• Krátkometrážní

Odpor (2008)

Poctivě natočené a dobře zahrané, jako celek ale jaksi americky limonádové. Většině scén chybí hloubka a některé působí nepřesvědčivě. Z tak silného příběhu mohl Zwick vyždímat prostě víc.

Normal (2009)

Vizuálně nabušený, příběhově slabší snímek. Vítězství formy nad obsahem? A co, nevadí mi to u filmů made in USA a u Normalu tuplem ne. Herci se snaží (na Gajdošovi je sice znát že debutuje) a Ševčík má v hlavě tolik nápadů, že by to vydalo na další dva filmy. Normal sice není až tak strhující ani šokující, nicméně si nevzpomínám, kdy naposledy jsem viděl ČESKÝ thriller, za který bych se nemusel stydět. Normal není pokus, jež zůstal na půli cesty. Je to plnohodnotný film, jen s občasnými dějovými přehmaty.

Hanebný pancharti (2009)

Klasický Tarantino se všemi svými trademarky, dlouhými dialogy začínaje a úžasnými hereckými výkony konče. Pozornost na sebe strhává hlavně Mélanie Laurent a Christoph Waltz, jež nemají problém přehrát i několik známějších kolegů. Co na tom, že z historického hlediska je to blábol, když je to taková zábava.

International (2009)

Působivě natočené i dobře zahrané, bohužel trochu nuda. Příběh si mě za celé dvě hodiny nedokázal získat a bylo mi jedno, jak to celé skončí. Zatím zřejmě nejslabší Tykwerův film, i tak ale nadprůměrná podívaná.

96 hodin (2008)

Lehce nadprůměrný akční film s klasicky přímočarým Bessonovským příběhem. Jedna z nejlepších rolí Liama Neesona a velká příležitost pro Maggie Grace. Škoda těch několika logických přehmatů a nedostatečně vygradovaného konce. Což by vám mohlo vadit jen v případě, že se film rozhodnete brát vážně.

Kdopak by se vlka bál (2008)

Dokonalý mix naivního dětského vyprávění a syrového rodinného dramatu a zároveň jeden z nejzajímavějších českých počinů posledních let. Po dlouhé době mi v českém filmu nevadili dětští herci, kteří jsou zde rovnocennými hereckými partnery, kteří trapně nepřehrávají a nepitvoří se. A nebýt lehce utahaného konce, mohlo tu být o hvězdu navíc.

Spirit (2008)

Celý snímek se skládá ze skvělých (ač šílených) nápadů a úžasně stylizovaných scén, které ale absolutně nedrží pohromadě. Herci si své role užívají, bohužel jsou nuceni vypouštět z úst takové patetické nesmysly až mi bylo stydno za ně. Spirit je film plný neustálých rozporů. Uchvátí vás vizuální stránka, ale příběh znudí k smrti. Typově přesní herci baví, proč ale neustále všichni tolik přehrávají? V jednu chvíli vás Miller přesvědčuje, že to myslí smrtelně vážně, aby to za okamžik celé shodil nějakým ujetým nápadem (skákající chodidlo s lidskou hlavou). Není to špatný film, jen je prostě jiný (místy divný). Rozhodně ale asi není takový, jaký si ho Frank Miller (a potažmo i Will Eisner) nebo my diváci představovali.

Kult hákového kříže (1998)

Těžko se mi hledají slova. Opravdu hodně silné, promítal bych to snad jako povinnost.

Valerie a týden divů (1970)

Zřejmě nejlepší film Jaromila Jireše. Šálek mojí kávy to ale není a myslím, že básnické poetiky a surrealismu mám na nějaký čas dost.

Avatar (2009)

Vyjádřit své pocity z Avatara by mi zabralo několik stránek, proto stručně. Prožil jsem dech beroucí tři hodiny na do detailu vypiplané Pandoře a s nejlepšími počítačem vytvořenými (Glum promine) postavami. Je vidět, že na filmu se dlouho a usilovně pracovalo, a tak snímek šlape na sto procent bez jediného zaškobrtnutí a podle mě nabízí nejintenzivnější zážitek od Návratu Krále. Cameron propojil to nejlepší z filmů poslední dekády a natočil film přímo stvořený pro další zkoumání. Avatar má určitě svoje mouchy, jsou to ale jen kosmetické vady na jinak mistrovském počinu a netřeba si jimi kazit ten úchvatný výlet na vzdálenou planetu obydlenou modrými sympaťáky.