Ester (2021) (TV film)

Nemohu se ubránit dojmu, že projekt sledování dvou zdravotních sester Karolíny a Ester nebyl pro režisérku prioritou. Pak po nějakých vlastních peripetiích, rozhodla, že v tom bude pokračovat. Jinak si nemohu vysvětlit, že v obou případech natočila na počátku jen několik prostředí a pak to nechala pět let spát. To neuděláte, když o tom člověku chcete točit dokument. Navíc to byly zcela zásadní roky. U Ester pak Třeštíková udělá ještě šestiletou a pak sedmiletou pauzu. Nevidíme téměř nic z manžela a už vůbec nic z její matky. Byla to velká osobnost, která je zmíněna jen ve slovní zmínce. Nevidíme jak se narodí další děti, žádné krize... Dokument mohl klidně mapovat poslední roky Ester a byl by vlastně její další 13. komnatou. Některé pasáže jsou vlastně zbytečné. Příchody a odchody na Kavčí Hory, několikrát ukázaná Pošta pro tebe. Asi jsem čekal víc. Za mě zklamání.

Pašerák (2018)

Klasické, průzračné, hollywoodské schéma, které se bohužel (nebo snad bohudík) ani nesnaží o nějaké poselství, ale jen replikuje ověřená klišé. Asi stačí, aby se na plátně producíroval značně omšelý Eastwood se svým úsporným herectvím, které mě na něm vlastně dost baví a o záplavu hvězdiček je postaráno. Lidé bůhvíproč u filmu vždy místo jeho kvality hodnotí: žánr (když je to k popukání, je ty vždycky o chlup lepší) a oblíbené herce. Přece když v tom hraje tenhle charizmatickej hezoun, tak to nemůže být slabej film, Ne? Tohle je bohužel hodně špatnej film, který nezachrání ani záchrana vnučky, které přece nad dědou vždycky držela ochrannou ruku ani bývalá manželka, které na smrtelném loži ocení mnohokrát zatraceného chotě. No nehrát v tom ten charizmatickej Eastwood, bylo to horší.

Karolína (2021) (TV film)

Takhle funguje u lidí setrvačnost. Je to tak ve všem, tak proč ne v umění. Tento dokument je jednoznačně ve všem horší než jiné počiny paní Třeštíkové. Pořád je to dobré, ale není to jako Katka, René, Marcela atd. Přesto je hodnoconí zase vysoko a komentáře nadšené. Počátky jsou tady velmi zkrácené a život, který bych chtěl sledovat - drogy, odvykačka, problémy se školou, změna práce, rozchod s přítelem, který jí přivedl k životní profesi - to vše se odbyde v komentáři. Často v několika větách. Jiné, ne tak zásadní pochody, mají mnohem větší prostor, když se režisérka rozhodla, že stopáž nafoukne do celovečerní. Stavba domu a poslední partner není to, co bych v časosběrných dokumentech hledal. To si můžu pustit reality show Jak se staví dům.

Mr. Mercedes (2017) (seriál)

Téměř bezchybný seriál. Celou dobu mě děsně štval asociální Bill, který štval všechny, na kterých mu trochu záleželo. Ostatní přehlížel. Jeho postava byla přesná s úsporným herectvím. Každá z důležitých postav byla pečlivě vybraná a svou roli odehrála mistrně.

Joker (2019)

Základem filmu je scénář stejně jako je to u knihy příběh. Měl by něco sdělovat. Tady mi sdělení uniká. Občas jsou tu sice určité náznaky, ale jsou po chvíli rozmetány dalším dějem. Forma vysoko převyšuje obsah. Nevím proč se kochat přerodem ušlápnutého podivína ve vraždícího maniaka.

Apartmá v hotelu Plaza (1971)

"Co myslíš Royi, budou spolu šťastní?" * "Bylo jí líp v tý koupelně, věř mi, v tý koupelně to měla lepší." Závěrečný dialog filmu výstižně charakterizuje film. Je plný sarkasmů, černého humoru, hořkosti a životní moudrosti.

