Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (2023)

Moc ploché. Snímek za mě střídá sekvence, které vtáhnou a jsou zajímavé s velice nelogickými dafuq momenty. Moc zpěvu, soundtrack nic moc. Nezajímavé postavy na kterých mi vlastně celý film nezáleží, většina z nich se chová na facku. Plus za mě bylo, že film nebyl jen o hrách ale i o další cestě hlavních hrdinů, jenže tvůrci nedokázali vybalancovat celkový smysl snímku.

Ferrari (2023)

Nádhera. Sice to za mne nedosahuje takových kvalit jako Le Mans 66, ale i tak je to skvělý film. Pár momentů krapet nerealistických, ale jinak práce s kamerou a to co převedl Adam Driver bylo bomba. Dá se jen pochválit.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Nemohu se zbavit dojmu, že se z toho stává přeceňovaný snímek. Na této franšíze jsem oceňoval hlavně to, že kromě precizně zpracované choreografie boje nebo detailního zaměření na zbraně, byl do filmu přidán i aspekt gentlemanství. Ty pasáže objednávaní večeří, nebo degustace, která byla ještě proložená krejčím a perfektně sestříhaná, mi v tomto díle neskutečně chybí. Část kdy se se John ve druhém díle připravoval na akci, byla prostě pětihvězdičková. Trošku mi to připomíná začátky Rychle a zběsile, kdy jednička byla úplně bombová, protože prostě byla o autech a čím dále franšíza zacházela, tím méně to bylo o autech. Teď mi přišlo, že chtěli celý film nabouchat nepřetržitou akcí aby se divák nenudil, chválabohu jsem se nenudil ani minutu, což ale za mne ubírá na kvalitě. No a další taková věc, trošku kulhal za mne soundtrack. U boje na kruhovém objezdu ta píseň seděla jak prdel na hrnec, ale Vivaldiho Čtvero roční období v bojové scéně, to je mistrovské dílo a moc mi chybí něco takového. Poslední věc, choreografie boje. Už to bylo moc okaté. Chápu, že je nesmrtelný, ale kvalita snímku spočívá v tom, že si toho průměrný divák nevšimne, že bude dané bojové scéně skálopevně věřit. Tady už čekali na každý pohyb příliš dlouho a John by fakt byl mrtvý tak 20x (nepočítaje ty pády z výšky).  Abych jen nekibicoval, tak několik postřehů, které snímek táhnout nahoru. Postava Caina byla za mne top. Zrovna jeho pohyby byly skvěle vymyšlené, byla fakt radost na to koukat. Ono celkově mne ty postavy chytly. Jejich příběhy, vystupování herců, fakt super. A další radost mi udělalo hlubší proniknutí do pravidel tohoto světa a také fakt, že John měl i skutečné přátele. Ne moc, ale měl. Pointa Johna Wicka je, že to není obyčejná řezničina, takže doufám, že v nadcházejícím snímku, zalátají těch pár děj z tohoto dílu.

The Last of Us - Long Long Time (2023) (epizoda)

Jakožto fanoušek hry jsem znechucen. Z celkem jednoduchého důvodu. Pasáž kdy Joel s Ellie putuje skrz Lincoln a potkají Billa, je fakt úžasná. Ty emoce mezi Billem a Ellie, to napětí, když procházíte mezi clickery a nedýcháte. Příběh daleko propracovanější a emočnější mezi Billem a Frankem než společné pěstování jahod. Jsem rád, že seriál o něco rozšiřují ale nikdy mne nenapadlo, že seřežou 90% zajímavé pasáže ze hry. Celý díl jsem jen doufal, že je to jen rozšíření a ve čtvrtém, že se teprve dočkám toho, co si zasloužím a ono nic. Šlus, utrum, vystřiženo, dojebáno. Ve výsledku se to dá shrnout tak, že kdyby ti, kteří hru nehráli, věděli o co vše je připravili, tak by nadávali stejně jako ti, kteří to hráli. Na druhou stranu, je fajn nevědět, že tě někdo o něco připravil.

