• Rodinný

Rozmary lásky - Na cestě do Německa (1995) (epizoda)

Lola opět špekulovala, tentokrát se mermomocí chtěla dostat na vojnu za Sebastiánem a proto se přihlásila do pomocných armádních jednotek, ovšem ve smlouvě přehlédla důležitý fakt, že v Německu!:)) Jak kvůli tomu šílela, dokonce se chtěla utopit v bazénu. A ty její hlášky nemají chybu "To je příšerný poslat holku jako jsem já do Gulagu, vždyť já tam zmrznu!":) A nebo když se učila domluvit se německy. "Jak se řekne mám hlad? "Ich habe Hunger" "To si pamatuje..." "Protože mi to připomíná hamburger.":) Nakonec neodjela, neboť jeden z důstojníků se nechal obměkčit Lindou a australskými klokany.:) Velmi povedený díl, zasloužených 5 * a 100%.

Rozmary lásky - Drahá sestřenice (1995) (epizoda)

Pokračování z dílu Rodinné drama, kdy se José seznámil s Laurence, netušíc, že jde o sestřenici Benedikty. Jeho sehraný odjezd do Vierzonu za nemocnou tetou neměl chybu, zvlášť když poznal, že na celou noc mizí zbytečně.:) Ráno navíc zmizí Benedikta a ostatní se to před Josém snaží zatajit. Velmi vtipná scéna, kdy Adéla předstírá že omdlí a v ten moment vchází do dveří Benedikta s Olivierem a Kryštofem.:) A Sebastiána pak na konci popadne záchvat smíchu, když přijde řeč na Josého tetu.:) Trochu tu chybí Helena s Mikulášem, přesto velmi povedený díl. 100%

Opičí král - Sedm pavoučic (1986) (epizoda)

Velmi originální příběh o sedmi svůdných pavoučích démonkách, každá v jiné barvě šatů a jejich taoistickém strýci, co má na hrudi plno očí šlehající blesky. Tripitaka se sám vrhne do jejich spárů, i když v pavoučí jeskyni moc dlouho nepobude. Scéna s Čuníkem snažícím se v řece laškovat s démonkama je mimořádně vtipná, nejprve je nazývá bohyněmi a krasavicemi a když pozná, že u nich nepochodí je chce povraždit hráběmi.:) Nedlouho po boji s Devítahlavým drakem tu opět máme otrávený čaj, na něž tentokrát doplatí Tripitaka i Čuník. Jen je zvláštní, že bolesti břicha si museli přetrpět zase oni dva, jako by to po porodních bolestech z řeky Maminek v království žen nestačilo. A Sun, který tentokrát v boji s démonem prohrál musí vyhledat pomoc u bohyně Vairambhy, neboli "staré kvočny".:) Démonky proměněné v obrovské pavouky vypadají skutečně odpudivě. 95%

Opičí král - Krádež ve sluji Lotosových květů (1986) (epizoda)

Tato epizoda je naditá nápaditostí a lstmi, hodně se tu čaruje s různými předměty, jako je zlatá tykev, nefritová karafa a zlatý blištivý provaz (v knize navíc vějíř z banánovníkového listí a meč s hvězdami) a mění podoby. Sun oba démony i jejich rarachy pěkně vytáčí. Nejprve tykví údajně zachycující nebe, pak když se promění v jejich matku a nejvíc pobaví, když se vydává za smyšlené bratry Wu Sun-kchunga a Kchung Wu-suna.:) Tripitaka je zde opět za důvěřivého blbce, Čuník s Pískem se taky moc nevyznamenají a veškerou práci o jejich záchranu musí vydřít Sun. Docela překvapení, že se z démonů nakonec vyklubali učedníci praotce Cesty, zřejmě titíž, kteří Suna kdysi tavili v peci. V knižní podobě se vyskytuje ještě strýc démonů, sedmý král Liška, bratr jejich matky, kterou Sun zabije, zatímco v seriálové epizodě proběhlo zkrocení démonů vtažením Stříbroroha a málem i Zlatoroha do tykve. Zábavnému dílu plnému kouzel a důvtipu dávám 95%.

Opičí král - Krádež bobulek nesmrtelnosti (1986) (epizoda)

Jeden z nejznámějších příběhů z románu, jenž se stal inspirací i pro animovaný film z roku 1981. V epizodní podobě seriálu se téměř ve všem drží původní předlohy, pouze ke konci se v několika maličkostech liší. Zatímco v knize Sun pro lék na oživení stromu vyhledá Císaře slávy východu, nesmrtelného mračen a červánků, v této epizodě se autoři rozhodli na pár vteřin připomenout Sunova prvního učitele patriarchu Subódhiho. Mně osobně je milejší právě ta seriálová varianta, mám rád, když se v seriálech připomínají dřívější postavy. Mimo Subódhiho se tu krátce setkáme i s démonem Černým medvědem, někdejším zlodějem vzácného roucha. Tato epizoda se oproti ostatním dějově výrazně liší, neboť v ní Sun nekrotí žádné démony ani nezachraňuje Tripitaku před nebezpečnými nástrahami, naopak on sám v klášteře Petidomí zapříčiní problémy (nejprve krádeží čtyř bobulek a pak vyvrácením stromu života). Originální a zajímavá epizoda. 95%

Opičí král - V západním ráji (1986) (epizoda)

