Za zavřenými dveřmi (2012)

Film o jedné postavě/herečce. Helen Mirren to s koštětem umí stejně dobře jako s královskou korunou. Ať je její výkon sebezářivější a ostatní herci sebepřesvědčivější (kromě doktorů v nemocnici), film sráží na kolena rozkouskovaný děj. Měl jsem pocit, jako by scény byly vybírány podle toho, jak se povedly na place. Je škoda, že na místo vtipných, ale bezcenných pasáží nešel film ještě více do hloubky.

Černý kůň (2011)

Klasická skromná festivalová komedie, která pobaví a polechtá, ale nechá divákovu duši bez šrámů a život ve stejným rytmu. Bez dobrých hereckých výkonů by film chutnal jako malinová Huba Buba, co je po šedesáti vteřinách bez chuti. Takhle těch 84 minut uplyne stejně rychle a dobře jako posezení u jednoho Kozla (myšleno středně dobré pivo).

Hasta la vista! (2011)

Sekce Variety opět boduje skvělým způsobem. Dojemný a především originálně vtipný příběh handicapovaných kamarádů není ani tak o cestě za ztrátou panictví jako o chuti žít na plno. A je to silné poselství, když to sledujete z pohledu fyzicky postižených osob. Příběh je tak humorný, že trochu snižuje sílu vážných scén. Odzbrojující je ale optimismus, který z filmu stříká do všech stran. Nechtělo se mi filmu říct své "Hasta la vista, baby".

Jackpot (2011)

Černohumorná vykrádačka všech možných legend jako Fargo, Obvyklí podezřelý, Tarantinovy kolekce šlape dobře celou stopáž dle severských zvyků. Tak proč si to jen tak neužít.

Možná zítra (2011)

Takovéto pokusy o film bych očekával k vidění někde na divokém severu mezi hluchým domorodým obyvatelstvem. I divnosti, bizarnosti a úchylné představy se dají natočit konzumovatelným způsobem. Mám za sebou divoký úprk (s davem) z malého sálu a v hlavě nesmazatelně jasno o kandidátovi na Zlatou malinu roku.

Transformers 3 (2011)

Peníze zase stříkaly do všech stran. V poslední hodině filmu je tolik akce, že by to stačilo na 150 X-Menů: Prvních tříd, ale na rozdíl od Vaughna mi Bay snížil tep srdce na úroveň hlubokého spánku. Film je na temné straně hodně dlouho. Hudba mi rvala uši, ale co se týká hereckých výkonů, tak menší herecký antitalent než je slečna Rosie, kterou Shia slepě miluje až za hrob po celý film, by člověk našel i v Železném obrovi (pixar). Armageddone vrať se!

Zátah: Vykoupení (2011)

47th (1): Vlítnout, zajmout bosse a potichu vypadnout. Takový je smělý plán nezkušeného komanda při útoku na nájemníky napráskaného činžáku. Vše se (jak jinak) obrátí naruby a masakr může začít. Tohle není snímek originální zápletky s postavami vypuštějícími z pusy nějaké drsné plky, ale čistá a vymakaná akčí jízda s dechberoucími krvavými a kosti lámajícími souboji. Když dojdou náboje, přejde se na kontaktní boje o doživotní zproštění nájemného. Čím výš komando stoupá v baráku plným nasraných nájemníků, tím je atmosféra ponurejší a souboje na blízko brutálnější. Po každé řežbě, která končí nemilosrdným a efektním "fatality" úderem, máte pocit, že se komparzisti v roli nájemníků už níkdy nepostaví na nohy. UItimátní uvolňovačka.

Zelený sršeň (2011)

Gondry dokáže svůj příběh vždycky prodat. Svým nefrajerskym stylem zprostředkuje zábavnou upřímnou podívanou. Úžas-ňák-ofský.

Černá labuť (2010)

Nevim, kde mám hledat slova. Připadám si, jako bych prožil svůj první film. Tolik pocitů se ve mně míchalo snad jen, když jsem viděl výbuch atomový elektrárny na vlastní oči. Ale to se mi vlastně jen zdálo, nebo ne?

Jak vycvičit draka (2010)

Je to jako s Avatarem. I když předem tušíte, jak to dopadne, stejně Vás to dostane a na konci se tak nějak divně chvějete. Řemeslo, jak má být. Nečekaný. A prej, že animáky umí jen Pixar!