametla. Primitivní kus, překvapivě z pera renomovaných tvůrců - Jarchovský a Šabach už za sebou mají vydařenější věci. Za tuhle legrácku nazvanou s JEDNÍM UCHEM NA VESELO ode mě můžou dostat - **. Padesátá léta nebyla žádná selanka. Studená, šedivá, pochmurná doba. Tohle jsem v povídce našel, atmosféru tvůrci vystihli věrně. Jan Zábrana do ní zasadil sebe coby celkem atypickýho mladíka, okolním světem otrávenýho nihilistu, který dává přednost přátelství před láskou. Holčinu, která se dokáže povznést nad jeho úlety a lehce pomatený nápady předhodí neslanýmu, nemastnýmu kamarádovi z fabriky. A tím to skončilo, žádná lítost se nekonala. Byla tady jen ta šeď a nuda - SRDCE ŽENY - ***. () (méně) (více)

honajz

Nevím proč, ale přijdou mi ty jednotlivé díly nejen bez invence, ale všechny natočené na jedno brdo. Jako kdyby je natáčel jeden režisér podle jednoho scénáře. Všechno jsou tak strašně „uvěřitelné“ příběhy, že se cítím jak na jiné planetě a potřeboval bych překladový slovník pro obyčejné lidi. - EDIT: Dlouho jsem neviděl díl s Karlem Gottem. Za něj bych šel s hodnocením na jednu hvězdu, ale to by nebylo spravedlivé vůči ostatním dílům. Díl s Gottem je strašný - když babičku napadlo hned pět možných, zajímavějších a zábavnějších řešení, asi je něco špatně. Samotné rozuzlení je pitomoučké. Nelogičnosti na hraně uvěřitelnosti (tak vám každou neděli někdo leze na zahradu, a vy nezavoláte policajty? Nedáte k bráně bodyguarda? A ta sestra si v ty neděle ráno nemohla sestru rovnou ohlídat? Atd.) ()

• Natáčelo se v Terezíně. (rakovnik)
  • V čase 49:38 je možné v televizi vidět vysílání pořadu Události v regionech (od r. 2007). O reálné vysílání se ale nejedná, a to z několika důvodů: na obrazovce chybí logo stanice, v grafice ČT24 byl spodní text psán verzálkami (a ne malými písmeny) a pořad Události v regionech nikdy nebyl vysílán v odpoledním čase, ale pouze v podvečer. Ve spodním textu se také nachází drobné překlepy a vysílání obsahuje podivné střihy. (David7)
  • Druhá řada seriálu se mimo jiné natáčela v rodinném penzionu Sázavka ve Zlenicích. (kaulinecka2)