Babička (2008)

Koho si pořídit na domácí kanape, starká ? Neherecky suše realistické výkony mužů, ženy i kocoura, které musely dát spoustu práce při přípravě i realizaci a dopadly nekompromisně mile, zvládnutá pseudodokumentární stylizace. Proč jen se mi celou dobu vybavovaly dokumenty "59-184-84" a "Kristova léta, dámy... "? :) 33 jako 55. Takhle nějak to chodí, ale nemluví se o tom...Tohle totiž s mladejma holkama zažíváme pořád.

Únos (1952)

Dechberoucí výkon L.Peška ve filmu, který lze s ohledem na dobu vzniku a s otevřenýma očima vidět podobně nejednoznačně jako příhody Honzy Zemana. Krásný materiál pro úvahy o dobovém vztahu umění a režimu. Výsledkem je samozřejmě cíleně agitační berlička tehdejšího režimu. Filmařská kvalita je hodně vysoko nasazenou laťkou pro celá 50. a 60. léta ! Přehlídka filmových hvězd.

Tom Jones (1963)

Roztomilý žánrový střípek do nesouvislé mozaiky českých znalostí o vývoji britské komedie, který pomůže i lepšímu pochopení kontextu Monty Pythonů. Atmosférické zasazení do doby, kterou máme zažitou spíše z francouzských zpracování, nenápadně subverzivně rebelský motiv, přijatelný pro dobovou konzervativní společnost, krotká předzvěst budoucího Mechanického pomeranče ad. "Za liškou !"

Ať žije republika (1965)

V české kinematografii bezpochyby jedna z nejlepších obecných reflexí přelomových období (zde r.1945) - "Stát se udržuje těmi idejemi, z nichž se zrodil" ... a to platí dodnes. Symbolicko-lyricko-epický skvost s hereckými výkony Lstibůrka a Valacha, drsnou přímočarostí mladého Kachyni a Šofrova excelence v letech po škole. Přes občasnou ztrátu tempa ve snových pasážích se jedná o čirou scénáristickou a filmařskou radost. Sc. Jan Procházka. 4-5*

Největší přání (2012)

Pestrá škála cest ( někdy důstojných až obdivuhodných, leckdy plytkých ) nové generace dospělých za štěstím v éře demokracie. Hudba ♫ náladově podtrhuje celkově humanistické vyznění v duchu Jana Špáty.

Stříbrný vítr (1954)

"V Boha nevěřím a ženská už mě dostala!" - Tak hučel vítr v dobách dekadentních -"Krásné je to!" -"Každej ví svý." Na léta padesátá závan trochu jiného nadšení mládí, trochu jinačí svoboda septimánského zvrhlíka pod dozorem katechety. A s Ančou ? S tou je to vždycky těžký. "To je faleš, to se nemůže brát za štěstí."

Slaměný klobouk (1928)

Labicheova klasická divadelní taškařice možná bez zvukového vyjádření dialogů trochu ztrácí, ale na svou dobu je důstojným a invenčním zpracováním. K dobovým zpracováním patří i divadelní adaptace raných V+W

Alibi na vodě (1965)

Milé drobné odkazy na cinéma-vérité a 8a1/2 v malé české detektívě, pohrávající si s prostředím filmu i nehereckými výkony. 3-4*

Resident Evil: Odveta (2012)

Můj první 3D a první Resident evil v podobě svižného pohádkového syžetu o putování, plnění úkolů, překonávání překážek a nástrah hlavní hrdinkou za přispění přičinlivých pomocníků/-ic. Přiměřeně odstíněná škála vedlejších postav, z nichž hlavně muži patří do kategorie FMCG, poněkud potměšilé ženské typy, ale především příběhu podřízená souhra režie, kamery, animace a s přehledem kompozičně i zvukově zvládnutá ♫ rozsáhlá a pestrá hudební složka., která je stejně plastická i plastiková jako mistrovské prostorové pojetí obrazu. Dětská účast přináší příjemné napětí. Výborná žánrovka, které jinak nevyhledávám.

Robinsonka (1974)

Herecká přehlídka Kostky, Obermaierové a především Šafránkové v její skvostné, možná nejlépe zvládnuté roli. V kombinaci lyriky a psychologické expresivity občas zadrhne soudržnost a plynulost všech filmových složek ( především ♫ rozsáhlá a expresivní Liškova hudební partitura vytváří někdy příliš výrazný protipól herectví.), ale civilností projevu dává film vyniknout výbornému literárnímu nápadu M.Majerové.