Matrix Resurrections (2021)

To jako fakt? Již dlouho jsem nic nekomentoval a ani jsem to neměl nijak v plánu, ale toto mne prostě zvedlo ze židle. Do kina jsem šel s určitou dávkou skepse, protože oživování po tolika letech nevěstí nic dobrého. Nicméně, Keanu říkal, že do toho pokračování půjde, jen pokud to bude skvělé. Bohužel Keanu lhal a nebo byl zdrogován. Vůbec nechápu jak se toto mohlo stát. Začneme tím nejhorším. Bohužel nevím jestli to bylo herci a nebo scénářem, ale ztvárnění Morphea a Smithe bylo skutečně žalostné, strašné, příšerné, retardované. Myslím, že chybu na těchto dvou postavách nese jak scénář, tak samotní herci. Yahya (herec) mi přišel, jakoby vstoupil na plac s tím, že ani neviděl předchozí díly Matrixu. Vůbec se nedokázal sžít s postavou a nedokázal přenést charakter pravého Morphea. Jeho výkon byl fakt žalostný. Místo seriózního a cílevědomého Morphea, chlapa se skutečným zápalem pro věc a nějakou vizí, jsme dostali nějakého hipstera, který zrovna dostal od maminky lízátko. Smith je vlastně to samé v bledě modrém, akorát jsme nedostali hipstera ale reklamu na kolínskou. Tito dva herci mne prostě nepřesvědčí o tom, že kdy viděli trilogii Matrixu, záměrně píši trilogii, protože tento výblitek spláchnu do kanálu a nemíním jej počítat do tohoto universa. Tak popojedeme dále. Co se týká Nea a Trinity, ti odvedli svůj díl práce tak, jak to bylo v jejich silách možné. Dále tady máme toho nerd geek nedospělého fracka. Bože co ten tam jako dělal? Měli mu dát autíčko Hot Wheels a nechat jej hrát v koutku, na nic jiného se prostě fakt nehodil. To má být náhrada za elegantního, bezcitného a logického Architekta? Tady ten zakladatel facebooku? Ten těžký byznysmen? Harris je skvělý herec, takže tam to přičítám scénáři. Body nahoru za postavu Bugs. Ta byla fajn. Myslím, že z toho vydojila co mohla a také mi přijde, že se herečka skutečně zajímala o původní trilogii. Dokonce ona je více Morpheus než ten Morpheus, kterého nám tady naservírovali. Ostatní postavy můžeme rovnou přejít. Nejsou vůbec důležité a ani nijak dále rozvedeny. Ve výsledku jen komparz. Což je možná škoda. V původní trilogii byly postavy skutečně obohaceny a i ty vedlejší byly zajímavé a vtáhly diváka do tohoto světa. Tak co tam máme dál. Jo, hudba. Hudba se také moc nepovedla. A teď při psaní recenze koukám, že už vím, čím to bylo. Trilogii dělal Don Davis a toto nějaký Klimek a Tykwer. Hoši, nepovedlo se. Nevím proč to Davis teď nedělal, ale to je váš problém. Měli jste ho ukecat nebo uplatit. Očividně ten člověk ví co tam pasuje. Já taky nechodím po nemocnicích a neoperuji místo chirurgů. Sakra málem bych zapomněl na poslední důležitou postavu. Merovejec! Nebo tedy, ten chudák, co ho tam vyplodili místo toho elegána. Wilson na takový scénář fakt neměl kývnout. Merovejec si dokázal uchovat chladnou hlavu a tvář i když vyhrával nebo prohrával. Byl to elegán se svým vlastním stylem. Ten bezďák na tripu, který tam yvskočí, lépe kdyby ve filmu vůbec nebyl. Je to neúcta k původní postavě. No a nakonec k celkovému dojmu. Matrix trilogie byla sice akční film, ale měla svůj vlastní akční elegantní styl. Mělo to duši, kterou neměl žádný jiný film. Skutečný originál. Toto? To mi přijde jako Rychle a Zběsile 16. Jakoby vše pracně vydřené v minulosti, teď jen ztratilo svůj lesk a styl. Lano, měla jsi do filmu přizvat i svou sestru. Možná ona je to, co tomu filmu chybělo. Jinak tato recenze je tak, za jednu hvězdičku. Tu druhou přidávám za příběh, jak vymysleli napojení na původní trilogii. To nebylo špatné.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Jo jo. Zaslouží to za pět. Nádherná podívaná a excelentně zpracovány záběry a hlavně detaily. S tím mne dostal tenhle snímek asi nejvíce. Taktéž film se mi zdál v jiném světle než ostatní snímky. Byl takový reálnější a surovější, když pomineme pár chybiček a místy příliš heroismu, u čeho můžeme přimhouřit oči, není vlastně co vytknout. K tomu všemu nám na srdíčko zahraje, že je to podle skutečné události a trochu si s tím vyhrát ve scénáři a zázrak je na světě.