Velmi důstojné a povedené zakončení jedinečného seriálu. Sun i tentokrát perlil drzými hláškami "Tak to ty stojíš v čele těch vydřiduchů, ty dědku Buddho!":-D Je zde i odkaz na epizodu, která byla natočena až v novější řadě z roku 1999 o kapřím démonovi a zejm. želvě, která je převezla na protější břeh. V závěru padne i letmá zmínka o království žen. Nemůžu si pomoct, ale Buddhův klášter Hromového hlasu mi připadá totožný s královským palácem z předchozího dílu o nefritovém zajíci. Že by filmaři z nedostatku financí použili tytéž kulisy? To ovšem ve výsledku nikterak nevadí, i tak závěrečné epizodě uděluji 5 *. 100% Závěrem si ještě dovolím vyjádřit poděkování ČLR, že tento nádherný seriál natočili a též tehdejší KSČ, že na poslední chvíli před oním smutným listopadem stačili tento seriál zakoupit a umožnit jeho shlédnutí i českým divákům. Ovšem kavárenská Česká televize si za záměrné smazání tohoto skvostu (resp. českého dabingu) ze svého archivu zaslouží pouze pohrdání a aby jim diváci přestali odvádět koncesionářské poplatky!

Opičí král - Zkrocení nefritového zajíce (1986) (epizoda)

Tento díl je jednoznačně můj nejoblíbenější! Především je to veliká nostalgie, jediný díl, který jsem měl nahraný už z prvního odvysílání v roce 1991. Za těch víc jak 25 let jsem se ho napouštěl tolikrát, že jej dokážu celý odříkat zpaměti!:) Přestože příběh záměny princezny za démonku není nijak zvlášť originální, mně se velmi líbí. Nejsou zde zbytečně zdlouhavé akční boje a provedení je tentokrát spíše konverzační, což mi vyhovuje. Atmosféra indického nádechu a k tomu přizpůsobeny kostýmy (ty žlutooranžové šaty princezně náramně sluší) i specifická hudba. Nejlepší je písnička ze svatební hostiny, ta je rovněž má nejoblíbenější ze všech písní, co v seriálu zazní. V závěru se Čuník na okamžik po letech shledá se svoji neopětovanou láskou z nebe. Jednoznačně plných 100% a kdyby to bylo možné, dám víc než 5 *.

Opičí král - Opičí král lékařem (1986) (epizoda)

Opět vynikající a vcelku oddechová epizoda plná humoru, vtipných scén a hlášek. Nezapomenutelné originální výrazy jako "koňadrin", "nedopadlá voda", "zlaté uhlí" nebo "odloučení holubiček". Též pobaví Sunovo měření pulsu přes nitku nebo jak s Pískem napálili lenivého Čuníka, aby se vypravil na tržiště na nákupy. Záměna pravých zvonků za falešné a následné Sunovo objasnění, proč ty druhé nefungují dost připomíná scénu z 12. dílu, kdy velmi podobným způsobem získal tykev na chytání lidí. Démon je tentokrát docela chudák - unese královnu a po celé tři roky si s ní ani nemůže zašpásovat, neboť mu v tom brání jedovaté ostny na rouše z červánků. A líbí se mi, jak si Sun myslel, že může bohyni Milosti přelstít a zázračné zvonky si ponechat.:) I tento díl měl svoji specifickou podkresovou hudbu a dle dobových kostýmů bych tipoval, že Purpurie se nacházela někde ve střední Asii, nejspíš Afghánistán nebo Tádžikistán. Opět musím dát plný počet 5 *. 100%

Opičí král - Boj s Devítihlavým drakem (1986) (epizoda)

Tato epizoda odehrávající se v království Jisai na mě působí poněkud tísnivě a depresivně. Asi to bude tím, že je v ní velmi mnoho negativního, příliš se tu vraždí (především jedem) a humoru je tentokrát poskromnu. Po vtipné epizodě o vějíři je to dost zásadní změna, rozhodně se nejedná o pohodový díl (jediná odpočinková scéna je když Tripitaka se Sunem zametají pagodu). Tím netvrdím, že by snad byl špatný nebo nezajímavý, ale faktem je, že se při něm téměř nezasmějete. Na druhou stranu je tu vítaná změna prostředí, valná část děje se odehrává pod vodou v jezeře Zelenavých vln, kde se Tripitakovi žáci střetnou s Devítihlavým drakem, aby získali ukradenou perlu z pagody Zlatá záře a zachránili tak mnichy odsouzené k popravě. Je dobře, že tentokrát konečně dostal trochu prostoru i dračí princ (jinak též Tripitakův kůň). Moc se mi líbí scéna, kdy na princezně lstí vymámí perlu. Této depresivní epizodě uděluji slabších 5 *. 95%

Opičí král - Cesta přes Ohňovou horu (1986) (epizoda)

Jeden z nejznámějších příběhů románu a stejně tak i výborně zpracovaná seriálová epizoda. V tomto dílu se setkáváme s rodiči Ohniváčka (i když Silného buvola jsme krátce zahlédli i na začátku 2. dílu). Buvol je tu vykreslen víceméně jako podpantoflák své milenky liščí démonky, ta byla do scénáře připsána jaksi navíc, v knize o ní není ani zmínka. Ale to vůbec nevadí, děj je tím více obohacen a na autentičnosti příběhu s knižní předlohou to nijak neuškodilo. V tomto dílu se hodně přebírají podoby druhých, nejprve Sun za Buvola a pak Buvol na oplátku za Čuníka. Sun tu vyvádí zajímavé kousky, zejména když je v břiše princezny.:) Ale i on se hned několikrát nechá přelstít. Boj o vějíř, který dokáže uhasit požár na Ohňové hoře nebyl vůbec snadný a nakonec musel vykutálený manželský pár zkrotit princ Natča. Skvělý a vtipný díl, nemám co vytknout. 100%