Dámský gambit (2020) (seriál)

Moc dobře udělaný seriál se skvělým výkonem Anye Taylor. Kamera, kostýmy, výprava...vše je na výši. A i díky tomu dám čtyři hvězdičky, ačkoliv mě občas lezl na nervy schématismus scénáře. Seriál byl v první polovině výborný a bavilo mě sledovat nápaditost kameramana a střihače, kteří obrazově stereotypní hru dokázali geniálně nasnímat. Bohužel Američané moc neumí konce a tak je to zase ve starých kolejích. A tak černošská kamarádka ze sirotčince přijede v luxusním autě, studuje práva a půjčí Bety 3000 dolarů. A turnaj v Moskvě je už jen třešničkou. Moskvané hrají šachy na každém rohu, Bety si hned zamilují a nepokrytě jí fandí i soupeři. Parťáci v Americe se spojí, aby jí vypracovali vítěznou strategii, přijede i první platonická láska - reportér Townes z Las Vegas.

Casino Royale (1967)

Děsné. Bohužel, až na pár hlášek, to není ani vtipné.

Příliš osobní známost (2020) odpad!

"Film" u kterého netušíte, kdy už ho přerušila reklama, je vám trapně za herce a ty příšerné repliky (doktor mi zakázal onanovat, prý to podporuje agresivitu) a kdyby vás někdo načapal při jeho sledování, byli byste raději, kdyby vás přistihli při koukání na porno. Díval jsem se jen abych viděl jestli je možné natočit něco konzistentně trapného. Jde to.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Film, u kterého si říkáte proboha kolik jen muselo těch ubohých vojáků zemřít. U titulků zjistíte, že jich bylo 19 a z toho tři byli piloti helikoptér. Nějak se mi nechtělo věřit, že v Mogadišu měl každý občan samopal, kulomet nebo aspoň raketomet na rameno. Zajímalo by mě, nakolik se lišila skutečnost od filmu.

Vraždy ve Valhalle (2020) (seriál)

Neposadím se na zadek z kriminálky, která bude zcela jistě artová protože: a) je dlouhá - asi tak dvojnásobně; b) je nudná c) ponurá a většinu času je zataženo d) herci vypadají jako vaši sousedé, se kterými byste na dovolenou určitě nejeli Suma sumárum nuda a šeď. Asi vás zaujme, že jde o zneužívání dětí a to už je silná káva. Celou tu zoufalou snahu udržet děj korunuje poslední díl, který je naopak akční až běda. Se všemi nešvary Hollywoodu. Hlavní padouch hlavní hrdinku nezabije, aby mu později mohla komplikovat život. Najednou se vynořují zachránci. Když náhle obživnuvší hrdinka majzne padoucha kdoví odkud vytáhnutým hasákem, samozřejmě ho nedobije, ale potácí se pryč. No a potom nastává vrchol stupidity, kdy se navzájem vraždí padouch s hrdinčiným kolegou, který přispěchal na pomoc. Ona úplně dobitá ho ale nakonec vytáhne z moře, kde se několik minut topil, ale nebojte - happy end se koná. Tak za ten poslední díl jsem to musel stáhnout na jednu hvězdu, protože to co má dvě bych si teoreticky někdy i pustil. Tohle proboha ne.

W. A. Mozart: Don Giovanni (2021) (divadelní záznam)

Málokdy se stane, aby tu někdo mohl reagovat na první komentář k dílu. Já tak učiním, protože se pán pod nickem Amonasr dost plete. Divadelní záznam jsem natáčel a byl u toho dva dny, proto vím, že se třeba zvuk natáčel nadstandardně a chyba je opravdu jen na jeho přístroji. Pochopitelně ve stereu, protože pěti a více kanál je k mání jen na DVD apod. To že kulisy vypadaly tak či tak, je otázkou divadelní scény. Stejně tak kostýmy. To není úkolem ČT. Ta se snaží o věrohodný přepis skutečnosti, který divákovi nabízí bližší záběry z úhlu, který by neměl jako návštěvník divadla k dispozici. Mohu jen hádat, co se skrývá nad poznatky - nudná a nenápaditá režie. Asi myslel tu divadelní. Ale znovu - to je záležitost divadla a ne televizního záznamu. Stejně jako nápad, že Don Giovanni bude polovinu hry umírat na bodné zranění.

Zlato Apačů (1954)

Scénář - tedy jeho základ - příběh vůbec nedrží pohromadě. Žena jede tři dny do vesnice, aby tam našla pár chlapů, co vysvobodí jejího muže ze závalu v dole. Po šesti dnech tedy přijedou a kupodivu muž žije, ačkoliv by byl mrtvý žízní. Potom mají najednou chatu k dispozici. Někde berou jídlo a dělají podivné věci. Samotný konec už je podle hollywoodských schémat.

Kód Navajo (2002) odpad!

Když vám ve skladu zbyde asi padesát tun pyrotechniky a šéf MGM řekne: Napiš něco hodně americkýho, plnýho odvážnejch scén a krve. A na konci musí geroj umřít jako v těch ruskejch válečnejch filmech, co jsou tak obdivovaný.

Victor Vasarely: Iluze pro každého (2018) (TV film)

Úžasné od prvních titulků. Dokument je nesmírně precizní, stejně jako sám autor, o kterém pojednává. I ti, co v něm vystupují, mají pozadí z jeho obrazů. Je zde všechno, náměty, grafiky, ilustrace, obrazy, objekty i veřejný prostor.

Boží mlýny - Provaz (2021) (epizoda)

Nebýt na konci toho polopatistického dovysvětlení s opakovanými scénami pro ty, co nepochopili léčku, dal bych asi i čtyři hvězdičky. Martin Myšička skvělý.