Jason Bourne (2016)

Až po shlédnutí tohoto Bourna jsem začal doceňovat kvality Bournova odkazu, který jsem před tím moc nemusel a nefandil mu. Celý příběh je prostě nudný a neupoutá nikoho do křesla, skoro mi až bylo celkem jedno, jak to vše vyústí. U Bournovy trilogie mne osobně příběh moc zajímal samotný Bourne byl luxusně zmatený a přitom pomalu rozplétal záhadu všeho co se mu stalo. Tento Bourne působí jako nějaký starý znuděný člověk, který vše dělá ne pro to, že skutečně chce, ale pro to, že mu to někdo nutí. I Damonovi sedly minulé díly více, zdál se mi o dost zapálenější pro svou roli. Tady to vypadá jak kdyby před něj chrstli scénář, on si jej přečetl a řekl:"No když to musí být". Prostě jak když maminka nutí děti mýt nádobí. K tomu všemu jsem se nedíval jestli je štáb kompletně vyměněn, ale kamera dosti pokulhávala, protože to byla jedna z věcí co dělal Bourna Bournem. Bournův odkaz udělal dobře, že nečerpal přímo Bourna ale jen se o něj otíral a sám si vyšlapal svou cestičku. Podtrženo sečteno. Slabý příběh, slabí herci, slabá kamera, slabé bojové scény.

Logan: Wolverine (2017)

No co více si přát. Prostě úžasné, není vlastně ani co vytýkat. Taková ta situace když po výborném jídle neřeknete ani slovo a jen dáváte veliké spropitné. Tenhle díl je tak říkajíc úplně jiný šálek čaje. Ale jakého čajíčku. Takového kdy si klidně spálím svůj jazyk, protože se jej nemohu nabažit. Tento syrově realistický počin nasadil novou laťku, bez zbytečného obalu ve své nahé kráse. Hodně štěstí s nějakým jiným dílem.

Kamarád taky rád (2011)

Na jeden večer to stačí, ale jinak vtipné. A tím nemyslím jako komediálně ale ironicky jako, že realita je trošku jinde.

Assassin’s Creed (2016)

Nevěděl jsem jak se k tomu postavit. Na jednu stranu bylo nádherně a energicky zpracováno pojetí Anima. Na druhou stranu se mi nelíbí, že tvůrci zvolili svou část v tomto dlouhém příběhu. Čekal jsem, že se seznámím s jedním z hrdinů, za které jsem hrál a místo toho tam byl nějaký nový. Je vidět, že autoři snímku využili trhliny a to té, že celý příběh se otáčí kolem jediné věci a vede k němu spousta neprobádaných cest. Taktéž mi vadí interpretace bojových scén, které se k té době skutečně moc nehodí a už vůbec ne k těmto postavám. Assassíní prostě nebojovali tím hollywood karate stylem a trochu jsem tedy postrádal ducha a kouzlo té doby. Kdybych chtěl vidět fightery, tak si pustím fighterský film.