Světlo mezi oceány (2016)

Příšerný kalkul, který si nezadal s nejubožejšími svazečky Červené knihovny. Od samého začáku se vrší jedna nevěrohodnost a "náhoda" (a to je eufemismus) za druhou. Hrdinové jsou manželé Tom a Isabel. Mladý otec se vydá s miminem na loďce na moře poté, co se pohádal se ženou. Tom V loďce najde hračku spojující dítě s minulostí, kterou si ponechají. Nebojí se, že dítě, které je téměř rok staré někdo uvidí a ukáží ho návštěvě. Když přijedou lidé z pevniny hračku uvidí. Když je dítě křtěno, zrovna se u hrobu, kam se v ten okamžik dívá otec Tom, modlí pravá matka. Otec se samozřejmě jde podívat na ten hrob. Tam místo jmen a dat je příběh o tom, jak zahynul otec s dítětem v moři na člunu. Otec má výčitky a pravé matce vyjeví pravdu v krátkém dopise. Na oslavě zaměstnanců společnosti spravující maják se objeví pravá matka, která ale se společností nic společného nemá. Když je dítěti asi pět, pošle matce ještě hračku nalezenou ve člunu. I když nechápete motivaci toho člověka, říkáte si, že jde o pomatence, který nade vše miluje právo a je ochoten ublížit všem, které miluje jen, aby dostál spravedlnosti. Prostě psychopat. Ale bude hůř. Policie otiskne v novinách fotku hračky s velkou odměnou za stopu. Tom je obviněn nejen z únosu dítěte, ale i z vraždy muže ve člunu. Malá Lucy uteče od své pravé matky k té, kterou doopravdy miluje. Hannah pochopí, že dítě nemiluje jí, ale matku , která jí vychovala. Hannah vůbec není vděčná muži, který jí řekl, že její dítě žije a pak jí poslal hračku jako důkaz. Hannah si místo toho dá podmínku, že dítě vrátí Isabel, ovšem jen když bude svědčit proti svému muži, Isabel najednou obrátí o 180° a dítěte se vzdá jen aby šla do vězení společně s manželem - psychopatem. Konec musí být happy a tak dospělá Lucy vyhledá tatínka a ukáže mu své dítě - chlapečka. Film prý docela přesně kopíruje sny jedné spisovatelky. Ta kniha jistě stojí za to.

Prachy v prachu (1982)

Hodně slabé. Předvídatelné a přijatelné tak pro opilé teenagery.

Venuše v kožichu (2013)

Bože, to byla snaha o intelektuální smršť, kde by to mezi oběma protagonisty jiskřilo. Místo toho jen nuda a šeď - slovy klasika.

Bůh ti žehnej, Ozzy Osbourne (2011)

Všichni vesměs pějí chválu na tento dokument. Je zajímavý, to ano. Trochu vás nechá nahlédnout pod pokličku. Ale je to nahlédnutí kontrolované. Tohle ano a tohle už ne. Jak by ne, když ve štábu byli členové rodiny a kolem samí kamarádi. Takže se nedovíte nic z toho, co by vás zajímalo nejvíc, proč se rozešel se svou manželkou, proč odešel od Black Sabbath... Vše se přejde jednou větou a mlčením. Pak vidíte desetkrát jak ukusuje holubici hlavu. Existují statisíce fotografií a přesto vidíte některé dvakrát i vícekrát. Kamera je opravdu bídná, leckterý amatér by to zvládl lépe. No ano, vždyť to ten člověk dělal vlastně poprvé a nemá za sebou žádnou profesionální minulost. Těch nedostatků je ve filmu opravdu hodně. Váhal jsem mezi dvěma či třemi hvězdičkami. Nakonec jsem byl milosrdnější, protože toho není málo, co se ve filmu dozvíte. Ale třeba smrt Randy Rhoadse je také nevyjasněná. Pilot prý laškoval a přelétával nad autobusem, kde byl zbytek kapely. Křídlem zavadil o střechu a zřítil se.